Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Co oznacza ikona trójkąta i strzałek w telefonie?

avatar
smartfon złączonym wyświetlaczem. Leży na stole.

W górnej części smartfona, obok informacji o sieci i zasięgu, często pojawiają się różnego rodzaju ikony. Mogą one świadczyć o uruchomieniu konkretnego trybu czy zmianie funkcjonowania smartfona. Co oznacza trójkąt ze strzałkami pojawiający się w telefonach Samsung i innych urządzeniach z systemem operacyjnym Android?

Trójkąt ze strzałkami o różnych znaczeniach

Nie ma jednej przyczyny pojawienia się ikony trójkąta ze strzałkami w Samsungu. Taki znaczek może wyświetlać się w kilku sytuacjach. Najczęściej występuje on w przypadku, gdy:

  • zostanie włączony tryb oszczędzania danych komórkowych,
  • urządzenie zaczyna korzystać z roamingu krajowego,
  • zostanie uruchomione oszczędzanie baterii.

Zdarza się, że nietypowe symbole pojawiają się na górnym pasku również z innych powodów. Czasami znikają one bardzo szybko, a kiedy indziej utrzymują się przez długi czas. Dokładna przyczyna wyświetlania niestandardowych ikon zależy zwykle od operatora, modelu urządzenia z systemem Android, a także uruchomionych trybów i wersji oprogramowania. Zazwyczaj symbol trójkąta ze strzałkami nie świadczy o niebezpieczeństwie, ale jeśli nie znika przez dłuższy czas, warto sprawdzić, co powoduje jego wyświetlanie.

Tryb oszczędzania danych komórkowych

Jedną z przyczyn pojawienia się ikony trójkąta ze strzałkami na smartfonie może być uruchomienie trybu oszczędzania danych komórkowych. Jest on przydatny w sytuacji, gdy Twój pakiet obejmuje niewielką ilość internetu. Tryb oszczędzania pozwala na zminimalizowanie ilości zużywanych danych przede wszystkim przez aplikacje działające w tle. Aby go uruchomić, zwykle wystarczy wejść w ustawienia, w sekcję dotyczącą Wi-Fi i internetu.

Roaming krajowy

Zdarza się też, że trójkąt ze strzałkami na Samsungu pojawia się w razie uruchomienia roamingu krajowego. Niektórzy operatorzy domyślnie korzystają z tego rozwiązania. Ikona ta często pojawia się m.in. na telefonach, w których umieszczono kartę SIM od Play. W sytuacji, w której smartfon znajduje się daleko od najbliższego nadajniku Play, zaczyna on łączyć się z masztami innych operatorów. To właśnie wtedy pojawia się wspomniany znaczek.

Aby pozbyć się ikonki w górnej części smartfona, można przełączyć sieć na 3G. Obecnie jednak problem ten występuje dość rzadko. Pojawia się przede wszystkim w starszych modelach telefonów komórkowych.

Tryb oszczędzania baterii

Innym wyjaśnieniem pojawienia się ikonki z trójkątem ze strzałkami jest włącznie trybu oszczędzania baterii. W takim przypadku znaczek najczęściej występuje jednak bezpośrednio na symbolu baterii lub tuż obok. Tryb oszczędzania umożliwia znaczne zmniejszenie zużycia energii, co ma znaczenie np. w sytuacji, gdy chwilowo nie masz możliwości naładowania smartfona. W większości telefonów można uruchomić go poprzez wysunięcie paska szybkich ustawień. Tryb da się włączyć także bezpośrednio z poziomu menu parametrów urządzenia.

Trójkąt na ikonie baterii

Jak wspomniano wyżej, symbol trójkąta może pojawić się również bezpośrednio na ikonie baterii. Wówczas oznacza on uruchomienie trybu oszczędzania baterii. W niektórych smartfonach poniżej określonego poziomu baterii włącza się on automatycznie. Istnieje również opcja ustawienia automatycznego wyłączania trybu oszczędzania podczas ładowania telefonu.

Tryb oszczędzania baterii nie jest niebezpieczny. Wręcz przeciwnie, pozwala na zaoszczędzenie energii w czasie, w którym nie masz dostępu do ładowarki czy gniazdka elektrycznego. W czasie, kiedy tryb ten jest aktywny, często pojawia się ograniczony dostęp do niektórych funkcji urządzenia. Mowa tu przede wszystkim o GPS-ie czy synchronizacji w tle.

Żółty trójkąt na symbolu baterii

O problemie informuje natomiast żółty trójkąt pojawiający się na symbolu baterii. Świadczy on o tym, że podczas procesu ładowania doszło do błędu lub akumulator jest rozładowany w zbyt dużym stopniu. W takim przypadku konieczne może okazać się wyjęcie baterii z urządzenia. W nowszych smartfonach często jest to jednak zupełnie niemożliwe – ze względu na szczelną, wodoodporną konstrukcję. Jeśli ikona trójkąta na symbolu baterii nie znika, konieczne okazuje się odwiedzenie serwisu. W takim miejscu prawdopodobnie zostanie przeprowadzona wymiana akumulatora na nowy egzemplarz.

Trójkąt ze strzałkami a aktualizacja systemu operacyjnego

Producenci smartfonów regularnie aktualizują systemy operacyjne używane na swoich urządzeniach. Taki krok ma na celu nie tylko wyeliminowanie błędów, lecz także zmianę szaty graficznej wielu wyświetlanych elementów. Z tego powodu może okazać się, że po zaktualizowaniu systemu symbol trójkąta ze strzałkami delikatnie zmieni wygląd lub całkowicie zniknie.

Czy ikona trójkąta ze strzałkami świadczy o problemie?

Ikona trójkąta ze strzałkami zwykle nie świadczy o żadnym problemie występującym w obrębie urządzenia. Najczęściej informuje ona po prostu o uruchomionym trybie, który został włączony ręcznie przez samego użytkownika. Jeśli w ostatnim czasie nie uruchamiałeś nietypowych opcji sposobu pracy urządzenia, trójkąt ze strzałkami może świadczyć o połączeniu się z masztem innego operatora w ramach roamingu krajowego. Zwykle taki stan nie wiąże się jednak z dodatkowymi opłatami, dlatego pojawienie się tego symbolu nie powinno Cię niepokoić.

Ikona trójkąta ze strzałkami nie świadczy o błędzie. Inaczej jest jednak w przypadku symbolu pustego trójkąta na znaczku baterii. Może on informować o uszkodzeniu akumulatora lub ładowarki. Nie warto go bagatelizować – dobrym pomysłem jest wówczas udanie się do salonu producenta urządzenia. Problematyczny może okazać się również symbol trójkąta z wykrzyknikiem – często na ciemnym tle.

Trójkąt z wykrzyknikiem

Na górnym pasku smartfona może pojawić się również ikona trójkąta z wykrzyknikiem. W przeciwieństwie do wariantu ze strzałkami, zwykle informuje ona o problemie związanym z funkcjonowaniem telefonu. Znaczek ten może świadczyć o różnych błędach. Często wskazuje on na niepowodzenie procesu logowania do konta Google, a także brak zasięgu. Zazwyczaj szczegółowe informacje na temat błędu można zobaczyć po rozwinięciu belki z powiadomieniami. Zdarza się, że symbol ten pojawia się również w związku z wykorzystaniem całego pakietu danych od operatora.

Symbole na górnym pasku – sprawdź instrukcję dołączoną do urządzenia

Do współczesnych smartfonach coraz rzadziej dołącza się rozbudowane instrukcje użytkowania. Często jednak w pudełku znaleźć można kod QR lub adres strony, na której znajduje się szczegółowa dokumentacja dotycząca danego modelu. W takim dokumencie można bez problemu wyszukać informacje o ikonach pojawiających się na górnym pasku smartfona. W tym miejscu producent wskazuje również prawdopodobne powody wyświetlania symbolu z trójkątem ze strzałkami.

Co zrobić, jeśli symbol trójkąta ze strzałkami nie znika?

Jeśli symbol trójkąta ze strzałkami nie znika nawet po wyłączeniu trybu oszczędzania danych, energii czy dostępu do internetu, może wskazywać to na problem z funkcjonowaniem systemu operacyjnego. Wówczas dobrym pomysłem jest skontaktowanie się ze specjalistami. Pracownicy profesjonalnych serwisów bez problemu sprawdzą, czy wszystkie czynniki powodujące pojawianie się tego symbolu zostały usunięte. Wskażą również prawdopodobną przyczynę wystąpienia takiej ikony i określą, czy wskazuje ona na jakikolwiek problem z działaniem urządzenia.

Jeśli symbol trójkąta ze strzałkami nie wpływa negatywnie na jakość codziennego użytkowania sprzętu, zwykle można go zignorować. Nie jest to bowiem ikona wskazująca na problemy z działaniem urządzenia. Inaczej jest w przypadku innych wersji znaczka trójkąta – np. tej z wykrzyknikiem czy pustej figury. Takie symbole mogą informować o poważnych awariach, dlatego nie warto ich bagatelizować.

Podsumowanie

  • Ikona trójkąta ze strzałkami w zdecydowanej większości przypadków informuje o włączeniu trybu oszczędzania danych komórkowych. Opcja ta umożliwia znaczne zmniejszenie codziennego zużycia internetu, ale wiąże się z wyłączeniem niektórych funkcji, jak np. synchronizacja w tle.
  • W starszych telefonach ikona trójkąta ze strzałkami może świadczyć o włączeniu roamingu krajowego. Z opcji tej korzystają niektórzy operatorzy, którzy mają ograniczoną liczbę własnych masztów. Jeśli telefon połączy się z nadajnikiem innej firmy, pojawia się właśnie ta ikona.
  • Ikona trójkąta ze strzałkami zwykle nie świadczy o problemie z funkcjonowaniem urządzenia. Znacznie bardziej niepokojące są symbole z wykrzyknikiem czy pusty kształt pojawiający się na baterii.
  • Ikona trójkąta ze strzałkami niekiedy może pojawiać się też bez wyraźnego powodu, np. w związku z błędem systemu operacyjnego smartfona. W takim przypadku zwykle wystarczy pobranie najnowszej aktualizacji lub skorzystanie z pomocy specjalistów w salonie producenta telefonu.

FAQ

Zdarza się, że trójkąt ze strzałkami pojawia się na górnym pasku w związku z aktualnym korzystaniem z danych komórkowych. Świadczy on o wysyłaniu czy odbieraniu informacji za pomocą internetu od operatora.
W wielu przypadkach wystarczy wyłączyć tryb oszczędzania danych komórkowych lub baterii. W niektórych smartfonach symbol ten znika jedynie wtedy, gdy smartfon nie korzysta z danych komórkowych.
Tak, w ustawieniach telefonu możesz zarządzać korzystaniem z danych komórkowych i Wi-Fi. W niektórych smartfonach znajdują się zaawansowane ustawienia, które pozwalają na wyłączenie pojawiającego się symbolu. Zdarza się też, że wybrane ikony górne znikają po aktualizacji systemu.
Tak, w niektórych przypadkach trójkąt ze strzałkami może oznaczać także aktywne korzystanie z Wi-Fi. Wówczas towarzyszy mu także symbol charakterystyczny dla sieci bezprzewodowej, czyli kropka z dwoma lub trzema łukami.
star ocena
Oceń tą stronę
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: