Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Nagrywanie ekranu Android. Czy istnieje taka funkcja?

android nagrywanie ekranu

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-19

Nagrywanie ekranu Android to raczej rzadko używana funkcja, ale czasami może się przydać. Warto więc wiedzieć, co należy zrobić, aby móc nagrywać ekran swojego smartfona. Czy potrzeba do tego zewnętrznych aplikacji, które znajdziesz w Sklepie Google Play? A może Android ma już wbudowaną taką funkcję?

Jak nagrać ekran w Androidzie?

Chcesz nagrać ekran, ale nie wiesz jak? Podobnie do amerykańskiego iPhone’a z systemem iOS, zgrywanie ekranu w telefonach Android jest dziecinnie proste! Rozpoczynamy procedurę nagrywania.

Wpierw przesuń palcem i rozwiń u góry ekranu menu i znaleźć ikonkę Nagrywanie ekranu (screen recorder – charakterystyczna opcja z ikoną kamery – w zależności od interfejsu wygląd grafik może się od siebie różnić; poniżej przykład z EMUI 12.0.0 w Huawei P30, a więc eksflagowca z marca 2019 roku bez najnowszego systemu operacyjnego).

Huawei P30Specyfikacja techniczna Huawei P30:

 • ośmiordzeniowy procesor HiSilicon Kirin 980 2,60 GHz
 • 6/8 GB RAM
 • 64/128/256 GB miejsca na dane
 • ekran OLED 6,10″ FHD+ 60 Hz
 • aparat główny 40+8+16 Mpix
 • aparat do selfie 32 Mpix
 • bateria Li-Po 3650 mAh 22,5 W
 • Android 9.0 Pie z EMUI 10 -> EMUI 12.0.0
 • debiut 26.03.2019

Czasami może być ona schowana, tzn. może nie być umieszczona na froncie. W poniższym przypadku znajduje się ona w prawym dolnym rogu (obok ikonki Zrzut ekranu). Ikony te można naturalnie swobodnie przemieszczać i ustawiać, zatem panel/centrum sterowania Androida może u każdego wyglądać nieco inaczej również pod tym względem.

nagrywanie ekranu Android

Po kliknięciu w ikonę kamery, zaczynasz nagrywać ekran telefonu z Androidem, co pokazuje czerwona kropka symbolizująca zapis wideo (record) i zegar odmierzający czas. Nagrywanie rozpocznie się od razu po jego zaznaczeniu.

W każdej chwili możesz zastopować filmowanie tego, co dzieje się na ekranie swojego smartfona. Domyślnie (EMUI 12.0.0) ustawione jest nagranie bez dźwięku, ale możesz kliknąć opcję z nagrywaniem ekranu wraz z audio. Wybór jak zwykle należy do Ciebie.

Niektóre smartfony pozwalają na sterowanie za pomocą gestów, w tym również nagranie ekranu. Jak widzisz, czynność ta jest jest dziecinnie prosta!

Jak nagrać ekran w iPhone? Banalne rozwiązanie

Jak nagrać ekran za pomocą aplikacji?

A co wtedy, gdy Twój Android z jakiegoś powodu nie oferuje funkcji nagrywania ekranu lub ta nie działa tak, jakbyś sobie życzył? Spokojnie – istnieje alternatywa. I to nawet niejedna, aby nagrywać ekran telefonu!

W Sklepie Play znajdziesz sporo aplikacji mobilnych, które pozwalają nagrywać ekran Twojego telefonu komórkowego. Mogą one z powodzeniem zastąpić funkcję nagrywania ekranu. Oto najpopularniejsze z nich.

nagrywanie ekranu AndroidAplikacje do nagrywania ekranu w Androidzie:

 • Nagrywanie Ekranu – XRecorder
 • Rejestrator ekranu Mobizen
 • Nagrywanie ekranu – Vidma
 • Nagrywanie Ekranu Wideo HD
 • Nagrywanie Ekranu: AZ Recorder
 • rejestrator ekranu z dźwiękiem
 • Nagrywanie Ekranu: AX Recorder
 • Nagrywarka Ekranu z Dźwiękiem

Jeżeli jednak wpiszesz w Sklepie Google Play nie frazę „nagrywanie ekranu”, lecz „nagrywanie ekranu i dźwięku” (lub podobną, np. „nagrywanie pulpitu” itp.), lista apek zmieni się na nieco inną.

Wniosek – nie każda aplikacja korzysta z mikrofonu, a przez to nie każda ma funkcję nagrywania dźwięku!

Zobaczmy dalej.

nagrywanie ekranu AndroidAplikacje do nagrywania ekranu z dźwiękiem w Androidzie:

 • Nagrywanie Ekranu – XRecorder
 • rejestrator ekranu z dźwiękiem
 • Nagrywanie ekranu – Vidma
 • Nagrywanie Ekranu Wideo HD
 • Rejestrator ekranu Mobizen
 • Nagrywarka Ekranu z Dźwiękiem

Jak widać, dodatkowe aplikacje mają średnie oceny od ok. 3,1 do nawet ponad 4,8 na 5 możliwych gwiazdek. Są też bardzo często pobierane na smartfony! Niektóre zostały zgrane ponad 10 czy 50 milionów razy, a nawet jeszcze częściej!

Oznacza to, że aplikacje tego typu cieszą się naprawdę sporym zainteresowaniem w „androidowym” oficjalnym sklepie z apkami.

Po co nagrywać ekran w telefonie?

Po co jednak istnieje funkcja nagrywania ekranu swojego smartfona? Czy kiedykolwiek ktoś z niej korzystał? Jak pokazują powyższe zrzuty z ekranu Google Play, niektóre apki zostały ściągnięte na telefony przeszło 100 milionów razy!

Do czego jednak przyda się w praktyce funkcja nagrywania ekranu swojego telefonu komórkowego? W ten sposób możesz nagrać drugiej osobie np. materiały szkoleniowe (nie tak dawno w dobie pandemii mogło to mieć dla niektórych wręcz olbrzymie znaczenie) lub pokazać filmik, do którego osoba ta nie ma dostępu (np. Instagram często blokuje wideo dla niezarejestrowanych osób).

Zrzuty z ekranu na niewiele się tutaj zdają, więc skoro chodzi o materiał wideo, pozostaje jego zarejestrowanie. Teraz już na pewno nie masz wątpliwości, jak nagrać ekran telefonu komórkowego.

Jak nagrywać ekran w Androidzie – podsumowanie

iQOO Z7i

Teraz już znasz odpowiedzi na pytania:

 • Czy da się nagrać ekran telefonu z Androidem?
 • Jak systemowo nagrać ekran telefonu z Androidem?
 • Jak nagrać ekran telefonu z Androidem za pomocą aplikacji?

Jak sam widzisz, nawet na starszych telefonach nie mających najnowszego Androida na pokładzie (jak np. eksflagowy Huawei P30 sprzed ponad 4 lat) istnieje wbudowane narzędzie do nagrywania ekranu. Można z niego skorzystać z fonią lub bez, a więc bez dźwięku, jest to więc bardzo przydatna funkcja. Istnieje więc możliwość nagrywania obrazu/rejestrowania obrazu nawet na starszym wiekowo sprzęcie. W praktyce sprawa jest niemal tak samo banalna, jak wykonanie zrzutu ekranu (zobacz jak zrobić screen ekranu telefonu).

Niemniej jednak zawsze masz alternatywę w postaci dedykowanych aplikacji. Niektóre są w stanie nagrywać ekran telefonu wraz z dźwiękiem z otoczenia. Pod tym względem nawet starszy Android nie ustępuje iPhonowi na różnych wersjach systemu iOS!

Najpopularniejsze telefony z Androidem 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.