Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone

Ranking ofert komórkowych – Marzec 2018

45

Luty 2018 obfitował w wiele zmian na rynku ofert komórkowych. Na przykład w abonamencie FM Group Mobile rata za telefon obecnie liczona jest osobno do abonamentu. Z kolei Premium Mobile podwoił transfer w poszczególnych taryfach, m.in. atrakcyjnym Freedom2. W połowie miesiąca największe zmiany wprowadził jednak Plus, który całkowicie przebudował i uprościł swoje oferty długoterminowe. Końcem lutego modernizacja oferty nie ominęła również Red Bull Mobile, w którym od teraz dostępny jest m.in. abonament z nielimitowanym pakietem GB. Jak te zmiany miały wpływ na nasz ranking miesięczny? Przekonajmy się.

Oferty aktualne na 28.02.2018. Pamiętaj, że ranking zawiera oferty dobrane wg naszego algorytmu (szczegóły w tabeli poniżej rankingu) faworyzującego oferty bez limitu. Aby poznać inne taryfy, sprawdź je w naszej porównywarce GSM.


Abonament z telefonem:

1. miejsce – Plush ABO 15 GB (33 pkt).

Oferta Plusha z telefonem obecna jest na rynku od pół roku. Taki wariant dostępny jest tylko w Plush ABO 15 GB w umowie na 2 lata. Pakiet zapewnia nam nielimitowane wiadomości głosowe i tekstowe do wszystkich sieci (także w roamingu), sporą paczkę danych i darmowe social media. Do abonamentu w wysokości 25 zł należy doliczyć ratę za telefon, ale zazwyczaj łączna suma rachunków nie przekroczy bariery 50 zł w skali miesiąca.

Największym minusem jest ilość dostępnych modeli telefonów, ale jeżeli szukamy atrakcyjny model ze średniej lub niskiej półki, to Plush będzie najlepszym wyborem.

2. miejsce – T1 Bez Limitu (32 pkt).

T-Mobile i jego oferta specjalna T1 Bez Limitu bardzo przypomina kolejny abonament sieci Play. Operator zapewnia nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci krajowych i w roamingu UE oraz nieskończony pakiet internetowy. Transfer zwalnia po wykorzystaniu pierwszych 10 GB.

Abonament zaczyna się od 80 zł i w jego cenie wliczona jest już opłata za sprzęt. Wysokość kontraktu nie wpływa na poziom oferowanych usług, a na cenę smartfona – im droższy abonament, tym tańszy telefon w jednorazowej opłacie startowej. A jego ceny zaczynają się już od symbolicznej złotówki. Bardzo duży wybór modeli to kolejna zaleta telekoma.

3. miejsce ex aequo – Stan Nielimitowany Solo 60 (31 pkt).

Pakiet Stan Nielimitowany Solo zapewnia nielimitowane rozmowy, SMS-y oraz MMS-y do wszystkich sieci, również w ramach roamingu UE (zobacz na na styczniowe zmiany roamingu Play). Paczka danych GB jest nieskończona, ale transfer zwalnia po przekroczeniu 10 gigabajtów (jak w T-Mobile). Play oferuje również w ramach swojego abonamentu darmowy pakiet telewizyjny Play NOW, Tidal oraz Showmax – ten ostatni jednak tylko na 3 miesiące.

Abonament Stan Nielimitowany Solo oferuje to samo bez względu na jego wysokość. Od niej zależy cena telefonu, za którego nie jest pobierana osobna rata (jest ona wliczona w abonament). W ofercie Play znajdziemy bardzo dużo modeli telefonów do wyboru, a ich ceny zaczynają się od 1 zł.

3. miejsce – Plus. 60 (31 pkt) – nowość.

Topowy abonament indywidualny zielonego operatora. Zadebiutował w połowie lutego, kiedy Plus zmienił swoją ofertę. Dostaniemy w nim oczywiście nielimitowane minuty i wiadomości tekstowe do wszystkich sieci (w tym w roamingu UE) oraz pakiet 12 GB na pełnej prędkości. Po ich wykorzystaniu transfer ulega spowolnieniu.

Do abonamentu należy doliczyć osobne raty (jak np. w Plushu czy kolejnym Orange). W zależności od modelu ich wysokość zaczyna się od 12 zł, ale najdroższe smartfony (których wybór jest bardzo szeroki) będą znacznie droższe.

5. miejsce – Plan Optymalny (30 pkt).

Plan Optymalny kosztuje 49,99 zł, ale i do niego należy doliczyć osobną ratę za telefon. Poziom oferowanych usług na takim samym poziomie, jak u wcześniejszej konkurencji. Do dyspozycji klienta przewidziano paczkę danych o wielkości 10 GB LTE, a przez pierwsze 3 miesiące oferowany jest w gratisie bezpłatny dostęp do Spotify. Ceny telefonów i smartfonów, których wybór jest bardzo duży, zaczynają się od 0 zł.

Porównaj oferty na abonament


 

Abonament bez telefonu:

1. miejsce – Plush ABO 10 GB (38 pkt).

Plush ABO 10 GB jest wciąż niepobity w wariancie abonamentu bez telefonu. Nic dziwnego – oferuje najwięcej w bardzo niskiej cenie 25 zł miesięcznie. Operator gwarantuje nielimitowane połączenia głosowe i tekstowe (również w roamingu), bezpłatne aplikacje internetowe (m.in. Facebook i Messenger – ich korzystanie nie ma wpływu na nasz transfer), bonusy dla stałych klientów (pakiet rośnie do 20 GB), a także dla par, o których dalej w tekście. Bardzo atrakcyjna i bezterminowa oferta!

Co ciekawe, w tej samej cenie Plush oferuje inny pakiet – Plush ABO 15 GB, tym razem w umowie na 24 miesiące. Dostępny jest wariant z telefonem i bez, którego nie polecamy, gdyż nie dostaniemy nic w zamian dwuletniej lojalki.

2. miejsce – nju z usługą „Wszystko – nie więcej niż 29 zł” (35 pkt).

Wszystko – nie więcej niż 29 zł” od nju mobile to bardzo zbliżona bezterminowa oferta do Plush ABO 10 GB. Jest kilka różnić – transfer dla stałych klientów rośnie nawet do 30 GB, ale za to nie otrzymamy darmowych social mediów. Operator zapewnia ten sam poziom usług w kraju i Europie, jest jednak o 4 zł droższy. Wiele jednak zależy od zasięgu – lepiej wybrać pakiet tego operatora, który ma w naszej okolicy lepszy zasięg (Orange lub Plus).

3. miejsce – Red Bull Mobile SieMa (32 pkt) – nowość.

Jedna z lutowych nowości Red Bull Mobile. Największą zmianą względem poprzedniego abonamentu za 29 zł jest wprowadzenie nieprzepadającego transferu – niewykorzystane gigabajty przechodzą na kolejne 2 miesiące. Ponadto operator zapewnia nielimitowane minuty, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci, a także roaming UE na zasadach jak w Play. Umowa podpisywana jest na czas nieokreślony.

4. miejsce ex aequo – Freedom2 (31 pkt) – nowość.

Freedom2 co prawda nie jest nowym pakietem, ale w lutym Premium Mobile podwoił transfer z 10 do aż 20 GB zachowując tę samą cenę! Jeżeli nie jest nam potrzebny roaming UE bez dodatkowych opłat, to Freedom2 (lub dla najbardziej wymagających Freedom3 z aż 30 GB) będzie jedną z najlepszych ofert. Poważny konkurent dla Plusha, w którym 20 GB otrzymujemy dopiero po 2 latach stażu. W Premium dostajemy tyle od początku, a do tego nielimitowane wiadomości głosowe i tekstowe do wszystkich krajowych sieci w bezterminowej umowie.

4. miejsce ex aequo – Lajtowy Hit (31 pkt).

Lajtowy Hit to topowy abonament wirtualnego operatora Lajt Mobile. Zapewnia bardzo duży pakiet danych, bo aż 30 GB. Minuty, SMS-y i MMS-y są nieograniczone do wszystkich krajowych sieci komórkowych. Jeżeli potrzebujemy również nielimitowane połączenia na numery stacjonarne, to wystarczy wykupić opcjonalny pakiet za 2 zł. O taką samą kwotę możemy obniżyć bezterminowy abonament, jeżeli skorzystamy z promocji przeniesienia numeru do Lajta. Operator nie zapewnia roamingu UE na takich zasadach, jak np. Orange czy T-Mobile, lecz tzw. Bonus Krajowy.

Porównaj oferty na abonament


 

Oferty na kartę:

1. miejsce ex aequo – Niewyczerpalne Wszystko (36 pkt).

Wirtualna sieć a2mobile oferuje naprawdę wiele w swojej niespotykanie tanim pakiecie Niewyczerpalne Wszystko. Otrzymujemy w nim nielimitowane połączenia głosowe i tekstowe do wszystkich sieci (również w roamingu UE), a także niewyczerpalny Internet. Jego prędkość spada wraz z konsumpcją gigabajtów, lecz w przeciwieństwie do T-Mobile i Play – gdzie transfer spada po 10 GB – tutaj zostaje obniżony pierwszy raz już po 5 GB. Oferta operatora uzupełniona jest o nielimitowane social media i Wi-Fi Calling.

1. miejsce ex aequo – Orange 50 GB (36 pkt).

Pakiet danych na pełnej prędkości, bez cięć jak w powyższym a2mobile? Dostaniemy go w Orange free na kartę. Operator zapewnia aż 50 GB (z czego część to bonus za doładowanie). Jakby tego było mało, za każde cykliczne uzupełnienie konta Orange daje w prezencie 1 GB gratis! Pakiet zapewnia w praktyce wszystko oprócz darmowych MMS-ów. Ale mając taki transfer, kto by się nimi przejmował? Jedna z najlepszych ofert na rynku.

3. miejsce ex aequo – nju 29 (35 pkt).

Wariant na kartę abonamentu nju mobile. Różnice? Zamiast opłacania faktury miesięcznej, należy doładować swoje konto. Niestety wersja na kartę jest nieco okrojona, gdyż nie dostaniemy w niej bonusu dla par (drugi numer za jedyne 9 zł!), o którym niżej. Lepiej skorzystać z abonamentu tego operatora.

3. miejsce ex aequo – Nowy Plush 10 GB (35 pkt).

Podobnie jak nju, również Plush na kartę nie oferuje aż tak dużo (brak premii GB za staż), jak bezterminowy abonament Plush ABO 10 GB. Nie oznacza to jednak, że jest to zła oferta, wręcz przeciwnie. Cena pozostaje ta sama, a więc 25 zł miesięcznie. Polecamy jednak opcję abonamentową, z której i tak można zrezygnować w każdej chwili (umowa zawierana na czas nieokreślony).

5. miejsce – Viking 29 No Limit (34 pkt).

Mobile Vikings i jego niezwykle atrakcyjny pakiet Viking 29 No Limit dużo traci na braku darmowego roamingu, ale przecież nie każdy wyjeżdża za granicę. Jeżeli poszukujemy krajowej oferty na kartę, to znaleźliśmy jedną z najlepszych propozycji. Za 29 zł otrzymamy nielimitowane połączenia do wszystkich krajowych sieci (również SMS-y i MMS-y) i 15 GB na miesiąc.

Co więcej, niewykorzystany transfer przechodzi na kolejny miesiąc. W przeciwieństwie jednak do nowego RBM, kumulacja transferu jest nieskończona! Należy tylko pamiętać o systematycznym doładowaniu konta, inaczej zgromadzone środki przepadną. Aby się przed tym ustrzec, warto aktywować usługę autodoładowanie.

Porównaj oferty na kartę


 

Oferty duet z telefonem

1. miejsce ex aequo – Plus.60 x2 (33 pkt) – nowość.

Łączny koszt za 2 karty SIM: od 99,00 zł. Nowość Plusa zastąpiła dotychczasowy pakiet JA+ Perfekcyjny Duet. I to z powodzeniem – druga karta SIM jest tańsza o 50%. Istnieje możliwość zamówienia umowy z 2 telefonami za które pobierana jest osobna opłata (jej wysokość zależy od modelu – minimum to 12 zł miesięcznie), a poziom usług jest taki sam, jak w abonamencie indywidualnym.

Nieograniczony Internet zwalnia po wykorzystaniu 24 GB.

1. miejsce ex aequo – Stan Nielimitowany Duet (33 pkt).

Łączny koszt za 2 karty SIM: od 100,00 zł. Stan Nielimitowany Duet połączenie 2 taryf Stan Nielimitowany Solo w ramach jednego rachunku. Dzięki temu jego wysokość jest obniżona o 10 zł na każdą kartę SIM. Również w Play Duet ostateczna wysokość rachunków zależna jest od wybranego telefonu, za który pobierana jest osobna opłata ratalna. Innymi słowy – dostajemy to samo, lecz w niższej cenie.

Nieograniczony Internet zwalnia po wykorzystaniu 20 GB.

1. miejsce ex aequo – T-Mobile 2w1 (33 pkt).

Łączny koszt za 2 karty SIM: 120,00 zł. Jeszcze większy rabat uzyskamy w duecie T-Mobile 2w1, który stanowi połączenie 2 ofert T1 Bez Limitu. Upust cenowy wynosi 40 zł na 2 numery! Każda osoba otrzyma nielimitowane minuty, SMS-y i MMS-y w kraju oraz w roamingu UE, a do tego niewyczerpalny pakiet internetowy.

Nieograniczony Internet zwalnia po wykorzystaniu 10 GB.

4. miejsce – Plus.50 x2 (32 pkt) – nowość.

Łączny koszt za 2 karty SIM: od 84,00 zł. Kolejny nowy duet od Plusa. I tym razem drugi numer jest tańszy o połowę, a różnica tkwi w wielkości pakietu internetowego. Tym razem otrzymamy do dyspozycji tylko 8 GB na 2 osoby, ale i rachunki miesięczne są odpowiednio niższe.

Nieograniczony Internet zwalnia po wykorzystaniu 8 GB.

5. miejsce – Orange Duet Korzyści (30 pkt).

Łączny koszt za 2 karty SIM: od 95,98 zł. Orange dla par daje nieco większy transfer (5 GB na kartę SIM), ale i opcję dokupienia dodatkowych 2 gigabajtów za 10 zł. Operator zapewnia nielimitowane usługi w kraju i roamingu UE, a także bezpłatny dostęp do Spotify na pierwszy kwartał.

Pakiet 5 GB nie jest dzielony na 2 numery.

Porównaj oferty na abonament


 

Oferty duet bez telefonu

1. miejsce – ABO Duet 10 GB (39 pkt).

Łączny koszt za 2 karty SIM: 40,00 zł. Plush w wersji dla par jest jeszcze lepszy! Wszystko dzięki rabatowi za połączenie 2 abonamentów Plush ABO 10 GB, który wynosi 10 zł. Ostatecznie – przy zachowaniu tych samych warunków umowy – za 2 numery zapłacimy nie 50, a tylko 40 zł. Bardzo atrakcyjny pakiet dla dwojga.

Pakiet 10 GB w ABO Duet 10 GB nie jest dzielony na 2 numery.

2. miejsce – W Parze za 19 zł (34 pkt).

Łączny koszt za 2 karty SIM: 38,00 zł. W nju mobile rachunki miesięczne dla dwojga są jeszcze niższe, a to dzięki rabatowi na drugą kartę SIM – jej koszt to tylko 9 zł (20 zł rabatu)! Niestety pakiet internetowy jest wspólny dla obu użytkowników, co nie zmienia faktu, że oferta nju jest jedną z najlepszych dla par.

Pakiet 10 GB jest dzielony na 2 numery.

3. miejsce – LajtDuet XL (32 pkt).

Łączny koszt za 2 karty SIM: 59,99 zł. Oferta Lajt Mobile jest nieco droższa, ale oferuje na start znacznie większy pakiet internetowy – aż 30 GB! W pakiecie brakuje tylko darmowego roamingu UE i nielimitowanych minut na numery stacjonarne, ale też można wykupić za dodatkowe 2 zł. Jedna z najlepszych (choć nie najtańszych) krajowych ofert duet. Umowa – wzorem poprzedników – oczywiście na czas nieokreślony.

Pakiet 30 GB nie jest dzielony na 2 numery.

4. miejsce ex aequo – Freedom Dla Dwojga+ (31 pkt) – nowość.

Łączny koszt za 2 karty SIM: 44,40 zł. Premium Mobile również oferuje rabat, lecz nieco mniejszy – 5 zł na 2 karty SIM w skali miesiąca. Pakiet Freedom Dla Dwojga+ to połączenie 2 abonamentów Freedom2, które od lutego 2018 gwarantują nie 10, lecz aż 20 GB na osobę! Bardzo dobra oferta dla osób rzadko lub w ogóle wyjeżdżających za granicę (brak darmowego roamingu UE). Wielką zaletą jest bezterminowa umowa.

Pakiet 20 GB nie jest dzielony na 2 numery.

4. miejsce ex aequo – VM Plan 3 + Plan 3 (31 pkt).

Łączny koszt za 2 karty SIM: 58,50 zł. Połączenie 2 topowych abonamentów Virgin Mobile (Plan 3) znacząco obniża rachunki miesięczne. Drugą kartę SIM otrzymujemy bowiem z rabatem aż 50%. Niemniej jednak ostateczna wysokość rachunków miesięcznych jest wyższa niż np. w Premium Mobile czy Plushu. Zaletą operatora jest bezterminowa umowa, spory pakiet 15 GB na osobę, ale dla wielu minusem może być brak darmowego roamingu – w roamingu UE możemy jednak liczyć na bezpłatną paczkę 2,52 GB.

Pakiet 15 GB nie jest dzielony na 2 numery.

Porównaj oferty GSM


Zasady punktowania

Wzięliśmy pod uwagę zarówno aspekt jakościowy (gwarantowane usługi w pakiecie), jak i cenowy. Punktowaliśmy zatem m.in. (w systemie zero-jedynkowym) oferowane nielimitowane minuty, SMS-y i MMS-y, a także cenę i wielkość pakietu internetowego (według ustalonych widełek). Zastosowaliśmy również wyraźną hierarchię usług – np. minuty bez limitu do wszystkich sieci komórkowych są o wiele ważniejsze od nielimitowanych MMS-ów, stąd różnica w ilości otrzymanych punktów. Szczegółowe zasady punktacji zamieszczamy w tabeli pod rankingiem.

Zmiany:

  • lipiec 2017 –  wprowadzenie dodatkowych punktów za darmowy roaming
  • październik 2017 – wprowadzenie zmian w punktowaniu aplikacji bez limitów danych; dotychczas tyle samo pkt otrzymywały oferty z 1 i więcej aplikacjami, które nie pobierały transferu – więcej szczegółów w poniższej tabeli
  • luty 2018 – wprowadzenie zmian w punktowaniu roamingu; Lajt Mobile otrzymuje 1 pkt za Bonus Krajowy, Play z kolei tylko 2 zamiast 3 za zmiany zasad w roamingu UE
  • luty 2018 – wprowadzenie zmian w punktowaniu pakietu internetowego; Play i T-Mobile otrzymują -1 pkt za obniżenie prędkości transferu, a2mobile -2 pkt

Punktacja Komórkomatu

Usługa
Ilość punktów
minuty na nr komórkowe
6
minuty na nr stacjonarne
3
SMS-y do wszystkich sieci
6
MMS-y do wszystkich sieci
2
Internet do 2 GB
1
Internet 2,01-4 GB
2
Internet 4,01-6 GB
3
Internet 6,01-10 GB
4
Internet 10,01-20 GB
5
Internet ponad 20 GB
6
transfer niedzielony na 2 karty SIM
3
zwiększający się z czasem transfer
3
2 darmowe aplikacje/strony www
1
co najmniej 3 darmowe aplikacje/strony www
2
cena do 10 zł
8
cena 10,01-20 zł
7
cena 20,01-25 zł
6
cena 25,01-30 zł
5
cena 30,01-40 zł
4
cena 40,01-60 zł
3
cena 60,01-80 zł
2
cena 80,01-100 zł
1
cena 100,01-120 zł
0
cena 120,01-140 zł
-1
cena ponad 140 zł
-2
oferta bezterminowa
3
oferta z telefonem
3
roaming bez dodatkowych opłat
3
Ranking ofert komórkowych – Marzec 2018
4.8 (96.67%) 18 głosów

avatar