Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jaki kabel do Internetu?

avatar
1
kabel do Internetu

Jeśli chcesz mieć szybki Internet, nie możesz zapomnieć o odpowiedniej jakości przewodzie. Kabel do Internetu to niezbędny element stabilnego i sprawnego łącza. Tłumaczymy, czym jest kabel Ethernet, jakie są typy i rodzaje przewodów, a także końcówek.

Dobry kabel do Internetu to podstawa

Prędkość transferu internetowego, jaki możesz osiągnąć w swoim domu czy biurze stale rośnie. Jeszcze do niedawna cieszyliśmy się, gdy niewielki utwór muzyczny czy krótki filmik pobierał się w kilkadziesiąt sekund.

Dzisiaj nie dziwi, że film w jakości 4K włącza się w kilka sekund, a potężna gra jest w stanie pobrać się w niecały wieczór. Aby jednak było to możliwe potrzebne są odpowiednie elementy, które składają się na dostęp do szybkiej sieci. Musisz znaleźć dostawcę, który dostarczy szybką sieć, trzeba zakupić odpowiedni router.

Najpopularniejsze kable do Internetu 2024:

Gdy wszystkie te elementy są spełnione może okazać się, że wcale nie jest tak kolorowo. Domowe urządzenia, zwłaszcza starsze, mogą nie obsługiwać tak dużych prędkości, jakie sobie wymarzyliśmy albo obsługują, ale Ty chcesz mieć pewność, że dostarczysz im najszybszy możliwy transfer.

Play światłowód

Dzieje się tak zazwyczaj, gdy na domowym komputerze pracuje się na bardzo dużych plikach albo pobiera się duże gry na konsolę. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie routera bezpośrednio do domowego urządzenia.

Warto jednak wiedzieć, jakiego przewodu do tego użyć. Kabel telefoniczny czy kabel sieciowy LAN?

Przewody do Internetu – czym jest kabel Ethernet?

Przewód do Internetu, fachowo zwany kablem sieciowym RJ45, służy do podłączania komputerów, routerów, ale również telewizorów konsoli, czyli wszystkich tych sprzętów, które korzystają z Internetu. To przewód typu skrętka – oznacza to, że pod jedną osłonką znajdują się inne przewody, które mają na celu eliminację zakłóceń elektromagnetycznych.

Inaczej zwany kablem Ethernet, przewód sieciowy RJ 45 wydaje się być standardowym typem okablowania i pozornie każdy z nich jest taki sam. Nie jest to do końca prawda, bo tego typu okablowanie może znacząco różnić się od siebie.

Jakie są typy przewodów do Internetu? Końcówki

Końcówki w przewodach Ethernet zakończone są charakterystyczną wtyczką wykonaną z tworzywa sztucznego, posiadającą wiele pinów, a także niewielką część służącą osadzeniu kabla w porcie – ma ona utrudnić łatwe wysunięcie się z gniazdka. W zależności od tego, jak owe piny są ułożone, mamy do czynienia z innymi typami końcówek (typ A i typ B).

Rodzaje kabli Ethernet:

  • kabel Ethernet Typ A – w tym typie piny ułożone są w następującej kolejności biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, brązowy.
  • kabel Ethernet Typ B – mając końcówkę typu B, piny ułożone są: biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało- zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy.

Jak widać, ułożenie pinów z kolorami niebieski, zielony, pomarańczowy itd. ma istotne znaczenie.

Jaką ofertę Internetu wybrać? Przykładowa oferta Internetu stacjonarnego:

Play światłowód promocja

W większości przypadków nie ma znaczenia, który z typów końcówek się wybierze, większość z przewodów będzie miała bowiem po obu stronach tę samą końcówkę.

Trzeba jednak pamiętać, że kiedy chcemy podłączyć ze sobą dwa komputery, to niezbędne będzie, aby na jednym końcu przewodu była końcówka typu A, a na drugim typu B. Te ostatnie nazywane są przewodami krosowanymi lub kablami patchcord.

Jaki kabel do Internetu? Rodzaje kabli

Wybierając przewód internetowy, natkniesz się na pewno na różne, niezrozumiałe pewnie oznaczenia. Warto wiedzieć, na które z nich warto zwrócić uwagę. Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Rodzaje kabli:

  • Przewód nieeekranowany UTP – to jeden z najpopularniejszych i najtańszych typów przewodów. Stosowane są zazwyczaj w domach. Przy jego wyborze trzeba pamiętać, aby nie decydować się na bardzo dużą długość, bo im ten kabel jest dłuższy, tym mniej może być wydajny.
  • Przewód ekranowany STP – to kabel, który został jeszcze wyposażony w ekran mający chronić przed zakłóceniami, a także uziemiony.
  • Przewód foliowany FTP – to przewód pokryty dodatkową folią, która ma zabezpieczać go przed działaniem sił zewnętrznych, jak choćby niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jaki kabel do Internetu? Prędkość przesyłania danych

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze przewodu do Internetu zawsze będzie prędkość przesyłu danych. W końcu właśnie po to w warunkach domowych decydujesz się na kabel, aby nie musieć przejmować się niedogodnościami Internetu bezprzewodowego.

Raport SpeedTest.pl

Aby ułatwić wybór odpowiedniego przewodu, kable Ethernet podzielone są na kategorie, z których każda oferuje trochę inny przedział transferu.

Kategorie kabli sieciowych Ethernet (rodzaje kabli sieciowych):

  • Kategoria 5 – tu przesyłany jest sygnał o częstotliwości 100 MHz. Obsługuje on prędkość do 100 Mb/s.
  • Kategoria 5e – to bliźniacza kategoria do tej wyżej. Różnica polega na tym, że w 5e obsługuje wyższą częstotliwość wynoszącą 125 MHz.
  • Kategoria 6 – nowszy standard, częstotliwość została to zwiększona do 250 MHz, a osiągana prędkość to 1 GB/s.
  • Kategoria 7 – najnowsze rozwiązanie technologiczne. Tu częstotliwość sięga zawrotnych 600 MHz, natomiast przesył danych sięga nawet 10 GB/s.

Jak widzisz, rodzaj kabla ma znaczenie! Kable sieciowe dzielą się na różne rodzaje.

Jaki kabel do Internetu światłowodowego?

UPC Internet światłowodowy promocjaJaką ofertę Internetu wybrać? Przykładowe oferty światłowodu:

Przy zmianie Internetu na ten najszybszy, światłowodowy, wymiana zewnętrznego okablowania powinna należeć do dostawcy usługi.

Użytkownik nie musi więc przejmować się tym, że przewody/kable światłowodowe, choć piekielnie szybkie, są niezbyt odporne na zagięcia i łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Dla klienta najważniejsze będzie w tym wypadku, aby posiadać router, który udźwignie zwiększoną prędkość (o tym, jak wybrać takie urządzenie, pisaliśmy tutaj).

Warto też zweryfikować, czy do samego routera i od niego prowadzi odpowiednie okablowanie. W tym wypadku dobrze zdecydować się na przewód przynajmniej Kategorii 6, aby móc w pełni wykorzystać prędkość Internetu światłowodowego.

Kabel do Internetu – podsumowanie

Kable sieciowe służą do przewodowego przesyłu danych. Jak widać, rodzaj kabla może mieć istotne znaczenie na osiągane prędkości Internetu domowego. Nie oznacza to, że musisz działać „na kablu” (kable sieciowe, jak np. kable Ethernet).

Możesz oczywiście podłączyć komputer z Internetem bezprzewodowo za pomocą sygnału Wi-Fi routerem. Warto ustawić go – w miarę możliwości – mniej więcej na środku mieszkania. W takim przypadku sieć Wi-Fi będzie docierać nie tylko do komputera, ale też do innych urządzeń, jak np. smartfony czy tablety.

Masz więc opcję wyboru – łącze bezprzewodowe Wi-Fi lub połączenie za pomocą kabla sieciowego. Pamiętaj – kategoria kabla sieciowego ma znaczenie!

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (7 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Mam kabel z Lanberga bardzo fajny za rozsądne pieniądze

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: