Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak rozpoznać piosenkę, którą słyszysz?

avatar
1
jak rozpoznać piosenkę?

Według komunikatu z badań przeprowadzonego przez CBOS na grupie niemal 1000 dorosłych Polaków, ponad 60% z nich słucha muzyki przy użyciu radia. Reszta natomiast korzysta z telewizji oraz innych źródeł m.in. komputerów, laptopów, smartfonów lub przenośnych odtwarzaczy plików dźwiękowych. Biorąc pod uwagę fakt, iż muzykę słucha się niemal każdego dnia (tak stwierdziło 65% ankietowanych), pojedyncze nuty mogą utkwić w pamięci na bardzo długi czas. Co jednak, gdy słyszysz jakąś nieznaną piosenkę, a chciałbyś ją poznać?

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak rozpoznać piosenkę znając samą treść?
  • Jak rozpoznać piosenkę po dźwięku?
  • Jak rozpoznać piosenkę odtwarzaną w radiu?
  • Jak rozpoznać piosenkę z filmów lub seriali?
  • Jak rozpoznać piosenkę znając tylko nuty lub rytm?
  • Jak rozpoznać piosenkę, którą akurat słyszysz?
  • Jak rozpoznać piosenkę przy pomocy for tematycznych?

Spis treści:


Tylko co w sytuacji, jeśli nie znamy tytułu utworu ani jego wykonawcy? Rozwiązanie tego problemu jest prostsze niż może się wydawać, ponieważ aby to zrobić należy posłużyć się odpowiednim programem, a w konsekwencji nagrać lub wpisać krótki (nawet mocno sfałszowany) fragment poszukiwanego utworu w dedykowane narzędzie. Zatem, jak rozpoznać piosenkę, którą akurat słyszysz? – najlepsze narzędzia oraz aplikacje!

Jak rozpoznać piosenkę, którą akurat słyszysz? – 7 użytecznych narzędzi oraz aplikacji

Metody na rozpoznanie piosenki bez znajomości tytułu lub wykonawcy przed erą Internetu i smartfonów były bardzo ograniczone. Na ratunek przychodził jedynie przyjaciel znający dany utwór, DJ grający wybraną piosenkę lub moderator stacji radiowej ponownie wypowiadający jej nazwę. Rozwój technologiczny na przestrzeni lat znacząco ułatwił rozpoznawanie nagrań (np. po fragmencie tekstu lub samych nutach) i bardzo spopularyzował narzędzia oraz aplikacje wykrywające poszczególne utwory. O najpopularniejszych z nich można przeczytać poniżej:

1. Rozpoznaj piosenkę w Google (wymagany fragment tekstu piosenki)

Najprostszy sposób na rozpoznanie piosenki to wpisanie jej fragmentu w wyszukiwarkę Google z dopiskiem „tekst”. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ istnieje wiele witryn zawierających słowa utworów niemal wszystkich (nawet mniej znanych) wykonawców.

2. Zweryfikuj nagranie przy pomocy aplikacji SoundHound

SoundHound to świetna aplikacja identyfikująca utwory po dźwięku. Można ją pobrać w App Store oraz sklepie Google Play. Jest dostępna na urządzenia mobilne.

Po instalacji programu należy go włączyć, a następnie przyłożyć telefon do głośnika lub telewizora (w odległości 30-60 cm). Jeśli utwór będzie dostępny w bazie, SoundHound wyświetli jego nazwę maksymalnie do 10-15 sekund.

3. Zweryfikuj nagranie przy pomocy aplikacji Shazam

Aplikacja Shazam działa podobnie do swojego konkurenta SoundHound. Można ją zainstalować na urządzenia mobilne z systemem Android lub iOS, a także na laptopy oraz komputery z oprogramowaniem Windows 8 (taką opcję oferuje tylko Shazam).

Aby zweryfikować nagranie przy pomocy tego programu należy przyłożyć mikrofon do głośników komputerowych w odległości 30-60 cm. Umożliwi to wyszukanie piosenki m.in. z serialu, filmu lub serwisu YouTube.

Przykładowe oferty z nielimitowanym YouTubem (nie pobiera transferu GB):

4. Wejdź na odsluchane.eu i znajdź wybrany utwór (jeśli był odtwarzany w radiu)

Narzędzie odsluchane.eu umożliwia błyskawiczną lokalizację dowolnego utworu odtwarzanego w radiu. Warto jednak pamiętać godzinę i stację radiową na której piosenka była emitowana. Po wejściu na stronę należy wejść w wyszukiwarkę utworów i uzupełnić niezbędne informacje (m.in. stacja radiowa, data oraz godzina), po czym kliknąć przycisk „szukaj”.

5. Skorzystaj z serwisu Tunefind i znajdź podkład z filmów lub seriali

Tunefind to doskonałe narzędzie umożliwiające skorzystanie z bazy ponad 50000 piosenek i 15000 filmów. Cały proces opiera się na informacjach przesyłanych przez użytkowników i polega na wyszukiwaniu poszczególnych epizodów lub całych filmów czy seriali. Tunefind umożliwia odnajdywanie piosenek spośród dostępnej listy przypisanej do wybranej ekranizacji (np. utwór „X” był grany w trzecim odcinku piątego sezonu serialu pt.: „XYZ”).

6. Zapisz nuty lub podaj rytm w programie Musipedia

Musipedia pozwoli rozpoznać piosenkę po wpisaniu zarysu linii melodycznej lub rytmu. Jest to jednak bardzo specyficzne narzędzie umożliwiające weryfikację m.in. instrumentalnej muzyki klasycznej.

Telefony do słuchania muzyki

7. Zainstaluj wtyczkę AHA Music – Song Finder for Browser (sprawdź, czego aktualnie słuchasz)

Wtyczka do przeglądarki AHA Music – Song Finder for Browser pozwoli sprawdzić, czego aktualnie słuchasz. Jedyne, co należy zrobić to uruchomić ją w dowolnym momencie trwania utworu (warto, żeby dźwięk był jak najbardziej wyraźny, niezakłócony innymi elementami w tle).

Jak rozpoznać piosenkę, którą akurat słyszysz? – zestawienie przydatnych for tematycznych

Instalowanie aplikacji ułatwiających rozpoznanie utworów nie zawsze jest konieczne. Równie dobrze można wejść na portale i fora tematyczne (m.in. WatZatSong, AdTunes, muzyka z reklam, TvAdMusic oraz rozpoznajemy.pl). Znajdują się tam pasjonaci zagadek muzycznych, użytkownicy zafascynowani danym gatunkiem muzycznym, a także osoby, które chcą pomóc innym odgadnąć nazwę lub sami potrzebują nakierowania.

Jak rozpoznać piosenkę, którą akurat słyszysz? – podsumowanie

Weryfikacja piosenki na podstawie tekstu, nut lub dźwięku jest bardzo prosta. Wystarczy zainstalować dedykowaną aplikację, skorzystać z odpowiedniego serwisu lub for tematycznych zrzeszających pasjonatów zagadek muzycznych oraz wielbicieli danego stylu. Można też po prostu wpisać treść piosenki w wyszukiwarkę Google ze słowem domykającym: „tekst/lyrics”, a następnie spróbować znaleźć interesujący nas utwór.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY
star ocena
5/5 - (4 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

bzdura kompletna

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: