Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Play Solo L vs Orange Plan Wzbogacony

Play czy Orange

Topowy abonament Play czy może największy od Orange. W tym zestawieniu porównamy dwa plany komórkowe, które wyróżniają się tym, że to jedne z największych i najdroższych w ofercie operatorów. Pierwszy z nich to Play Solo L, a drugi Orange Plan Wzbogacony. Sprawdzamy, który z nich jest lepszy dla klientów.

Umowa i zasięg

Jeśli mowa o zasięgu, to trudno tutaj jednoznacznie wyrokować, u którego operatora będzie wam zdecydowanie lepiej, chociaż wypada powiedzieć, że Play ciągle stara się uniezależnić od nadajników innych sieci i stawia na własną infrastrukturę.

W obu przypadkach analizujemy umowy na 24 miesiące. Wybierając ofertę z telefonem comiesięczna danina wzrośnie. W przypadku Orange mamy jednak do czynienia z nieco jaśniejszą sytuacją, bo od początku jesteśmy informowani, ile wynosi kwota abonamentu, a ile dodatkowe raty. W Play dodatkowo możemy dopasować sobie czy wolimy zapłacić więcej na start czy też może rozłożyć cenę dodatkowego urządzenia na większe raty.

Zwycięzca: remis.

Połączenia

To już niemalże standard, że pakiety abonamentowe (chociaż nie tylko) oferują nielimitowane połączenia do wszystkich sieci i na telefony stacjonarne. Nie inaczej jest w przypadku omawianych planów Play Solo L i Orange Plan Wzbogacony. Tu werdykt może być tylko jeden.

Zwycięzca: remis.

Wiadomości tekstowe

Podobnie jest w przypadku wiadomości tekstowych. Tu również obaj operatorzy w swoich najmocniejszych planach abonamentowych nie narzucają żadnych ograniczeń, zarówno jeśli chodzi o wiadomości tekstowe SMS, jaki i multimedialne MMS-y.

Zwycięzca: remis.

Internet

W Orange dostajemy 20 GB pakietu internetowego. Jego konkurent w tym zestawieniu daje 10 GB więcej. W obu przypadkach, jeśli uda nam się wykorzystać dostępny pakiet danych, będziemy musieli liczyć się ze zmniejszeniem płynności działania sieci. Zarówno Play, jak i Orange po wykorzystaniu dostępnego transferu pozwalają pobierać dane przy maksymalnej prędkości do 1 Mb/s.

Zwycięzca: Solo L.

Roaming i połączenia międzynarodowe

Play w swoim abonamencie Solo L zdecydował, że korzystanie z roamingu UE będzie bez dodatkowych opłat. Jest jednak jeden warunek – musimy przebywać i wykorzystać więcej usług w Polsce niż za granicą w ciągu 30 dni. Ponadto korzystanie z roamingu w UE pomniejsza pakiet internetowy.

Z kolei w Orange oferuje nielimitowane połączenia w roamingu i aż 5,84 GB danych w Unii Europejskiej. Co ważne, pomarańczowy operator oferuje również paczkę 100 minut rozmów międzynarodowych do Europy, USA i Kanady. Oferta pomarańczowego operatora oferuje lepszy poziom usług za granicą.

Zwycięzca: Plan Wzbogacony.

Usługi dodatkowe

Jeśli chodzi o Play, to operator ten od dawna kojarzony był z licznymi dodatkami, o które można było rozwinąć abonament, a nawet bardziej z tych, które dodawano na określony czas abonentom za darmo. Standardem jest już Tidal i w przypadku abonamentu Solo L otrzymamy tę usługę za darmo na 6 miesięcy. Dostaniemy również dostęp do telewizji Play NOW. Obejmuje ona podstawowy pakiet kanałów (m.in. BBC Lifestyle, MTV) i jeden z pakietów dodatkowych do wyboru: Extra, Kids, Sport. Za dodatkowe 20 złotych miesięcznie można otrzymać również tzw. zestaw usług Play 360, które obejmują naprawę i ochronę telefonu, a także nawigację, audiobooki i inne.

Z kolei Orange oferuje pakiet ochronny dla smartfona, który pozwala naprawić urządzenie do 1000 zł (kosztuje to 10 zł miesięcznie) lub bez limitu kosztów (ta przyjemność kosztuje 15,99 zł). Abonent może również zabezpieczyć urządzenie za pomocą CyberTarczy, włączyć muzykę na czekanie, nawigację Orange i usługę „Gdzie jest dziecko”. Wszystkie pakiety dostępne są przez pierwszy miesiąc za darmo.

Oczywiście zestawić ze sobą oferowane dodatkowo usługi jest dość trudno. Głównie dlatego, że wszystko zależy od potrzeb konkretnych użytkowników. Dla kogoś, kto korzysta z innego serwisu strumieniującego muzykę, dodatkowych kilka miesięcy w Tidalu nie robi żadnej różnicy. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że oferta sieci Play jest bardziej zróżnicowana i oferuje więcej rzeczy w cenie samego abonamentu, choćby wspomnianego Tidala i Play NOW.

Zwycięzca: Play Solo L.

Koszty

Jeśli spojrzymy na najniższe kwoty, które trzeba zapłacić za poszczególne abonamenty, to jasno wyjdzie nam, że przewagę ma tutaj Play. Plan Wzbogacony od pomarańczowego operatora kosztuje 69,99 złotych miesięcznie, natomiast jego konkurent w tym zestawieniu jest niemal o 10 złotych tańszy. Obie kwoty zawierają już zniżki zgody marketingowe i e-faktury.

Spójrzmy jednak na to, jak oba plany prezentują się, gdy będziemy chcieli zamówić ofertę z telefonem. Na przykład w przypadku LG V40 ThinQ w Play (płacąc 70 zł miesięcznie przez 2 lata i 2989 zł na start) będziemy musieli zapłacić w trakcie trwania całego okresu apartamentowego w sumie 4669 zł.

Z kolei w Orange za ten sam telefon (płacąc miesięcznie 69,99 zł za abonament i 111 zł raty za sprzęt przez 2 lata, a do tego 99 zł na start) zapłacimy około 4443 złote – a więc około 200 złotych taniej. Z kolei za znacznie tańsze urządzenie, jakim jest Huawei P Smart z 2019 roku, w Play (529 zł na start i 70 zł miesięcznie przez 2 lata) łączny koszt wyniesie 2209 zł. W Orange ten sam sprzęt (przy abonamencie 69,99 zł i 24 zł miesięcznie przez 2 lata) będzie kosztował około 2255 złotych, będzie więc odrobinę droższy.

Werdykt jest tu dość trudny, bo z jednej strony sam, goły pakiet Play jest tańszy, to w połączeniu z telefonem sprawa nie wygląda już tak kolorowo. Chociaż przyznajmy, że Orange wypadło gorzej przy sprzęcie budżetowym, a różnica wyniosła aż 50 złotych. Wiele zależy od modelu telefonu, ale i również od oferowanych wyprzedaży i promocji – warto jest więc śledzić okazje operatorów. Poza tym w Play mamy możliwość obniżenia ceny zakupu telefonu kosztem podwyższenia abonamentu.


>>> Promocje operatorów komórkowych <<<


Zwycięzca: Remis.

Podsumowanie

Telewizja Play

W niniejszym zestawieniu Play wygrał nieznacznie. Większość punktów, które zdobyło Orange pochodzi z remisów – wyjątkiem jest tu jedynie roaming i połączenia zagraniczne. I być może to jest klucz, którym powinniśmy się kierować, jeśli chodzi wybór tych dwóch – naprawdę niezłych – ofert. Dla osób, które podróżują więcej może zajść ryzyko, że w danym miesiącu więcej czasu spędzą za granicą, oferta Orange wydaje się zdecydowanie lepsza. Natomiast Play ma tu kilka naprawdę mocnych punktów i nie da się ukryć, że dodatkowe usługi krajowe, o połowę większy pakiet internetowy mogą mieć decydujący wpływ na podjęcie decyzji.

Play Solo L vs Orange Plan Wzbogacony – 6:5.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.5/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.