Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Wszystko, co musisz wiedzieć o sieci 5G – pytania, zagrożenia, przyszłość

avatar
22
sieć 5G

5G to technologia przesyłu danych piątej generacji. Jedni się jej boją, widząc w niej zagrożenie dla zdrowia, inni dostrzegają szansę na rozwój biznesu, technologii, a nawet motoryzacji. Czy 5G to rewolucja i czy Polska jest na tę sieć gotowa? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Co to jest 5G?

5G jest najnowszym standardem w komunikacji mobilnej. Zalety? Pozwala na zdecydowanie szybszy transfer danych niż jej poprzedniczki. Ma nawet kilkudziesięciokrotnie zwiększyć prędkość sieci i pozwolić na jednoczesne połączenie większej liczby urządzeń! 5G może osiągać prędkości wynoszące nawet 20 gigabitów na sekundę i obsługiwać nawet milion urządzeń na jednym kilometrze kwadratowym. Nowa technologia to również bardzo niewielkie opóźnienia wynoszące tysięczne części sekundy.

Teoretyczne maksymalne prędkości łącza

5G
4G LTE Advanced
4G LTE
3G
prędkość pobierania
20000 Mbit/s
300 Mbit/s
100 Mbit/s
28 Mbit/s
prędkość wysyłania
1000 Mbit/s
100 Mbit/s
50 Mbit/s
11 Mbit/s

Skąd wzięła się nazwa 5G?

„Piątka” w nazwie sieci 5G to po prostu oznaczenie kolejności generacji, gdyż jej poprzednikiem jest sieć 4G. Pierwsza generacja została wprowadzona na rynek w 1982 roku, druga dekadę później, a więc 1992, a 3G zadebiutowało w 2001 roku. Powoli odchodząca do lamusa poprzedniczka 5G wystartowała stosunkowo niedawno, bo 2012 roku. Warto tu dodać, że to właśnie 3. generacja sieci była rewolucją, której zawdzięczamy dostęp do Internetu na naszych smatfonach, bo była na tyle szybka, że pozwalała nam na sprawne poruszanie się po sieci.


Szukasz telefonu z 5G? Huawei Mate 20 X 5G kosztuje bez umowy w Play 4299 zł.

 

Możesz go kupić również na raty 10x 0% lub na abonament za 199 zł.


O co chodzi z częstotliwościami sieci 5G?

Sieć 5G ma pracować na 3 częstotliwościach: 700 MHz, w przedziale 3,4 GHz i 26 GHz. Różnice między nimi są bardzo łatwe do wyjaśnienia. Im mniejsza częstotliwość tym większy zasięg, ale zarazem mniejsza możliwość obsłużenia dużej liczby urządzeń. Oznacza to, że częstotliwość 700 MHz będzie nadawała się do pokrycia terenów rozległych, ale słabo zaludnionych, a wysokie będą stosowane w miastach – w tym wypadku będzie to oznaczało większą liczbę potrzebnych nadajników.

Czy Unia Europejska wspiera 5G?

Stanowisko Unii Europejskiej jest jasne – wdrażać, wdrażać i jeszcze raz wdrażać. W 2017 roku powstał wspólny plan Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno – Społecznego i Komitetu Regionów nazwany „Sieć 5G dla Europy: plan działania”. Jest to harmonogram prac i działań, które mają umożliwić uruchomienie sieci 5G w 2025 roku. Unia Europejska chce koordynować prace nad tą kolejną generacją sieci, aby móc pracować nad światowym konsensusem co do wyboru technologii i głównych jej zastosowań. Dlatego właśnie postanowiono czuwać nad tym procesem wśród państw członkowskich. UE zdecydowała się, aby do rozwoju tej technologii wykorzystać pasmo 700 MHz, a właśnie na tej częstotliwości działa część stacji telewizyjnych na terenie wspólnoty – jest to jeden z problemów, z jakimi UE musi sobie poradzić.

Wśród harmonogramów i terminarzy czasowych Unia Europejska stara się również jednoczyć wielkich graczy, również po stronie biznesu – w tym operatorów sieci komórkowych – nie zapominając jednak o przedsiębiorstwach we wczesnych fazach rozwoju. Unia Europejska w swoich planach miała uruchomienie m.in. funduszy typu venture.

Po co Unii Europejskiej sieć 5G?

Gdy Parlament Europejski przyjmował rezolucję dotyczącą sieci 5G, dużo mówiło się o tym, jakie szanse niesie ze sobą ta nowa technologia. Wśród nich wymieniano między innymi, że rozwój szybkiego Internetu ma potencjał, aby pomóc w stworzeniu 2 mln miejsc pracy, co powinno ułatwić walkę z bezrobociem na terenie wspólnoty, a przy okazji mieć pozytywny wpływ na gospodarkę.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą 5G?

W październiku tego roku zakończyły się prace Komisji Europejskiej z zakresu oceny ryzyka związanego z bezpieczeństwem 5G. Wymieniono tam między innymi zwiększoną wrażliwość na ataki – 5G w wielkim stopniu opiera się o oprogramowanie, a to oznacza, że jeśli jego dostawcy nie wdrożą odpowiednich zabezpieczeń, to mogą pojawić się luki podatne na ataki hackerskie, również te związane z działalnością innych, wrogich państw. Wskazywano także, że zagrożeniem jest także duża zależność wobec dostawców sieci, a przy połączeniu z podatnością na ataki możliwe są braki w dostawie usług, co będzie miało negatywne konsekwencje, jeśli na niej będzie oparta znaczna część gospodarki.

Czy Polska jest gotowa na 5G?

Polska nie jest jeszcze gotowa na 5G, ale prace trwają. W wrześniu 2019 roku premier Mateusz Morawiecki i Mike Pence podpisali „Wspólną Deklarację USA i Polski na temat 5G”. Polska stara się również współpracować w tej sprawie na forum europejskim. Aby jednak taka sieć mogła funkcjonować niezbędne są stacje bazowe wyposażone w anteny, które zdolne będą obsłużyć ten standard. Należy pamiętać, że aby najnowszy standard komunikacji mógł funkcjonować, to każda ze wspomnianych baz musi mieć połączenie ze światłowodem.

W tym momencie Polska podpisała porozumienie z operatorami sieci komórkowych, które ma powołać do życia spółkę Polskie 5G. W jej skład będą wchodzić: T-Mobile, Cyfrowy Polsat i Orange, Exatel i Polski Fundusz Rozwoju, a chęć udziału zadeklarował również Play. Wspomniana spółka ma zająć się siecią w częstotliwości 700 MHz. Inne pasma, czyli te w przedziale 3,4-3,8 GHz zostaną zrealizowane już tylko przez prywatnych operatorów.

W Polsce nad siecią 5G pracują na własna rękę komercyjni operatorzy. Play i Huawei przeprowadzili testy 5G w Toruniu, fioletowy operator komunikuje również gotowość do przyjęcia nowego standardu usługą 5G Ready. Orange wraz z firmą Ericsson przeprowadza testy w niektórych dzielnicach Warszawy.

Mamy niewiele czasu – w 2020 roku przynajmniej jedno miasto Polski musi udostępniać sieć 5G na zasadach komercyjnych, a do 2025 roku nowa technologia ma objąć cały kraj.

Czy 5G może wesprzeć gospodarstwa domowe?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Wprowadzenie sieci 5G w wielkim mieście, gdzie dostęp do 4G jest powszechny, nie będzie oznaczać wielkiej różnicy. Oczywiście profesjonaliści, którzy pracują na danych, zdjęciach, filmach, czyli wszędzie tam, gdzie w obrocie są wielkie pliki i potrzeba szybkiego przesyłu, zapewne docenią te zmiany.

Zupełnie inaczej jest, jeśli chodzi o mniejsze ośrodki. W 2018 roku Eurostat donosił, że dostęp do internetu posiada zaledwie 82 procent polskich gospodarstw domowych. Średnia Unii Europejskiej wynosi około 87 procent. Istnieją bowiem miejsca, gdzie internet mobilny jest jedynym sposobem, aby połączyć się z siecią. Wprowadzenie gęstej infrastruktury sieci mobilnej może rozwiązać ten problem.

Do czego w takim razie może służyć 5G?

Zagadnieniem, które najczęściej pojawia się w kontekście sieci 5G jest tak zwany „Internet rzeczy”. Jest to koncepcja, która zakłada, że przedmioty mogą przetwarzać, wymieniać i gromadzić dane za pomocą sieci. Mowa tu o relatywnie prostych i popularnych przedmiotach codziennego użytku jak odkurzacz, inteligentne oświetlenie, ale nie tylko. 5G może również pomóc w rozwoju rozrywki mobilnej. Niewielkie opóźnienia mogą sprawić, że gaming online czy streaming samej rozgrywki stanie się znacznie bardziej komfortowy. Warto tu również wymienić doświadczenie VR, które, aby mogło być komfortowe, potrzebuje znaczniej więcej danych niż film czy gra wyświetlana na ekranie monitora. Transmisje w 360 stopniach będą mogły dzięki sieci 5G naprawdę rozwinąć skrzydła.

Biznes, medycyna, transport – jakie profesjonalne zastosowania ma sieć 5G?

Sieć 5G ze względu na wspominaną wcześniej prędkość, a także na bardzo niewielkie opóźnienia, może umożliwić obsługę urządzeń i sprzętów znacznie bardziej skomplikowanych.

Najczęściej w tym kontekście mówi się o samochodach autonomicznych. Aby taki pojazd mógł bezpiecznie poruszać się pod drodze, musi zdobywać i przetwarzać bardzo wiele informacji naraz. Do tego potrzebuje możliwie szybkiego i niezawodnego połączenia. Podobnie jest ze wszystkimi innymi dziedzinami, gdzie wymagana jest precyzja i szybkość. Mowa tu o maszynach budowlanych, medycynie, gdzie roboty mogą pomagać w przeprowadzaniu złożonych operacji chirurgicznych. Sieć 5G w medycynie to również potencjalna szansa na rozwój usług telemedycznych i teleopieki.

Czy 5G może rozwiązać problemy cywilizacyjne?

Wśród potencjalnych zmian, jakie może wnieść rozwój sieci 5G często wymienia się obsługę bardzo złożonych operacji, w tym tych miejskich, jak na przykład regulowanie ruchu drogowego, poziomu oświetlenia czy ogrzewania. Innymi mówiąc – chodzi o wydajne gospodarowanie energią, co może przyczynić się do oszczędności, a co za tym idzie do mniejszej emisji zanieczyszczeń.

Czy 5G szkodzi zdrowiu?

W ostatnich latach chyba żadna technologia nie wzbudzała takich emocji jak właśnie 5G. Protesty, zapytania towarzyszą nowej technologii w zasadzie od samego początku. W odpowiedzi na te wątpliwości w Polsce powstał raport sfinansowany przez Narodowy Program Zdrowia, który stwierdził, iż „na podstawie analizy dostępnych – choć nielicznych – danych o potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia można stwierdzić, że nie ma dowodów na negatywne skutki zdrowotne ekspozycji na EFM o wartościach, jakie spodziewane są na podstawie szacunkowych danych technicznych wokół urządzeń nadawczych systemów 5G”.

Warto tutaj pamiętać, że chociaż cytowany wyżej raport trochę asekuruje się stwierdzeniem, że dane są nieliczne, to technologia 5G wykorzystuje fale elektromagnetyczne, które są cały czas monitorowane, bo na nich opiera się przecież 4G, telewizja czy sieć Wi-Fi.

Jakie telefony oferują już obsługę sieci 5G?

To dopiero początek drogi nowego standardu komunikacyjnego, ale producenci urządzeń mobilnych już przygotowują pierwsze modele smartfonów, które są w stanie obsłużyć taką sieć. Chociaż warto pamiętać, że takie urządzenia, to na naszym rynku na razie ciekawostka i często pokaz możliwości producenta. Pierwszy telefon z 5G w Polsce to Huawei Mate 20 X 5G, który trafił do naszego kraju początkiem sierpnia 2019.


Szukasz telefonu z 5G? Huawei Mate 20 X 5G kosztuje bez umowy w Play 4299 zł.

 

Możesz go kupić również na raty 10x 0% lub na abonament za 199 zł.


Swój telefon obsługujący najnowszy standard przedstawił między innymi Samsung. Galaxy Galaxy S10 5G to model przeznaczony na rynek koreański, bo Korea Południowa to kraj, który wprowadził już sieć 5G, a do końca 2019 roku ma korzystać z niej około 4-5 milionów mieszkańców. Swoją propozycję przedstawił również LG. Telefon LG V50 ThinQ 5G pokazano na targach MWC 2019. Huawei przygotował specjalną wersję Mate’a 30 również w wariancie 5G, który w Polsce powinien pojawić się pod koniec 2019 roku. Inny chiński producent, Xiaomi, w przyszłym roku ma zaproponować ponad 10 modeli, które będą obsługiwały nowy standard. Na przyszły rok swoje pomysły na słuchawki z 5G ma pokazać również Apple.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (3 votes)
Subscribe
Powiadom o
22 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Każdy rząd powinien pamiętać że zbrodnie na ludzkości nigdy się nie przedawniają.
RAPORT został sfałszowany jak i w innych krajach

Wszystko ma swoje dwie strony dlatego coraz więcej chorych na nowotwory. 5 G przysłuży się do większej ilości osób chorych …..

5G to totalna inwigilacja jak nigdy dotąd, i nie tylko wszelkich parametrow życiowych organizmu ale także Twoich fal mózgowych, 5G to ani troche nie podobna do 2G,3G i nawet 4G, To wszelkie choroby z nowotworami na pierwszym miejscu .Rzad na informuje o zagrożeniach bo nikt świadomy tych zagrożeń nie zgodziłby sie na taka technologię …. Jest tysiace ludzi na cakłym swiecie którzy protestują przeciwko tej broni , Tak broni ,bo to broń militarna !!! do depopulacji ludności na świecie .Doradca prezydenta Trumpa -gen. Robert Spalding to potwierdza w wywiadzie dla TVP

W Belgi szkodziło im 5G i się wycofali, a dowodów szkodliwości nie ma? Ciekawe !

5G,to właśnie coronabirus. Jesteśmy zgubieni. Zaraz będą szczepionki z chipem.

Dokładnie, ludzie nie zdają sobie sprawy jak 5G wpływa na organizm człowieka, wyniszcza i blokuje dostęp tlenu do niego, co daje efekt w ciągu kilku miesięcy, powodując stan zwany ,,koronawirusem” , do 2025r będzie w całym kraju, także gratulacje dla Morawieckiego

Czy wiesz coś więcej w tym temacie? Jestem bardzo elektrowrazliwa. Ostatnio mój układ nerwowy znowu wariuje, a ja w nocy mam paniczne ataki, bezdechy, wariacje ciśnienia. To co się dzieje przeżywałam też pod koniec 2009 roku, ale trwało to 3 miesiące! Od tamtej pory był spokój. Czy teraz też tak będzie? Czy będzie coraz gorzej? Boję się 🥺

Widzę że jesteś w temacie że korona to przykrywka

Po co nam to 5 G, już nie świrujcie. Zaraz 10G będzie za mało. Człowiek to pazerna istota, może zgubić tą planetę

Protesty ludzi wynikają z niewiedzy. Większość z tych osób nie zna podstaw technicznych, więc warto pisać artykuły jak ten wyjaśniające laikom co i jak to może będą spokojniejsi.

To może poczytasz i się czegoś dowiesz

Wszystko będzie działać na takich samych zasadach jak teraz, nic nowego, jedynie więcej nadajników o mniejszej mocy. To wszystko w dalszym ciągu są zbyt małe wartości, żeby nam szkodziły.

Kuchenka mikrofalówka ma 2,45 GHz, i nie chciałbyś tam włożyć głowy na 5 minut, a 5G to od 38-42 GHz i bez obudowy ochronnej. Powoduje to szybkie podziały komórkowe i przez to nowotwory na niewyobrażalną skalę. To niebywałe jak mało znaczy ludzkie życie i jak wielka jest siła pieniądza.

Więc czemu zniesli ograniczenia mocy nadajników?

W innych państwach 5G nie szkodzi naszemu zdrowiu, nawet w USA jest już w komercyjnym użytku.

w Belgii podobno szkodzi

wszędzie szkodzi durniu

Czemu obrażasz?

Fajny artykuł, opisuje w skrócie wszystko co musimy wiedzieć o 5G na samym początku. Moim zdaniem 5G mocno przysłuży się w rozwoju wielu branż. Dzięki temu zyskać może nasza cała gospodarka.

Zautomatyzowane systemu oświetleń, autonomiczne pojazdy czy smart city, to tylko kilka ciekawych rozwiązań które powstaną dzięki 5G. Bardzo mnie ciekawi jak to będzie wyglądać, dlatego czekam na nową sieć z niecierpliwością.

Pamiętam że przy 4G też były protesty, i też przeciwnicy wymyślali jakieś zarzuty, nie mające nic wspólnego z prawdą. Nie wiem tylko w jakim celu to robili i robią teraz.

Całkiem możliwe, choć chyba gorączki 5G nic nie jest w stanie przebić :)

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.