Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone

Plan Optymalny vs Plus.60 – który abonament korzystniejszy?

2
Orange czy Plus

Dziś porównujemy dwie oferty na abonament od klasycznych operatorów. Z jednej strony mamy Plan Optymalny od Orange, po drugiej staje zaś Plus.60 zielonego operatora. Który abonament okaże się lepszy i korzystniejszy? Sprawdźmy.

Umowa i zasięg

Obie oferty zobowiązują nas do podpisania zobowiązania. Jeżeli bierzemy nową umowę, będziemy płacić miesięczny abonament przez okres 24 miesięcy. Zaletą takiego rozwiązania jest gwarancja warunków na jakich podpisywaliśmy daną umowę. Długoterminowe umowy sprawdzają się u osób, którzy nie lubią częstych zmian operatora. Zarówno w Orange, jak i Plusie, mamy możliwość wyboru samej umowy lub dobrania urządzenia. Wtedy należy pamiętać o dodatkowej miesięcznej opłacie za sprzęt.

Operatorzy działają na własnej infrastrukturze. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich ma lepszy zasięg. Natomiast u każdego operatora zdarzają się tzw. „dziury”. Dlatego warto przed podpisaniem umowy kupić starter wybranej sieci i przetestować jakość usług w tych miejscach, gdzie najczęściej będziemy z niej korzystać. W tym wypadku obie oferty prezentują się podobnie.

Za 49,99 i 50 zł (sam SIM) dostajemy:

Zwycięzca: Remis.

Połączenia

Zarówno Plan Optymalny od Orange, jak i Plus.60 od zielonej sieci są ofertami z nielimitowanymi minutami. Połączenia komórkowe, jak i stacjonarne w Polsce są pozbawione limitów, zatem nie poniesiemy z ich tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Zwycięzca: Remis.

Wiadomości tekstowe

Także w przypadku wiadomości tekstowych nie mamy ograniczeń. Obie oferty dają nam nieograniczone możliwości wysyłania SMS-ów i MMS-ów. Musimy jednak pamiętać, że ta zasada nie dotyczy wiadomości premium. Również i tym razem wynik mógł być tylko jeden.

Zwycięzca: Remis.

Internet

Tutaj sytuacja się zmienia. W przypadku oferty od Orange mamy do dyspozycji 10 GB transmisji danych na pełnej prędkości transferu. Po przekroczeniu tego progu, dalej możemy się cieszyć z dostępu do sieci, jednak prędkość zwalnia do 1 Mb/s. Plus proponuje w swojej ofercie 12 GB transmisji przy pełnej prędkości. Po wykorzystaniu paczki danych również ogranicza tą wartość do 1 Mb/s. W tym zestawieniu o 2 GB lepiej prezentuje się Plus.60.

Zwycięzca: Plus.60.

Roaming i połączenia międzynarodowe

W przypadku Orange i jego Planu Optymalnego możemy cieszyć się komfortem braku limitu na rozmowy i wiadomości w roamingu UE. Dodatkowo otrzymujemy pakiet kolejnych 100 minut na rozmowy międzynarodowe do Europy, Kanady i USA. Jeśli chcemy korzystać z Internetu w UE mamy przyznany darmowy limit 4,17 GB.

Plus.60 również oferuje nielimitowane rozmowy i wiadomości w UE. Nieco inaczej sprawa wygląda z połączeniami międzynarodowymi, gdyż mamy tutaj 120 minut, ale tylko do krajów UE, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Pakiet Internetowy do wykorzystania w UE wynosi także wynosi 4,17 GB. W tym wypadku trzeba ogłosić remis, gdyż dla niektórych osób, mimo nieco większego pakietu międzynarodowego u Plusa, ważniejsza okaże się możliwość bezpłatnej rozmowy np. z USA.

Zwycięzca: Remis.

Usługi dodatkowe

Obie sieci oferują możliwość łączenia swojego abonamentu z innymi usługami dostępnymi w sieci, dzięki czemu dostajemy dodatkowe rabaty. Pomarańczowa sieć w momencie podpisywania umowy proponuje dodatkową usługę w postaci Orange Smart Care – jest to rozszerzony serwis telefonu. Możemy na podobnej zasadzie skorzystać również między innymi z usługi Halo Granie, Nawigacji Orange, a także dodatkowych pakietów danych. Wybór dodatkowo płatnych usług jest naprawdę spory.

W przypadku Plusa również na początku możemy skorzystać z kilku usług włączanych na próbę, między innymi z serwisu IPLA, Serwisu Wyświetlacza, Czasoumilacza i HBO GO. Jednak w tym wypadku liczba usług do wyboru i możliwości ich praktycznego wykorzystania są mniejsze.

Zwycięzca: Plan Optymalny.

Koszty

Pakiet Plan Optymalny i Plus.60 kosztują miesięcznie 49,99-50 zł po uwzględnieniu zgody na e-fakturę. Umowa podpisywana jest na 24 miesiące. Do tego może dojść ewentualna rata za urządzenie, jednak nie wpływa to na podstawową cenę abonamentu.

Opłata aktywacyjna w przypadku Orange wynosi 49,99 zł, niezależnie od źródła w jakim zamówimy nasze usługi. W przypadku Plusa, w salonie zapłacimy 49 zł. Jednak jeśli zdecydujemy się na zamówienie online, ta sama opłata zostanie zredukowana do 0 zł. Dlatego w tym wypadku lepiej prezentuje się propozycja Plusa.

Zwycięzca: Plus.60.

Podsumowanie

abonament Plusa

W naszym zestawieniu nieco lepsza okazała się oferta Plus.60, która wygrała większym podstawowym pakietem internetowym i brakiem opłaty aktywacyjnej przy zamówieniu przez stronę internetową. Jednak musimy pamiętać, że Plan Optymalny ma ciekawszą ofertę usług dodatkowych, szczególnie jeśli chodzi o pakiety pozaeuropejskie, które mogą się okazać decydujące w przypadku konkretnego klienta. Warto dodać, że Orange i Plus obniżają ceny kolejnych kart SIM.

Obie oferty są do siebie podobne. Za około 50 zł (sam SIM, nie licząc opcji z telefonem) dostajemy nielimitowane abonamenty z niezłym pakietem danych. Dlatego istotną rolę może tutaj odegrać ewentualna cena wybranego sprzętu. Może się okazać, że – w zależności od wybranego modelu smartfona – ceny będą korzystniejsze raz u jednego, raz u drugiego operatora. Ważne również jest to, czy będziemy potrzebowali korzystać z telefonu poza Europą lub dzwonić np. do USA. Ale te decyzje będą już należały już do konkretnego abonenta.

Plan Optymalny vs Plus.60 – 5:6.

Plan Optymalny vs Plus.60 – który abonament korzystniejszy?
4.3 (86.67%) 6 głosów

{{selectedInfo}}
+48
  • {{ error }}
Proszę zaznaczyć powyższe zgody
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Filip WitkowskiEvelin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Evelin
Gość
Evelin

Ech… Kiedy ludzie zmądrzeją i zostawią te abonamenty przecież w A2mobile jest nolimit za 19 zł!!! :/ Już nawet nie mówię o podpisywaniu umowy pewnie na dwa lata

Filip Witkowski
Gość
Filip Witkowski

Plus ma tańszy, dodatkowy pakiet internetowy – 15 zł za kolejne 12 GB, a w Orange 5 GB za 10 zł. Poza tym Orange może zastosować dopłaty w UE (jest jakaś promocja „Roaming bez dopłat” ale nie wiadomo czy po tym okresie promocyjnym nie nałożą tych dopłat)