Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jaki power bank do smartfona?

avatar
3
Jaki power bank do smartfona?

Każdy z nas doświadczył rozładowanej baterii w najmniej spodziewanym momencie – bywa to niezwykle frustrujące, w szczególności kiedy musimy gdzieś zadzwonić, wysłać SMS-a lub sprawdzić pocztę e-mail. Przez długi okres czasu jedynym ratunkiem było posiadanie ładowarki oraz gniazdka zasilania – aż do czasu wynalezienia power banka, czyli przenośnego magazynu na energię, umożliwiającego podładowanie rozładowanej baterii smartfona, laptopa, aparatu cyfrowego itp. Postanowiliśmy przeglądnąć dostępne na naszym rynku power banki i wyłonić najlepszą czwórkę – w zależności od posiadanego budżetu.

Największą wadą współczesnych smartfonów jest bardzo mała pojemność baterii. Nawet krótkotrwałe, ale intensywne używanie telefonu potrafi w mgnieniu oka wyczerpać naładowany akumulator – wtedy nieszczęście gotowe. Na rynku znajdziemy specjalne urządzenia, ratujące naszego towarzysza życia w krytycznych sytuacjach, czyli power banki – wystarczy podłączyć go do gniazda zasilania komórki.


Czym jest power bank?

powerank-wyglad

Powerbank – budowa/fot. Wikipedia

Power bank to zewnętrzny akumulator o dużej pojemności, który pozwala doładować inne baterie urządzeń przenośnych, takich jak smartfony, tablety, konsole czy aparaty fotograficzne. Ogniwo umieszczone jest w stylizowanej obudowie, pełniącej również funkcję ochronną. Droższe urządzenia zostały wyposażone w wyświetlacz obrazujący np. aktualny poziom naładowania. W obudowie power banku zawsze znajdują się dwa złącza: tradycyjne USB oraz microUSB. Pozwala to uniknąć niepotrzebnej plątaniny kabli – dodatkową baterię ładujemy przy użyciu tego samego kabla.


Jak ładować power bankiem?

Charakterystyczną cechą każdego power banku jest wartość maksymalnego prądu wyjściowego, wyrażanego w amperach. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy nasz telefon obsługuje funkcję szybkiego ładowania. W tym przypadku wybierając urządzenie musimy zwrócić uwagę na to, aby wartość ta była jak najwyższa, co zagwarantuje szybsze ładowanie smartfona.

Przykład:

Ogniwo 1 A – czas ładowania telefonu 100 minut
Ogniwo 2 A – czas ładowania telefonu 50 minut

Jeśli posiadany przez nas telefon nie ma możliwości szybkiego ładowania, wtedy postarajmy się wybrać power bank o zbliżonum natężeniu – uchroni to baterię przed przegrzaniem.


Pojemność power banku

Na rynku znajdziemy całą gamę power banków, różniących się wieloma parametrami. Najważniejszym z nich jest pojemność (mAh). Wielu z nas liczy na to, że kupując ogniwo 3000 mAh będzie ono w stanie naładować baterię 3000 mAh w smartfonie do pełna. Nic bardziej mylnego. Straty mogą sięgać nawet 50 procent. Winowajcą jest pojęcie tzw. pojemności realnej. Telefon wymaga stałego napięcia 5 V, natomiast power banki gwarantują jedynie 3,7 V. Różne podbijacze tej wartości powodują stratę, która zależy od producenta. Mówiąc prościej – im droższy power bank, tym mniejsze straty energii.


Ogniwa i komponenty power banku

powerbank-wyglad-2

Powerbank/fot. Flickr

Każde ogniwo, użyte przy produkcji power banku, zużywa się. Wynika to z budowy samej baterii. Większość urządzeń dostępnych na rynku to tanie rozwiązania ściągnięte z Chin. Nie gwarantują one utrzymania stałego napięcia, strat na niskim poziomie, a mogą nawet spowodować zniszczenie naszego telefonu. Z tego powodu warto zainwestować trochę więcej pieniędzy i nabyć sprawdzony power bank, dostosowany do naszych potrzeb. Droższe konstrukcje posiadają m.in systemy kontrolujące poziom naładowania, temperaturę ogniw oraz zabezpieczające przed przepięciami. Ponadto można je ładować nawet kilkaset razy, w porównaniu do kilkudziesięciu w przypadku budżetówek.


Jaki power bank?

Ostatnie miesiące to prawdziwy wysyp power banków w naszym kraju. Można je kupić praktycznie wszędzie, jednak nie wszystkie z nich sprawdzają się w roli koła ratunkowego dla naszego telefonu. Postanowiliśmy przeglądnąć najchętniej kupowane konstrukcje i wybrać najlepszą czwórkę – w zależności od posiadanego budżetu.

Najlepszy power bank do 100 zł

Xiaomi NDY-02-AI
Pojemność baterii: 16000 mAh
Wartości na wyjściu: 5 V 1 A, 5 V 2,1 A
Porty: 2x USB
Zabezpieczenia: zwarcie, przeładowanie, przepięcie
Wymiary: 145 x 64,4 x 22 mm
Waga: 350 g

xiaomi-16000

fot. Xiaomi

Cena: 99 złotych

Najlepszy power bank do 200 zł

Xiaomi YDD-YP-01
Pojemność baterii: 20000 mAh
Wartości na wyjściu: 5,1 V 3,6 A
Porty: 2x USB
Zabezpieczenia: przepięcie
Wymiary: 141,9 x 73 x 21,8 mm
Waga: 338 g

xiaomi-20000

fot. Xiaomi

Cena: 165 zł

Najlepszy power bank do 400 zł

Asus Zenpower ABTU008
Pojemność baterii: 20100 mAh
Wartości na wyjściu:
Porty: 2x USB, 1x microUSB
Zabezpieczenia: przepięcie, zwarcie, przeładowanie
Wymiary: 175 x 59 x 22 mm
Waga: 420 g

asus-zenpower

fot. Asus

Cena: 339 złotych

Droższe power banki

Beltrona Powerbank PB50
Pojemność baterii: 50000 mAh
Wartości na wyjściu: 5 V, 7,4 V, 9 V, 12 V, 14,5 V, 16 V, 19 V, 1 – 4,5 A
Porty: 2x USB, kilkanaście przejściówek do różnych urządzeń
Zabezpieczenia: wszystkie możliwe
Wymiary: 200 x 120 x 28 mm
Waga: 1000 g

 

beltrona-powerbank

fot. Beltrona

Cena: 789 złotych

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.2/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Co polecasz do samsunga m21 jaki Pawer bank

W erze pokemon Go wystarczy wejść na jakieś ich forum i już jest lista dobrze sprawdzonych powerbanków. Sam tak kupiłem powerbank z LAmaxa. i w 100% zgadzam się z opiniami że solidny ale i działa bez problemu nawet po dłuższym czasie.

100 zł to dla mnie dużo, ale OK, tyle maksymalnie mogę wydać, choć zdecydowanie wolałabym mniej. Co polecasz dla modelu LG Optimus L9 (stary model, ale używam od niedawna) z baterią Li-Ion 2150 mAh? Jeśli tylko trochę „bardziej” go używam, to potrafi się rozładować w ciągu kilku do kilkunastu godzin. Nie chodzi mi nawet o konkretną markę i model, tylko jaką wartość pojemności taki power bank powinien mieć? Będę wdzięczna za jakieś info.
Pozdrawiam!

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.