Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Co to jest system Smart Home?

avatar
8
co to jest Smart Home

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-11

Smart Home, czyli inteligentne rozwiązania, które pomogą Ci w domu, to krok bliżej scenariuszom znanym z filmów science fiction. Jeśli zawsze marzyłeś o tym, aby rolety same otwierały się zanim się obudzisz, a Twój ogród sam się podlewał, to te rozwiązania są właśnie dla Ciebie!

Co to jest Smart Home?

Smart Home – tłumacząc bardzo dosłownie – oznacza po prostu, „mądry dom”, choć w Polsce mówi się raczej „inteligentny dom”. Jest to idea takiego miejsca zamieszkania, które dzięki postępowi technologicznemu będzie w stanie ułatwić Ci życie, wykonać za ciebie nudne, rutynowe czynności, a nawet rozwiązać drobne problemy, nawet te, o których istnieniu nie wiedziałeś.

Choć we współczesnym Smart Home brakuje jeszcze sporo do tych znanych z serialu „Jetsonowie” (na robota-gosposię Rosie trzeba będzie poczekać, ale roboty sprzątające są już dostępne), to nowe technologie coraz bardziej przypominają te znany ze science fiction, a na dodatek stają się atrakcyjne cenowo, a co za tym idzie – dostępne dla wszystkich.

W inteligentnym domu możliwe jest zdalne sterowanie w zasadzie wszystkim!

Smart Home i Internet Rzeczy – czym to się różni?

Bardzo często w dyskusjach o rozwiązaniach smart do domów pojawia się pojęcie Internetu Rzeczy. Nie są to jednak tożsame pojęcia i warto wiedzieć, jak je rozróżnić.

Smart Home to wąskie określenie tych wszystkich technologii, które występują w domach i są użyteczne w codziennym życiu. Z kolei Internet Rzeczy to cyfrowa sieć, którą tworzą połączone ze sobą inteligentne urządzenia, zresztą komunikujące się ze sobą i jednocześnie komunikujące się ze światem. Ta definicja nie ogranicza się jednak do sprzętów domowych, jak oświetlenie czy inteligenta lodówka, ale wszystkich przedmiotów. Określenia Internet Rzeczy możemy użyć również do opisania systemu kontroli oświetlenia miejskiego, sieci ciepłowniczej czy samobieżnych samochodów.

Celem takich rozwiązań jest choćby ograniczenie marnowanej energii elektrycznej, spalin i tak dalej.

Do czego służy Smart Home?

Idea inteligentnego domu jest w gruncie rzeczy bardzo prosta, bo w znacznej mierze rozwija te rozwiązania, które już znamy, poszerzając je o komponent łączności i z innymi urządzeniami, a także wchodzenie interakcje z nami, zazwyczaj za pomocą telefonu komórkowego.

Oto do czego może się przydać Smart Home (inteligentny dom).

Smart Home – Inteligentne oświetlenie

Smart Home Xiaomi promocja

Przykładem takiego rozwiązania może być inteligentne oświetlenie. Na podstawowym poziomie możemy zamontować prosty czujnik ruchu, który uaktywni żarówkę, gdy wchodzimy do domu lub do jakiegoś pomieszczenia. W rozwiązaniach Smart Home możesz to jednak bardzo dokładnie sprecyzować, na przykład aby siła światła była inna, gdy włącza się w dzień i inna gdy włącza się w nocy. Sterowanie oświetleniem za pomocą smartfona czy innego sprzętu może okazać się przydatne, gdy chcemy na przykład zostawić odrobinę światła, oglądając film czy leżąc w łóżku.

Rozwiązania takie jak Philips Hue to jednak nie tylko wygoda sterowania oświetleniem, ale również automatyzacja. Pozwalają one na włączanie i wyłączanie oświetlenia w różnych częściach domu, albo włączanie go w konkretnych miejscach. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie oświetlenia z wykorzystaniem asystentów takich jak Apple HomeKit, Amazon Alexa czy chyba najpopularniejszy w Polsce Asystent Google’a. To pozwoli skorzystać z chyba najbardziej brawurowej funkcji, czyli sterowaniem oświetleniem za pomocą głosu!

Smart Home – inteligentne czujniki

Co jeszcze możesz kupić do swojego inteligentnego domu? Pisałem już o czujnikach ruchu w kontekście oświetlenia, ale to niejedyne rozwiązanie, jakie można zastosować w ramach systemu Smart Home. Rodzice, którzy chcą mieć swoje małe i niesforne pociechy na oku mogą zamontować w domu kamerkę, która na ekran smartfona będzie wysyłać im informacje o tym, co dzieje się w danym, monitorowanym pomieszczeniu.

Wiele z nich, na przykład niedrogie kamerki od Xiaomi, mogą być aktywowane ruchem, co oznacza, że jeśli wyczują, że ktoś (lub coś, jeśli w domu jest jakiś zwierzak) się rusza, natychmiast rozpoczną nagrywanie.

Smart Home Xiaomi w T-Mobile

Czujniki i kamery zwiększają również bezpieczeństwo. Jeśli czujnik ruchu będzie przesyłał informacje na smartfona, to szybko będziemy mogli się dowiedzieć, że ktoś jest w naszym domu, kamera z kolei pomoże zidentyfikować intruza. Warto pamiętać, że na rynku dostępne są inteligentne czujniki, które poinformują Cię, że na przykład w twoim domu zbito szybę (czujniki ruchu), albo wykrywać tlenek węgla (czujniki dymu).

Zwłaszcza ten drugi jest godny uwagi, bo może zapobiec tragedii. Bezpieczeństwo domu i najbliższych to podstawa.

Smart Home – inteligentne gniazdka elektryczne

Smart Home (inteligentny dom) to często rozwiązania proste, nieraz nawet oczywiste, które stały się możliwe tylko dlatego, że domowe sieci i Internet stały się tak szybkie, sprawne i przede wszystkim bardzo niedrogie, również w instalacji. Przykładem takiej technologii jest inteligentne gniazdko sieciowe. To po prostu wtyczka, która wpinana jest do kontaktu, a do niej możemy dopiąć kolejne urządzenia.

Xiaomi 12 Lite 5G promocja

Inteligentnym gniazdkiem sieciowym możemy zarządzać za pomocą smartfona, włączyć lub odciąć dopływ prądu, co przydaje się przy urządzeniach, które nie posiadają funkcji smart albo timera. Do czego można tego użyć? Z tej funkcjonalności może korzystać np. grzejnik elektryczny, lampki na choince czy oczyszacz powietrza. Niektóre z inteligentnych urządzeń wyposażone są w funkcje mierzące zużycie prądu lub temperaturę.

Smart Home – rozwiązania zaawansowane

Inteligentny dom to jednak nie tylko drobne gadżety monitorujące aktywności i kontrolujące światło. To również bardzo złożone systemy mające zapewnić bezpieczeństwo i sterujące kluczowymi dla domu elementami.

Przykładem może być system od Somfy, który posiada urządzenia do sterowania oświetleniem i ogrzewaniem. Zastosowanie praktyczne? Pełna automatyka, gdy idziesz spać, zmniejszasz temperaturę w domu, ale godzinę przed wstaniem ustawiasz, aby zaczął się ogrzewać. Jest to szczególnie przydatne, jeśli zdarza Ci się wyjeżdżać w zimie, na przykład na narty. Dzięki Smart Home możesz na kilka godzin przed przyjazdem zlecić systemowi, aby włączył ogrzewanie, dzięki czemu nie wracasz do zimnych pomieszczeń.

Innym rozwiązaniem jest sterowanie oknami lub roletami. Taki system może posłużyć do wywietrzenia mieszkania w czasie nieobecności albo też można go zautomatyzować, aby co rano budził Cię nie znienawidzony budzik, a otwierająca się roleta i blask słońca.

Podobnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest sterowanie bramą czy drzwiami wejściowymi. Jeśli znajomi przychodzą nakarmić zwierzę w czasie wyjazdu, dom można otworzyć im zdalnie. Podobnie zresztą rzecz ma się z bramą wejściową, którą możemy otworzyć, jeśli zadzwoni kurier i poprosić, aby wszedł przez bramę i paczkę zostawił pod drzwiami. Brzmi niebezpiecznie, bo skąd masz wiedzieć, że to akurat kurier? W zintegrowanym systemie Smart Home, możesz podejrzeć na swoim telefonie kto stoi pod drzwiami.

Inteligentne zamki wiążą się ze zrozumiałymi obawami o niebezpieczeństwo. Oczywiście powierzając możliwość wejścia do domu technologii, warto dwa razy sprawdzić to rozwiązanie. Za rozwiązania smart biorą się jednak firmy, które od lat kojarzą się z bezpieczeństwem i znają się na rzeczy. Gerda oferuje na przykład zamek tedee. Ten zasilany akumulatorem zamek do drzwi z pozoru nie różni się o swoich zwykłych odpowiedników. Posiada jednak możliwość zdalnej obsługi zamka, a także otworzy się, gdy ze swoim telefonem zbliżysz się do niego. Ponadto z dowolnego miejsca możesz sprawdzić, czy zamknąłeś drzwi oraz czy zostały one przez kogoś otwarte.

Wszystkie te elementy, czyli oświetlenie, sterowanie oknami, bramami i tak dalej, można połączyć ze sobą, a do tego dodać jeszcze drobne gadżety, jak na przykład głośniki i sterować tym za pomocą smartfona i głosowo.

Smart Home – co będzie potrzebne?

Kolejne elementy Smart Home można składać niezależnie od siebie, dodając te technologie, które są nam akurat potrzebne. Warto jednak pamiętać, że każdy z systemów może być obsługiwany za pomocą aplikacji. Na start dobrym rozwiązaniem może być sprzęt, który połączy wszystkie urządzenia i pozwoli im wspólnie pracować ze sobą. Takim rozwiązaniem jest choćby Centralka Xiaomi Mi Smart Home Hub, która działa w technologiach ZigBee i Ble. Połączy ona oświetlenie, inteligentne czujniki ruchu, czujnik otwierania drzwi, a także te od temperatury i wilgoci. Współpracuje z aplikacją Xiaomi Home.

Poszukując rozwiązań związanych ze Smart Home warto poszukać również rozwiązań uniwersalnych. TaHoma Premium pozwala zarządzań systemami smart do różnych producentów, takich jak na przykład GU, który w swojej ofercie posiada między innymi inteligentne zamki do drzwi czy systemy do zarządzania oknami.

Innym rozwiązaniem może być centralka Yubii Home współpracująca m.in. ze sprzętami od Fibaro, który w swojej ofercie ma choćby bramy i rolety, a nawet zraszacze z czujnikami wilgotności gleby.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

My zrobiliśmy inteligentne oświetlenie od Yeelight. Szczerze, na początku nie byłem przekonany, że to aż tak dobre, ale po czasie użytkowania jestem 100% pewny, że warto. Bardzo wygodna i oszczędna rzecz.

Robot sprzątający i inteligentne oświetlenie z yeelight to must have :)

To oświetlenie to super sprawa, a jakie oszczędności w rachunkach!

Ja zacząłem od oświetlenia, yeelight bulby led i listwa za biurko z komputerem, potem będzie jakaś roomba i się zobaczy. Automatyka bywa też zawodna więc to traktuje z przymrużeniem oka.

Bulby led to świetna opcja, mam też taśmy i sobie chwalę. Możliwość zmiany kolorów z poziomu apki na plus. Moim zdaniem smart home to przyszłość

Zgadzam się, na pewno warto chociaż zainwestować w inteligentne oświetlenie

mam smart home zarowki czujniki i monitoring z lanberga

Powoli kompletuję cały system smart home w nowym domu. W centralkę mam już wpięte ogrzewanie, oświetlenie, irobota i automatykę bramową. Wszystkim zarządzam z poziomu smartfona. Mega!

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.