Co może zaoferować tani smartfon? Najnowsza propozycja od Motoroli to niedrogi telefon pełen kompromisów z kilkoma bardzo mocnymi atutami. Sprawdzamy motorolę moto e40. Jak radzi sobie telefon za około 700 złotych?
- 1. Wygląd moto e40
- 2. Wyświetlacz moto e40
- 3. Podzespoły moto e40
- 4. Aparat fotograficzny moto e40
- 5. Dźwięk moto e40
- 6. Akumulator moto e40
- 7. Biometryka
- 8. Podsumowanie
Wygląd moto e40
Gdy weźmiesz do ręki motorolę moto e40, będziesz skołowany. Ten telefon ani przez chwilę nie sprawia wrażenia taniego – wręcz przeciwnie! To bardzo dobre pierwsze wrażenie zawdzięczamy w dużej mierze świetnie wykonanej obudowie. Ta, co prawda, wykonana jest z tworzyw sztucznych i próżno szukać tu szkła na pleckach (jak to bywa w droższych modelach), ale te są naprawdę wysokiej jakości.
Tył urządzenia pokryty jest tworzywem, które posiada wyżłobienia układające się w płynące regularnie fale. Gdy na telefon spojrzy się z dystansu, ten deseń jest niemal niewidoczny, ale gdy weźmie się go do rąk, czuć je pod palcami. Telefon dzięki temu świetnie leży w dłoni i bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencji. Tył urządzenia posiada również niewielką wysepkę z aparatami. Ta jest jednak bardzo subtelna, nie wystaje zanadto i tylko delikatnie wyróżnia się na tle całej konstrukcji.
Przód motoroli moto e40 nie prezentuje się już tak „kolorowo”, choć to wcale nie oznacza, że jest źle. Projektanci bardzo poprawnie zarządzają danym im miejscem. Ramki są widoczne, zarówno po bokach, jak i na górze, a największą, tę na dole, można postrzegać jako wadę. I jeśli jesteście przyzwyczajeni to telefonów droższych, to może się wam to nie podobać. Moim zdaniem jest to jednak akceptowalne. Nie przeszkadza mi nawet niewielkie przednie „oczko” aparatu umieszczone na środku, w górnej części wyświetlacza.
Na pozytywną ocenę zasługują przyciski na bocznej krawędzi (nawiasem mówiąc wykonanej z tego samego tworzywa co tył urządzenia). Przycisk włączania jest chropowaty, przez co odróżnia się od tych, które odpowiadają za pogłaśnianie i ściszanie. Znalazł się tu jednak jeszcze jeden guziczek, aktywujący za Asystenta Google. Jest jak najbardziej OK!
Wyświetlacz moto e40
Wyświetlacz | IPS TFT 6,50" 90 Hz 720x1600 pix, 270 ppi |
Aparat tylny | 48+2+2 Mpix, f/1.79, f/2.4 i f/2.4 |
Aparat przedni | 8 Mpix, f/2.0 |
Czy wyświetlacz to największy atut motoroli moto e40? Sprawdźmy!
Jeśli zdecydujesz się na zakup tego telefonu, otrzymasz telefon z ekranem o przekątnej 6,5 cala i z rozdzielczością na poziomie 720 na 1600 pikseli. W sumie zagęszczenie pikseli na cal wynosi tu 270 ppi. To niestety niewiele. Mocnym aspektem wyświetlacza jest jednak jego odświeżanie – to wynosi 90 Hz, co nie zdarza się często u konkurencji za podobne pieniądze. I to widać! Animacje są naprawdę płynne, co znacząco wpływa na komfort korzystania.
Na szczęście ekran, wykonany w technologii IPS, całkiem nieźle radzi sobie w codziennym użytkowaniu. Jest jasny, kontrasty są wystarczające. Nie mam większych zastrzeżeń do tego, jak działa wyświetlacz w motoroli moto e40. Jest wystarczająco, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę słuchawki. Warto pamiętać, że jeśli chcesz, aby ekran cały czas pracował w 90 Hz, należy zmienić to w ustawieniach.
Podzespoły moto e40
Procesor | Unisoc Y700, ośmiordzeniowy 2,00 GHz |
Pamięć RAM | 4 GB |
Pamięć telefonu | 64 GB |
Slot na karty pamięci | tak, do 1 TB |
Motorola moto e40 to smartfon trochę egzotyczny. Amerykańska słuchawka została wyposażona bowiem w niecodzienny procesor Unisoc T700. Ten ośmiordzeniowy układ wykorzystywany jest głównie w niedrogi tabletach. Nie jest to jednak procesor słaby. Testy benchmarkowe wskazują, że wyposażona w niego motorola plasuje się gdzieś między (Xiaomi) Redmi Note 7 a Redmi Note 8 Pro.
Nie samym procesorem smartfon żyje. Motorola moto e40 posiada aż 4 GB pamięci RAM, co jest bardzo mile widziane w telefonach z niższej półki cenowej. Słuchawka ma też 64 GB pamięci wewnętrznej, na której będziesz mógł – o ile zdecydujesz się na zakup – instalować aplikacje, a także przechowywać zdjęcia i inne pliki. Wspomniany wyżej procesor uzupełnia układ graficzny PowerVR GM9446.
Bateria | Li-Ion 5000 mAh |
System operacyjny | Android 11 |
Wymiary | 165,1x75,6x9,1 |
Masa | 198 g |
Dual SIM | nie |
Czytnik linii papilarnych | tak, na tylnej obudowie |
Sloty i moduły | słuchawkowe 3,5 mm, USB-C, Bluetooth 5.0 |
Debiut na rynku | III kwartał 2021 |
A jak to wygląda w praktyce? Bardzo dobrze. Motorola moto e40 jest po prostu dobrze zoptymalizowanym urządzeniem. W czasie codziennej pracy nie duszą jej nawet liczne aplikacje otwarte w tle. Nie przeszkadzają jej gry czy włączona w tle nawigacja. Bardzo dobrą decyzją było wyposażenie Motoroli w 4 GB pamięci RAM. Sprawiło to, że urządzenie doskonale radzi sobie z niemal wszelkimi zadaniami. Ewentualne problemy z wydajnością pojawiły się jedynie w konfrontacji ze złożonymi grami. Jestem przekonany, że dla większości użytkowników ta specyfikacja będzie więcej niż wystarczająca.
Aparat fotograficzny moto e40
Motorola moto e40 to nie jest smarfon fotograficzny, ale w swoim przedziale cenowym radzi sobie naprawdę koncertowo. Spójrzmy na specyfikację. Na pokładzie mamy trzy obiektywy:
- aparat główny z matrycą 48 megapikseli i z przysłoną o wartości f/1.79
- czujnik pomiaru głębi z matrycą 2 megapiksele i przysłoną o wartości f/2.4
- moduł makro z matrycą 2 megapiksele i przysłoną o wartości f/2.4
Warto tu podkreślić, że matryca aparatu głównego łączy 4 piksele w 1, aby uzyskać rozdzielczość zdjęcia 12 Mpix. A jak to wygląda w praktyce? Poprawnie, choć bez szaleństw. Przy bardzo dobrym oświetleniu, w słoneczne dni, telefon radzi sobie bardzo przyzwoicie. Zdjęcia są wyraźne, czyste, z dobrym odwzorowaniem kolorów, choć nie da się ukryć, że gdy trzeba potrzebne jest akurat odwzorowanie detali, to – mówiąc kolokwialnie – szału nie ma.
Niestety, gdy pojawiają się problemy ze światłem, pojawiają się również kłopoty z jakością fotografii. Motorola moto e40 co prawda dwoi się i troi, aby uratować niedoświetlone miejsca, ma przy tym niestety tendencję do rozmywania tych jaśniejszych, nieźle wyeksponowanych punktów. Warto jednak pamiętać, że jest to domena wszystkich aparatów fotograficznych w tanich smartfonach i od tej zasady wyjątków raczej nie ma. Modelowi moto e40 kłopoty sprawiają też duże zbliżenia, nie zawsze udaje się tak gospodarować światłem, aby nie rozmazywać większych partii fotografii.
Mocnym aspektem motoroli moto e40 jest tryb nocny. Nie spodziewajcie się efektów jak ze smartfonów dwu- i trzykrotnie droższych, ale rezultaty, jak na cenę sprzętu, są więcej niż satysfakcjonujące. Telefon w tym trybie bardzo dobrze radzi sobie z rozłożeniem światła, podbijając ciemne miejsca swoim oprogramowaniem, stając na wysokości zadania nawet wtedy, gdy jaśniejszych punktów jest bardzo dużo. Co ważne – telefon nie potrzebuje zbyt dużo czasu, aby wykonać taką fotografię, niektóre, znacznie bardziej zaawansowane urządzenia, potrzebują kilku naprawdę długich sekund. Motorola robi to naprawdę szybko!
Dźwięk moto e40
Szału nie ma, ale jest nieźle. Motorola moto e40 posiada zaledwie jeden głośniczek, melomani mogą zapomnieć o stereo, a także o… wysokich dźwiękach. Te ostatnie są niestety bardzo świdrujące, gdy pogłośni telefon w okolice maksimum. Na szczęście basy i tony średnie brzmią naprawdę dobrze. Fani hip-hopu, muzyki elektronicznej nie powinni być rozczarowani. Warto jednak pamiętać, aby nie oczekiwać cudów, bo to nie ten przedział cenowy, jednak jak na kwotę, którą musisz zapłacić – jest okej.
Zaletą jest, że telefon posiada złącze mini-jack, choć szkoda, że do telefonu producent nie dołącza nawet najtańszych słuchawek.
Akumulator moto e40
Akumulator moto e40 daje radę. I to bardzo. Motorola moto e40 posiada baterię o pojemności 5000 mAh. Dziś już taki rozmiar akumulatora nie zaskakuje, diabeł jednak jak zawsze tkwi w szczegółach, a konkretnie – w praktyce. Przez cały czas testów, mimo usilnych starań, nie udało mi się rozładować telefonu w ciągu jednego dnia. Najbliżej byłem, gdy wybrałem się w trasę i przez kilka godzin korzystałem z nawigacji, ale nawet wtedy, gdy podłączałem telefon wieczorem, zostało mi kilka solidnych procent. To oczywiście zasługa nie tylko samego akumulatora, ale również niemal czystego Androida i dobrze pomyślanej optymalizacji.
Biometryka
Na tyle urządzenia znajduje się niewielki okrągły czytnik linii papilarnych. Choć wiele nowych urządzeń swoje zabezpieczenia biometryczne umieszcza w wyświetlaczu, to rozwiązanie motoroli jest również bardzo wygodne i elegancko wkomponowane w telefon – miejsce, gdzie należy dotknąć oznaczono logiem Motoroli.
Podsumowanie
Motorola moto e40 to telefon pełen kompromisów. Nie jest gigantem w żadnej kategorii, ale jednocześnie w żadnym z testowanych obszarów nie poległ z kretesem. Jego najmocniejszą stroną jest sprawne działanie, bo właśnie tego można oczekiwać po telefonie, który kosztuje niecałe 700 złotych. Niemal czysty Android, nietypowy, ale całkiem niezły w tej cenie procesor i przede wszystkim 4 GB pamięci RAM sprawiają, że z urządzenia będą zadowoleni wszyscy ci, którzy chcą, aby ich podręczny komputer po prostu działał możliwie niezawodnie.
Trochę gorzej jest z wyświetlaczem. Ten choć oferuje naprawdę satysfakcjonujące odświeżanie, mógłby mieć trochę większą rozdzielczość. Tak samo aparat – z jednej strony satysfakcjonujący, a z drugiej gołym okiem widać, gdzie leżą jego problemy. Tyle tylko, że większość tych problemów ustępuje faktowi, iż telefon jest po prostu dobrze wyceniony i w tym przedziale cenowym konkuruje ze sprzętami, które musza borykać się z podobnymi trudnościami, a raczej – kompromisami.
Zalety:
- odświeżanie wyświetlacza na poziomie 90 Hz
- całkiem niezły tryb nocny
- szybkość działania
- 4 GB RAM
- niemal czysty Android
- USB typu C
- pojemna bateria 5000 mAh
- złącze 3,5 mm
- odporność na zachlapania (IP52)
- slot na karty pamięci
- cena
Wady:
- niedoskonałości aparatu
- głośniczek tylko mono
- niewielka rozdzielczość wyświetlacza
Alternatywne modele w podobnej cenie: Samsung Galaxy A03s, vivo Y20s, Redmi Note 8.