Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

5G czterokrotnie szybsze niż tradycyjny Internet mobilny – wnioski z raportu SpeedTest.pl

9
sieć 5G szybkość

Łączność piątej generacji 5G oferowała swoim użytkownikom 100 Mb/s, czyli prawie czterokrotnie szybszy mobilny przesył danych. Warto znać operatorów, którzy przodują w nowej technologii. Według raportu SpeedTest.pl, sporządzonego w oparciu o przeprowadzone na platformie testy (47,5 mln), o 27% wzrosła w zeszłym roku, w stosunku do roku 2019, prędkość Internetu mobilnego. Należy także odnotować, że Internet stacjonarny w 2020 roku przyspieszył średnio o 23% w stosunku do roku 2019.

Spis treści:


Co to jest 5G?

Pandemia wirusa Covid-19 wymusiła przeniesienie części naszej codziennej aktywności do wirtualnego świata. Raport Nokia Deepfield Network Intelligence donosi o 20-30% wzroście ruchu w Internecie pomiędzy lutym i wrześniem 2020 roku, w stosunku do analogicznego okresu z roku 2019. Największy wzrost odnotowano w platformach wideokonferencyjnych (pomiędzy 350 a 700%). We wzrost ruchu sieciowego wpisuje się też przejście edukacji na tryb zdalny, wzrost liczby zakupów dokonywanych online, przeniesienie się do sieci usług gastronomicznych z lokali objętych lockdownem, a także zwiększenie obłożenia cyfrowych platform urzędowych.

Czy technologia 5G na dobre zawitała do Polski i co oferuje?

Operatorzy, pomimo braku aukcji na nowe częstotliwości (z pasma 3,6 GHz), w 2020 roku rozpoczęli wdrażanie nowej technologii. Dostęp do 5G umożliwia dynamiczne współdzielenie pasma 2100 MHz przez sieci czwartej i piątej generacji. Pierwsze testy 5G miały miejsce już w 2018 roku, ale pierwszą komercyjną sieć uruchomił Plus pod koniec pierwszej połowy 2020.

Zgodnie z danymi udostępnionymi niedawno przez Orange Polska, dostęp do technologii 5G w ich sieci ma aktualnie ok. 6 mln użytkowników z 400 miejscowości, podobnie ma się sytuacja w T-Mobile, które współdzieli z Orange część swojej infrastruktury. Pełne możliwości nowej technologii będą dostępne dopiero na nowych częstotliwościach, ale już teraz łączność piątej generacji 5G oferowała swoim użytkownikom przesył danych na poziomie 100 Mb/s, czyli czterokrotnie więcej niż wykorzystywany do tej pory w starszej technologii.

Według raportu Speedtest.pl wśród operatorów udostepniających komercyjnie technologię 5G prowadzi Plus z prędkością pobierania na poziomie 199 Mb/s, czyli siedmiokrotnie więcej niż wynosiła średnia w kategorii mobilnej LTE. Technologia 5G jest już dostępna m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Chorzowie, Kielcach oraz Opolu. Warto zainteresować się czy używane przez nas urządzenie mobilne obsługuje nową technologię i jakie są koszty jej użytkowania u naszego operatora.

Telefony 5G

Kto dostarcza najszybszy Internet mobilny?

Najszybszy Internet mobilny

Nim w pełni rozwinie się technologia 5G, a użytkownicy wyposażą się w urządzenia zdolne do jej obsługi, wciąż zmuszeni jesteśmy polegać na dostępnych rozwiązaniach mobilnego przesyłu danych. SpeedTest.pl informuje, że średnia prędkość Internetu mobilnego wzrosła o 27% do 26,3 Mb/s względem roku 2019.

Najszybszy download zaoferował swoim użytkownikom T-Mobile, którego średnia prędkość wyniosła 30,5 Mb/s i jest to kolejny rok, w którym ten operator obronił pozycję lidera w tej kategorii, zaraz za nim uplasował się Orange z prędkością pobierania na poziomie 29,6 Mb/s, dalej Play poważniej już odstający ze swoim 23,8 Mb/s oraz Plus z prędkością pobierania wynoszącą 22,5 Mb/s.

Najwyższą prędkość wysyłania danych także zaoferował swoim klientom T-Mobile z wynikiem 8,6 Mb/s, który wyprzedził w tej kategorii zeszłorocznego zwycięzcę Orange, który w tym roku zaoferował swoim użytkownikom 8,5 Mb/s, dalej w rankingu znajduje się Plus z 8,2 Mb/s oraz Play z wynikiem 7,6 Mb/s. Warto jednak pamiętać, że to właśnie pomiędzy Plusa i Play-a rozkłada się największy wolumen ruchu wśród sieci mobilnych, co może mieć wpływ na wyniki tych operatorów w rankingu.

Operatorzy wciąż dążą do zmniejszenia opóźnień w sieciach LTE. Posiadacze urządzeń zgodnych ze standardami 3GPP, mogą odnotować spadek pingu do rewelacyjnego poziomu 20 ms. Ogólne wyniki pokazują jednak, że wciąż większość operatorów oferuje swoim użytkownikom średnie opóźnienie przekraczające 30 ms.

Kto dostarczał najszybszy Internet stacjonarny?

Rok 2020 był dla branży Internetowej rokiem wybitnych wzrostów. Gdy weźmiemy pod uwagę wzrost prędkości pobierania względem roku 2019, to okazuje się, że największym przyrostem może pochwalić się Netia, której udało się osiągnąć przyrost na poziomie 64% do 61,9 Mb/s, w kwestii wysyłania sukces odnotował Orange, który przyspieszył prawie dwukrotnie do poziomu 26,1 Mb/s.

Według rankingu ogólnego opartego o 37 mln testów wykonanych na stronie SpeedTest.pl w aplikacji webowej, najszybszy Internet w Polsce dostarcza swoim użytkownikom INEA. Średnia prędkość pobierania danych u zwycięskiego rankingu wyniosła 144,8 Mb/s. Na drugim miejscu, a jednocześnie na pierwszym, jeśli idzie o operatorów o zasięgu ogólnopolskim, znalazło się UPC, które oferuje pobieranie z prędkością 137 Mb/s. Na najniższym stopniu podium uplasowała się TOYA ze średnią prędkością prawie 122 Mb/s, a tuż za nią Vectra z wynikiem 107,8 Mb/s.

Warto zwrócić uwagę również na prędkość wysyłania danych. Pierwsze miejsce w tej kategorii również zajmuje INEA ze znakomitym wynikiem 145,5 Mb/s, wartość ta jest wyższa niż prędkość pobierania danych, a może być to związane z wysokim współczynnikiem klientów z symetrycznym łączem światłowodowym. Wśród operatorów z największą prędkością uploadu znajdziemy również TOYĘ, Orange oraz Vectrę.

Jeśli idzie o wartość opóźnienia w przesyle danych (ping), które jest niezwykle istotne nie tylko dla graczy, ale i dla osób korzystających z wideokonferencji, to najniższym wynikiem może się tu znów poszczycić INEA, której opóźnienie wynosi jedynie 11 ms, następna jest TOYA z wynikiem 13 ms, a kolejne UPS z 18 ms.

Która firma oferuje najlepsze łącza światłowodowe?

Tak jak 5G jest przyszłością w mobilnym przesyle danych, tak przyszłością komunikacji stacjonarnej jest Internet światłowodowy. Według raportu FTTH SpeedTest.pl najwyższą prędkość pobierania danych oferowała INEA i było to aż 179,4 Mb/s, zaraz za nią znalazła swoje miejsce Netia z wynikiem 163,4 Mb/s, a dalej Orange z downloadem na poziomie 160,5 Mb/s.

W kwestii wysyłania danych palma pierwszeństwa znów przypadła INEI z wynikiem 198,1 Mb/s, który zresztą okazał się kilkukrotnie wyższy niż parametry konkurentów w tej kategorii. Drugim miejscem pochwalić może się Orange z wynikiem 65,8 Mb/s, a na ostatnim miejscu podium uplasowała się Netia, która oferowała upload na poziomie 49,3 Mb/s.

Opóźnienie na łączach światłowodowych jest naprawdę niewielkie i zamyka się pomiędzy 10 a 14 ms, co pozwala na zupełnie swobodne korzystanie zarówno z gier multiplayer, jak i z narzędzi wideokonferencyjnych.

star ocena
4.7/5 - (17 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Subscribe
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Mam internet od toya i mogę w sumie polecić każdemu, stosunek cena/jakość najlepszy na rynku!

Ja również. Bardzo dobra telewizja nigdy nie miałem problemów a podczas deszczu nie przerywa

Fajnie, że toya jest w topce, a cenowo nadal nie szokuje :)

Jestem klientem Toyi od 2 lat. Dzisiaj robiłem speedtest i osiąga umówioną prędkość. Generalnie działa bardzo dobrze i jest tanio.

Czyli na dziś bez zmian – jedyne prawdziwe 5G w Plusie a inne sieci to fake 5G, speedy tylko jak w 4G

Tylko ,że testowałem ostatnio w Warszawie, i te 5G Plusa i nie wygląda to kolorowo , w porywach 350/50 gdzie 4G na Orange średnio 380/50 .Ping ten sam.

@Krzysztof – nie spadała Ci na oczy foliowa czapeczka jak pisałeś ‘komentarz’? I to właściwie tyle bo szkoda czasu na tropicieli cyklistów i masonów

5 G to niebezpieczna technologia dla ludzkiego życia . Operatorzy twierdzą że tak nie jest ale udowodnić już nie potrafią i wszystko co o niej mówią jest nie domówione. Bardziej wścibscy znający temat już w przedbiegu rozmowy zapędzają kłamczuszków do koziego rogu . To nie my odbiorcy mamy im udowodnić że jest to szkodliwe , to oni mają nam. Szybkość Internetu ? czy możliwość nawiązania połączenia w technologii 5G? Technologia 5G wymyślono i zainwestowano w nią do celów militarnych a nie dla graczy komputerowych. Czy w smartfonach są szybkie karty sieciowe? czy tylko możliwość obioru w tych częstotliwościach? Czy zauważyliście Państwo w swych smartfonach jakieś aż tak nowsze oprogramowania ,grafikę aby mogły nadążyć za szybkością przepływu informacji w technologii 5G o której w reklamach mówią operatorzy? W przeciwieństwie do Was taki sprzęt istnieje ale nie do użytku cywilnego! Nawet nasza armia go nie posiada , jest tylko przeznaczony do armii USA i US Izrael. Lepiej posłujcie co mówią niezależni onkolodzy o tym cichym zabójcy

Pracuje przy montażu 5G i jest znaczna różnica między 4 a 5G i możesz snuć spekulacje,ale 5G jest może w Polsce się rozwija, ale np. W takiej finlandi jest to chleb codzienny. A gdybys zgłębił instalacje systemów ICT, to byś pomyslal jakie pasma poszczególny operator używa do 5G. I czy dany telefon obsługuje w 5G na danym pasmie. Czy jest szkodliwa? Hmmm przed antenami pracuje i jakoś 3 ucho mi nie wyroslo. A militaria hehe raczej polityka która chce odsunąć chińczyka od dostawy i technologi 5G i angażowania innych producentów i technologi 5g

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: