Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Asystent Google – jak go włączyć i wyłączyć? Praktyczne porady

avatar
Jak wyłączyć Asystenta Google

Według danych z serwisu Wikipedia, pierwsze wydanie Asystenta Google miało miejsce 16 maja 2016 roku. Dopiero 4 lata po tym wydarzeniu (16 stycznia 2019 r.) został on przełożony na język polski, a niecałe 5 miesięcy później zaczął być nieoficjalnie wykorzystywany na inteligentnych ekranach oraz Google Home.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyłączyć i odinstalować Asystenta Google w 3 prostych krokach?
  • Czy warto korzystać z Asystenta Google?
  • Jakie funkcje oferuje Asystent Google?

Spis treści:


Asystent Google pozwala na realizację kluczowych zadań, m.in. wyszukiwanie informacji w sieci, kontrola urządzeń smart home, robienie zakupów przez Internet, a nawet rezerwowanie lotów. To wszystko dzieje się za sprawą wydawania odpowiednich komend głosowych na systemach operacyjnych Android, iOS, KaiOS, Chrome OS, a także WearOS.

Asystent Google w Polsce

Tylko co w przypadku, gdy Asystent Google nam przeszkadza i chcemy go wyłączyć? Odpowiedź znajduje się w tym artykule.

Wyłączenie i odinstalowanie Asystenta Google – jak to zrobić w 3 prostych krokach?

Użytkownicy twierdzą, że Asystent Google bardzo często włącza się bez ich polecenia (np. w kieszeni). Ponadto bywają również sytuacje, gdy aktywuje go nawet niefortunne kliknięcie czy rozmowa telefoniczna z inną osobą (urządzenie może pobrać kilka słów i wywnioskować, że zadajesz pytanie).

Takie sytuacje nie są szczególnie uciążliwe, jednak w dłuższym okresie czasu mogą być po prostu irytujące. Zatem, jak wyłączyć i odinstalować Asystenta Google w 3 prostych krokach?

1. Całkowicie wyłącz Asystenta Google

  • otwórz aplikację Google
  • wejdź w „Ustawienia”
  • wybierz zakładkę „Asystent” w sekcji Asystent Google
  • zjedź na sam dół ekranu i kliknij przycisk „Telefon”
  • dezaktywuj funkcję „Asystent Google”

Po wyłączeniu Asystenta Google, jego przypadkowe uruchomienie za pomocą przycisku „Home” nie będzie możliwe. Aby dodatkowo się upewnić, że wszystko zostało wykonane poprawnie, należy wykonać 5 weryfikacyjnych kroków.

2. Dezaktywuj Asystenta Google pod przyciskiem „Home”

  • wejdź w „Ustawienia”
  • wybierz pozycję „Aplikacje i powiadomienia”
  • kliknij w „Aplikacje domyślne”
  • wybierz „Asystent i rozpoznawanie mowy”
  • naciśnij „Aplikacja asystująca”, a następnie kliknij „Brak”

W większości przypadków Asystent Google wyłącza się całkowicie po wykonaniu pierwszego etapu. Czasem jednak funkcjonalność można nadal używać po naciśnięciu głównego przycisku, jednak nie włączy się ona przypadkowo (jeśli wybierzemy opcję „Home”, możemy rotować pomiędzy kilkoma aplikacjami).

Ostatnim krokiem jest całkowite pozbycie się Asystenta Google. W tym celu należy odinstalować aktualizacje, stosując się do 5-ciu poniższych wskazówek.

3. Odinstaluj Asystenta Google

  • wejdź w „Ustawienia”
  • otwórz „Aplikacje i powiadomienia”
  • wyszukaj „Google”
  • kliknij w „Google”
  • dotknij 3 kropek w prawym górnym rogu i naciśnij guzik „Odinstaluj aktualizacje”

Po dokładnym wykonaniu wszystkich wymienionych czynności, Asystent Google został w całości usunięty. Jeśli chcemy go przywrócić, należy ponownie zainstalować usunięte aktualizacje.

Czy warto korzystać z Asystenta Google?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „Czy warto korzystać z Asystenta Google?”. Zależy to bowiem od indywidualnych preferencji konkretnego użytkownika. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak zadać sobie kilka ważnych pytań:

  • czy nie przeszkadza mi rozmawianie z telefonem?
  • czy lubię technologiczne gadżety?
  • czy chcę sobie ułatwić codzienne czynności? (np. rezerwowanie biletów na lot)

Jeśli odpowiedź na wszystkie pytania brzmiała „tak” – nie ma się nad czym zastanawiać. Został zatem czas na aktywację i czerpanie korzyści z tak użytecznej funkcjonalności. Tylko jak włączyć Asystenta Google?

Jak włączyć Asystenta Google?

Jeśli telefon jest aktualizowany na bieżąco – Asystent Google powinien być aktywny (o ile go nie wyłączyliśmy). Załóżmy jednak, że ta opcja jest nieużywana i chcemy ją natychmiast uruchomić.

W tym celu musimy otworzyć aplikację Google, wejść w „Ustawienia”, a następnie w sekcji Asystent Google, wybrać zakładkę „Asystent”. Pozostało nam teraz zjechać na sam dół ekranu i kliknąć przycisk „Telefon”, po czym aktywować funkcję „Asystent Google”.

Asystent Google – dostępne funkcje

Asystent Google jest bardzo pomocny w kontrolowaniu urządzeń smart home, robieniu zakupów przez internet, a co najważniejsze – wyszukiwaniu informacji w sieci. Potrafi on również tłumaczyć (czasem lepiej, czasem gorzej) poszczególne frazy w czasie rzeczywistym. Z jego najpopularniejszych funkcji możemy wyróżnić m.in.:

1. Plan dnia

Po wypowiedzeniu sformułowania „Dzień dobry” lub „Hello” (w zależności od ustawionego języka), Asystent Google przekaże nam informacje dot. naszego planu dnia, pogody, a nawet trasy z domu do pracy (jeśli taka została ustawiona).

2. Sterowanie urządzeniami smart home

Jeśli Asystent Google zostanie prawidłowo zintegrowany z urządzeniami domowymi – zaistnieje możliwość sterowania urządzeniami smart home przy pomocy komend głosowych (np. zgaś światło w kuchni, zmniejsz ogrzewanie do 20°C).

3. Kawały

Asystent Google jest świetny w opowiadaniu kawałów (serio!). Wystarczy wydać komendę „opowiedz mi żart”, a ten może nas pozytywnie zaskoczyć. Opcja naprawdę warta uwagi.

4. Tłumaczenie

Asystent Google potrafi tłumaczyć wybrane frazy w czasie rzeczywistym. Oprócz wypowiedzenia ich na głos, wyświetli je na ekranie i zezwoli na dalszy użytek (np. w celu dodania kolejnych zdań).

5. Rozpoznawanie utworów

Nie wiesz, jak nazywa się utwór odtwarzany w telewizji i nie możesz tego sprawdzić? Wystarczy, że aktywujesz Asystenta Google w momencie wybranej transmisji i poczekasz kilka-kilkanaście sekund. Możesz mu też zanucić – ta metoda nie jest tak skuteczna jak poprzednia, ale zawsze jest szansa!

Aplikacje do rozpoznawania muzyki

Asystent Google – jak go włączyć i wyłączyć? Podsumowanie

Asystent Google może okazać się świetnym towarzyszem. Opowie śmieszny kawał, przedstawi plan dnia, warunki pogodowe na najbliższy tydzień, rozpozna utwory odtwarzane w telewizji, obsłuży system smart home, a nawet przetłumaczy kilka zdań w różnych językach.

Warto również wspomnieć o tym, że jest prosty w obsłudze i bardzo funkcjonalny, ponieważ wpasowuje się w potrzeby niemal każdego użytkownika. Bez względu na preferencje – warto ten system wypróbować (zawsze istnieje opcja dezaktywacji).

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY
star ocena
5/5 - (3 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.