Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Abonament czy karta?

avatar
5
Premium Mobile tani abonament

Co jest lepsze – abonament czy karta? Spróbujemy odpowiedzieć dla kogo lepszy będzie abonament, a dla kogo prepaid. Przed wyborem oferty warto się nad tym zastanowić, żeby być zadowolonym z wyboru. Zatem co lepiej wybrać – ofertę na kartę czy abonament komórkowy? Co się bardziej opłaca w dzisiejszych czasach?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co jest lepsze – abonament czy karta?
  • Najtańsza oferta na kartę czy najtańszy abonament?
  • Czy przeniesienie numeru się opłaca?
  • Dlaczego warto zwracać uwagę na szczegóły oferty?

Abonament na dwa lata

Na początku musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy przeszkadzają Ci długoterminowe kontrakty? Mają one ten plus, że masz gwarancję, iż przez cały okres obowiązywania umowy będziesz miał tę samą ofertę, którą dostałeś w momencie podpisania umowy. Jednak może się okazać, że w którymś momencie pojawi się lepsza taryfa od konkurencji. Często opłaca się tu przeniesienie numeru od innego operatora komórkowego, wskutek czego możesz liczyć czasami np. na 1, 3 lub nawet 6 miesięcy darmowego abonamentu!

W takim wypadku niestety będziesz musiał doczekać do końca zobowiązania, aby nie płacić kary za zerwanie kontraktu. Dobrym jego przykładem jest np. abonament Play z klasyczną umową na okres 24 miesięcy.

Play rabat promocja

Warto przy tym zaznaczyć, że Play (i wiele innych operatorów komórkowych) oferuje telefon na abonament w cenie od 1 zł na start spłacany miesięcznie na raty. W abonamencie praktycznie masz gwarancję, że dostaniesz dużo transferu danych i nielimitowane połączenia wychodzące, w tymi nielimitowane wiadomości tekstowe (SMS-y oraz MMS-y).

Jak wypada z kolei telefon na kartę?

Oferta na kartę = wolność

W ofertach na kartę nie ma tutaj takiego problemu jak w abonamencie z długą umową. Z numeru na kartę jesteś w stanie zrezygnować praktycznie z dnia na dzień, co w przypadku oferty na abonament na 1-2-3 lata nie jest możliwe. To samo dotyczy danej oferty. Jeśli wejdzie jakaś ciekawsza, po prostu wpisujesz odpowiedni kod i przechodzisz na interesującą cię opcję. Bardzo dobrą ofertą na kartę jest np. Perfekt Match od Mobile Vikings.

Mobile Vikings rabat 50%

Jak się okazuje, telefon na kartę to niejedyna alternatywa dla długoterminowego abonamentu. I to bez konieczności doładowania konta telefonu! Co jeszcze możesz wybrać?

Bezterminowy abonament jeszcze lepszy!

Jest jeszcze trzecie wyjście – abonament na czas nieokreślony, a więc z miesięcznym okresem wypowiedzenia. W tym wypadku podpisujesz umowę, ale bez terminu zobowiązania. Oznacza to, że w każdym momencie możesz z takiego kontraktu zrezygnować. Obowiązuje Cię jedynie jeden pełny okres wypowiedzenia. Takimi ofertami dysponuje np. Premium Mobile, do którego Polacy tak chętnie przenoszą numery – oto pakiet Freedom2.

Premium Mobile przeniesienie nr promocja

Takie oferty udowadniają, że możesz zamówić abonament bez konieczności kupowania telefonu komórkowego u operatora. Pod tym względem istotne jest, czy raczej jesteś konsekwentny w przypadku konkretnego wyboru, czy skaczesz z oferty na ofertę. Jeśli to drugie, to być może lepszym rozwiązaniem w tym konkretnym wypadku będzie karta prepaid.

Minus tego rozwiązania (choć nie dla każdego będzie to wadą) jest to, że nie jest tu oferowany telefon na abonament w zestawie, lecz jedynie sama karta SIM. I tu rodzi się kolejne pytanie, być może nie mniej ważne niż „na kartę czy abonament?”.

Telefon u operatora czy ze sklepu?

Kolejne pytanie na które musisz sobie odpowiedzieć to kwestia zakupu urządzenia. Czy będziesz je brał u operatora czy we własnym zakresie? I tutaj sytuacja również nie jest wcale taka oczywista.

Jeżeli chcesz nabyć smartfona u operatora GSM, to w zasadzie jedynym rozwiązaniem jest podpisanie długotrwałej umowy z operatorem na abonament. W zamian dostaniesz urządzenie, którego cena zostanie wrzucona w koszty abonamentu w tzw. „ratach”. Czasem taki ruch jest opłacalny. Często jednak całościowo często takie rozwiązanie wychodzi drożej, choć bardzo dobre warunki umowy ma np. Plush ABO 15 GB.

Plush rabat 12 rat 0%

Jeżeli nie potrzebujesz smartfona lub rozważasz jego zakup na wolnym rynku, to masz pełne pole do popisu. Przede wszystkim nie musisz podpisywać długotrwałego kontraktu z operatorem. Dlatego możesz wybrać ofertę na kartę lub umowę na abonament na czas nieokreślony. Co istotne, w zależności od sytuacji, smartfon kupiony na wolnym rynku ostatecznie często wychodzi taniej niż ten u operatora.

Kolejny tani abonament na czas nieokreślony – pakiet Numer 1 wirtualnej sieci lajt mobile:

Najpopularniejsze smartfony w 2024 roku:

Łączenie usług u operatora = rabaty

Orange świąteczna promocja

A co jeżeli już posiadasz już inne usługi u swojego operatora komórkowego? Tutaj zazwyczaj lepszą drogą jest pójście w ofertę abonamentową. Najczęściej łącząc różne usługi w jeden pakiet zyskujesz dodatkowe korzyści.

W takiej sytuacji w przeważającej części jest tak, że lepsze i ciekawsze rabaty zyskujesz na umowach abonamentowych. Po prostu oferta na kartę, z racji tego że w każdej chwili możesz z niej zrezygnować, nie jest brana pod uwagę. Oferty łączone znajdziesz np. w Orange i Plusie (odpowiednio Orange Love i smartDOM) – poniżej ich indywidualne abonamenty komórkowe. Domów kolejną usługę (np. Internet mobilny, telewizja, światłowód, telefon stacjonarny itp.) i zgarnij rabat!

Wiele też zależy od Twojego podejścia. W przypadku ofert na abonament zazwyczaj kupujesz sobie spokój. Twoim głównym i często jedynym zmartwieniem jest płacenie rachunków w wyznaczonym terminie. A jeśli jesteś zapominalski, to zawsze możesz uruchomić polecenie zapłaty lub stałe zlecenie. I wtedy rachunki będą płaciły się same.

Abonament to większa wygoda

Plus nowy abonament 5G

W przypadku karty często musisz pamiętać o uruchomieniu wybranej przez ciebie usługi najczęściej co miesiąc. Oczywiście prepaidy poszły z duchem czasu i niektórzy operatorzy dają możliwość automatycznego odnowienia danej usługi (np. Mobile Vikings i jego usługa Autodoładowanie). Jednak nie dotyczy to wszystkich opcji, ani wszystkich operatorów GSM.

Musisz też pamiętać o regularnym doładowywaniu numeru telefonu. Gdy nie masz środków na koncie, nie możesz nigdzie zadzwonić. Jeśli nie masz włączonego pakietu no limit, to podczas jakiejś ważnej rozmowy może zostać ona po prostu przerwana ze względu na to, że skończyły się środki na koncie.

Kiedyś jedną z większych bolączek abonamentu były wysokie rachunki po wykorzystaniu dostępnego pakietu minut. Teraz w dobie pakietów nielimitowanych takiej obawy nie ma. Jedynie za usługi specjalne możesz poważnie przekroczyć swoją comiesięczną opłatę lub w przypadku korzystania z telefonu w roamingu UE bez uruchomionych odpowiednich pakietów.

Co istotne w przypadku abonamentu, praktycznie nie jest możliwa sytuacja przerwania rozmowy przez operatora. Nawet jeżeli spóźnisz się z opłatą abonamentową, zazwyczaj najpierw dostaniesz informację, że wpłata nie została odnotowana. Dopiero w ostateczności operator posuwa się do blokowania rozmów najpierw wychodzących, a następnie w obu kierunkach.

I ostatnia, ale istotna różnica pomiędzy kartą a abonamentem. Na usługi przedpłacone nie dostajesz tzw. oferty przedłużeniowej. Oczywiście za staż w niektórych sieciach możesz dostawać dodatkowe bonusy. Jednak nie jest to reguła. W przypadku abonamentu operator po skończeniu kontraktu będzie chciał utrzymać nas przy sobie.

Dlatego przygotowuje ofertę przedłużeniową. Nie zawsze jest ona na tyle korzystna, że z niej skorzystasz. Jednak zawsze dostaniesz taką propozycję. Dlatego odpowiedź na pytanie „abonament czy karta?” wcale nie jest takie łatwe. Wszystko zależy od Twojego podejścia i wielu czynników, na które musisz sobie odpowiedzieć przed dokonaniem wyboru. Ważne, byś miał świadomość co będzie dla ciebie najlepsze.

Na kartę czy abonament – co bardziej się opłaca? Podsumowanie

abonament z telefonem czy bez

Co się bardziej opłaca? Wiele zależy tak naprawdę od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli nie męczą Cię cykliczne doładowania konta telefonu na kartę, to celuj w klasyczne oferty na kartę (prepaid). Z drugiej strony to właśnie w abonamentach dostaniesz zwykle więcej transferu danych. Tak naprawdę to nie ma idealnej oferty – każda ma jakieś wady i zalety.

Jeżeli chcesz telefon na abonament za 1 zł na start, sprawa jest prosta – wybierz upragnionego smartfona u tego operatora komórkowego, który dysponuje aktualnie najlepszą ofertą. Jeżeli jednak wolisz dokupić urządzenie osobno (choćby na raty w sklepie, gdzie telefony komórkowe często są w bardzo dobrej cenie), to warto sięgnąć nie tylko po oferty na kartę, ale także bezterminowe abonamenty, a więc na czas nieokreślony. Często mają one świetne warunki umowy i przeróżne promocje.

Dla najbardziej wymagających przygotowano tzw. pakiety łączone, w których sumarycznie zapłacisz mniej niż za te same usługi zamawiane z osobna u tego samego operatora. Pytanie tylko, czy aktualnie potrzebujesz tych usług?

Wybierz telefon na abonament jeżeli:

  • chcesz mieć spokój
  • potrzebujesz telefonu za 1 zł
  • masz pakiet innych usług u swojego operatora
  • nie skaczesz z promocji na promocję

Wybierz telefon na kartę:

  • jeżeli pamiętasz o doładowaniach
  • jeżeli pamiętasz o aktywacji pakietów
  • nie potrzebujesz nowego smartfona lub chcesz go kupić w sklepie
  • nie masz usług na abonament w jednej sieci

Wciąż nie wiesz, czy wybrać telefon na kartę czy na abonament? Co się bardziej opłaca w Twoim przypadku? Dla pewności porównaj oferty wszystkich sieci komórkowych:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4.8/5 - (9 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wybierz kartę:

jeżeli pamiętasz o doładowaniach
jeżeli pamiętasz o aktywacji pakietów

wybierz abonament jesli pamietasz o aktywacji planu taryfowego i oplacaniu fv

Niestety nie zgodzę się z autorem. W dzisiejszych czasach w każdej większej sieci jest prepaid cykliczny którego opłacenie trwa tyle samo a często nawet krócej bo nie trzeba czekać na księgowanie przelewów. To właśnie w abonamencie jeśli nie opłacisz a zablokują w weekend lub święta często nic nie da się zrobic. W telefonach na kartę opłacenie przez apke lub wizyta w dowolnym sklepie i opłacenie usługi to zazwyczaj kilka minut. W abonamencie mogą zaskoczyć Cię koszty dodatkowe niechcianych usług premium, direct billing itp Na karcie nawet gdy przez przypadek coś takiego zostanie uruchomione nie aktywuje się z powodu braku środków. Więc kiepsko wygląda ten święty spokój. Telefon za 1zl niczym nie różni się od Opa jak ten z marketu (może tylko niepotrzebnym blotware czy brandingiem). Z 3cim punktem się zgodzę oferty łączone często są atrakcyjne ale też polecam dokładnie policzyc. Ostatni punkt nawet nie wiem jak skomentować często ludzie mają ten sam pakiet od kilku lat.
Co do argumentów za karta dostajesz smsowe przypomnienie o konieczności doładowania i jak wcześniej pisałem jest tym samym co opłacenie fv za telefon a często nawet wygodniejszym procesem (nie licząc prepaid subskrybujnego typu mobile viking, orange flex gdzie tylko dostajesz informacje o pobranej opłacie) nie trzeba pamiętać o pakietach one odnawiają się same. Oferta na kartę + tel na raty to praktycznie to samo co abonament bez uwiązania do konkretnego operatora.
Przed wizytą u operatora sprawdźcie ile kosztują usługi na kartę a ile na abonament (rate za telefon doliczcie osobno).

autor nie odrobił dokładnie lekcji: jaka jest dzisiaj różnica pomiędzy abonamentem a kartą? żadna, prócz tego że abonament jest drogi, trzeba pamiętać o opłacaniu fv co miesiąc, o marnowaniu czasu na podpisanie wypowiadanie zmianę umowy etc,
a prepaid kupuje aktuwuje pakiet cykliczny + zlecam w banku co miesiac doładowanie i mam pelny luksus i wygodę względem niewygodnego abonamentu

P0 wykorzystaniu konta 30 dni mam 30 dni na odbieranie i po 2-3 dniach dostaje wiadomosc ze musze uzupelnic konto bo mi zabiora.Zabrali mi 200zl.

Zwykły człowiek z tanim abonamentem rzadko dostaje dobrą ofertę przedłużeniową. Mam przykład Żony (ma abo w TMobile). Jak jesteś „starym” abonentem to mają Cię gdzieś. Liczy się nowy.

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.