Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Co jest lepsze - abonament czy karta? Spróbujemy odpowiedzieć dla kogo lepszy będzie abonament, a dla kogo prepaid. Przed wyborem oferty warto się nad tym zastanowić, żeby potem nie męczyć się niepotrzebnie.

#zostanwdomu! Przedstawiane przez nas oferty i telefony możesz zamówić online, a przesyłkę dostarczy Ci kurier. Możesz też skorzystać z pomocy naszych Doradców - aby mogli się z Tobą skontaktować, wypełnij formularz znajdujący się na dole strony.

Abonament na 2 lata

Na początku musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy przeszkadzają Ci długoterminowe kontrakty? Mają one ten plus, że masz gwarancję, iż przez cały okres obowiązywania umowy będziesz miał tę samą ofertę, którą dostałeś w momencie podpisania umowy. Jednak może się okazać, że w którymś momencie pojawi się lepsza taryfa od konkurencji. W takim wypadku niestety będziesz musiał doczekać do końca zobowiązania, aby nie płacić kary za zerwanie kontraktu. Dobrym jego przykładem jest np. abonament Play.

Oferta na kartę = wolność

W przypadku kart nie ma tutaj takiego problemu. Z numeru na kartę jesteś w stanie zrezygnować praktycznie z dnia na dzień. To samo dotyczy danej oferty. Jeśli wejdzie jakaś ciekawsza, po prostu wpisujesz odpowiedni kod i przechodzisz na interesującą cię opcję. Bardzo dobrą ofertą na kartę jest np. Perfekt Match od Mobile Vikings.

Bezterminowy abonament jeszcze lepszy!

Jest jeszcze trzecie wyjście - abonament na czas nieokreślony. W tym wypadku podpisujesz umowę, ale bez terminu zobowiązania. Oznacza to, że w każdym momencie możesz z takiego kontraktu zrezygnować. Obowiązuje Cię jedynie jeden pełny okres wypowiedzenia. Takimi ofertami dysponuje np. Premium Mobile, do którego Polacy tak chętnie przenoszą numery - oto pakiet Freedom2.

Pod tym względem istotne jest, czy raczej jesteś konsekwentny w przypadku konkretnego wyboru, czy skaczesz z oferty na ofertę. Jeśli to drugie, to być może lepszym rozwiązaniem w tym konkretnym wypadku będzie karta.

Telefon u operatora czy ze sklepu?

Kolejne pytanie na które musisz sobie odpowiedzieć to kwestia zakupu urządzenia. Czy będziesz je brał u operatora czy we własnym zakresie? I tutaj sytuacja również nie jest wcale taka oczywista.

Jeżeli chcesz nabyć smartfona u operatora, to w zasadzie jedynym rozwiązaniem jest podpisanie długotrwałej umowy z operatorem na abonament. W zamian dostaniesz urządzenie, którego cena zostanie wrzucona w koszta abonamentu w tzw. „ratach”. Czasem taki ruch jest opłacalny. Często jednak całościowo często takie rozwiązanie wychodzi drożej, choć bardzo dobre warunki umowy ma np. Plush ABO 15 GB.

Jeżeli nie potrzebujesz smartfona lub rozważasz jego zakup na wolnym rynku, to masz pełne pole do popisu. Przede wszystkim nie musisz podpisywać długotrwałego kontraktu z operatorem. Dlatego możesz wybrać ofertę na kartę lub umowę na abonament na czas nieokreślony. Co istotne, w zależności od sytuacji, smartfon kupiony na wolnym rynku ostatecznie często wychodzi taniej niż ten u operatora.

Kolejny tani abonament na czas nieokreślony - pakiet Numer 1:

Łączenie usług u operatora = rabaty

A co jeżeli już posiadasz już inne usługi u swojego operatora? Tutaj zazwyczaj lepszą drogą jest pójście w ofertę abonamentową. Najczęściej łącząc różne usługi w jeden pakiet zyskujesz dodatkowe korzyści. W tym wypadku w przeważającej części jest tak, że lepsze i ciekawsze rabaty zyskujesz na umowach abonamentowych. Po prostu oferta na kartę, z racji tego że w każdej chwili możesz z niej zrezygnować, nie jest brana pod uwagę. Oferty łączone znajdziesz np. w Orange i Plusie (odpowiednio Orange Love i smartDOM) - poniżej ich indywidualne abonamenty komórkowe. Domów kolejną usługę (np. Internet mobilny) i zgarnij rabat!

Wiele też zależy od Twojego podejścia. W przypadku ofert na abonament zazwyczaj kupujesz sobie spokój. Twoim głównym i często jedynym zmartwieniem jest płacenie rachunków w wyznaczonym terminie. A jeśli jesteś zapominalski, to zawsze możesz uruchomić polecenie zapłaty lub stałe zlecenie. I wtedy rachunki będą płaciły się same.

Abonament to większa wygoda

W przypadku karty często musisz pamiętać o uruchomieniu wybranej przez ciebie usługi najczęściej co miesiąc. Oczywiście prepaidy poszły z duchem czasu i niektórzy operatorzy dają możliwość automatycznego odnowienia danej usługi. Jednak nie dotyczy to wszystkich opcji, ani wszystkich operatorów.

Musisz też pamiętać o regularnym doładowywaniu numeru telefonu. Gdy nie masz środków na koncie, nie możesz nigdzie zadzwonić. Jeśli nie masz włączonego pakietu no limit, to podczas jakiejś ważnej rozmowy może zostać ona po prostu przerwana ze względu na to, że skończyły się środki na koncie.

Kiedyś jedną z większych bolączek abonamentu były wysokie rachunki po wykorzystaniu dostępnego pakietu minut. Teraz w dobie pakietów nielimitowanych takiej obawy nie ma. Jedynie za usługi specjalne możesz poważnie przekroczyć swoją comiesięczną opłatę lub w przypadku korzystania z telefonu w roamingu UE bez uruchomionych odpowiednich pakietów.

Co istotne w przypadku abonamentu, praktycznie nie jest możliwa sytuacja przerwania rozmowy przez operatora. Nawet jeżeli spóźnisz się z opłatą abonamentową, zazwyczaj najpierw dostaniesz informację, że wpłata nie została odnotowana. Dopiero w ostateczności operator posuwa się do blokowania rozmów najpierw wychodzących, a następnie w obu kierunkach.

I ostatnia, ale istotna różnica pomiędzy kartą a abonamentem. Na usługi przedpłacone nie dostajesz tzw. oferty przedłużeniowej. Oczywiście za staż w niektórych sieciach możesz dostawać dodatkowe bonusy. Jednak nie jest to reguła. W przypadku abonamentu operator po skończeniu kontraktu będzie chciał utrzymać nas przy sobie.

Dlatego przygotowuje ofertę przedłużeniową. Nie zawsze jest ona na tyle korzystna, że z niej skorzystasz. Jednak zawsze dostaniesz taką propozycję. Dlatego odpowiedź na pytanie „abonament czy karta?” wcale nie jest takie łatwe. Wszystko zależy od Twojego podejścia i wielu czynników, na które musisz sobie odpowiedzieć przed dokonaniem wyboru. Ważne, byś miał świadomość co będzie dla ciebie najlepsze.

Wybierz abonament jeżeli:

  • chcesz mieć spokój
  • potrzebujesz telefonu za 1 zł
  • masz pakiet innych usług u swojego operatora
  • nie skaczesz z promocji na promocję

Wybierz kartę:

  • jeżeli pamiętasz o doładowaniach
  • jeżeli pamiętasz o aktywacji pakietów
  • nie potrzebujesz nowego smartfona
  • nie masz usług na abonament w jednej sieci

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Rankomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
asdarturArtorius Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artorius
Gość
Artorius

Zwykły człowiek z tanim abonamentem rzadko dostaje dobrą ofertę przedłużeniową. Mam przykład Żony (ma abo w TMobile). Jak jesteś „starym” abonentem to mają Cię gdzieś. Liczy się nowy.

artur
Gość
artur

Niestety nie zgodzę się z autorem. W dzisiejszych czasach w każdej większej sieci jest prepaid cykliczny którego opłacenie trwa tyle samo a często nawet krócej bo nie trzeba czekać na księgowanie przelewów. To właśnie w abonamencie jeśli nie opłacisz a zablokują w weekend lub święta często nic nie da się zrobic. W telefonach na kartę opłacenie przez apke lub wizyta w dowolnym sklepie i opłacenie usługi to zazwyczaj kilka minut. W abonamencie mogą zaskoczyć Cię koszty dodatkowe niechcianych usług premium, direct billing itp Na karcie nawet gdy przez przypadek coś takiego zostanie uruchomione nie aktywuje się z powodu braku środków.… Czytaj więcej »

asd
Gość
asd

autor nie odrobił dokładnie lekcji: jaka jest dzisiaj różnica pomiędzy abonamentem a kartą? żadna, prócz tego że abonament jest drogi, trzeba pamiętać o opłacaniu fv co miesiąc, o marnowaniu czasu na podpisanie wypowiadanie zmianę umowy etc,
a prepaid kupuje aktuwuje pakiet cykliczny + zlecam w banku co miesiac doładowanie i mam pelny luksus i wygodę względem niewygodnego abonamentu

asd
Gość
asd

Wybierz kartę:

jeżeli pamiętasz o doładowaniach
jeżeli pamiętasz o aktywacji pakietów

wybierz abonament jesli pamietasz o aktywacji planu taryfowego i oplacaniu fv

Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów