Twój smartfon szybko się nagrzewa i wolniej działa? Nie Tobie jednemu – wiele osób ma z tym problem. Dlaczego telefon się grzeje i jak jemu zapobiec? Czy można uniknąć przegrzewania telefonu komórkowego, a jeżeli tak, to w jaki sposób?
- 1. Przyczyny przegrzewania telefonu
- 1.1. Zbyt intensywna eksploatacja
- 1.2. Złośliwe oprogramowanie
- 1.3. Zbyt wiele aplikacji jednocześnie
- 1.4. Narażenie na zewnętrzne źródło ciepła
- 1.5. Nieprawidłowe ładowanie baterii
- 2. Co zrobić, aby schłodzić telefon?
- 3. Jak zapobiec przegrzewaniu telefonu? Podsumowanie
- 3.1. Regularne aktualizowanie oprogramowania
- 3.2. Odinstalowanie nieużywanych aplikacji
- 3.3. Optymalizowanie ustawienia telefonu
- 3.4. Odpowiednie ładowanie telefonu
Przyczyny przegrzewania telefonu
Przyczyn nagrzewania telefonu kom. czy innego urządzenia mobilnego może być kilka.
Oto one.
Zbyt intensywna eksploatacja
Przegrzanie telefonu może być spowodowane przez nadmierne obciążenie procesora CPU. Dzieje się tak zwykle podczas długiego grania na telefonie, oglądania czy streamowania filmów w dużej rozdzielczości, wydobywanie kryptowalut – a więc tych operacji, które najbardziej dają „w kość” procesorowi. Zresztą nie tylko jemu. Podczas zabawy w gry wideo cierpi także układ graficzny urządzenia.
Zbyt intensywne użytkowanie? Smartfon (nie) lubi to.
Złośliwe oprogramowanie
Wirusy, trojany i innego rodzaju złośliwe oprogramowanie również może obciążać poszczególne podzespoły naszego smartfona, co może doprowadzić do przegrzania urządzenia. Tak naprawdę nic nie musisz na nim robić, gdyż złośliwe aplikacje działające w tle robią szkody bez Twojej ingerencji i – często – wiedzy.
Zbyt wiele aplikacji jednocześnie
Nie musisz mieć jednak wirusów na telefonie – wystarczy, że w tle masz włączonych wiele zwykłych aplikacji działających jednocześnie. Jeżeli nie korzystasz z danej apki, najlepiej wyłączyć jej działanie w tle.
Niektórzy producenci wręcz wymuszają „ubijanie” nieużywanych aplikacji, ale warto zadbać o to samemu. Zwłaszcza wtedy, gdy Twój telefon komórkowy nie ma zbyt wielu pamięci RAM. Im mniejsza kość pamięci operacyjnej, tym niestety łatwiej o zamulenie telefonu i ryzyko jego przegrzania.
Narażenie na zewnętrzne źródło ciepła
Sam padłem tego ofiarą w zeszłe wakacje. Zostawiłem swojego smartfona na pełnym słońcu, w dodatku na rozgrzanym stoliku ogrodowym. W efekcie po kilku, może kilkunastu minutach nie dało się z niego korzystać! Telefon nie reagował na żadne komendy i był bardzo gorący w dotyku.
Na szczęście zadziałało zabezpieczenie systemu – stosowny komunikat poinformował mnie o konieczności schłodzenia urządzenia. Odłożyłem go w zaciemnione miejsce, a po kilku chwilach telefon „odżył”. Uff! Lepiej uważać na tego typu sytuacje. Od nadmiaru ciepła telefon komórkowy może ulec trwałemu uszkodzeniu.
Nieprawidłowe ładowanie baterii
Może nawet nie wiesz, ale może być też tak, że źle ładujesz akumulator swojego smartfona! Inne ryzyko tkwi w korzystaniu z nieoryginalnych (czytaj: bardzo tanich zamienników z Kraju Środka) ładowarek, które mogą powodować nadmierne grzanie smartfona. Uwaga – istnieje też ryzyko uszkodzenia baterii!
Dobrym zwyczajem będzie też zostawienie telefonu w spokoju w trakcie ładowania akumulatora. Podczas tej czynności lepiej nie grać w gry, gdyż efektem będzie fakt, iż telefon się nagrzewa. Nierzadko ciepło czuć gołymi dłońmi podczas samego ładowania wbudowanej baterii.
Co zrobić, aby schłodzić telefon?
Jest na to parę sprawdzonych sposobów, a każdy jest skuteczny w różnych sytuacjach.
Kiedy wiesz, że przegrzewanie urządzenia bierze się z jego nadmiernej eksploatacji należy odłożyć go na miejsce i wyłączyć wszystkie obciążające (zwłaszcza gry, ale nie tylko one) aplikacje. W przypadku skrajnych przegrzań, warto wyjąć go z etui ochronnego, aby szybciej schłodzić telefon komórkowy.
Jeżeli nie katujesz aktualnie smartfona, który jednak i tak się przegrzewa, wyłącz wszystkie aplikacje działające w tle. Mogą one obciążać RAM, czego efektem jest znacznie wyższa jego temperatura. Jeżeli pamięć RAM jest czysta, może to świadczyć o zainfekowaniu urządzenia.
W skrajnych sytuacjach warto całkowicie wyłączyć przegrzany telefon, a jeżeli sytuacja ma miejsce podczas ładowania jego baterii, natychmiast odłączyć go od ładowarki. Gdy Twój smartfon często się przegrzewa i wciąż szukasz przyczyny nagrzewania, warto sprawdzać jego aktualną temperaturę. Monitorowanie temperatury telefonu jest możliwe przez wiele darmowych aplikacji.
Jak zapobiec przegrzewaniu telefonu? Podsumowanie
Dlaczego telefon się grzeje? Czasami nic na to nie poradzisz, bo taka jest charakterystyka niektórych procesorów. Grzeją się liczne Exynosy od Samsunga (np. Exynos 990), ale także Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 czy Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1.
Charakterystyka ich pracy powoduje, iż trudno utrzymać właściwą temperaturę urządzenia. Nie pomaga także kompaktowa obudowa w niektórych przypadkach – np. eksflagowy Xiaomi 12 ze Snapdragonem 8 Gen 1 ma niewielką komorę chłodzącą, bo zwyczajnie brakło dla niej miejsce we wnętrzu obudowy smartfona. Efektem tego jest silne grzanie się telefonu np. podczas grania w gry, a sam model słabo wypadł w benchmarkowych stress testach. Wszystko przez nagrzewanie się telefonu!
W przypadku smartfonów z tymi procesorami niewiele da się zrobić, ale co w przypadku innych procesorów? O co można zadbać, aby ograniczyć przegrzewanie telefonu komórkowego? Przegrzany telefon to ryzyko jego uszkodzenia, warto więc zadbać, aby temperatura urządzenia była odpowiednia!
Regularne aktualizowanie oprogramowania
Telefon nagrzewa się? Przyczyną może być zbyt obciążające i/lub niezoptymalizowane oprogramowanie lub aplikacje zewnętrzne. Nie bój się ich aktualizować!
Co prawda kolejny upgrade może oznaczać zajęcie więcej megabajtów na dysku smartfona, ale umówmy się – do dyspozycji masz zapewne wiele wolnych gigabajtów, a być może także dodatkową przestrzeń dyskową na osobne karcie SD. Warto aktualizować software, gdyż nowsze wersje mogą mniej obciążać telefon, dzięki czemu ten nie będzie się przegrzewał.
Odinstalowanie nieużywanych aplikacji
A może doprowadziłeś do takiego stanu, że faktycznie dysk Twojego smartfona jest zapchany? Jeżeli na dysku masz wiele zbędnych aplikacji – czytaj śmieci – to należy się ich pozbyć.
Odinstaluj nieużywane aplikacje i zwolnij miejsce na dysku. Możliwe, że telefon grzeje się właśnie z tego powodu. Nie zapominaj o wcześniej wspomnianym czyszczeniu pamięci podręcznej RAM. W najgorszym razie wykonaj reset telefonu i powrót do ustawień fabrycznych.
Optymalizowanie ustawienia telefonu
Możliwe, że cały czas zbyt mocno eksploatujesz telefon, nawet nie grając w gry. Jak temu zaradzić?
Np. na noc możesz przejść do trybu niskiego zużycia energii. Warto też dostosować jasność ekranu do otoczenia (tryb ochrony wzroku), przez co nie tylko chronisz swoje oczy, ale także oszczędzasz podzespoły. Warto!
Odpowiednie ładowanie telefonu
Korzystaj z oryginalnych akcesoriów, a przynajmniej atestowanych! Dotyczy to nie tylko ładowarek (zwłaszcza wspierających szybkie ładowanie Quick Charge), ale także przewodów USB i nie tylko. Tym bardziej powinieneś zadbać o odpowiednią ładowarkę indukcyjną, o ile Twój telefon oczywiście obsługuje ładowanie bezprzewodowe.
Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024: