Smartfony z rysikiem należą obecnie do rzadkości. Od zawsze kojarzone są z topowym sprzętem przeznaczonym głównie dla klientów biznesowych. Które z nich warto obecnie kupić? Oto nasza lista najciekawszych smartfonów z rysikiem.
Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022.
Telefon z rysikiem – jaki powinien być?
Pamiętacie palmtopy, a więc przenośne komputery kieszonkowe? Wiele z nich było wyposażony w specjalny rysik, którym można było obsługiwać panel dotykowy (ekran oporowy). I tylko nim.
Technologia mobilna ewoluowała i na przestrzeni lat powstały bardziej współczesne wyświetlacze. Po debiucie pierwszej generacji iPhone’a palmtop musiał zniknąć z rynku i wydawało się, że niemal wszystko, co związane z tym zapomnianym przodkiem smartfona pójdzie w niepamięć. A jednak pojawił się gracz, który wciąż wierzył w potencjał drzemiący w rysiku.
Cechy dobrego smartfona z rysikiem:
- ośmiordzeniowy procesor ok. 3,00 GHz
- co najmniej 6 GB RAM (najlepiej 8 GB i więcej)
- minimum 128 GB pamięci na dane
- ekran OLED/AMOLED
- odświeżanie ekranu 120 Hz
- przynajmniej potrójny aparat
- bateria powyżej 4000 mAh
- łączność 5G
- wysoka jakość wykonania
Był to Samsung ze swoim modelem Omnia, który stanął do walki z iPhonem. Tak rozpoczęła się długa droga, która dała początek biznesowej serii Galaxy Note. W międzyczasie telefony z rysikiem miał także LG (seria Stylus czy bestseller Cookie), ale na dobrą sprawę jeżeli szukasz dziś smartfona z rysikiem, to będzie to Samsung.
Samsung Galaxy Note20 Ultra
Najnowszy biznesowy flagowiec ze stajni Samsunga. Smartfon ukazał się w III kwartale 2020 roku i należy do najmocniejszych modeli na rynku – zobacz ranking AnTuTu.
SPRAWDŹ oferty z Samsung Galaxy Note20 Ultra
Na pokładzie Samsunga Galaxy Note20 Ultra czai się ośmiordzeniowy Exynos 990 2,70 GHz i 12 GB pamięci operacyjnej RAM. Świetne wrażenie (jak w każdych flagowcach producenta) robi ekran. Panel Dynamic AMOLED ma przekątną liczącą 6,90″ i ma charakterystyczny otwór na przednią kamerkę 10 Mpix.
Bardzo dobrze jest też na pleckach, gdzie umieszczono potrójny aparat fotograficzny o bardzo dużych możliwościach (główny obiektyw 108 Mpix). Samsung Galaxy Note20 Ultra jest oczywiście wyposażony w rysik S Pen. To świetny telefon pod niemal każdym względem!
Zalety:
- mocne podzespoły
- aż 12 GB RAM
- ekran Dynamic AMOLED 6,90″ 120 Hz
- potrójny aparat fotograficzny
- łączność 5G
- bardzo wysoka jakość wykończenia
Wady:
- wysoka cena
Samsung Galaxy S22 Ultra
Potrzebujesz nowoczesnego smartfona z rysikiem, ale nie chcesz sięgać po kilkuletniego Note’a? Samsung przygotował jego następcę w postaci… Galaxy S22 Ultra!
SPRAWDŹ oferty z Galaxy S22 Ultra
Tak! To pierwszy Galaxy S z chowanym rysikiem! Ten był już obsługiwany w jego poprzedniku Galaxy S21 Ultra, ale tym razem Koreańczycy poszli o jeden krok naprzód. Model Galaxy S22 Ultra z lutego 2022 wyróżnia piękny ekran Dynamic AMOLED 2x 6,80″ o rozdzielczości QHD+! Zapewnia on odświeżanie na poziomie 120 Hz, a to nie koniec zalet najnowszego flagowca Samsunga.
Napędza go (w Europie) Exynos 2200 i 12 GB RAM, a na tyle obudowy znajdziesz poczwórny aparat z m.in. obiektywem 120 Mpix. Nie zabrakło porządnej baterii 5000 mAh obsługującej zarówno szybkie, jak i bezprzewodowe ładowanie. Jest też możliwość dzielenia się energią (Powershare).
Zalety:
- piękny ekran Dynamic AMOLED 2x 6,80″ QHD+ 120 Hz
- poczwórny aparat fotograficzny
- 12 GB RAM
- Exynos 2200 2,90 GHz
- świetny poziom wykończenia
Wady:
- wysoka premierowa cena
Samsung Galaxy Note20 5G
Chcesz topowe podzespoły, lecz nie chcesz wydać na nie tyle, co za Galaxy Note20 Ultra? Spójrz na Galaxy Note20 5G z połowy 2020 roku.
Smarfon nie jest co prawda najtańszy, ale napędza go autorski Exynos 990 i 8 GB RAM-u. Flagowiec wygląda bardzo dostojnie i jest dużych rozmiarów, choć wyświetlacz na dzisiejsze warunki już nie szokuje swym rozmiarem 6,70″. Jak sama nazwa wskazuje, ten model obsługuje łączność 5G. Uwaga – na rynku jest też Samsung Galaxy Note20 4G/LTE!
Cieszy obecność niezłej baterii 4300 mAh, ale pamiętaj, że podzespoły tego Samsunga są dość prądożerne. Jak każdy inny Galaxy Note, również Note20 5G ma rysik S Pen chowany w swojej obudowie, która w jego przypadku jest pyło i wodoszczelna. Na tylnej obudowie znajduje się potrójny aparat 2x 12 Mpix + 64 Mpix.
Zalety:
- ekran Super AMOLED 6,70″
- mocne podzespoły
- 8 GB RAM
- łączność 5G
- potrójny aparat fotograficzny
Wady:
- plastikowa obudowa
Samsung Galaxy Note10+
Nie szukasz kompromisów, potrzebujesz wszystko (prawie) naj i to koniecznie z rysikiem? Nie ma wyjścia – musisz zdecydować się na najnowszą wersję z „plusem”.
SPRAWDŹ oferty z Samsung Galaxy Note10+
Samsung Galaxy Note10+ ma ten sam procesor, co zwykła wersja biznesowego flagowca Samsunga z 2019 roku. Dostaniesz w nim jednak jeszcze więcej pamięci, bo aż 12 GB RAM i 128 lub 256 gigabajtów przestrzeni na pliki. Zwiększył się nie tylko obrys telefonu, ale i śliczny ekran Dynamic AMOLED (aż 6,75″) oraz bateria – ta ma teraz 4300 mAh.
W Galaxy Note10+ znalazło się miejsce na dodatkowy obiektyw na tylnej obudowie. W sumie smartfon ma 5 aparatów – 4 z tyłu i 1 na froncie. Podobnie wyposażony jest Galaxy Note10, który jest jednak nieco mniejszy i ma mniej pamięci i słabszą baterię.
Zalety:
- podzespoły
- nawet 12 GB RAM
- ekran Dynamic AMOLED 6,75″
- poczwórny aparat fotograficzny
- duża pamięć
Wady:
- gabaryty
- brak łączności 5G
Samsung Galaxy S21 Ultra
A to niespodzianka! Kolejny Samsung i… tym razem nie z rodziny Note. Mowa o (prawie) najnowszym flagowcu firmy – Samsungu Galaxy S21 Ultra.
SPRAWDŹ oferty z Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S21 Ultra pochodzi ze stycznia 2021 roku i zapewnia najlepszą dostępną wówczas technologię i podzespoły. Znajduje się więc tu ośmiordzeniowy Exynos 2100 2,90 GHz, 12 GB RAM, podwójny aparat 2x 12 Mpix czy śliczny ekran Dynamic AMOLED 6,80″ 120 Hz. Ramki nad i pod wyświetlaczem są tu zminimalizowane.
Ten eksluzywny smartfon z rysikiem występuje w 3 wersjach pojemnościowych – 128, 256 i 512 GB. Naturalnie obsługuje sieć 5G i ma świetny poczwórny aparat fotograficzny. W przeciwieństwie do serii Galaxy Note, ten nie ma „wbudowanego” rysika, ale jego wyświetlacz może być opcjonalnie obsługiwany rysikiem S Pen.
Zalety:
- piękny ekran Dynamic AMOLED 6,80″ 120 Hz
- podzespoły
- 12 GB RAM
- poczwórny aparat fotograficzny
- jakość wykończenia
- możliwość obsługi rysikiem S Pen
Wady:
- wysoka cena