Polski smartfon – czy te słowa nie brzmią jak oksymoron? Nie do końca, gdyż polskie firmy od paru lat zajmują się produkcją rodzimych smartfonów oraz telefonów komórkowych i idzie im to całkiem nieźle. Którzy producenci mają polskie korzenie? Jakie modele mają w swoich ofertach? O tym w poniższym tekście – polskie smartfony w 2024 roku.
- 1. Nasze… znaczy polskie
- 2. Poznaj rodzimych producentów – polskie marki smartfonów
- 2.1. Kruger&Matz
- 2.2. Goclever
- 2.3. myPhone i HAMMER
- 2.4. Manta
- 2.5. Maxcom i inne polskie marki smartfonów
- 3. To tylko polskie logo?
- 4. Polskie smartfony – opinie, modele i ceny
- 5. Polski smartfon – dla kogo? Podsumowanie
- 6. Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Nasze… znaczy polskie
Analizując rodzimy rynek telefonów komórkowych zauważyć można, że poza topowymi markami znajdziemy również wiele mniej znanych firm. Jednymi z nich są polscy producenci, działający na rodzimym rynku już od wielu lat.
Pierwsze polskie smartfony były produktami niskiej jakości, które znacząco odbiegały od zagranicznych modeli. Spowodowane to było mało eleganckim designem, mizerną obudową, mniej wydajną technologią oraz wykorzystaniem ekranów LCD TM ze słabym kątem widzenia.
Z czasem jednak sytuacja zaczęła się poprawiać, choćby za sprawą sięgania m.in. po panel LCD, szkło Corning Gorilla Glass 3 oraz lubianą funkcję Dual SIM. Co prawda nie jest to jeszcze szczyt współczesnej technologii, lecz na pewno zmiana na lepsze. Rodzi się zatem pytanie – czyja to zasługa?
Poznaj rodzimych producentów – polskie marki smartfonów
Rodzimy rynek twórców telefonów komórkowych nie jest duży – można wyróżnić dosłownie kilka marek.
Kruger&Matz
Jedną z nich jest Kruger&Matz, firma działająca od 2010 roku. Początkowo specjalizowała się w produkcji sprzętu car audio, obecnie jednak skoncentrowana jest na niedrogich smartfonach.
W swoim katalogu firma posiada ponad 30 różnych modeli w cenie 200-900 złotych, a jej plan działań i zagraniczne sukcesy dowodzą, iż jest to marka z wizją na daleką przyszłość. W ofercie znajdziemy więc ciekawe i niedrogie propozycje – w sam raz na pierwszy smartfon dla kogoś, kto nie jest zbyt obeznany z tego typu telefonami komórkowymi.
Najpopularniejsze telefony Kruger&Matz:
Goclever
Kolejną firmą jest Goclever, czyli polski producent specjalizujący się w tworzeniu smartfonów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych. Firma działa na polskim rynku od kilkunastu lat, a jednym z jej największych sukcesów jest produkcja modelu Quantum, który doczekał się już sześciu wersji.
myPhone i HAMMER
Nie można nie wspomnieć również o marce myPhone – polskim producencie, który od początku swojej działalności skupiony był na tworzeniu telefonów, smartfonów, akcesoriów do urządzeń mobilnych oraz tabletów myTab. Co więcej, myPhone to pierwszy polski smartfon z Androidem.
Wykreował również własne wytrzymałe telefony HAMMER (obecnie wydzielona jako jego submarka – zobacz recenzję HAMMERA Energy 18×9) oraz tworzył m.in. modele w serii S, L i M.
Najpopularniejsze telefony firmy myPhone/HAMMER:
Manta
Na polskim rynku funkcjonuje również polska marka Manta, czyli rodzima firma działająca od drugiej połowy lat 90., która pierwotnie specjalizowała się w sprowadzaniu i dystrybucji sprzętu elektronicznego. Z czasem jednak marka zaczęła produkować własne urządzenia, w tym telefony komórkowe. Smartfony Manta wyróżniają się wykorzystaniem oryginalnego designu, sporych wyświetlaczy, modułu GPS oraz stosunkowo wydajnych aparatów.
Telefony niektórych polskich producentów (myPhone, HAMMER) możesz znaleźć m.in. w abonamencie sieci T-Mobile Polska:
Maxcom i inne polskie marki smartfonów
Innym wartymi uwagi producentami są również Maxcom, Modecom, Pentagram i Colorovo, firmy które posiadają w swoim katalogu po kilka różnych smartfonów. Rozwój i sukces powyższych marek wskazuje, iż polski rynek telefonii komórkowej powoli zmierza ku świetlanej przyszłości. Jednak jest jeden mały problem.
Najpopularniejsze telefony Maxcom:
To tylko polskie logo?
Można mówić o polskich smartfonach, jednak na próżno rozglądać się za polskimi fabrykami produkującymi rodzime modele. Jest tak, gdyż polscy producenci chętnie sięgają po elementy komponowane na Dalekim Wschodzie, a zwłaszcza w Chinach. Czy jednak etykietka „Made in China”, na polskich smartfonach, to coś złego? I tak, i nie.
Produkcja polskiego sprzętu w Polsce na pewno dałaby pracę setkom rodaków i pozytywnie wpłynęła na gospodarkę. Naszym producentom jednak – podobnie jak u większości firm branżowych – bardziej opłaca się sprowadzać gotowe elementy i tworzyć z nich unikalną całość. Dzięki temu mogą oferować produkt po niewygórowanej cenie oraz prowadzić serwisy naprawy na terenie kraju.
Polskie smartfony – opinie, modele i ceny
Jeden z najdroższych polskich smartfonów – HAMMER Blade 2 Pro – kosztuje zwykle około 1700 złotych i można go było kupić np. w sklepie Play. Większość modeli nie przekracza jednak kwoty 1000 zł, a w tej cenie Samsung, Xiaomi czy OPPO oferują jednego ze swoich tańszych średniaków. Czy zatem opłaca się kupowanie polskiego modelu?
Niektóre polskie modele mogą mieć dość starodawny design, a jak wygląda kwestia zastosowanej technologii? Pod obudową polskich składaków możemy natknąć się np. na układy MediaTek (4 i 8 rdzeni, jak np. Helio P23 2,00 GHz). Nie jest to obecnie szczyt techniki i niestety przekłada się np. na robienie dobrych zdjęć. W polskich modelach rzadko wykorzystywane są aparaty o matrycy powyżej 12 Mpix. Wciąż często spotykane są układy z pojedynczym obiektywem, ale powoli się to zmienia – już w IV kwartale 2019 roku Kruger&Matz wypuścił na rynek model FLOW 7S, który miał potrójny aparat fotograficzny. Dziś jest to już standard na rynku.
Generalnie polskie smartfony nie są też demonami szybkości, na co wpływ również mają użyte podzespoły o dość słabej specyfikacji (np. ekran tylko HD+, ale i to się zmienia na lepsze). Na szczęście całość przekłada się na atrakcyjne ceny – niektóre polskie telefony komórkowe można kupić za 100 zł. Wiele z nich ma za to wydajne baterie, których pojemność może wynosić nawet 5000 i więcej mAh!
Oto przykładowe polskie smartfony aktualnie oferowane na rynku:
- HAMMER Blade 4
- HAMMER Explorer Pro
- HAMMER Explorer
- HAMMER Energy 18×9
- HAMMER Energy 2 Eco
- HAMMER Active 2 LTE
- HAMMER Energy 2 Eco
- HAMMER Iron 3 LTE
- HAMMER Iron 3
- HAMMER Iron 4
- myPhone City 2
- myPhone Pocket Pro
- myPhone Prime 3
- Kruger&Matz FLOW 7S
- Kruger&Matz FLOW 7
- Kruger&Matz MOVE 9
- Manta MSP95015GR MEZO 2
- Maxcom 330 3G
Polski smartfon – dla kogo? Podsumowanie
Większość ojczystych smartfonów to modele budżetowe lub należące do średniej-niższej półki cenowej najczęściej za kilkaset złotych. W wielu przypadkach może to być dobra alternatywa dla najtańszych urządzeń innych producentów, jak np. Alcatel, Huawei czy Nokia.
Z naszych urządzeń zadowolone będą osoby wykorzystujące smartfona przede wszystkim do dzwonienia i pisania SMS-ów lub przeglądania sieci www. Nie bez znaczenia jest też atrakcyjna i konkurencyjna cena polskich telefonów. Dla takich konsumentów nie ma sensu dopłacać do funkcji z których i tak nie będą korzystać. Większość polskich smartfonów znajdzie uznanie wśród mniej wymagającej klienteli.
Z tego artykułu dowiedziałeś się:
- Które telefony to polskie smartfony i kto je produkuje?
- Którzy producenci smartfonów to polskie marki?
- Jakie są oferty polskich producentów?