Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Najszybszy Internet mobilny

avatar
5
Najszybszy internet mobilny

Jeśli szukasz Internetu mobilnego, zapewne jednym z parametrów na który będziesz patrzył, będzie jego prędkość. Na szczęście z pomocą przychodzą rożnego rodzaju okresowe rankingi, które w sposób ogólny przedstawiają uzyskiwane prędkości przesyłu danych.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu mobilnego
PORÓWNAJ OFERTY

Sprawa jednak nie jest taka prosta, gdyż wszystkie dane są uogólnione dla różnych miejsc pomiaru. Zanim zdecydujesz się na któregokolwiek z operatorów, warto sprawdzić zasięg w okolicy, w której najczęściej będziesz korzystał z usług. Może okazać się, że lider danego rankingu akurat w Twojej okolicy nie będzie się spisywał tak dobrze. Dlatego warto wcześniej chociażby kupić starter i sprawdzić programem do pomiaru prędkości jaka jest rzeczywista prędkość w tej okolicy.

Najszybszy Internet LTE

Najszybszy Internet mobilny w Polsce

Śr. prędkość pobierania [Mb/s]Śr. prędkość wysyłania [Mb/s]Śr. ping [ms]
T-Mobile
36,71
9,41
30
Orange
35,00
9,19
30
Play
28,04
8,85
36
Plus
26,26
9,18
39
Dane za sierpień 2020, Speedtest.

A co z najszybszym Internetem mobilnym? Zacznijmy od technologii LTE, bo póki co jest ona najpopularniejsza i najłatwiej dostępna. Dodatkowo ta technologia w przypadku normalnego korzystania na ten moment w zupełności wystarczy pojedynczemu użytkownikowi.

Wedle jednej z najpopularniejszych w naszym kraju porównywarki prędkości Internetu – Speedtestu – ogólnie w sierpniu najszybszy Internet w Polsce posiadał T-Mobile. Jego uśrednione wyniki kształtowały się na poziomie 36,71 Mb/s w przypadku prędkości pobierania danych i 9,41 Mb/s w wysyłaniu. Ping kształtował się na poziomie 30 ms. Co ciekawe, różnica pomiędzy pierwszym operatorem a drugim, jakim był Orange, nie była duża. Co więcej, w przypadku niektórych województw to właśnie Orange okazywał się w sierpniu operatorem, który oferował najszybszy Internet. Jego wyniki kształtowały się na poziomie 35,00 Mb/s w przypadku pobierania i 9,19 Mb/s. Ping również utrzymywał się na poziomie 30 ms. Dlatego warto brać pod uwagę wyniki dla konkretnego województwa.

Gorzej wypadają w zestawieniu sierpniowym pozostali dwaj operatorzy, oczywiście biorąc pod uwagę uśrednione wyniki. Play w tym miesiącu uzyskiwał wynik na poziomie 28,04 Mb/s w przypadku plików pobieranych i 8,85 Mb/s dla wysyłanych. Ping pozostawał na poziomie 36 ms. Na czwartym miejscu w rankingu sierpniowym znalazł się Plus z pobieraniem na poziomie 26,26 Mb/s i wysyłaniem 9,18 Mb/s. Średni ping wyniósł 39 ms.

Co więcej, jeżeli przywiązujemy wagę do rankingów to w ciągu całego roku klasyfikacja pod względem prędkości LTE kształtowała się podobnie. Jedynie w lipcu sieci Plus i Play zamieniły się miejscami. Interesujące natomiast jest to, że od początku 2020 roku w większości wypadków średnia prędkość zwiększyła się u wszystkich operatorów. I tak naprawdę to jest istotna informacja dla Ciebie.

Jasno jednak trzeba również przyznać, że praktycznie w każdym przypadku prędkość średnia oferowana przez każdego operatora będzie na zadowalającym poziomie. Zawsze trzeba rozpatrywać dany przypadek indywidualnie, bo na szybkość w pomieszczeniu będzie miała chociażby wpływ specyfika budowy budynku, czy odległość do najbliższego nadajnika.

A może jesteś tym szczęściarzem, który mieszka już w zasięgu sieci 5G? Wtedy masz możliwość osiągnięcia zdecydowanie wyższych prędkości zarówno pobierania jak i wysyłania plików z sieci mobilnej.

Najszybszy Internet 5G

Jeżeli chodzi o testy, to w przypadku technologii 5G jest nieco trudniej, gdyż jej wpływ na ogólny wynik operatorów wynosi jedynie 0,5 procenta. Jednak właśnie od sierpnia jest już uwzględniany w ogólnych wynikach.

A co z samą prędkością 5G? Tutaj jest większy problem na ten moment ze zmierzeniem parametrów, gdyż oficjalnie ta technologia dostępna jest tylko w kilku/kilkunastu miastach. I tutaj również przychodzi z pomocą porównywarka speedtest.

W czerwcu opublikowano wyniki testów przeprowadzonych w siedmiu miastach, w których obecna jest sieć 5G. W tym wypadku mówimy o sieci Plus. Z zestawienia wynika, że średnia prędkość pobierania danych wyniosła 242 Mb/s, a pobierania 26 Mb/s. Średni ping wyniósł w tamtym momencie 31 ms. Jak więc widać, technologia 5G oferuje zdecydowanie wyższe prędkości działania. Niestety na ten moment dostęp do niej mają nieliczni. Jednak zapewne ta sytuacja z każdym miesiącem będzie się zmieniać. Dlatego, jeżeli okaże się, że mieszkasz w zasięgu technologii 5G, warto ją przetestować, bo najprawdopodobniej osiągniesz zdecydowanie wyższe szybkości Internetu niż w przypadku sieci LTE.

Jeżeli więc szukasz najszybszego Internetu mobilnego, możesz opierać się na porównywarkach prędkości i średnich wynikach testów. Jednak mimo wszystko nie powinno to być głównym kryterium przy wyborze konkretnego operatora dla Ciebie. Choć oczywiście może mieć wpływ na decyzje.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu mobilnego
PORÓWNAJ OFERTY

Najważniejsze, abyś opierał się na wynikach konkretnie dla twojej najczęstszej lokalizacji. Jak już wspomniałem, warto również abyś zakupił chociażby starter i sprawdził jak dany Internet sprawuje się w Twojej okolicy.

star ocena
Oceń tą stronę
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Plus of dluzszego czasu ma wrecz dramatycNie niskie oredkosci i nuewydolne nadajniki. W dodatku wciaz w wielu miejscach w budynku brak zasiegu. Gdy sue im to zglasza udaja idiotow lub karza oisac oodana.

Co Ty tam napisałeś bo ja nic nie rozumiem z tego bełkotu

Akurat w T-Mobile internet jest szybki nie dzięki ich 'technologii’ tylko dlatego że mało kto korzysta i jest pusto :)

t-mobile jakiś czas temu zdychał i niemcy chcieli go sprzedać ale udało się go reanimować falą reklam a teraz jak widać wracają do realu, zainteresowanie spada i ci których złowili na reklamy odchodzą od nich

Usunęli najlepszą na polskim rynku oferte nielimitowanego LTE to ludzie odchodzą :[

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: