Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak podłączyć telefon do radia samochodowego?

avatar
zdjęcie przedstawiające wnętrze samochodu i smartfona w dłoni

Można znaleźć kilka sposobów rozwiązujących problem z tym, jak podłączyć telefon do radia samochodowego. Wiele zależy od oprogramowania i możliwości urządzenia w pojeździe. Nie bez znaczenia jest jednak również charakterystyka smartfona. Warto ponadto zwrócić uwagę na cel takiego działania, które może zapewnić Ci szereg korzyści podczas jazdy. Każdy z tych elementów omówiliśmy w tym artykule, by ułatwić Ci wybór opcji najlepszej w Twoim przypadku.

Łączenie telefonu z radiem samochodowym – wstęp

Nie możesz się zdecydować, jak podłączyć telefon do radia samochodowego? Trudno się temu dziwić, bo możliwych opcji jest naprawdę wiele. Aby podjąć właściwą decyzję, musisz ustalić najpierw kilka kwestii:

  • technologiczne możliwości radia w samochodzie oraz telefonu, wraz z ich oprogramowaniem,
  • wykorzystanie posiadanego sprzętu lub gotowość do inwestycji,
  • preferowany rodzaj połączenia,
  • cel parowania telefonu z radiem.
  • Na podstawie tych informacji łatwiej będzie Ci znaleźć najwygodniejszą opcję.

Podpięcie telefonu do radia samochodowego. Kiedy może się przydać?

Osoby, które chcą połączyć telefon z radiem w samochodzie, mogą następnie taki system wykorzystywać na kilka sposobów. Dzięki niemu możliwe jest np.:

  • ładowanie telefonu podczas jazdy,
  • połączenia telefoniczne w trybie głośnomówiącym,
  • strumieniowanie muzyki z aplikacji mobilnych,
  • korzystanie z nawigacji,
  • odtwarzanie audiobooków i podcastów.

To jedne z najpopularniejszych korzyści nakłaniających kierowców, by podłączyć telefon do radia w samochodzie. Opcji oczywiście jest znacznie więcej, a często ich wybór zależy od okoliczności, nastroju czy pokonywanej trasy. Jak jednak sprawić, by te możliwości były dostępne również dla Ciebie?

Jak połączyć telefon z radiem samochodowym? Dostępne opcje

Chcesz wiedzieć, jak podłączyć telefon do radia samochodowego? Do wyboru masz sześć opcji, zależnych od systemu telefonu, rodzaju połączenia, jego przeznaczenia i innych zmiennych. Na pewno znajdziesz wśród nich rozwiązanie dla siebie.

1. Połączenie telefonu z radiem samochodowym przez wejście AUX

Kabel AUX jest rozwiązaniem stosowanym raczej w starszych modelach aut i radiach bez portu USB. Aby podłączyć telefon, musisz mieć tylko kabel dysponujący dwoma męskimi końcówkami Jack 3,5 mm. Jedną umieszczasz w telefonie, a drugą w odtwarzaczu. Pliki odtwarzane ze smartfona słychać w głośnikach samochodu – może być to zarówno muzyka ze streamingu, jak i audiobooki, podcasty i wiele innych.

Wadą tego rozwiązania jest fakt, że sterowanie odtwarzanymi plikami jest możliwe wyłącznie z poziomu telefonu. Radio pozostaje bierne lub ewentualnie pozwala na regulowanie głośności, nie jest to więc opcja zbyt wygodna dla kierowcy. Dodatkowo nie pozwala na realizację połączeń telefonicznych.

2. Podłączenie telefonu do radia samochodowego za pomocą kabla USB

Możesz podłączyć telefon do radia za pomocą przewodu USB, aby go naładować. To przydatna opcja, jeśli telefon wykorzystujesz np. do nawigacji. Ponadto – o ile masz nowoczesne radio z wbudowaną pamięcią – w ten sposób prześlesz też do niego pliki.

Telefony z systemem Android mogą za pomocą kabla USB i Android Auto transmitować wszelkie multimedia. Mowa tu zarówno o odtwarzaniu muzyki czy podcastów z aplikacji, jak i korzystaniu np. z zestawu głośnomówiącego. Więcej na temat Android Auto opowiemy natomiast w dalszej części tego artykułu.

Największym minusem tego typu łączeń jest to, że:

  • starsze radia często nie mają wbudowanego wejścia USB,
  • najnowsze telefony niejednokrotnie „w zestawie” dostają kable obustronnie zakończone USB-C, którymi nie dysponuje część nawet dość nowych samochodów.

Ponadto w przypadku starszych smartfonów obsługa Android Auto wymaga nieco zaangażowania, ale o tym za moment.

3. Podłączanie telefonu do radia samochodowego za pomocą Bluetooth

Łączność Bluetooth to jedna z najwygodniejszych opcji. Pozwala zarówno na transmisję multimediów, jak i prowadzenie rozmów. Parowanie odbywa się błyskawicznie, jak w przypadku standardowego łączenia urządzeń zewnętrznych ze smartfonem. W dodatku możesz połączyć telefon z pojazdem przy użyciu opcji zapamiętania i automatycznego parowania, co przyśpieszy proces w przyszłości.

Minus tej opcji jest intensywne zużycie baterii smartfona. Jeśli chcesz połączyć smartfon z radiem przez Bluetooth na dłuższy czas, to często i tak konieczne jest podłączenie kabla ładującego.

4. Parowanie telefonu z radiem samochodowym za pomocą transmitera FM

Transmiter FM to opcja dla urządzeń starszego typu, które nie mają wejść USB, AUX i Bluetooth. Jest to małe urządzenie wpinane do gniazda zapalniczki w samochodzie. Łączy się je następnie z telefonem (np. poprzez Bluetooth) lub innym źródłem pamięci (np. kartą pamięci). Na koniec wybiera jedną częstotliwość w radiu samochodowym oraz na transmiterze, by przekazywać dźwięk.

Oczywistą wadą tego rozwiązania jest poziom skomplikowania. W połączeniu z innymi opcjami wymaga sporo pracy, a zakup dobrego transmitera stanowi dodatkowy wydatek.

5. Bezprzewodowe połączenie telefonu z radiem za pomocą Android Auto

Czas wrócić do tematu Android Auto. Jeszcze do niedawna nie działał on w języku polskim i nie wszystkie systemy samochodowe go obsługiwały. W dodatku na starsze telefony konieczne było pobranie go z nieoficjalnych źródeł.

Obecnie Android Auto ma polską wersję językową i jest automatycznie zainstalowany w najnowszych smartfonach. Starsze sprzęty mogą go bez problemu pobrać z oficjalnego sklepu Google Play. Kiedyś można było z niego korzystać wyłącznie dzięki kablowi USB, ale Android 11 umożliwił realizację połączenia bezprzewodowego.

To rozwiązanie jest w zasadzie pozbawione większych wad. Umożliwia dostęp do wszystkich plików multimedialnych, takich jak muzyka czy podcasty. W dodatku pozwala też korzystać z zaawansowanych technologii, jak np. Asystent Google. Problem z nim mogą mieć jedynie osoby posiadające starsze Androidy, które muszą go ręcznie pobrać i zainstalować. Z oczywistych względów nie współpracuje też ze znacznie starszymi radiami.

Sam proces połączenia bezprzewodowego z Android Auto skupia się na trzech krokach:

  1. Uruchom Bluetooth w samochodzie.
  2. Wybierz w radiu opcję połączenia z telefonem.
  3. Wybierz z listy dostępnych opcji telefon i nawiąż połączenie.

6. Łączenie iPhone’a z radiem samochodowym

Apple zaoferował użytkownikom alternatywę dla Android Auto. Jest nim Car Play, działający na identycznej zasadzie. Jeśli Twój samochód go obsługuje, to błyskawicznie sparujesz z nim swojego iPhone’a, zyskując wygodny dostęp do wszelkich multimediów i zaawansowanych opcji. Do nawiązania połączenia możesz użyć zarówno rozwiązania bezprzewodowego, jak i USB.

Kwestia wad wygląda tak samo, jak w przypadku Android Auto. Największą jest to, że Car Play może nie być obsługiwany przez Twój samochód. Na oficjalnej stronie Apple znajdziesz pełną listę modeli, które mogą z niego korzystać.

Nawiązanie połączenia bezprzewodowego wymaga od Ciebie:

  • ustawienia trybu Bluetooth/bezprzewodowego w radiu,
  • wybrania opcji Car Play na telefonie.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Jak połączyć telefon z radiem samochodowym? Podsumowanie

Sposobów na podłączenie telefonu do radia w samochodzie jest kilka, a każdy ma swoje mocne i nieco słabsze strony. Wiele zależy od celu takiego rozwiązania, jak również Twoich potrzeb i oczekiwań. Nie każde radio obsługuje sygnał Bluetooth, a z drugiej strony nie brak osób unikających plątaniny kabli w pobliżu kierownicy.

Czy da się jednoznacznie określić, który sposób parowania telefonu z radiem jest najlepszy? Nie, bo wszystko zależy od Ciebie. Polecamy przetestować każdą z metod, jakie są dostępne w sprzętach, którymi dysponujesz. Tylko takie porównanie pozwoli Ci rzetelnie ocenić, która z nich będzie dla Ciebie najwygodniejsza zarówno podczas codziennych, szybkich dojazdów do pracy, jak i wielogodzinnych podróży z całą rodziną.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Możesz podłączyć telefon komórkowy do radia samochodowego na co najmniej kilka sposobów. Może to być opcja przewodowa (kabel AUX lub USB) lub bezprzewodowa (np. Bluetooth, Android Auto czy Apple Car Play).
Jeszcze jakiś czas temu Android Auto wymagał połączenia przewodowego, ale zmieniło się to od czasu Androida 11. Od tego momentu połączenie może być bezprzewodowe, a w dodatku usługa Android Auto działa też w języku polskim.
W tym celu najlepiej jest skorzystać z autorskiej usługi Apple'a, a więc Car Play. Umożliwia ono sparowanie iPhone'a z radiem w samochodzie i możliwość korzystania z połączenia przewodowego, jak i bezprzewodowego.
star ocena
5/5 - (2 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: