Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jaka karta pamięci do telefonu? Polecane modele w 2024 roku

karta pamięci SD

Jaka karta pamięci do telefonu warto jest zakupu? W sklepach aż roi się nie tylko od ich różnych pojemności, ale także rodzajów i producentów. Jaką wybrać i w jakiej cenie? Spieszymy z pomocą i przeglądamy wszystkie najważniejsze standardy.

Karty pamięci do telefonu – po co?

Karty pamięci do telefonów służą przede wszystkim do tego, aby zwiększyć pojemność pamięci na telefonie. Na pewno rozumieją to osoby, które pracują z materiałami audiowizualnymi, a więc fotografowie (nawet amatorscy) i wszyscy ci, którzy lubią kręcić nawet krótkie materiały filmowe na Youtube’a, Instagrama czy Facebooka. Podobnie rzecz ma się z grami moblinymi, ale w tym wypadku warto zwrócić uwagę, gdzie telefon domyślnie zapisuje pliki. Urządzenia z Androidem mają bowiem tendencję do tego, aby wszystkie instalowane aplikacje instalować na dysku telefonu.

Każdy posiadacz telefonu komórkowego przed zakupem musi zadać sobie kilka pytań, a wśród nich najważniejsze: jak będę przechowywać swoje pliki? Opcji jest sporo, bo już przy zakupie telefonu możesz zdecydować się na przykład na wielką pojemność dysku, sięgającą nawet 1 TB pamięci. Niestety do takiej opcji trzeba naprawdę grubo dopłacić.

Wiele osób, aby ułatwić sobie zarządzenie przestrzenią, decyduje się na przechowywanie danych w chmurze w takich usługach jak na przykład Dysk Google czy Microsoft OneDrive. W takim wypadku należy niestety co miesiąc odprowadzać stałą i niemałą opłatę. Trzecia droga jest relatywnie tania i nie ogranicza użytkownika – są to właśnie karty pamięci, za pomocą których można rozszerzyć miejsce w telefonie.

Karty pamięci do telefonów – zwróć uwagę na szybkość

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest oczywiście pojemność. To jednak sprawa indywidualna – każdy ma własne potrzeby dotyczące liczby gigabajtów, jednemu wystarczy kilka, a ktoś inny pracuje na tak wielu zdjęciach i plikach, że zdecyduje się już na 1 TB. Co jednak istotne, im większa karta, tym wyższy koszt zakupu.

Najpopularniejsze karty pamięci 2024:

Decydując się jednak na rozszerzenie pamięci warto mieć na uwadze również szybkość. W tym wypadku im lepszą kartę kupisz, tym sprawniej pliki będą się zapisywać na twoim telefonie, co pozytywnie wpłynie na komfort pracy. Pamiętajmy, że karty posiadają wyróżnione klasy szybkości. Zasada jest prosta: im wyższa wartość, tym sprawniejsza praca. Warto też podkreślić, że wraz z rozwojem technologii pojawiła się nowa klasa szybkości, czyli UHS, co oznacza Ultra High Speed i to właśnie na tak oznaczone karty użytkownik powinien zwrócić szczególną uwagę.

  • klasa szybkości 2 – minimalna prędkość zapisu to 2 MB/s
  • klasa szybkości 4 – minimalna prędkość zapisu to 4 MB/s
  • klasa szybkości 6 – minimalna prędkość zapisu to 6 MB/s
  • klasa szybkości 10 i zarazem 1 klasa szybkości UHS – minimalna prędkość zapisu to 10 MB/s
  • 3 klasa szybkości UHS – minimalna prędkość zapisu to 30 MB/s

Producenci kart SD stworzyli jeszcze jedno oznaczenie, które mówi o szybkości zapisu i odtwarzania danych i jest ono skierowane do… filmowców.

  • klasa szybkości V6 – minimalna prędkość zapisu to 6 MB/s
  • klasa szybkości V10 – minimalna prędkość zapisu to 10 MB/s
  • klasa szybkości V30 – minimalna prędkość zapisu to 30 MB/s
  • klasa szybkości V60 – minimalna prędkość zapisu to 60 MB/s
  • klasa szybkości V90 – minimalna prędkość zapisu to 90 MB/s

Te karty, które kierowane są do filmowców charakteryzują się wysoką szybkością zapisu i odczytu danych. Każda z nich będzie nadawała się pracy nad plikami wideo w rozdzielczości HD czy Full HD, jeśli jednak chcesz nagrywać wideo w 4K zainteresuj się klasami szybkości od V10 w górę. Jeżeli planujesz z kolei filmować w 8K, to zainwestuj w klasy szybkości co najmniej V30.

Powyższe oznaczenia powinny pojawiać się na stronach internetowych sprzedawców, a także na samych kartach.

Jaką kartę pamięci do telefonu wybrać? Typy kart pamięci

Od liczby typów kart pamięci może wręcz rozboleć głowa. Dla porządku przypominam wszystkie najważniejsze typy kart pamięci. Warto tu zauważyć, że zdecydowana większość z telefonów korzysta ze standardu microSD i to takich banków pamięci powinieneś szukać, jeśli chcesz mieć więcej miejsca na zdjęcia czy pliki. Warto tu podkreślić, że jeśli chcesz, aby twoja karta pamięci była bardziej uniwersalna zawsze możesz kupić adapter, który z karty microSD zrobi SD – niestety w drugą stronę to nie działa.

Najtańsze karty pamięci 2024:

Przy wyborze karty warto pamiętać o złotej zasadzie: zawsze sprawdź, jaką kartę do twojego urządzenia zaleca producent.

Karty pamięci SD (Secure Digital)

To chyba najbardziej rozpoznawalne karty pamięci. Są one dość duże i zwykle nie obsługiwane są przez telefony komórkowe, ale już przez laptopy czy aparaty fotograficzne jak najbardziej. Posiadają pojemność do 2 GB włącznie.

Karty SDHC (Secure Digital High Capacity)

Ten typ kart pamięci również nie występuje zwykle w smartfonach. Tym, co je wyróżnia jest fakt, że ich pojemność zaczyna się od 2 GB aż do 32 GB pamięci i są znacznie szybsze niż typowe karty SD, co jest normalne, bo to po prostu wyższa generacja.

Karty microSD

Są to po prostu pomniejszone karty SD. Posiadają pojemność do 2 GB włącznie.

Karty microSDHC

To (podobnie jak w przypadku kart SD) bardziej pojemna wersja karty microSD. Możesz przechowywać na niej od 2 do 32 GB danych.

Karty microSDXC

Największa wersja karty microSD. Może pomieścić od 32 GB do 2 TB danych.

Karty microSDUC

Te karty to prawdziwe potwory! Mogą pomieścić aż od 2 do 128 TB danych.

Huawei Nano Memrory Card (nanoSD)

Huawei wzorem marek takich jak Apple zdecydował się stworzyć własny typ karty rozszerzającej pamięć w telefonie. Jej rozmiar różni się od innych dostępnych na rynku, celem tego rozwiązania jest pomniejszenie karty, aby mogła zmieścić się w slocie nanoSIM. Jeśli wiec posiadasz telefon od chińskiego producenta (na przykład Huawei Mate 20 Pro), to sprawdź, czy nie musisz zainwestować właśnie NM Card.

Jaką kartę pamięci do telefonu wybrać?

Czym się kierować przy zakupie? Oczywiście tym, do czego będzie Ci tak naprawdę potrzebna karta pamięci do telefonu.

Drogie karty dla profesjonalistów

SanDisk microSDXC 1TB Extreme Pro – pojemność wynosi 1 TB, klasa nagrywania filmów to V30, a więc nadaje się nawet do nagrywania filmów w 8K. Kosztuje dość sporo, bo prawie 2000 złotych.

Kioxia Exceria Pro SDXC 256GB – posiada „zaledwie” 256 GB pojemności, ale jest wyjątkowo szybka, bo działa w klasie V90, jest to więc jedna z najszybszych kart na rynku. Kosztuje ok. 1500 złotych.

Sony SF-G2UZ SDXC 256GB – ta karta pamięci posiada pojemność 256 GB, działa w klasie szybkości 10. Kosztuje około 1000 złotych.

Szybkie karty do 500 złotych

Sony QHD G 32GB – karta japońskiego producenta pracuje pracuje w 10 klasie szybkości i ma 32 GB pamięci. Kosztuje około 500 złotych.

Kingston microSDXC React Plus SDR2 128GB – ta karta od Kingstona pracuje w klasie 10 szybkości i ma pojemność 128 GB. Kosztuje około 450 złotych.

Kioxia Exceria Plus SDXC 256GB – kosztująca około 400 złotych karta ma 10 klasę szybkości i 256 GB pojemności.

Szybkie karty do 100 złotych

SanDisk Nintendo 64GB MicroSDXC – karta stworzona właśnie po to, aby obsługiwać konsolę Nintendo Switch. Ma 3 klasę prędkości i 64 GB pojemności. Kosztuje 68 złotych.

Kingston Canvas Go! Plus SDXC 64GB – karta Kingstona ma 10 klasę szybkości i 64 GB pojemności. Kosztuje około 50 złotych.

Samsung Evo Plus microSDXC 64GB – ta karta posiada klasę szybkości V10 i 64 GB pojemności. Kosztuje około 50 złotych.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Oceń tą stronę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.