Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak zainstalować Sklep Play?

instalowanie Google Play na telefonie

Jak zainstalować sklep Play na swoim smartfonie? Na co trzeba uważać? Czy to jest to łatwa operacja, czy może przynieść pewne trudności? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Sklep Play – wprowadzenie

Sklep Play (ang. Play Store) to nic innego, jak oficjalne miejsce, skąd możesz pobrać wszelkie aplikacje czy gry na Androida. Apki znajdujące się w Sklepie Google Play są bezpieczne, choć nie brak incydentów związanych z zainfekowanym oprogramowaniem czy fake’owymi aplikacjami bankowymi.

To jednak wyjątek od reguły. Mając smartfona z Androidem, uzyskujesz automatyczny dostęp do sklepu Google Play. Co jednak, gdy z jakiegoś powodu nie masz zainstalowanego sklepu Google? To częsta przypadłość współczesnych smartfonów Huawei, które od paru lat w wyniku amerykańskich sankcji straciły dostęp do usług i aplikacji Google, mają za to swój autorski sklep i usługi HMS. Te z kolei działają na powszechnym i darmowym Androidzie, jest więc sposób, żeby zainstalować na nich sklep Google Play.

Co ciekawe, sklep Google nie był instalowany na „pośrednie” modele Honora, a więc byłej submarki Huawei. Również i one „oberwały” rykoszetem w postaci banu Google. Wybawieniem dla nich okazała się sprzedaż – od tego czasu Honory nie korzystają więc z technologii Huawei (m.in. ich procesorów HiSilicon Kirin). Najnowsze i najlepsze telefony Honor mają m.in. nie tylko usługi Google, ale i łączność 5G.

TOP 5 telefonów z HMS na 2024 rok

Tylko jak zainstalować sklep Play? Jak tego dokonać na swoim smartfonie z Androidem?

Jak zainstalować sklep Play?

Na nowszych telefonach Huawei, tj. od drugiej połowy 2019 roku, brak preinstalowanych aplikacji i usług Google. Mało tego – smartfony chińskiego producenta mają też ban na niektóre technologie, a ich najnowsze modele (także flagowe) nie mogą korzystać z modułów 5G. Pierwszym poważnym modelem bez GMS był eksflagowy Huawei Mate 30 Pro z września 2019.

Telefony te mają jednak pewne zalety, jak znakomite ekrany czy aparaty. Jest też sposób, aby smartfony Huawei były jeszcze ciekawsze, a więc miały GMS (ang. Google Mobile Service).

Pobranie aplikacji Gspace z Internetu

To bodaj najwygodniejsza metoda na zainstalowaniu Google Play na smartfonach marki Huawei. Na czym ona polega?

Gspace Google Play Store

Wystarczy wyszukać aplikacji Gspace w przeglądarce internetowej lub AppGallery (katalog aplikacji Huawei). Trzymaj się poniższych wytycznych:

  1. Wyszukaj Gspace w AppGallery lub przeglądarce www
  2. Pobierz i zainstaluj aplikację na telefonie
  3. Wejdź w Gspace i zaloguj się do konta Google

Gotowe! Powinno działać. Pamiętaj, że przy instalacji telefon będzie informował o niezbędnych zgodach wymaganych do zainstalowania oprogramowania z zewnętrznego źródła. Może to być sposób na postawienie usług Google, ale i tak mogą wystąpić pewne problemy.

Skopiowanie aplikacji Gspace z komputera

Jak zainstalować sklep Play w nieco inny sposób? Możesz też ściągnąć Gspace na swój komputer i dopiero wtedy przesłać plik instalacyjny na swojego smartfona.

Jak podłączyć telefon do komputera w 3 prostych krokach

Pobranie Google Play z APK Mirror

APK Mirror to witryna internetowa, gdzie możesz znaleźć przeróżne oprogramowanie mobilne, w tym właśnie Sklep Google Play. Aby tego dokonać, wystarczy wejść na apkmirror.com i wpisać w szukajce „Play Store” lub „Google Play”.

afkmirror Google Play Store

Jak zainstalować sklep Play? Przed Twoimi oczami powinien pojawić się powyższy widok. Wystarczy wybrać jedną z wersji Google Play i kliknąć Download.

Uwaga! Twój telefon ostrzeże Cię przed pobieraniem plików z nieznanego/nieoficjalnego źródła (poza Google Play – plik APK). Robisz to na własną odpowiedzialność, niemniej sklep Play powinien po tej instalacji działać już bez problemów. Może jednak okazać się, że nie sposób ten będzie nieefektywny w przypadku Huawei/Honor, ale jeżeli z jakiegoś powodu na Twoim Androidzie Google Play Store przestał działać, to może być to sposób na jego przywrócenie.

Hard reset telefonu

Resetowanie telefonu Xiaomi

Hard reset, a więc przywrócenie ustawień fabrycznych, to już chyba ostateczność. Gdyby zdarzyło się, że Google Play na Twoim telefonie przestał działać w wyniku awarii, zawsze można spróbować „postawić” Androida ponownie na nogi.

Jest jednak pewien szkopuł – hard reset nie tylko przywróci aplikacje telefonu do pierwotnego stanu, ale też… całkowicie wyczyści pamięć smartfona. Warto więc wcześniej zrobić kopię zapasową. Hard reset nie wymaga żadnych umiejętności – nie trzeba w jego przypadku zainstalować Google Play na telefonie, gdyż następuje automatyczny reinstall systemu Android.

Zobacz sam:

Jak zresetować telefon Huawei

 

Jak zresetować telefon Xiaomi

Jak zainstalować sklep Play? Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak zainstalować sklep Google Play na swoim smartfonie z systemem Android, także telefonie Huawei. Musisz jednak mieć świadomość, że na telefonach Huawei poszczególne metody nie zawsze się sprawdzą, a usługi GMS – w tym sklep Play – będą działać bez zastrzeżeń.

Pamiętaj też, że wszelkie instalacje oprogramowania spoza oficjalnego źródła wykonujesz na własne ryzyko! Czy opłaca się ryzykować? Na to pytanie powinien każdy odpowiedzieć indywidualnie.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Jak pobrać sklep Play na telefon?
  • Jak zainstalować sklep Google Play?
  • Jak zainstalować sklep Play na telefonie Huawei?
  • Jakie są metody instalacji sklepu Google Play?
  • Jak dostać się do sklepu Play?

Najpopularniejsze telefony Huawei 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (8 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: