Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak dodać aplikacje do ekranu głównego? Android i iOS

avatar
Smartfon z systemem IOS i aplikacjami

Instalujesz kolejne aplikacje, ale nie wiesz, jak uporządkować je na głównym ekranie telefonu? Robisz reorganizację urządzenia i chcesz odświeżyć jego pulpit? Sprawdź, jak dodać aplikacje do ekranu głównego w smartfonach z różnym oprogramowaniem.

Dodawanie aplikacji do ekranu głównego na różnych urządzeniach

Zainstalowane aplikacje, z których użytkownik planuje regularnie korzystać, warto odpowiednio uporządkować w telefonie. Na pierwszym planie powinny pojawić się te wykorzystywane najczęściej. Jak w takim razie dodać aplikacje do ekranu głównego smartfona? Wszystko zależy od tego, jakiego urządzenia używasz. Inaczej czynność ta będzie przebiegać na telefonie z systemem Android, a inaczej na smartfonie z systemem iOS.

Po co dodawać aplikacje do ekranu głównego telefonu?

Korzystanie ze smartfona ma być przede wszystkim łatwe i szybkie. Najważniejsze aplikacje, które znajdują się na telefonie, to te wykorzystywane najczęściej kilkakrotnie każdego dnia. Szybki dostęp do nich jest więc kluczowy. W tym celu aplikacje warto przenosić do ekranu głównego, który jako pierwszy wyświetla się użytkownikowi po odblokowaniu urządzenia.

Jak dodać aplikację do ekranu głównego telefonu z Androidem?

Dodawanie aplikacji do głównego ekranu różni się w zależności od systemu operacyjnego telefonu, a czasami również od modelu smartfona. Sprawdź, jak nowo dodane aplikacje szybko i sprawnie przenieść na główny ekran telefonu z Androidem.

Dodawanie aplikacji do ekranu głównego Samsung

Przenoszenie aplikacji do ekranu głównego telefonu Samsung jest bardzo proste i intuicyjne. W celu umieszczenia jej na pierwszym pulpicie:

 • przesuń palcem w górę na ekranie startowym lub dotknij ikonę w prawym dolnym rogu ekranu,
 • przejdź do widoku wybranej aplikacji,
 • dotknij i przytrzymaj ikonę aplikacji, którą chcesz dodać do ekranu głównego,
 • kliknij opcję Dodaj do ekranu startowego,
 • gotowe — aplikacja pojawi się na głównym ekranie Twojego smartfona.

Dodawanie aplikacji do ekranu głównego urządzenia Xiaomi

Przenoszenie aplikacji na główny ekran telefonu wygląda podobnie w przypadku urządzeń pozostałych marek. Jeśli korzystasz z telefonu Xiaomi lub smartfona innej marki niż Samsung, poniżej znajdziesz wskazówki, jak dodać wybraną aplikację do głównego pulpitu.

 • Na ekranie głównym wykonaj ruch przesunięcia palcem w górę lub kliknij ikonę w prawym dolnym rogu ekranu, aby go odblokować.
 • Dotknij i przytrzymaj ikonę aplikacji, którą chcesz przenieść.
 • Po wyświetleniu menu, gdy ikona podświetli się na szaro, przesuń ją w górę i umieść w miejscu docelowym — na ekranie startowym.
 • Gotowe — wybrana przez Ciebie aplikacja jest już dostępna na głównym ekranie smartfona.

Dodawanie aplikacji do ekranu głównego na telefonie z systemem iOS

Podobnie jak na smartfonach z systemem Android, również w telefonach z oprogramowaniem iOS dodawanie aplikacji do ekranu głównego jest intuicyjne i proste. Jak to zrobić? Wystarczy wykonać kilka kroków opisanych poniżej.

 • W aplikacji Skróty kliknij ikonę z wielokropkiem, a następnie stuknij ikonę wskazującą strzałkę skierowaną ku dołowi.
 • W widoku szczegółowym wybierz opcję Do ekranu początkowego.
 • Gotowe — wybrany przez Ciebie skrót jest już widoczny na ekranie początkowym telefonu.

Przenoszenie aplikacji na iPhonie

Porządkowanie zainstalowanych już aplikacji na iPhonie to zadanie, do którego znaczna część użytkowników przystępuje nawet kilka razy w tygodniu. Pobieranie nowych aplikacji i nadawanie im odpowiednio priorytetowych ról sprawia, że poszczególne skróty na ekranie ulegają rotacji. Jak przenosić poszczególne aplikacje na głównym pulpicie?

 • Dotknij i przytrzymaj dowolną aplikację lub widżet na ekranie początkowym telefonu.
 • Kliknij opcję Edycja ekranu początkowego. W tym momencie skróty aplikacji zaczną drżeć.
 • Przeciągnij aplikację w jedno z wybranych miejsc: może to być inny obszar na tej samej stronie lub kolejna strona ekranu początkowego.
 • Przeciągnij aplikację lub widżet do prawej krawędzi ekranu. Nowa strona zostanie wyświetlona już po sekundzie.
 • Gotowe — wybrana przez Ciebie aplikacja znajduje się już w miejscu docelowym.

Grupowanie aplikacji na głównym ekranie

Popularnym zabiegiem, jaki stosują użytkownicy telefonów z oprogramowaniem iOS i Android, jest tworzenie folderów z aplikacjami. Grupowanie poszczególnych programów jest rekomendowane szczególnie wtedy, gdy użytkownik pobiera dużą liczbę nowych aplikacji. Jak tworzyć i porządkować foldery w iPhonie, a jak przystąpić do tego zadania z telefonem marki Samsung czy Xiaomi?

Porządkowanie aplikacji w foldery — iOS

W celu stworzenia folderu z aplikacjami w telefonie z systemem iOS należy wykonać poniższe kroki:

 • dotknij i przytrzymaj tło ekranu początkowego — aplikacje zaczną drżeć,
 • przeciągnij jedną aplikację na drugą — w ten sposób zostanie utworzony folder,
 • przeciągnij inne aplikacje, które chcesz pogrupować, do stworzonego folderu,
 • po zakończonej pracy wybierz opcję Gotowe, a następnie kliknij dwukrotnie w tło ekranu początkowego.

Jeśli chcesz zmienić nazwę powstałego folderu, dotknij go i przytrzymaj. Następnie wybierz opcję Zmień nazwę i wpisz swoją własną. Jeśli aplikacje zaczną drżeć, stuknij w tło ekranu początkowego i spróbuj wykonać opisaną czynność ponownie.

Porządkowanie aplikacji w foldery — Android

Układanie aplikacji w folderach jest możliwe również na telefonach z systemem Android. Sprawdź, jak tworzyć foldery na przykładzie smartfona marki Samsung.

 • Wejdź w menu aplikacji i przytrzymaj aplikację, którą chcesz dodać do folderu.
 • Przeciągnij ikonę na pulpit i nanieś ją na inną aplikację, którą również chcesz umieścić w konkretnym zbiorze.
 • Folder zostanie utworzony automatycznie. Możesz zmienić jego nazwę, otwierając go i dotykając pola edycji nazwy folderu.

Wyróżnij swoją ulubioną aplikację na ekranie głównym

Poza dodawaniem aplikacji do ekranu głównego możesz zarządzać również wielkością wybranych widżetów. Co to oznacza? Ikona lub skrót aplikacji, z której korzystasz najczęściej, będzie zajmować większą powierzchnię ekranu głównego niż reszta zainstalowanych programów. Jak to zrobić? Sprawdź wskazówki poniżej.

Zmiana rozmiaru widżetu w telefonie z Androidem

Widżety umożliwiają wyróżnienie ulubionej aplikacji na tle innych. Jak zmienić rozmiar danego widżetu na głównym ekranie telefonu z Androidem?

 • Naciśnij i przytrzymaj dany widżet na ekranie głównym.
 • Podnieś palec — w tym momencie wyświetli się kontur widżetu z kropkami po bokach.
 • W celu zmiany rozmiaru widżetu, należy przeciągnąć kropki aż do momentu uzyskania pożądanej wielkości.
 • Po zakończonej pracy kliknij miejsce poza widżetem.

Zmiana rozmiaru widżetu na telefonie z iOS

Widżety aplikacji możesz edytować również na telefonie z systemem iOS. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku.

 • Dotknij i przytrzymaj widżet na ekranie początkowym. Pojawi się menu szybkich czynności.
 • Kliknij Edycja (zamienna nazwa to Edycja stosu, jeśli jest to stos inteligentny), a kolejno wybierz konkretną opcję: zmiana wielkości widżetów.
 • Stuknij w OK.

Aplikacje, które są dostępne na Twoim telefonie, możesz dowolnie grupować, porządkować i organizować. Te, z których korzystasz najczęściej, warto przypiąć do głównego ekranu smartfona. Dzięki temu zyskasz czas poświęcony na poszukiwanie danej aplikacji w zakamarkach telefonu. Dodawanie i usuwanie aplikacji z ekranu głównego jest bardzo intuicyjnym procesem, zarówno w przypadku telefonów z systemem Android, jak i tych z oprogramowaniem iOS.

Podsumowanie

 • Proces dodawania aplikacji do ekranu głównego różni się nieco w zależności od modelu telefonu i systemu operacyjnego smartfona. W każdym przypadku czynność ta jest intuicyjna i nie powinna sprawiać zbyt wielu problemów.
 • Porządkowanie aplikacji i przenoszenie konkretnych programów do ekranu głównego pozwala oszczędzić czas użytkownika spędzony na szukaniu konkretnych aplikacji.
 • Poszczególne aplikacje możesz grupować w foldery. Dzięki temu uporządkujesz programy powiązane ze sobą tematycznie lub stworzysz zbiór najczęściej używanych programów.
 • Do ekranu głównego telefonu możesz dodać widżety. Masz możliwość zmiany ich wielkości i dowolnego rozmieszczenia na głównym ekranie. Twoja ulubiona aplikacja może widnieć na wyświetlaczu jako charakterystyczny widżet, większy niż reszta ikon z aplikacjami.

FAQ

Nie. Użytkownik może dodawać i usuwać aplikacje do i z ekranu głównego dowolną ilość razy. Porządkowanie pulpitu jest procesem odwracalnym, niezależnie od systemu operacyjnego danego urządzenia. Jeśli aktualnie częściej używasz innych aplikacji niż jeszcze miesiąc temu, możesz całkowicie przegrupować dane aplikacje i foldery na ekranie początkowym.
Organizowanie głównego ekranu telefonu zależne jest od preferencji użytkownika. Możesz stworzyć tyle folderów, ile pomieści główny ekran. Każdy folder może mieć również podfolder.
Przenoszenie aplikacji do głównego ekranu, a także organizowanie ich pomiędzy poszczególnymi ekranami to działania możliwe zarówno na smartfonach z systemem Android, jak i na tych z iOS
star ocena
5/5 - (1 vote)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: