Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Piękny OPPO A91 z wysokimi aspiracjami – recenzja

10
OPPO A91 recenzja

Nie tak dawno temu testowałem istne dzieło sztuki wśród smartfonów – OPPO A91. Nie jest to telefon klasy premium, lecz mimo to wygląda na droższego niż jest w rzeczywistości. Czy gigant ma szansę podbić serca polskich konsumentów tym modelem ze średniej półki cenowej?


Nowsza generacja OPPO A96:

Wygląd OPPO A91

OPPO A91 jest po prostu piękny! Dostałem egzemplarz w kolorze niebieskim, który efektywnie odbija światło. Na początku myślałem, że mam do czynienia ze szkłem, ale jest to materiał polimerowy. I to wysokiej jakości! To świetna wiadomość dla tych, którzy boją się szkła ze względu na jego delikatność, a z drugiej strony chcieliby telefon z gradientową obudową. OPPO znalazł dla nich rozwiązanie!

OPPO A91 recenzja

Skoro jesteśmy na tylnej obudowie, to w jej lewym górnym rogu znajduje się poczwórny aparat fotograficzny w konfiguracji pionowej. Nieco na prawo znajduje się dioda doświetlająca, a poniżej nazwa firma. Z racji, iż efektowna obudowa OPPO A91 jest niezwykle smukła (tylko 7,9 mm grubości), to aparat nieco bardziej wystaje poza obrys całej konstrukcji. Położony na płaskiej powierzchni kołysze się na boki. Sytuację poprawiłoby pewnie umieszczenie obiektywów centralnie lub – jak to pokazał np. LG w recenzowanym przez nas modelu V60 ThinQ – poziomo. Nie należy się tym jednak zbytnio przejmować, tym bardziej, że OPPO dorzuca do zestawu startowego przezroczyste etui ochronne! Zdecydowanie ważniejsze jest, jakie aparat robi zdjęcia, ale o tym nieco dalej.

OPPO A91 recenzja

Ślicznie prezentuje się także front urządzenia. Ekran o wygodnych proporcjach 20:9 zajmuje ponad 90% przedniej powierzchni i ma naprawdę wąskie ramki. Dolna belka jest nieco szersza, a na górze znajduje się eleganckie i delikatne wcięcie ekranu na przednią kamerkę 16 Mpix. Podoba mi się ten styl. OPPO trzyma się bardzo pewnie w dłoni nie tylko dzięki gabarytom (proporcje 20:9, niewielka grubość), ale także dzięki odpowiednio wyprofilowanej tylnej obudowie.

OPPO A91 recenzja

Dolna krawędź mieści głośniczek, port USB typu C oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. OPPO A91 zawstydza nim tegoroczne flagowce, które nie mają minijacka na pokładzie! Po bokach jest raczej standardowo – lewa ramka mieści 2 klawisze regulacji głośności, a po prawej znajduje się przycisk wybudzania urządzenia. Na górze znajduje się tacka na 2 karty SIM i (osobną!) kartę pamięci microSD.

OPPO A91 recenzja

OPPO A91 robi świetne pierwsze wrażenie! Miałem do czynienia z wieloma pięknymi modelami, jak np. testowanym Xiaomi Mi 9T, ale ten OPPO należy do mojej osobistej ścisłej czołówki!

Wyświetlacz OPPO A91

WyświetlaczAMOLED 6,4", 1080x2400 pix, 411 ppi
Aparat tylny48+8+2+2 Mpix, f/1.8, f/2.2, f/2.4 i f/2.4
Aparat przedni16 Mpix, f/2.0

Wspomniałem, że panel dotykowy smartfona ma proporcję 20:9, ale nie napisałem jeszcze o najważniejszym: OPPO A91 ma ekran AMOLED!

OPPO A91 recenzja

Wyświetlacz robi naprawdę kapitalną robotę. Jego przekątna wynosi 6,4″ przy rozdzielczości 2400 na 1080 pikseli (FHD+), co przekłada się na ich zagęszczenie równe 408 ppi. Ekran jest śliczny i wyświetla piękne kolory – żywe i wyraziste, a w dodatku naturalne. O czerni nie będę wspominał, bo jest ona bardzo głęboka, jak na panel typu AMOLED przystało.

OPPO A91 recenzja

Kąty widzenia są bardzo dobre, a wysoka jasność ekranu pozwala na wygodne korzystanie z urządzenia nawet na pełnym słońcu. Panel chroniony jest przez Gorilla Glass 5 generacji i – jak się chwali sam producent – aż 80% testowanych ekranów przetrwało upadek z wysokości 1,6 m. Osobiście jednak nie odważyłbym się na taką próbę.

OPPO A91 recenzja

Nie zmienia to faktu, że ekran OPPO A91 – w którym znajduje się skuteczny i szybki skaner linii papilarnych – jest jednym z (wielu) najmocniejszych punktów tego smartfona. Kolejny wielki plus na jego konto!

Podzespoły

ProcesorMediaTek Helio P70, ośmiordzeniowy 2,10 GHz
Pamięć RAM8 GB
Pamięć telefonu128 GB
Slot na karty pamięcitak, do 256 GB

Możesz się zdziwić, ale sercem OPPO A91 jest procesor… MediaTek. Dokładnie ośmiordzeniowy MediaTek Helio P70 w konfiguracji 4x 2,10 GHz + 4x 2,00 GHz. Asystuje mu aż 8 GB pamięci operacyjnej RAM! Tyle nie miało wiele zeszłorocznych flagowców!

OPPO A91 recenzja

W praktyce też jest całkiem dobrze. Nie napotkałem większych problemów – do codziennego użytku taka konfiguracja jest więcej niż wystarczająca, choć telefon trochę zwolnił, gdy przychodziły powiadomienia z Messengera po 2-3 dniach nielogowania do sieci. Wydaje mi się, że płynna praca zawdzięczana jest właśnie przez olbrzymią – jak na tę klasę sprzętów – pamięć operacyjną.

OPPO A91 recenzja

Całkiem dobrze wygląda również przestrzeń na dane użytkownika. OPPO A91 ma wbudowane 128 GB pamięci (część zajmuje system), ale można dołożyć kolejne 256 GB dzięki karcie microSD. A skoro o systemie mowa, to trochę szkoda, że A91 ma Androida 9 Pie zamiast 10 – wszak premiera smartfona miała miejsce pod koniec 2019 roku. Na szczęście zapowiedziano już dla OPPO A91 aktualizację, której należy się spodziewać jeszcze w sierpniu!

BateriaLi-Po 4025 mAh
System operacyjnyAndroid 9.0 Pie z ColoOS 6.1
Wymiary160,2x73,3x7,9 mm
Masa172 g
Dual SIMtak
Czytnik linii papilarnychtak, w wyświetlaczu
Sloty i modułysłuchawkowe 3,5 mm, micro USB, Bluetooth 4.2
Debiut na rynkuIV kwartał 2019

Zastosowany ColorOS wygląda ładnie. Podoba mi się ukryte menu (koniec z ikonkami na pulpicie!), które można rozwinąć jednym ruchem palca w górę. Jeżeli preferujesz układ ikon i menu w Samsungach, to w OPPO A91 będziesz się czuł jak u siebie.

Aparat

Szukasz fotograficznego smartfona za rozsądne pieniądze? Mam dobrą wiadomość: OPPO A91 robi bardzo ładne zdjęcia! Jego aparat skonfigurowany jest następująco:

  • obiektyw główn 48 Mpix, f/1.8
  • obiektyw ultraszerokokątny 8 Mpix, 119°, f/2.2
  • obiektyw monochromatyczny 2 Mpix, f/2.4
  • obiektyw portretowy 2 Mpix, 2.4

OPPO A91 recenzja


Zdjęcia wykonane przez OPPO A91 prezentujemy w poniższej galerii. Pliki w oryginalnym rozmiarze znajdują się do pobrania na samym końcu tekstu.

Najlepsze zdjęcia wychodzą robione głównym obiektywem, który ma zdecydowanie najjaśniejszą przysłonę. Wykorzystuje on technologię łączenia pikseli 4 w 1 w celu zapewnienia jak najlepszej jakości. Aparat OPPO A91 ma elektroniczną stabilizację obrazu (EIS) rozwinięte AI, rozpoznaje np. dany przedmiot. Działa on bardzo poprawnie – nigdy nie pomylił mojego kota z psem. Tak! Robiąc zdjęcia kota telefon rozpoznaje, że to właśnie taki, a nie inny zwierzak.

OPPO A91 recenzja

OPPO udostępnia kilka trybów aparatu:

  • wideo
  • zdjęcie
  • portret
  • ultra night
  • panorama
  • ekspert
  • film poklatkowy
  • zwolnione tempo
  • naklejka
  • Obiektyw Google

OPPO A91 recenzja

Sam najczęściej korzystałem z trybu domyślnego, w którym smartfon sam inteligentnie przełączał sobie obiektyw np. na makro, w zależności od potrzeb. Dla mnie takie rozwiązanie jest idealne, ale jeżeli jesteś zaawansowanym fotografem i wolisz mieć osobisty wpływ na kadr niż zaufać w 100% AI, to możesz wybrać tryb ekspert.

OPPO A91 nieźle sobie też radzi w nocy, choć nie jest to oczywiście poziom np. recenzowanego przez nas Huaweia P40 Pro (który jednak jest nieporównywalnie droższy). Nieco irytujące jest jednak tempo zapisu zdjęcia nocnego, które trwa około 4-5 sekund. Nie zmienia to faktu, że im lepsze oświetlenie (zwłaszcza zewnętrzne), tym lepsza jakość zdjęć w OPPO A91. Podsumowując, jego aparat – biorąc pod uwagę cenę urządzenia i jego bezpośrednich konkurentów – jest naprawdę udany.

Audio

Dźwięk emitowany przez pojedynczy głośniczek OPPO A91 nie jest zbyt rewelacyjny, zwłaszcza w przypadku niskich tonów, które nieco szumią. Pod tym względem lepiej radzi sobie np. mój osobisty telefon Meizu Pro 7.

OPPO A91 recenzja

Sytuację ratuje przełączenie się na słuchawki. OPPO A91 w połączeniu z moimi standardowymi Panasonicami brzmiał już o wiele lepiej! Całe szczęście, że producent nie zrezygnował z gniazda minijack 3,5 mm.

Bateria

OPPO znany jest z bardzo wydajnych akumulatorów i bardzo szybkiego ładowania VOOC. Model A91 czerpie pełną garścią z możliwości technologicznych producenta.

Ogniwo litowo-polimerowe (Li-Po) ma pojemność 4025 mAh i wytrzymuje naprawdę długo bez konieczności ładowania. Spokojnie wytrzyma 1,5 dnia (a nawet i więcej) intensywnego użytkowania. A jeżeli już będziesz musiał naładować telefon, to dzięki technologii VOOC 3.0 napełnisz ją energią w około godzinę! Naładowanie od zera do połowy to tylko 30 minut, a dodatkowo OPPO zadbał o zapewnienie zabezpieczenia przed przegrzaniem czy skokami napięcia. W związku z tym bateria w A91 przez długi czas zachowa wysoki poziom sprawności.

Podsumowanie

OPPO A91 jest naprawdę niezwykłym modelem w swojej klasie cenowej. Ma piękny ekran AMOLED i design, aż 8 GB pamięci RAM, poczwórny aparat i bardzo wydajną baterię. Wszystko to sprawia, że jest jednym z najbardziej atrakcyjnych smartfonów do 1500 zł.

Co prawda OPPO A91 ma pewne minusy, jak przeciętne audio, brak (jeszcze) Androida 10 czy procesor od MediaTeka zamiast Snapdragona, to jednak stanowią one tło dla niezliczonych zalet tego modelu. Gdybym miał wydać mniej niż 1500 zł na nowy telefon, to brałbym kandydaturę OPPO A91 bardzo na poważnie. I to mimo bardzo dużej rywalizacji ze strony jego konkurentów.


Nowsza generacja OPPO A96:

Zalety:

  • śliczny wyświetlacz AMOLED 6,4″
  • 8 GB RAM
  • piękne wzornictwo
  • atrakcyjna cena
  • poczwórny aparat z szerokim kątem
  • wydajna bateria z szybkim ładowaniem VOOC
  • estetyczne wykonanie
  • szybki czytnik linii papilarnych
  • złącze 3,5 mm
  • wygodne menu
  • niezły dźwięk na słuchawkach
  • Dual SIM ze slotem na kartę pamięci

Wady:

  • przeciętny dźwięk na głośniczku
  • procesor MediaTek
  • wystający aparat
  • zdjęcia w trybie nocnym wolno się zapisują

Alternatywne modele w podobnej cenie: Xiaomi Mi 9T, Meizu 16X, Redmi Note 9 Pro.


Zdjęcia OPPO A91 do pobrania w oryginalnych rozmiarach:

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

star ocena
Oceń tą stronę
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Kolejny kolejny telefon z aparatem po prawej stronie to bardzo duży błąd konstrukcyjnych ponieważ zasłania się palcem aparat

Kolejny telefon z aparatem po prawej stronie to jest duży błąd bo zasłania się palcem

Używam od 2 lat. Minusy opisane w artykule zniwelowałbym do jednego – słabe audio z głośnika. Procesor jaki jest – nie przeszkadza w niczym (pewnie zasługa dużego RAM). A wystający aparat nie robi problemu, gdy się telefon wsadzi w etui inne, niż w te wyginane plastiki (na Allegro w ofertach jest fajne, prawie pancerne ;) ).
Słabe zdjęcia wykonane wbudowaną aplikacją – przesterowuje barwy, zbytnio wyostrza, nie jest to fajny efekt. Jednak wystarczy pobrać inną apkę do robienia zdjęć (ja używam wykupionej wersji HD Camera Pro Ad Free Edition) i problem znika, bo sam aparat robi swoje na 5+.
Ogólnie podzielam zachwyty autora artykułu. Miałem już kilka budżetowców (Samsung, HTC itp) – ale ten model OPPO w tej klasie to rarytas nawet dziś, parę lat po premierze.

Szkoda tylko, że w recenzji nie napisano, że telefon nie ma diody powiadomień. Gdybym o tym wiedział, to bym go nie kupił :(

Po 4-5 miesiącach użytkowania bateria bez nadmiernej eksploatacji wytrzymuje 1,5 dnia max. Regulacja głośności, to jakaś porażka (gdy ekran jest zablokowany ale podświetlony może dojść do przypadkowego wyciszenia telefonu bo klawisze są aktywne w tym czasie). Hotspot raz jest widoczny dla innych urządzeń, a raz nie, do tego szybkość przesyłania danych bardzo słaba. Czasami mam wrażenie że Ram-u to jest 5-6 nie 8.

Przecież nocne zdjęcia wychodzą tragicznie. Porównano je do Huawei p40 pro, ale one beznadziejnie wychodzą przy porównaniu z p30 nawet

a jak wypadłby z huawei p30 lite, na który warto wtedy postawić?

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.