Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Android czy Windows Phone? Bezpośrednie starcie dwóch popularnych systemów

Telefony z Androidem

Wybór telefonu komórkowego to nie tylko ilość funkcji lub rozmiar ekranu. Istotnym elementem jest wbudowany system operacyjny. Czym różni się praca na telefonach pod kontrolą Androida od Windowsa Mobile?

4 rodzaje systemów operacyjnych na Twój telefon

Współczesne smartfony to nie tylko ogromny ekran, aparat z dużą ilością megapikseli czy żelazna obudowa. Przy wyborze nowego urządzenia musimy wziąć pod uwagę również system operacyjny, który zarządza telefonem. Obecnie istnieją cztery rodzaje, lecz do dwóch należy ponad 90 procent rynku – Androida, zaprojektowanego przez Google, oraz iOS-a, należącego do Apple. Trzecim, stosunkowo mniej popularnym systemem jest Windows Mobile – następca Windows Phone, autorstwa Microsoftu.

iOS od Apple – zamknięty i drogi

Obecne różnice pomiędzy całą trójką sprowadzają się do… naszych upodobań. W tym miejscu pomińmy zunifikowany i najbardziej hermetyczny system, jakim jest iOS. Naszym zdaniem Apple zbyt rygorystycznie podeszło do kwestii zamknięcia systemu w ramach swojej organizacji, czego efektem jest kompletny brak możliwości dostosowania niektórych funkcjonalności iOS-a do naszych potrzeb. Sam proces certyfikacji aplikacji na ten system jest najbardziej restrykcyjny i wymagający – o możliwości ingerencji w zaawansowane ustawienia możemy zapomnieć.

androidTelefon z Androidem – aplikacji nie zabraknie!

Na drugim biegunie znajduje się Android. Architektura rozwiązania Google pozwala na stworzenie dowolnie działającej aplikacji i zaimplementowania jej nieograniczonej funkcjonalności. Nie istnieją tutaj żadne sztuczne bariery, czy wytyczne. Podstawowym zabezpieczeniem jest brak dostępu do konta administratora (o nazwie “root”), lecz i ta przeszkoda jest bardzo prosta do obejścia.

Czym może pochwalić się Android? Przede wszystkim ogromną liczbą różnego rodzaju oprogramowania. Obecnie jest to najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Pomimo różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami Androida, wynikających z procesu dostosowania przez producenta (np. samsungowa nakładka TouchWiz), samo jądro systemu, oraz liczba dostępnych opcji konfiguracyjnych jest taka sama. Unifikacja z kontem Google pozwala na pełne zintegrowanie z naszą skrzynką mailową, przeglądarką Chrome (przenoszenie zakładek, historia itp.) czy też dokumentami online. Praktycznie każdy producent oferuje swoje telefony wyposażone w Androida – Samsung, HTC, Huawei czy LG.

Telefon z Windows mobile – tradycja i przyzwyczajenia

Figurki AndroidWindows Mobile to obecnie najmniej popularny system operacyjny. Stworzony został przez Microsoft. Główną ideą przeniesienia klasycznych okienek na smartfony było połączenie dwóch światów: desktopowej wersji Windowsa z, zyskującymi coraz większą popularność rozwiązaniami mobilnymi. W 2010 roku zadebiutował Windows Phone – bezpośredni poprzednik obecnego Windows Mobile. Największą bolączką sukcesora był brak dedykowanych aplikacji – otrzymaliśmy gotowy, dobrze działający produkt, na którym… nic nie mogliśmy zrobić. Oczywiście podstawowe narzędzia pozwalały na domyślną aktywność – mail, internet, aparat, telefon. To właśnie twórczość samych użytkowników przyczyniła się do sukcesu Androida. Jak to wygląda teraz? Biorąc pod uwagę przeszłość – obecnie na rynku znajduje się ogromna ilość programów dedykowanych mobilnym okienkom Microsoftu.

Android czy Windows Mobile – subiektywna ocena

Czym różni się Android od Windowsa Mobile? Przede wszystkim sposobem, w jaki system komunikuje się z użytkownikiem. Jeśli polubiliście kafelki, obecne w komputerowym Windowsie od wersji 8 wzwyż, to rozwiązanie Microsoftu z pewnością przypadnie wam do gustu. Jest bardzo intuicyjnie, a samo użytkowanie go charakteryzuje się dużą wygodą.

Android, poprzez użycie klasycznych ikonek na wzór pulpitu w starszych wersjach Windowsa, jest za to czytelniejszy. Pozwala to na umieszczenie większej ilości aplikacji i funkcjonalności na stosunkowo mniejszym obszarze. Ponadto, oprogramowanie Googla jest bardziej konfigurowalne (od swojego konkurenta z Microsoftu). Ogromna ilość opcji pozwala lepiej dostosować urządzenie do naszych wymagań. Dodatkowo wspomniana wcześniej różnica dostępnych aplikacji na Androida mocno faworyzuje producenta przeglądarki Google. Jeśli jednak zdecydowaliście się na ten system i szukacie „telefonu z kafelkami”, warto zwrócić się w stronę… Microsoft Lumii. Przejęcie fińskiej Nokii pozwoliło amerykańskiemu gigantowi na zupełne zmonopolizowanie tego sektora rynku. Czu to dobrze? Czas pokaże.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów