Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jaki Internet w Albanii? Przygotuj się na wyjazd na Bałkany

zdjęcie przedstawiające albańską plażę z parasolami, piękną zatokę i wyspę

Z roku na rok Albania staje się coraz ciekawszym kierunkiem turystycznym dla Polaków. Stanowi ciekawą alternatywę dla lepiej znanych Chorwacji i Czarnogóry. Warto jednak pamiętać o tym, że Albania nie należy do Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, że korzystanie z Internetu mobilnego w tym kraju wiąże się z koniecznością ponoszenia dużych wydatków. Są jednak sprawdzone sposoby na to, aby zapewnić sobie tańszy Internet. Sprawdź, jak to zrobić.

Albania nie należy do Unii Europejskiej – co to oznacza dla użytkowników Internetu?

Albania nie jest członkiem Unii Europejskiej, przez co korzystanie z Internetu w tym bałkańskim kraju wiąże się z dużym wydatkiem. Paradoksalnie okazuje się, że użytkowanie mobilnego Internetu w Albanii w trakcie wyjazdu urlopowego może przekroczyć… koszt biletów i hotelu. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana niż w przypadku krajów należących do UE, jak np. Niemcy.

Potrzebny Ci Internet mobilny na terenie Niemiec?
Zobacz na tanie oferty Internetu mobilnego w Niemczech

Planując wyjazd w tym kierunku Europy, warto się do tego odpowiednio przygotować. Ponadto należy uczulić na to wszystkich członków wyjazdów, a dzieciom uniemożliwić włączenie Internetu mobilnego w ramach roamingu, co generowałoby duże koszty. Polski roaming w Albanii jest bardzo drogi i należy mieć tego świadomość. Sporym wydatkiem obarczone jest również odbieranie połączeń, dlatego tego też unikajmy w ramach polskiego roamingu. Jedyne co jest nieodpłatne, to odbieranie SMS.

Poniżej jednak podajemy sprawdzone sposoby na zapewnienie sobie dostępu do Internetu po przekroczeniu granicy albańskiej, które nie zrujnują Twojego budżetu.

Sprawdzone sposoby na zapewnienie sobie taniego Internetu w Albanii

Oczywiście są sprawdzone i proste sposoby na to, aby zapewnić sobie tańszy Internet w krajach spoza Unii Europejskiej i zadbać o swoje finanse w trakcie podróży wakacyjnej lub służbowej. Poniżej przedstawiamy wybrane z nich, które warto zastosować w trakcie urlopu w Albanii. Przy okazji warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd!

Szukasz ubezpieczenia na Albanię?
Zobacz na ubezpieczenie do Albanii

Karta eSIM

Rozwój technologii daje nam dodatkowe możliwości. Jeżeli posiadasz smartfon wyprodukowany w 2019 roku lub później, to możesz korzystać z karty eSIM. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zweryfikować kompatybilność telefonu z tą funkcją. Zakup karty eSIM dokonywany jest przez Internet, dlatego z powodzeniem możesz zrobić to jeszcze przed wyjazdem. Co do zasady, elektroniczne karty tego typu działają tak samo, jak tradycyjne karty SIM. Różni się to tym, że zamiast plastikowej karty wkładanej do urządzenia, pobiera się oprogramowanie na urządzenie mobilne. Proces instalacji karty eSIM jest intuicyjny i szybki, dzięki czemu bez problemu poradzi sobie z tym każdy użytkownik.

Ile kosztuje Internet w Albanii w ramach karty eSIM? Przykładowo 1 GB danych mobilnych z Airalo zwykle kosztuje 4,5 dolara, co daje około 20 złotych. W przypadku tygodniowego wyjazdu taki pakiet danych może okazać się w zupełności wystarczający. Aby korzystać z tego Internetu, po wylądowaniu lub przekroczeniu granicy Albanii wystarczy włączyć kartę eSIM. Jeżeli wiesz, że 1 GB to za mało, to na rynku dostępne są różne pakiety danych mobilnych, w tym nawet do kilku GB i więcej. Posiadając aktywny pakiet, zapewniasz sobie dostęp do Internetu na terenie całej Albanii.

Najbardziej wymagający użytkownicy mogą skorzystać z opcji nielimitowanych pakietów danych, które obowiązują na określony czas (np. kilka, kilkanaście dni). Wówczas jednak należy liczyć się z większym wydatkiem przy zakupie karty eSIM, który wynosi nawet powyżej 30 euro.

Lokalna karta SIM

Alternatywą dla elektronicznej wersji jest zakup lokalnej karty SIM. Można dokonać go już na lotnisku, w sklepach spożywczych oraz w sklepach z telefonami komórkowymi, a następnie wymienić kartę w telefonie lub dodać kolejną do polskiej karty SIM, jeżeli urządzenie umożliwia użytkowanie w jednym czasie więcej niż jednej karty SIM. Koszt 1 GB danych mobilnych różni się w zależności od operatora sieci komórkowej. Aby kupić lokalną kartę SIM należy okazać dowód osobisty. Wymiana i aktywacja trwa dosłownie kilka chwil.

Opcja ta rekomendowana jest w przypadku osób, które nie posiadają nowego smartfona lub preferują stosowanie tradycyjnych kart SIM. Internet mobilny na lokalnej karcie SIM działa sprawnie, dzięki czemu z powodzeniem pozwoli Ci na bezpieczne podróżowanie po Albanii czy też surfowanie w sieci w czasie odpoczynku.

Poniżej przykładowe oferty paczek Internetu mobilnego od operatorów albańskich.

Vodafone Albania:

  • Tourist Pack (40 GB danych, ważne przez 15 dni) – około 96 złotych,
  • Tourist Giga Pack (100 GB danych, ważne przez 21 dni) – około 120 złotych,
  • Gigamax Bundle (15 GB danych) – około 60 złotych,
  • 6 GB danych – około 30 złotych,
  • 5 GB danych – około 25 złotych.

One Telecommunications Albania:

  • One Premium 34 GB – około 90 złotych,
  • One Extra 25 GB – około 75 złotych,
  • One Smart 10 GB – około 63 złotych,
  • One GO 1 GB – około 45 złotych,
  • One Lite 50 MB – około 20 złotych.

Korzystanie z Wi-Fi w publicznych miejscach

Niektóre osoby decydują się korzystać z Internetu w Albanii tylko w miejscach, gdzie dostępne jest bezpłatne Wi-Fi. Dotyczy to m.in. obiektu hotelowego, w którym się meldujemy. Ponadto tego typu możliwość połączenia z Internetem bez dodatkowych opłat oferują m.in. restauracje, kawiarnie, biblioteki, galerie handlowe, uniwersytetu itd. W wybranych miejscach Albanii bezpłatne Wi-Fi dostępne jest również w miejscach publicznych, w tym na plaży lub w parku. Warto to sprawdzić.

Bez wątpienia to najtańsza opcja korzystania z Internetu w Albanii, ponieważ nie generuje żadnych kosztów. Ma oczywiście swoje ograniczenia, ponieważ dostęp do sieci Wi-Fi możliwy jest tylko w wybranych miejscach, co może utrudniać podróżowanie po Albanii. Choć zakup karty eSIM lub SIM wiąże się z wydatkiem, to jednak wydaje się, że to optymalny wybór w przypadku podróżowania po Albanii.

Ponadto w przypadku publicznego Wi-Fi należy uważać na to, aby nie korzystać ze stron internetowych, które mogą zawierać wrażliwe dane. Poziom zabezpieczeń publicznych sieci Wi-Fi w Albanii pozostawia wiele do życzenia. W praktyce oznacza to, że dane mogą zostać skradzione i wykorzystywane przez osoby nieupoważnione. Właśnie dlatego należy zrezygnować z wchodzenia na takie strony jak: bankowość internetowa, mail firmowy itd. W celu zwiększenia poziomu zabezpieczeń rekomenduje się skorzystanie z VPN-a.

Przenośne hotspoty Wi-Fi

Jeżeli planujesz wyjazd na dłużej do Albanii, to ciekawym wyborem będzie przenośny hotspot Wi-Fi. Ten możesz stworzyć przy pomocy laptopa, smartfona czy też bezprzewodowego modemu. Pierwszym krokiem jest zakup przenośnego routera Wi-Fi. W zależności od jego parametrów to wydatek na poziomie 100-400 dolarów. Następnie należy naładować urządzenie oraz włączyć je zgodnie z instrukcją udostępnianą przez producenta. Na tym etapie konfiguruje się ustawienia routera oraz Wi-Fi. Następnie urządzenie podłącza się do sieci Wi-Fi.

Po tym użytkownik otrzymuje dostęp do Internetu mobilnego za pomocą przenośnego hotspota Wi-Fi. Bezprzewodowe kieszonkowe modemy są bardzo wygodne. Pozwalają na podłączenie do nich kilku urządzeń jednocześnie, dzięki czemu z Internetu mogą korzystać wszyscy uczestnicy wycieczki. Sprawdza się to w wielu codziennych sytuacjach. Ze względu na koszt początkowy zakupu routera, opcja ta rekomendowana jest przede wszystkim osobom, które wyjeżdżają do Albanii (lub innych krajów spoza UE) na dłużej.

Roaming u polskiego operatora

Oczywiście można pozostać przy korzystaniu z oferty polskich operatorów Internetu. Roaming ten jednak słono kosztuje. Koszt za transmisję danych 1 MB to 31,76 PLN. W praktyce oznacza to, że wykorzystanie pakietu danych 1 GB w ramach roamingu polskiego to nawet… 31760 złotych! To 1000 razy więcej niż w przypadku zakupu lokalnej karty SIM i w najbliższych latach nie powinno się to zmienić. W związku z tym warto wcześniej ustawić telefony w ten sposób, aby nie łączyły się one z danymi komórkowymi w ramach roamingu polskiego. Wszystko po to, aby nie zrujnować swojego budżetu i miło wspominać wyjazd do Albanii, która nie bez powodu uznawana jest za jedną z perełek Bałkanów.

Rekomendujemy, aby korzystać z Internetu w ramach lokalnej karty SIM lub eSIM. Roaming polski powinno się wykorzystywać tylko w sytuacjach awaryjnych do połączeń telefonicznych. Nawet wtedy powinniśmy się liczyć ze sporymi wydatkami.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu mobilnego
PORÓWNAJ OFERTY

Korzystaj z Internetu w Albanii świadomie i tanio - podsumowanie

Wiesz już, że Internet w Albanii w ramach polskiego roamingu jest bardzo drogi. W związku z tym nie pozostaje nic innego, jak kupić kartę SIM lub eSIM u lokalnego operatora. Dzięki temu zapewnisz sobie tysiąc razy tańszy Internet, a Twoje wakacje będą udane. Jednocześnie nie zrujnujesz swojego budżetu.

Niestety wiele osób nie jest tego świadomych. W konsekwencji po udanych wakacjach przychodzą do nich rachunki na wiele tysięcy złotych. Warto się przed tym ustrzec i dobrze przygotować się do wyjazdu nie tylko do Albanii, ale również do innych krajów spoza Unii Europejskiej. Podobna sytuacja ma miejsce m.in. podczas wyjazdu do sąsiedniej Czarnogóry.

W trakcie korzystania z Internetu w Albanii warto na bieżąco monitorować ile danych mobilnych pozostało w pakiecie. W każdym momencie można go zwiększyć, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Życzymy udanego wyjazdu do Albanii i odkrywania uroków tego pięknego kraju, w którym znajdziecie morze, jeziora, góry i przepyszne jedzenie!

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Niestety nie, gdyż Albania nie należy do krajów Unii Europejskiej. Stawka za 1 MB może wynosić nawet ponad 30 złotych! Lepiej więc nie korzystać z roamingu na terenie Albanii, gdyż można (dosłownie) zbankrutować.
Możesz korzystać np. z lokalnej karty SIM, a więc miejscowego operatora komórkowego, roamingu, podłączając się do sieci Wi-Fi lub korzystać z hostspotu.
Najkorzystniej jest kupić na miejscu lokalną kartę SIM z odpowiednim pakietem internetowym i mieć dostęp do sieci www wszędzie tam, gdzie jesteś. Innym sposobem - wręcz darmowym, ale nie aż tak uniwersalnym - będzie korzystanie wyłącznie z udostępnionych sieci Wi-Fi. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że nie wszędzie sieci te będą dostępne, a głównie w kompleksach hotelowych czy galeriach handlowych.
star ocena
5/5 - (2 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: