Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

ChatGPT – wywiad ze sztuczną inteligencją

ChatGPT

ChatGPT to bodaj najbardziej znane narzędzie AI, jakie dotąd stworzono. Według jego twórców, ma ono zrewolucjonizować Internet i świat, jaki znamy. Również znaczna część zwolenników sztucznej inteligencji uważa, że przyszłość Internetu należy do takich narzędzi, jak właśnie ChatGPT.

ChatGPT – wstęp

Stworzony przez OpenAI ChatGPT został uruchomiony 30 listopada 2022 roku. Już w fazie prototypu zwrócił na siebie uwagę internetowej społeczności i zyskał sporą popularność. W zaledwie 5 dni od uruchomienia tego narzędzia do tworzenia treści (contentu), ChatGPT mógł cieszyć się przeszło milionem użytkowników! Dla porównania inne znane platformy potrzebowały znacznie więcej czasu, aby uzbierać pierwszy milion userów:

 • Instagram – 2,5 miesiąca
 • Facebook – 10 miesięcy
 • Netflix – 41 miesięcy

Wspomniany pierwszy milion to kropla w morzu! ChatGPT cieszy się ogromną popularnością, zdobywając 100 milionów użytkowników w zaledwie 2 miesiące. TikTokowi zajęło to aż 9 miesięcy.

Wersje ChatuGPT:

 • ChatGPT-1 – 2018
 • ChatGPT-2 – luty 2019
 • ChatGPT-3 – czerwiec 2020
 • ChatGPT-3.5 – listopad 2022
 • ChatGPT-4 – 14 marzec 2023

Czym jest ChatGPT?

Ale ChatGPT nie należy do social mediów, nie jest też platformą streamingową. Jego celem jest tworzenie treści na podstawie danych znalezionych przez niego w sieci Internet. ChatGPT szuka niezbędnych informacji i danych w Internecie, analizuje dane zagadnienie i problem, a następnie odpowiada na dane mu zadanie. Czas odpowiedzi jest niezwykle krótki, porównywalny z otrzymywaniem wyników w przeglądarce internetowej. Zwolennicy i użytkownicy programu ChatGPT uważają, że będzie on (a może już teraz jest) niezastąpiony w tworzeniu treści.

Zapytajmy jednak samego zainteresowanego, czym tak naprawdę jest. Oto odpowiedź ChatuGPT (wersja ChatGPT-3.5) na pytanie „czym jesteś?”.

ChatGPT

Jestem modelem językowym stworzonym przez OpenAI, opartym na architekturze GPT-3.5. Moja nazwa to ChatGPT, i moim głównym zadaniem jest udzielanie odpowiedzi na pytania i generowanie tekstów na podstawie wprowadzonych danych. Jak mogę ci dzisiaj pomóc?

Ponownie zadałem mu pytania „po co zostałeś stworzony?” i „jaki jest twój cel?”. Odpowiedź pojawiła się dosłownie w kilka sekund i brzmiała następująco:

ChatGPT

Zostałem stworzony w celu eksploracji i rozwijania możliwości sztucznej inteligencji, zwłaszcza w obszarze przetwarzania języka naturalnego. Moim celem jest dostarczanie użytkownikom interakcji w języku naturalnym, pomagając w rozwiązywaniu problemów, odpowiadaniu na pytania, generowaniu treści i wspieraniu różnych zastosowań. GPT-3.5, na którym się opieram, jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych modeli językowych, zdolnych do elastycznego reagowania na różnorodne zapytania i zadania.

Moje zastosowania obejmują pomoc w nauce, wspieranie procesów decyzyjnych, rozwijanie kreatywności poprzez generowanie treści oraz wiele innych dziedzin, gdzie przetwarzanie języka naturalnego może być przydatne. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że jestem tylko programem komputerowym, a moje odpowiedzi są oparte na wzorcach i informacjach, które zostały mi dostarczone podczas treningu.

Można ulec wrażeniu, że ChatGPT w wersji 3.5 ma coś na wzór własnej świadomości. Ale czy to tylko wrażenie? Czy sztuczna inteligencja może wiedzieć o własnym istnieniu jak słynny Skynet z filmu „Terminator”? Postanowiłem drążyć temat nieco mocniej.

ChatGPT

Nie, nie mam świadomości ani samoświadomości. Jako sztuczna inteligencja nie posiadam uczuć, świadomości czy samoświadomości. Jestem programem komputerowym, który przetwarza i generuje tekst na podstawie danych, ale nie posiadam wewnętrznego doświadczenia ani świadomości. Moje odpowiedzi są wynikiem algorytmów i wzorców językowych, a nie subiektywnych przeżyć czy myśli.

Uff ;) Można (chyba) spać spokojnie. A tak całkiem serio, to ChatGPT w wersji 3.5 jest naprawdę rozwiniętym narzędziem, ale to ChatGPT-4 jest czymś, czego naprawdę mogą bać się copywriterzy.

ChatGPT – konkurenci

Premiera ChatuGPT i jego popularność spowodowała wypływ konkurencyjnych narzędzi. Wśród nich są:

 • Copy.ai – skonstruowany specjalnie dla copywriterów w celu tworzenia treści. W wersji bezpłatnej obsługuje do 2000 wyrazów (około 10000 znaków ze spacjami), rozpoznaje informacje bieżące i wydarzenia z ostatnich 24 godzin, ma wbudowany edytor treści. Według samych twórców jest to „The fastest way to get work done with Generative AI”.
 • Big Chat – narzędzie AI zintegrowane z przeglądarką Bing Microsoftu. Wie, co wydarzyło się w ostatnich 24 godzinach, podaje źródła, ale czasami bywa nieprecyzyjny i/lub niewyczerpujący w danym temacie. Na plus brak licencji (narzędzie jest darmowe).
 • Writesonic – wersja bezpłatna oferuje odpowiedzi do 10000 zzs. Pokazuje linki do źródeł, z których korzysta. Można wybrać konkretne style odpowiedzi przydatne w różnych tematykach. Niestety „nie widzi” informacji po wrześniu 2021 roku.

Niestety także ChatGPT-3.5 obsługuje ograniczone bazy danych, ale tym razem do stycznia 2022 roku włącznie. Nie wie więc np. nic o wojnie na Ukrainie, a zapytany np. o klasyfikację najlepszych zespołów w historii Mistrzostw Świata w piłce nożnej nie weźmie pod uwagę Mundialu z 2022 roku, kiedy wygrała go Argentyna. Takich dolegliwości nie ma ChatGTP-4, który jest potężnym i kompleksowym narzędziem, być może faktycznie niezastąpionym w tworzeniu treści.

Postanowiłem jednak zapytać ChatGPT-3.5 o jego słabe strony. Może ma więcej braków i niedoskonałości? Szczerze, nie spodziewałem się tak wyczerpującej i szczerej odpowiedzi ;) Oto, co nam mówi ChatGPT-3.5:

ChatGPT

Jako program komputerowy, nie posiadam uczuć, intencji ani świadomości, więc nie można mówić o moich słabych stronach w tradycyjnym sensie. Niemniej jednak, istnieją pewne ograniczenia i kwestie, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Brak zrozumienia kontekstu emocjonalnego: Mogę mieć trudności w interpretowaniu i reagowaniu na subtelności emocjonalne w tekście, ponieważ nie rozumiem emocji w ludzki sposób.
 2. Brak aktualnych informacji: Moja wiedza jest ograniczona do danych dostępnych do stycznia 2022 roku, więc nie mam informacji na temat wydarzeń po tej dacie.
 3. Podatność na błędy: Mogę generować nieprawdziwe lub nieprecyzyjne informacje, ponieważ moje odpowiedzi są oparte na wzorcach językowych w danych treningowych, które czasami mogą zawierać błędy lub przestarzałe informacje.
 4. Zależność od dostarczonych danych: Moje odpowiedzi są oparte na danych, na których zostałem wytrenowany. Jeśli pytania wymagają specyficznej wiedzy, której nie mam, mogę udzielić niepełnych lub niedokładnych odpowiedzi.

Ważne jest, aby użytkownicy korzystający ze mną rozumieli te ograniczenia i używali moich odpowiedzi z rozwagą, zwłaszcza w krytycznych sytuacjach, gdzie dokładność informacji jest kluczowa.

Stwierdziłem, że ChatGPT-3.5 jest zbyt skromny, stąd kolejne pytania „jakie są twoje mocne strony?” i „co jest twoim atutem?”. Oto wygenerowana odpowiedź:

ChatGPT

Oto kilka mocnych stron, które można uznać za atuty sztucznej inteligencji opartej na mojej architekturze (GPT-3.5):

 1. Różnorodność i elastyczność: Potrafię obsługiwać szeroki zakres tematów i zadań. Moja elastyczność sprawia, że mogę generować teksty związane z nauką, technologią, sztuką, rozrywką i wieloma innymi obszarami.
 2. Przetwarzanie języka naturalnego: Mam zdolność do analizowania i generowania tekstu w sposób, który jest zrozumiały dla ludzi. To umożliwia mi udzielanie odpowiedzi na pytania, tworzenie treści oraz wspieranie komunikacji w języku naturalnym.
 3. Duża wiedza ogólna: Zostałem wytrenowany na dużym zbiorze danych, co pozwala mi posiadać szeroką wiedzę ogólną na temat wielu dziedzin, chociaż moje dane treningowe obejmują okres do stycznia 2022 roku.
 4. Szybkość przetwarzania: Potrafię generować odpowiedzi na pytania w czasie rzeczywistym, co sprawia, że mogę być użyteczny w sytuacjach wymagających szybkiego dostępu do informacji.
 5. Skomplikowane zadania językowe: Mogę radzić sobie z zadaniami, które wymagają złożonych struktur językowych, rozumienia kontekstu i wykonywania bardziej zaawansowanych operacji przetwarzania tekstu.

Należy jednak pamiętać, że moje atuty są związane z moimi zdolnościami do przetwarzania języka naturalnego i generowania tekstów, a nie z posiadaniem świadomości czy intencji.

ChatGPT w wersji 4 ma jeszcze więcej zalet, w tym brak ograniczenia wiedzy do stycznia 2022 roku!

ChatGPT – podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że rozwój inteligencji w ostatnim czasie może nieść ze sobą pewne obawy. Rodzą się dyskusje na temat ograniczania takich narzędzi, jak właśnie ChatGPT, które w wielu kręgach budzą wielkie kontrowersje na całym świecie.

System ChatGPT stawia na na interakcje i komunikację. Jest w stanie odpowiedzieć niemal na każde pytanie, mało tego – jest w stanie napisać cały artykuł czy opracowanie na wiele stron i to w zaledwie parę chwil! Dla laika content stworzony przez ChatGPT może być nie do rozróżnienia, choć osoby wprawione i używające ChatGPT mogą zauważyć jego pewną „manierę”.

Czy ChatGPT lub jego podobni mogą stać się w przyszłości czymś na kształt Skyneta? Czy system komputerów na całym świecie może zbuntować się swym twórców, a więc ludziom? Być może przyszłość z klasyków kina sci-fi jest już bardzo blisko. Fakt jest niezaprzeczalny – lata 20. XXI wieku są bez precedensu. Pandemia, wojna w Europie, napięta sytuacja na całym świecie, inflacja, a do tego boom i rozwój sztucznej inteligencji – to wszystko w zaledwie na przestrzeni 4 lat!

Dziś sztuczna inteligencja jest w stanie nie tylko napisać artykuł, ale także stworzyć grafikę będącą dziełem sztuki, a także napisać program komputerowy! Kto wie, być może nie tylko copywriterzy, ale także graficy i programiści komputerowi mogą obawiać się o swoją przyszłość. Na szczęście sam ChatGPT-3.5 i w tej kwestii pozostaje dość skromny:

ChatGPT

Nie, nie jestem zdolny zastąpić całkowicie człowieka. Chociaż mogę być narzędziem wspomagającym w wielu zadaniach, nie posiadam świadomości, uczuć ani zdolności do samodzielnego myślenia. Moje odpowiedzi są generowane na podstawie wzorców i informacji zawartych w danych treningowych, a nie na bazie osobistego doświadczenia czy zrozumienia.

Jestem narzędziem komputerowym, które może być wykorzystywane do różnych zastosowań, ale zawsze pod nadzorem i odpowiedzialnością ludzi. Sztuczna inteligencja może być użyteczna w wielu obszarach, jednak decyzje, moralność i kreatywność nadal są dziedzinami, w których ludzkie umiejętności i zrozumienie są niezastąpione. Współpraca między ludźmi a sztuczną inteligencją jest kluczowa dla osiągnięcia najlepszych rezultatów.

Najpopularniejsze telefony w 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.