Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Aplikacja FaceTime. To grzech, jeśli z niej nie korzystasz

zdjęcie przedstawiające osobę trzymającą w rękach telefon marki iPhone w kolorze białym

Komunikacja to podstawa w dzisiejszych czasach i właśnie do komunikacji służy aplikacja FaceTime. I to zarówno na Twoim telefonie iPhone, na iPadzie czy też na Mac-u. Jak zatem skorzystać z tej aplikacji? Co za jej pomocą możesz zrobić? Kiedy będzie najbardziej przydatna? Już odpowiadamy na te pytania.

Aplikacja FaceTime – co to?

FaceTime jest aplikacją stworzoną przez Apple. Umożliwia ona użytkownikom iPhone, iPad oraz Mac komunikowanie się za pomocą wideorozmowy. Aplikacja ta była jednym z pierwszych narzędzi na platformie IOS wykorzystująca kamery w smartfonach do prowadzenia tego typu czynności. Połączenia wideo w tym przypadku nie są żadnym problemem.

FaceTime działa w oparciu o połączenie z Internetem. Musisz zatem być podłączony do sieci Wi-Fi lub mieć włączoną komórkową transmisję danych, aby móc z niej korzystać. Możesz z niej korzystać do pojedynczych wideorozmów z jedną konkretną osobą, ale nie stoi nic na przeszkodzie, aby zorganizować konferencję i móc w czasie rzeczywistym rozmawiać z wieloma osobami. Taka funkcjonalność również tutaj występuje. Aplikację FaceTime wykorzystuje się właśnie do tego typu połączeń.

Historia aplikacji FaceTime sięga 2010 roku – to właśnie wtedy została ona oficjalnie zaprezentowana. Początkowo połączenie FaceTime było możliwe jedynie za pomocą Wi-Fi, a dopiero po latach Amerykanie zwiększyli jej funkcjonalność.

Ile się za to płaci?

W świecie Apple wiele aplikacji jest płatnych. Na szczęście nie wszystkie. I właśnie do tej kategorii należy omawiany tutaj FaceTime.

Korzystanie z samej aplikacji jest całkowicie darmowe. Co istotne natomiast, żeby skorzystać z tej aplikacji, oprócz połączenia z Internetem poprzez Wi-Fi lub za pomocą danych komórkowych od operatora potrzebne będzie coś jeszcze. Musisz bowiem posiadać także Apple ID, czyli spersonalizowane konto na platformie producenta z logo nadgryzionego jabłka. Ale skoro masz co najmniej jedno z jego urządzeń to jest niemal pewne, że jesteś na nim zalogowany właśnie za pomocą swojego Apple ID. Połączenie FaceTime jest idealną alternatywą dla tradycyjnych połączeń telefonicznych. A dodatkowo masz możliwość tutaj rozmowy wideo.

FaceTime – na jakie urządzenia?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, FaceTime jest rozwijany od około 2010 roku. Apka przeznaczona jest dla telefonów z systemem iOS i wymaga posiadania konta Apple. Możesz z niego korzystać na swoim iPhonie, ale nie tylko.

FaceTime obsługują:

  • iPhony
  • iPady
  • iPady Mini
  • komputery Mac

FaceTime doskonale sprawdzi się na iPadzie, iPadzie Mini czy Mac-u. To właśnie dzięki temu, że jest dostępna na wielu różnych urządzeniach amerykańskiego producenta, jest tak praktycznym narzędziem. Co ciekawe, od niedawna możesz także skorzystać z opcji połączenia przez FaceTime z użytkownikami z innych systemów. Wystarczy, że klikniesz opcję Utwórz łącze, a następnie udostępnisz je osobom, które nie posiadają urządzeń Apple’a. Dzięki temu przekazanie połączenia będzie możliwe zarówno na Androidzie, jak i na Windowsie. 

Najpopularniejsze iPady i MacBooki w 2024 roku:

Nawiązywanie połączeń na FaceTime

Jak jednak używać FaceTime? Jak nawiązać nowe połączenie FaceTime – czy to rozmowy audio, czy wideorozmowę?

Aby nawiązać połączenie za pomocą FaceTime potrzebujesz numeru telefonu lub adresu e-mail osoby z którą chcesz rozmawiać. Wtedy wystarczy kliknąć w aplikacji Nowe połączenie i wpisać numer telefonu lub adres e-mail. Następnie wybierz przycisk Audio lub FaceTime w zależności od tego w jaki sposób chcesz nawiązać połączenie. Nawet podczas zwykłej rozmowy telefonicznej możesz się przełączyć na ten tryb rozmowy. Wystarczy, że w jej trakcie po prostu klikniesz ikonkę FaceTime. Nie zapominaj, że aplikacja FaceTime działa na bazie sieci komórkowej lub Wi-Fi.

Co ważne, aplikacja ta umożliwia także przekazywanie połączeń na inne urządzenia nawet w jego trakcie. Nie ma zatem problemu w zakończeniem rozmowy na Twoim Mac-u, nawet jeżeli rozpocząłeś ją przykładowo na telefonie iPhone. Spośród różnych możliwości jakie oferuje FaceTime, jednych z ważniejszych jest możliwość nagrywania. Nawet jeżeli osoba do której dzwonisz nie odbierze Twojego połączenia, możesz po prostu nagrać mu wiadomość. 

Możesz tutaj podczas rozmowy dodawać różne efekty, które będą widoczne dla Twojego rozmówcy. Możesz także w trakcie połączenia udostępnić swój ekran. Jest to bardzo przydatna funkcja, gdy potrzebujesz coś wytłumaczyć drugiej osobie.

Jedną z bardziej praktycznych dodatków FaceTime jest możliwość rozmywania tła. Powoduje to przede wszystkim skupienie na rozmówcy. Wystarczy, że podczas połączenia stukniesz kafelek obrazu, a następnie wybierzesz przycisk trybu portretowego. Znajduje się on w prawym górnym rogu.

Kolejna b. ciekawa i praktyczna funkcja FaceTime Audio to możliwość podkreślenia głosu. Opcję izolacja głosu jesteś w stanie włączyć w podręcznym menu. Dzięki niej wytłumiane są głosy otoczenia, a główny nacisk jest kładziony na głos rozmówcy. Połączenia audio – ale również i wideo – są dzięki temu zdecydowanie wygodniejsze. Dotyczy to zwłaszcza rozmów głosowych i grupowych. Filtrowanie dźwięków tła to jedna z najbardziej praktycznych funkcjonalności aplikacji FaceTime.

FaceTime – konferencja? Czemu nie!

Za pomocą aplikacji FaceTime jesteś w stanie przeprowadzić więcej niż jedną rozmowę jednocześnie. To doskonałe narzędzie do robienia połączeń konferencyjnych. Daje on możliwość połączenia nawet z 32 osobami jednocześnie!

W każdym przypadku możesz też korzystać ze wszystkich dodatków takich jak rozmywanie tła. Z każdą z tych osób możesz również się w tym czasie widzieć na ekranie telefonu, monitora czy tabletu. Umożliwia to wspólne oglądanie i omawianie różnego rodzaju prezentacji. W przypadku konferencji poprzez udostepnienie łącza jesteś w stanie przekazać konferencję na dowolne urządzenie.

Facetime – podsumowanie

Jak więc widzisz, apka FaceTime to świetna aplikacja do nawiązywania połączeń. Sprawdzi się zarówno w prywatnych sytuacjach, jak i na polu służbowym – jak chociażby do zorganizowania konferencji. Jeżeli tylko masz system iOS na telefonie i konto Apple ID to możesz korzystać z FaceTime. Niewątpliwą jej zaletą jest prostota obsługi i różnego rodzaju praktyczne dodatki. 

Jest to doskonała alternatywa dla Microsoft Teams, który działa na podobnej zasadzie.

Najpopularniejsze telefony iPhone w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (4 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.