Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Która aplikacja do rozpoznawania roślin jest najlepsza?

aplikacja do rozpoznawania roślin

Nie każdy z nas jest botanikiem, ale chyba każdy czasami jest ciekaw z jaką rośliną ma do czynienia. Co co za okazałe drzewo? Co to za piękny kwiat? Nieraz zadajemy sobie takie pytanie nie znając na nie odpowiedzi. A przecież może jej udzielić specjalna aplikacja do rozpoznawania roślin!

Aplikacja do rozpoznawania roślin – wprowadzenie

Dedykowane aplikacje do rozpoznawania roślin mogą być darmowe, ale z opcją wykupienia specjalnych opcji premium. Dzięki nim zidentyfikujesz różnych przedstawicieli flory, takich jak drzewa, kwiaty doniczkowe, kaktusy i inne. Jak działa taka darmowa aplikacja?

To proste – korzysta z aparatu fotograficznego Twojego telefonu, a identyfikacja opiera się właśnie na podstawie zdjęć. Bardzo proste i pomysłowe!

Najlepsze aplikacje do rozpoznawania roślin

Które darmowe aplikacje warto polecić?

Flora Incognita

  • Ocena: 4,9/5 (25 tys. ocen)
  • Pobrań: >1 mln

W dniu pisania tego artykułu ocena aplikacji Flora Incognita wynosiła 4,9/5, ale jeszcze parę dni wcześniej było to 5 pełnych gwiazdek! Co ma do zaoferowania?

Aplikacja do rozpoznawania roślin Flora Incognita zaprasza wpierw do swego rodzaju samouczka. Radzi np., żeby robić zdjęcie rośliny z jak największej odległości, unikać ostrych cieni, a także… prosi o nie niszczenie roślin! Zero wyrywania, skubania itp. Twórcy aplikacji apelują o uszanowanie natury i nieinwazyjne rozpoznawania gatunków flory. Można? Można.

Zanim zaczniesz identyfikację, apka poprosi Cię o założenie profilu, choć możesz dokonywać obserwacji gościnnie bez założonego profilu. Minus tego rozwiązania? W razie reinstalacji Flory Incognita stracisz swoje obserwacje. Menu główne tej aplikacji do identyfikacji roślin dzieli się na 3 główne opcje: Lista gatunków (biblioteka jest naprawdę spora; liczy m.in. niemal 2500 gatunków drzew czy ponad 12000 dzikich kwiatów lub krzewów!), Moje obserwacje (to tutaj będą zapamiętane Twoje zidentyfikowane gatunki roślin), a także Identyfikacja rośliny.

Aplikacja do rozpoznawania roślin

Ta opiera się naturalnie na wykorzystaniu aparatu fotograficznego smartfona. Kliknij w tę opcję. Dla wsparcia sztucznej inteligencji przewidziano wybór kategorii (Kaktus, Trawa, Kwiat, Drzewo, Paproć, Inne). Zrób zdjęcie, a raczej zdjęcia kwiatu, liści, całej rośliny itd. Im więcej fotek, tym większe prawdopodobieństwo na uzyskanie poprawnej identyfikacji. I wiecie co? Myślałem, że mam w domu surfinię, ale na podstawie 2 czy 3 zdjęć Flora Incognita zaklasyfikowała ją jako petunię.

Tym bardziej chciałem sięgnąć po kolejne narzędzie – apkę PlantNet Plant Idenification.

PlantNet Plant Identification

  • Ocena: 4,6/5 (227 tys. ocen)
  • Pobrań: >10 mln

Aplikacja do rozpoznawania roślin

Instalka waży niecałe 24 MB. Po uruchomieniu tej aplikacji do rozpoznawania roślin możesz wybrać jedną z trzech opcji przypisania do bazy, a polecaną jest wg danych GPS. Klikamy w tę opcję i dowiadujemy się, że w bazie apki na Europę Środkową jest prawie 4700 gatunków i ponad 7 mln zdjęć!

Aplikacja do rozpoznawania roślin

Ponownie możesz „ominąć” zakładanie konta i działać jako gość. Aby identyfikacja była możliwe jak najdokładniejsza, możesz zrobić jednej kilka zdjęć jednej rośliny – liścia, kwiatu, owocu czy np. kory. Z ciekawości sprawdziłem swoją surfinię tudzież petunię i… tego gatunku nie odnaleziono w Europie Środkowej, ale mogłem połączyć się z World flora. Aplikacja nie była w 100% pewna, ale dość ostrożnie zidentyfikowała kwiat jako petunię ogrodową.

Aplikacja do rozpoznawania roślin

Wracając do bazy roślin PlantNet Plant Identification, muszę przyznać, że jest ona bardzo okazała. Dzieli się ona na regiony świata (stąd zapytanie o lokalizację GPS) i obejmuje rodziny, rodzaje i odpowiednio dalej gatunki. Aplikacja pełni też rozbudowane funkcje społecznościowe/forum, gdyż zawiera ona różne grupy tematyczne, a użytkownicy mogą wymieniać się zdjęciami i opiniami na ich temat.

Aplikacja do rozpoznawania roślin

Atlas roślin:rozpoznaj offline

  • Ocena: 4,2/5 (1 tys. ocen)
  • Pobrań: >100 tys.

Aplikacja do rozpoznawania roślin

Aplikacja do rozpoznawania roślin „Atlas roślin:rozpoznaj offline” (pisownia oryginalna) jest kolejną na naszej liście. Fakt, iż działa offline, może być dla niej mieczem obusiecznym – z jednej strony ma przewagę wszędzie tam, gdzie nie masz zasięgu, z drugiej jednak strony może mieć mniej obszerną bazę gatunków roślin. I rzeczywiście – liczy ona około 3000 gatunków, co na tle konkurencji działającej online nie jest jakimś oszałamiającym wynikiem. Jak jednak wypada poprawne rozpoznawanie roślin w apce Atlas roślin?

Aplikacja do rozpoznawania roślin

Moja petunia/surfinia została w 78% zidentyfikowana jako… dziwaczek jalapa! Petunia ogrodowa zyskała tylko kilka procent. Powtórzyłem więc badanie i wykonałem ponownie zdjęcie i… wyniki były jeszcze rozbieżne! 23% dla malwy różowej, 21% dla petunii ogrodowej i 20% dla wcześniejszego dziwaczka jalapa. Aplikacja może więc mylić poszczególne gatunki roślin, a jej identyfikacja nie jest powtarzalna.

Aplikacja do rozpoznawania roślin

Wracając jeszcze do opcji i możliwości – mamy tu czytelny interfejs m.in. z bazą naszych roślin, a menu główne ma bardzo fajną ciekawostkę w postaci „Rośliny dnia”. Zmienia się ona po ponownym uruchomieniu aplikacji. Jak dla mnie ta offline-owa aplikacja zdaje się być bardziej zawodna i niedokładna niż poprzedniczki, ale – jeżeli jesteś fanem flory – zawsze warto mieć dodatkowe narzędzie offline na swoim smartfonie. Nie zawsze będziesz przecież w zasięgu sieci swojego operatora komórkowego, zwłaszcza w terenie!

Alternatywa dla aplikacji – Wyszukaj zdjęcia Google

Istnieje też alternatywa dla zewnętrznych programów – wcale nie musisz ściągać specjalnej aplikacji! Możesz bowiem skorzystać z usługi Wyszukaj zdjęcie Google. Czasami rezultaty mogą być bardziej trafne niż w dedykowanych aplikacjach.

A czy jest to wygodniejsze? Cóż, wyniki wyszukiwania sprowadzają do grafiki Google często z wygodnym zaproponowaniem Wikipedii. Co ciekawe, wg Google mam jednak surfinię, nie petunię!

Jest jednak minus – nie tworzysz bazy danych swoich roślin, a dla niektórych może to mieć spore znaczenie.

Najlepsze aplikacje do rozpoznawania roślin – podsumowanie

Flora Incognita, PlantNet, Atlas roślin offline czy nawet funkcja wyszukiwania grafiki Google – każda z tych aplikacji ma swoje zalety, ale nie jest wolna od wad. W celu poprawnej identyfikacji najbardziej problematycznego gatunku najrozsądniej będzie zapewne skorzystać z paru aplikacji.

Warto mieć na swoi telefonie przynajmniej dwie aplikacje – jedną online i drugą działającą offline, a w razie czego zawsze można wspomóc się wyszukiwaniem zdjęcia Google!

Najpopularniejsze telefony w 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (8 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.