Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Najlepsze aplikacje bankowe w Polsce – ranking Komórkomat.pl

5
Aplikacje bankowe

Aplikacje bankowe zyskują na popularności. Obecnie miażdżąca większość transakcji finansowych prowadzona jest za pośrednictwem internetu. Coraz więcej klientów decyduje się na instalację specjalnej aplikacji, przeznaczonej na urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety. Nasza redakcja postanowiła udać się do dziesięciu najpopularniejszych banków w Polsce i sprawdzić dostępną ofertę. Która instytucja finansowa posiada największe możliwości zarządzania kontem z poziomu telefonu komórkowego? Odpowiedź na to pytanie nie była wcale taka prosta…


Spis treści:

 1. Czym są aplikacje bankowe?
 2. Które banki posiadają swoje własne aplikacje?
 3. Metodologia testów
 4. 10 najlepszych aplikacji bankowych
 5. Ranking
 6. Dostępność na poszczególnych systemach operacyjnych
 7. Czy to bezpieczne?
 8. Ekskluzywne usługi dla posiadaczy aplikacji
 9. Werdykt

Czym jest aplikacja bankowa?

Aplikacja bankowa to specjalny program, który instalujemy na mobilnym systemie operacyjnym: Androidzie, iOS-ie, Windows Phonie, Symbianie lub BlackBerry. Pozwala ona na przeprowadzanie transakcji finansowych, takich jak przelewy, zlecenia, wpłaty i wypłaty. Dodatkowo niektóre banki umożliwiają swoim klientom wzięcie pożyczki ratalnej, kredytowej, a nawet zamówienie karty kredytowej. W ostatnim przypadku konieczne będzie jednak udanie się do odpowiedniej placówki, w której dokonamy podpisania tradycyjnej, papierowej umowy.


Które banki posiadają swoje aplikacje bankowe?

Praktycznie każdy bank, działający na terytorium Polski, przygotował dla swoich klientów specjalną aplikację. Różnią się one ilością oferowanych funkcji oraz interfejsem użytkownika, czyli graficznym rozmieszczeniem poszczególnych elementów na ekranie urządzenia mobilnego.


Metodologia testów i wyjaśnienie pojęć

W celu przeprowadzenia testów, udaliśmy się do dziesięciu placówek bankowych. Założyliśmy tam najtańsze konta rozliczeniowe, przez co uzyskaliśmy dostęp do wszystkich funkcjonalności aplikacji. Następnie pobraliśmy i zainstalowaliśmy oprogramowanie bankowe na telefonie Samsung Galaxy S5 Neo, działającego pod kontrolą systemu Android 6 Marshmallow oraz iPhone 6S z iOS 10.

Maksymalnie do zdobycia było 70 punktów rozdzielonych na siedem głównych kategorii. Poniżej prezentujemy opis poszczególnych kategorii oraz maksymalną punktację.

Punktacja

PojęciePunktyOpis
Dostęp do bankomatu0 lub 10Punkty przyznawaliśmy za możliwość wypłaty pieniędzy z bankomatu za pośrednictwem aplikacji. Proces polega na wpisaniu otrzymanego kodu z aplikacji w bankomacie. Uwaga - tą funkcję obsługują jedynie wyznaczone bankomaty.
Oferta banku0 lub 10Dostęp do aktualnej oferty banku bezpośrednio z poziomu aplikacji. Punkty przyznawaliśmy za możliwość zamówienia np. karty kredytowej, wzięcia kredytu czy zamówienia rozmowy z konsultantem.
Rodzaje logowania2,5/każdyWarianty logowania: kod PIN, hasło, znak lub odcisk palca. Za każdą możliwość przyznajemy 2,5 punktu.
Programy lojalnościowe0 lub 10Punkty przyznawaliśmy za możliwość korzystania z usług banku takich jak np. rabaty w wybranych sklepach lub procentowy zwrot kwoty zakupów.
Produkty ekskluzywne0 lub 10Punkty przyznawaliśmy za możliwość skorzystania z dodatkowych usług dostępnych jedynie dla posiadaczy aplikacji.
Płatności sklepowe0 lub 10Punkty przyznawaliśmy za możliwość płacenia za pomocą aplikacji. Otrzymany kod wpisujemy w terminal płatniczy sklepu.
Interfejs użytkownika0 - 10Ocena szaty graficznej oprogramowania banku. Dużą uwagę przyłożyliśmy do ilości kliknięć przy wykonywaniu poszczególnych czynności, jak również sprawdziliśmy czytelność przycisków funkcyjnych.
Komórkomat.pl


10 najlepszych aplikacji bankowych

Poniższa tabela zawiera spis wszystkich funkcjonalności poszczególnych aplikacji bankowych. Wyraz „tak” oznacza przyznanie 10 punktów, natomiast „nie” skutkuje zerowym dorobkiem punktowym.

Funkcje aplikacji bankowych

BankDostęp do bankomatówOferta bankuRodzaje logowaniaProgramy lojalnościoweProdukty ekskluzywnePłatności sklepowe
Alior Banktaktak2taknietak
Citi Handlowynienie1nienienie
Bank Millenniumtaktak1nietaktak
Bank Pekaotaktak1taktaktak
BZ WBKtaktak3nietaktak`
Getin Banknietak2nietaktak
ING Bank Śląskitaktak3nienietak
mBanktaktak1taknietak
PKO BPtaktak1nietaktak
Raiffeisen Polbanknietak1nietaknie
dane: Komórkomat.pl


Ranking

Zestawienie 10 najlepszych aplikacji bankowych na rynku. Ocena interfejsu użytkownika została dodana do sumy punktów uzyskanych w tabelce funkcjonalności. Ostatnia kolumna prezentuje wynik, który determinuje klasyfikację końcową.

Ranking

MiejsceBankOcena interfejsuSuma punktów
1Bank Pekao759,5
2BZ WBK855,5
3mBank1052,5
4Alior Bank752
5Bank Millennium951,5
6PKO BP648,5
7ING Bank Śląski845,5
8Getin Bank641
9Raiffeisen Polbank729,5
10Citi Handlowy57,5
Komórkomat.pl


Dostępność na różnych platformach

Każdy smartfon posiada swój własny system operacyjny. Zdecydowaną większość stanowią urządzenia z Androidem, lecz popularnością cieszą się również: iOS, który znajdziemy w telefonach Apple iPhone, oraz Windows Phone, napędzający smartfony z serii Lumia. Postanowiliśmy sprawdzić które banki przygotowały się na obsługę różnych systemów, przez co mogą dotrzeć do większej liczy klientów. Poniżej prezentujemy wyniki naszych badań:

Dostępność aplikacji bankowych

BankPlatforma
Alior BankiOS, Android, Windows Phone
Bank MillenniumiOS, Android, Windows Phone
Bank PekaoiOS, Android, Windows Phone, BlackBerry, Symbian
BZWBKiOS, Android, Windows Phone
Citi HandlowyiOS, Android
ING Bank ŚląskiiOS, Android, Windows Phone, BlackBerry
mBankiOS, Android, Windows Phone
PKO BPiOS, Android, Windows Phone, BlackBerry, Symbian
Raiffeisen PolbankiOS, Android, Windows Phone
Getin BankiOS, Android, Windows Phone
dane: internet


Poziom zabezpieczeń aplikacji bankowych

Aplikacje bankowe są szczególnie narażone na ataki zewnętrzne. W przeciwieństwie do pozostałych programów, jakie posiadamy na naszych smartfonach, nieuprawniony dostęp do naszej bankowości elektronicznej może narazić nas na utratę realnych środków finansowych. Niektóre z przetestowanych przez nas aplikacji dają możliwość logowania się przy użyciu różnych metod. Najskuteczniejszą z nich jest odcisk naszego palca. Niestety, ten sposób jest również najmniej popularny. Banki stawiają natomiast na wieloetapowy proces autoryzacji m.in. za pomocą kodu SMS.

Projektanci wszystkich aplikacji bankowych użyli zaawansowanego szyfrowania połączenia – nieuprawnione logowanie jest praktycznie niemożliwe. Jednak nawet najlepsze zabezpieczenia nie uchronią nas od utraty danych jeśli nie zastosujemy pewnych środków bezpieczeństwa. Jak zabezpieczyć smartfona? Zapraszamy do naszego poradnika Wirus w telefonie.


Ekskluzywne usługi dla użytkowników aplikacji

Niektóre banki przygotowały parę interesujących funkcji związanych z płatnościami. Pierwszą z nich jest możliwość zapłaty za pomocą kodu QR, czyli graficznego znaku, skanowanego przez sprzedawcę. Prezentuje się on następująco:
Kod QR

Usługa Blik to kolejny sposób płatności. Umożliwia on dokonywanie przelewów poprzez generowanie specjalnych kodów – należy je wpisać do terminala i zaakceptować. Funkcja dostępna jest dla posiadaczy kont w poniżej wymienionych bankach:

 1. Alior Bank
 2. Bank Millennium
 3. Bank Zachodni WBK
 4. ING Bank Śląski
 5. mBank
 6. PKO BP
 7. Getin Bank

Werdykt

Bezapelacyjnym liderem polskich usług bankowości elektronicznej jest Bank Pekao. Posiada on niezwykle intuicyjny interfejs, dostęp do zdecydowanej większości usług oferowanych przez bank, jak również odpowiedni poziom zabezpieczeń. Zdecydowaliśmy się również na wyróżnienie mBanku z powodu doskonałego zaprojektowania aplikacji – jest bardzo czytelna i z łatwością obsłużą ją początkujący użytkownicy smartfonów.

Najlepsza aplikacja bankowa:

Bank Pekao

Komorkomat polecamy

Najlepszy interfejs użytkownika:

mBank

Komorkomat wyroznienie

Gratulujemy!

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
 • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

5
Dodaj komentarz

3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Zuber

hmm… co z tego, że Bank Pekao ma może najlepszą aplikację (oczywiście według autora artykułu) skoro sama oferta banku nie zachęca do założenia tam konta. Najlepiej najpierw szukać fajnej ofert, a dopiero później patrzeć na aplikację. Jak dla mnie w trójce najlepszych kont i aplikacji są: Orange Finanse, mBank i ING

janek

Cóż teraz mają całkiem niezłe te konta. Ja się skusiłem na przekorzystne i jestem zadowolony. Przede wszystkim duzy plus za brak prowizji za wypłacanie kasy za granicą – często korzystam zz tej opcji.

Krzycho M

W tej chwili najlepsza aplikacje ma NestBank.

Domin

W dzisiejszych czasach to raczej ciężko bez sprawnej aplikacji bankowej, czy jakiś szybki przelew czy po prostu przegląd rachunku

Tosia

No cóż coraz bardziej jesteśmy uzależnienie od technologii to i aplikacja mobilna ma działać jak należy, niestety czasami denerwuje mnie to, że nie mogę się zalogować chociaż internet mam…wywala błąd i koniec

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów