Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Zakup telefonu przez Internet

Telefony z Androidem

Kupowanie telefonów przez Internet jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod nabywania nowego sprzętu. Dzieje się tak dlatego, że ta metoda jest z jednej strony wygodna – siedzisz sobie w ciepłym pokoju i wybierasz urządzenie. Po drugie dlatego, że po prostu się opłaca. Często smartfony kupowane przez Internet są tańsze w stosunku do tych nabywanych w punktach stacjonarnych. Jednak i tutaj kryją się różnego rodzaju pułapki, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.


Najlepsze telefony do 500 zł ->


Przed zakupem telefonu online sprawdź sklep

Znalazłeś interesującą Cię ofertę sprzedaży? Zanim dokonasz zakupu sprawdź sklep, który sprzedaje urządzenie. W tym celu warto przejrzeć stronę internetową, czy posiada łatwy kontakt, czy jest podana siedziba firmy i pełne dane. Jeżeli kupujesz w polskim sklepie, powinien mieć on polski adres. Żyjemy w takich czasach, że możesz nawet posiłkować się takimi narzędziami jak Google Street, aby zweryfikować potencjalny adres siedziby. Polska firma powinna mieć w swoich danych podany numer NIP. W razie wątpliwości łatwo sprawdzisz za pomocą bazy GUS, KRS czy CEIDG, czy taki podmiot gospodarczy w dalszym ciągu oficjalnie funkcjonuje.

Uważaj na telefony w podejrzanie niskich cenach oferowanych na portalach aukcyjnych! Często mogą być to podróbki lub telefony odnowione z Chin czy Hong-Kongu. Upewnij się, czy wysyłka trwa kilka dni roboczych (zwykle 1-2), czy… 1-2 miesiące!

Warto również zajrzeć do regulaminu sklepu internetowego. Nabywając sprzęt chcesz zawrzeć umowę kupna sprzedaży. Niestety znane są przykłady nieuczciwych praktyk, gdzie zamiast nabywania urządzenia, potencjalny klient podpisywał umowę najmu telefonu. Co ciekawe, wszystko było zapisane w regulaminie, ale prawie nikt go wcześniej nie czytał.

Zgodnie z polskim prawem, sklep internetowy powinien wystawić dowód zakupu. Musi to być albo paragon w przypadku osoby indywidualnej lub faktura, gdy kupujesz sprzęt na firmę. Wszelkie odstępstwa od tej reguły powinny wzbudzić twoją czujność. Tym bardziej, że jeżeli będziesz chciał oddać sprzęt na gwarancję, to zapewne zostaniesz poproszony o okazanie dowodu zakupu, jakim jest właśnie paragon lub faktura.

Możesz trafić na ciekawą okazję cenową. Ale jak sama nazwa wskazuje są to sporadyczne przypadki. Nie oznacza to, że nie możesz kupić smartfona w dobrej cenie. Jeżeli jednak znajdziesz ofertę, która jest zdecydowanie niższa od pozostałych propozycji na rynku, powinno to wzbudzić twoją podejrzliwość. Jasne jest, że sprzedawcy chcą na urządzeniu zarobić więc w cenę smartfona muszą wliczyć jakiś procent marży. Nikt nie będzie przecież oddawał sprzętu za darmo. No chyba, że nie zamierza wywiązać się z umowy kupna sprzedaży.


Najlepsze telefony do 600 zł ->


Zwróć uwagę, jak długo musisz czekać na zakupiony telefon przez Internet. Jeżeli przesyłka ma do ciebie dotrzeć w ciągu dwóch, trzech dni to wszystko powinno być w porządku. Jednak jeżeli widzisz termin wynoszący tydzień, dwa lub więcej to powinieneś się nad tym zastanowić. Może to oznaczać, że sklep dopiero po Twojej wpłacie zamówi sprzęt u dystrybutora. A to z kolei oznacza długie czekanie na upragniony telefon. Wyjątkiem tutaj jest tzw. przedsprzedaż i dotyczy to premierowych smartfonów. Jednak zawsze masz tutaj jasno napisane od kiedy rozpoczyna się wysyłka i najczęściej jest ona prowadzona przez oficjalny sklep internetowy danego producenta i jego oficjalnych partnerów.

W przypadku telefonu przez Internet warto również sprawdzić warunki gwarancji. Sprawdź, czy jest to produkt pełnowartościowy i nowy. Jeżeli decydujesz się na zakup sprzętu z ekspozycji po wyjątkowo atrakcyjnej cenie, upewnij się, czy będziesz posiadał gwarancję na ten produkt i na jakich zasadach. Producent w tym wypadku może przewidzieć inne warunki gwarancyjne.

Jak więc widzisz, przy zakupie telefonu przez Internet czyha wiele pułapek. Ale jeśli je ominiesz i po prostu podejdziesz do tematu zdroworozsądkowo, możesz cieszyć się najnowszym smartfonem zakupionym w okazjonalnej cenie.


Najlepsze telefony za 1000 zł ->


Zalety zakupu telefonu przez Internet

Do największych zalet należą:

  • wygoda
  • często znacznie niższe ceny
  • możliwość zwrotu do 14 dni bez podania przyczyny

Telefon przez Internet – gdzie?

W przypadku miejsc w których możesz kupić telefon przez Internet, możemy podzielić w zasadzie na kilka kategorii. Są to sklepy internetowe, sklepy stacjonarne posiadające stronę internetową, a także operatorzy komórkowi, którzy prowadzą także swoje sklepy internetowe.

Ci ostatni stosunkowo niedawno uruchomili swoje usługi na bazie sklepu internetowego. Do niedawna telefon od operatora zawsze kojarzył się z podpisaniem długoterminowej umowy na świadczenie usług. Jednak teraz możesz kupić smartfona bezpośrednio od operatora bez żadnej umowy i nierzadko taniej niż w sklepie stacjonarnym.


Szukasz telefonu? Smartfony w Play bez umowy możesz zamówić również na 10 rat 0%!

 

Do telefonu można dobrać bezterminową ofertę bez limitu z 10 GB za 25 zł.


Takie usługi oferują między innymi operatorzy Play, Orange czy T-Mobile. W tym wypadku oprócz bezpieczeństwa transakcji – gdyż firmy te istnieją już od bardzo dawna na naszym rynku – możesz dodatkowo wstrzelić się w ciekawą promocję operatora GSM. Telekomy regularnie przeceniają wybrane modele smartfonów. Dodatkowo w niektórych sytuacjach, jeżeli zależy Ci na jakimś nowym modelu, może okazać się, że to właśnie u operatora będziesz miał szansę go najszybciej znaleźć. Niektóre sieci komórkowe oferują także mniej znane marki smartfonów. Może także zdarzyć się, że w oficjalnej polskiej dystrybucji taki smartfon będzie dostępny tylko u operatora. Dlatego warto także rozpatrzyć tę drogę zakupu telefonu przez Internet.


Najlepsze telefony za 2000 zł ->


A co z podejściem do samego smartfona? Jeżeli jest to telefon, który obecny jest już chwilę na rynku, warto podejść do sklepu stacjonarnego i obejrzeć go. Wziąć go do ręki i sprawdzić, czy rzeczywiście ten model będzie Ci odpowiadał. Parametry techniczne to nie wszystko. Czasem istotnym parametrem jest to, czy smartfon wygodnie leży w dłoni lub po prostu nie jest za duży.

A co jeżeli nie masz możliwości przetestowania nawet chwilowego takiego smartfona jakiego sobie upatrzyłeś? W przypadku zakupu telefonu przez Internet, jeżeli coś Ci nie będzie odpowiadać, zawsze możesz produkt w ciągu 14 dni zwrócić bez podawania przyczyny. Oczywiście tyczy się to nowych urządzeń.

Wady zakupu telefonu przez Internet

Pamiętaj również, że zakup telefonu przez Internet ma także swoje wady. Jeżeli zakupiony smartfon ulegnie usterce, to będziesz musiał wysłać go na gwarancję we własnym zakresie. Najczęściej będzie to polegało na spakowaniu smartfona, zgłoszeniu do sklepu, w którym zamówiłeś i wysłaniu takiej paczki kurierem. Jeśli chodzi o opłatę za przesyłkę, to tutaj jest to indywidualna sprawa i zależy od konkretnego sklepu internetowego.

Po zakupie telefonu przez Internet po przybyciu kuriera należy sprawdzić w jego obecności, czy produkt nie uległ uszkodzeniu podczas przesmyki. W aktualnej sytuacji może być to trudne, ale mimo wszystko warto to wziąć pod uwagę, aby potem się nie rozczarować.

W polskich sklepach internetowych wersje smartfonów przeznaczone są oczywiście na nasz rynek. Ale jeżeli zamierzasz kupować telefon przez Internet, który nie jest w Polsce oficjalnie dostępny, upewnij się jakie zostało zainstalowane oprogramowanie. Szczególnie dotyczy to chińskich producentów. W tym wypadku inne jest oprogramowanie na rynek chiński, a inne na rynek europejski. Może się okazać, ze kupisz smartfona bez języka polskiego i co gorsza bez usług Google’a. Warto także zwrócić na to uwagę w przypadku niektórych mocno przecenionych modeli nawet w rodzimych sklepach.

Kupno telefonu przez Internet ma wiele zalet. Jednak żeby móc cieszyć się z upragnionego smartfona, musisz zwrócić uwagę na pewne aspekty. Musisz być również ostrożny i zwracać uwagę na takie kwestie jak gwarancja, żeby później niepotrzebnie nie tracić czasu i nerwów.

star ocena
Oceń tą stronę
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: