Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Co to jest VPN w telefonie?

VPN w smartfonie

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-19

Co to jest VPN? Na to określenie pewnie natknąłeś się już nieraz odnośnie sieci łączącej różne komputery czy laptopy. Co to jednak jest VPN w telefonie? Czy tkwi w nim jakaś różnica, czy zasada działania jest ta sama? Jak działa VPN w smartfonie?

Co to jest VPN w telefonie?

Zacznijmy od podstaw i od początku. VPN to wirtualna sieć prywatna (ang. virtual private network) i sposób na wyjątkowo skuteczną ochronę online. Gdy łączysz się z siecią na swoim komputerze osobistym jak PC czy laptop, dostawcy usług internetowych pobierają od Ciebie dane i przekierowuje je do strony www, którą akurat chcesz odwiedzić. Czasami może być to ryzykowne, gdy np. witryna ta jest zainfekowana.

Orange Sony Xperia 10 IV rabat

Co innego, gdy korzystasz z sieci VPN. W takim scenariuszu nie łączysz się bezpośrednio z daną stroną internetową, a serwerem VPN ukrywającym Twoje prawdziwe dane, a więc lokalizację oraz adres IP. I to nawet wtedy, gdy korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi! Połączenie przez VPN jest szyfrowane, a więc wszystko to, co robisz w Internecie (Twoje dane wysyłane, a także pobierane na komputer czy innego typu urządzenie), jest bezpieczne i chronione.

Sieć VPN pozwala na bezpieczny dostęp do danych online, także na telefonie komórkowym! Dzisiejsze smartfony nie służą tylko do dzwonienia, pisania SMS-ów, słuchania muzyki czy grania online, ale także do zakupów czy przelewów bankowych i internetowych. Stwarza to ogromne ryzyko na przejęcie Twoich danych osobowych czy Twojego konta bankowego. Wszystkiego unikniesz właśnie dzięki VPN na telefonie komórkowym!

Jakie są zalety VPN w telefonie?

Samsung Galaxy A24 aparat

Sieci VPN w telefonie komórkowym mają wiele zalet. To najważniejsze z nich.

Prywatność lokalizacji

Dla wielu główną zaletą sieci VPN w telefonie (i nie tylko w telefonie komórkowym) będzie prywatność Twojej aktualnej lokalizacji. Będąc połączony do sieci poprzez VPN nikt nie zna Twojej prawdziwej lokalizacji. Mało tego – większość serwerów VPN nie zapisuje danych dotyczących aktywności w sieci.

W rezultacie nikt nawet nie będzie wiedział, że korzystałeś z sieci VPN.

Ochrona przed przechwyceniem

Prywatność to ogromna zaleta, ale dla Twojej kieszeni potencjalnie o wiele ważniejsza będzie kwestia bezpieczeństwa. Od tego też (albo przede wszystkim) jest usługa VPN.

Telefon łączący się poprzez sieci VPN skutecznie chroni go przed atakami osób trzecich chroniąc dane z ruchu internetowego przed przechwyceniem. Połączenie online jest szyfrowane przez sieć VPN, przez co korzystanie z Internetu całkowicie bezpieczne. Potencjalny oszust internetowy musiałby znać klucz szyfrujący, aby przechwycić Twoje – nierzadko wrażliwe – dane.

Zakupy online czy przelewy bankowe są w VPN całkowicie bezpieczne!

„Normalne” korzystanie z Internetu w różnych krajach

Google – czy cały Internet – nie wszędzie jest taki sam. W zależności od krajów czy regionów, wyszukiwane treści i frazy mogą się od siebie znacząco różnić, choćby ze względu na zbanowanie danej witryny internetowej. Taka sytuacja ma miejsce np. w Chinach, które ściśle kontrolują wszystko, co dzieje się w chińskim Internecie.

Na ratunek mogą przyjść właśnie sieci VPN. To właśnie dzięki nim możesz uzyskać dostęp do treści niedostępnych w kraju, w którym akurat przebywasz np. podczas wakacji. I odwrotnie – możesz uzyskać do nich akces leżąc na własnej kanapie, zamiast wyjechać na drugi koniec świata, gdzie akurat mógłbyś na co dzień (i w „normalny” sposób) z nich korzystać.

Można powiedzieć, że sieci VPN zastępują Twoją prawdziwą lokalizację lokalizacją innego (pośredniego) serwera znajdującego się w danym kraju czy na danym regionie.

Korzystanie z Internetu podczas pracy zdalnej

Masowa praca zdalna podczas pandemii COVID-19 udowodniła, że sieci VPN są nieocenione również dla wrażliwych danych firmowych.

Dla ich bezpieczeństwa wiele firm postawiło na usługę VPN, która stała się wręcz obligatoryjna. Łączenie się z prywatnymi serwami oraz zaszyfrowane dane uniemożliwia ich wyciek na zewnątrz. Bezpieczeństwo danych to w końcu podstawa, nie tylko prywatnych, ale i biznesowych!

No dobrze, ale jak skonfigurować VPN w telefonie komórkowym? Od czego zacząć?

Jak skonfigurować VPN w telefonie?

Jak zwykle „recepta” ta różni się w zależności od systemu operacyjnego. Wpierw pochylmy się nad systemem Android.

Jak skonfigurować VPN w Androidzie?

jak zrootować Androida?

Ze względu na naprawę bardzo wiele generacji Androida (13, 12, 11, 10, 9.0 Pie i starsze), a także mnogość nakładek producentów smartfonów (m.in. MIUI, EMUI, One UI itd.) skonfigurowanie VPN w telefonie może odbywać się nieco inaczej na poszczególnych platformach. Androidy te mają bardzo często inny interfejs, grafikę, ikony, nieco zmienione nazwy funkcji czy opcji, ale zasada działania jest ta sama.

Wpierw wejdź w Ustawienia swojego smartfona.

Na przykładzie eksflagowego Huaweia P30, konfiguracja sieci VPN znajduje się w podmenu „Więcej połączeń”. Kliknij w nie.

Gdy to zrobisz, Twoim oczom ukaże się powyższy pulpit. Do wyboru masz takie opcje, jak m.in. „NFC”, „Łatwa projekcja”, „Prywatny DNS” czy właśnie „VPN”. Wejdź w niego.

Za pierwszym razem zapewne nie będziesz posiadała skonfigurowanego serwera VPN. W tym celu kliknij w przycisk DODAJ SIEĆ VPN.

Teraz pozostaje Ci tylko wprowadzić niezbędne informacje – adres IP serwera, nazwa użytkownika i naturalnie hasło. Dane te zostaną przekazane przez administratora sieci (dostawca VPN).

Możesz też wybrać aplikację VPN. Jaka aplikacja VPN będzie OK? Wiele z nich znajdziesz w Sklepie Google Play. Są one przeznaczone na każde urządzenia mobilne z systemem Android. Wpisując w nim najprostszą z możliwych frazę „VPN” Twoim oczom pojawią się takie apki:

apki VPN Google PlayLista aplikacji VPN w Sklepie Play:

  • Turbon VPN – Secure VPN Proxy
  • VPN.lat: Bezpieczny VPN
  • Darmowy VPN od Free VPN Planet
  • Proton VPN: Bezpieczny VPN
  • NordVPN: VPN bez granic
  • TunnelBear VPN
  • Secure VPN – Safer Internet

Co jednak, gdy posiadasz nie Androida, a iPhone’a z systemem operacyjnym iOS?

Jak skonfigurować VPN w iOS?

iPhone 14

A jak skonfigurować sieć VPN na systemie iOS, a więc popularnym iPhonie? Tu czynność ta wygląda praktycznie tak samo na każdym iPhonie, a więc różnych generacjach/systemach iOS, ale po kolei.

Konfigurowanie połączenia VPN w telefonie typu iPhone (na systemie iOS):

  1. Otwórz Ustawienia w swoim iPhonie.
  2. Kliknij w Ogólne i następnie wybierz VPN.
  3. Wybierz opcję Dodaj konfigurację VPN*.
  4. Naciśnij Zakończ.

*niezbędne informacje, tj. protokół VPN, ustawienia VPN w tym identyfikator i serwer VPN itd. otrzymasz od administratora sieci (dostawca usługi VPN)

Klikając w przycisk Zakończ zapisujesz tym samym swój profil i kończysz konfigurację sieci VPN na iPhonie. Gotowe – skonfigurowałeś usługę VPN w swoim telefonie komórkowym!

VPN w telefonie – podsumowanie

gamingowy Infinix GT 10 Pro

Teraz już znasz odpowiedź na pytania:

  • Co to jest VPN w telefonie?
  • Jak działa VPN?
  • Jakie są zalety sieci VPN?
  • Co to są serwery VPN?
  • Na czym polega połączenie VPN?
  • Jak skonfigurować VPN w telefonie?

Serwer VPN (wirtualna sieć prywatna; ang. virtual private network) w telefonie pozwala na wiele rzeczy! Za pomocą serwera VPN będziesz mógł spokojnie i bardzo bezpiecznie nie tylko surfować w sieci, ale wykonując potencjalnie niebezpieczne (zwłaszcza dla smartfonów z systemem Android) czynności, jak płatności i przelewy online.

Możliwości VPN są nieocenione! Korzystając z serwera VPN będziesz mógł m.in.:

  • chronić swoją lokalizację (adres IP)
  • chronić swoje dane (korzystać z szyfrowanego połączenia)
  • omijać blokady internetowe stosowane w niektórych krajach
  • i wiele innych!

Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.