Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie? Nie przepłacaj!

avatar
zdjęcie przedstawiające smartfona leżącego na niedużych kamieniach z rozbitym ekranem dotykowym

Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie? Najczęściej niemało, a niestety najdelikatniejszą częścią smartfona jest właśnie jego wyświetlacz. Wystarczy upadek z niewielkiej wysokości, ciężki lub ostry przedmiot w torebce i po sprawie. Co należy wtedy zrobić i na jaki koszt należy się przygotować przy jego stłuczeniu? Czy wymiana szybki w telefonie to to samo, co wymiana matrycy? Zapraszamy do lektury!

Wyświetlacz telefonu – największe zagrożenia

Ups! Zbita szybka! A być może wystarczyło szkło hartowane i/lub dopasowane etui… No cóż. Co zrobić w sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia ekranu smartfona?

Wyświetlacz telefonu to nie tylko sam ekran, taki jak w telewizorze czy komputerze przenośnym. Z jednej strony jego celem jest emitowanie Ci wybranych treści, a z drugiej to właśnie za jego pomocą komunikujesz się z urządzeniem. Inżynierowie dwoją się i troją, aby wyświetlany obraz był jak najładniejszy i najnaturalniejszy, ale muszą pamiętać również o tym, aby szybko reagował na Twój dotyk za pomocą siatki specjalnych sensorów. Wszystko to sprawia, iż nie jest możliwe, aby był on tak wytrzymały jak inne elementy smartfona.

Wyświetlacz można zniszczyć na bardzo wiele różnych i dość niepozornych sposobów. Czasem wystarczy niefortunny upadek z kilkudziesięciu centymetrów. Ryzykowne są również klucze w torebce. Zdarza się też, że pęknięcia powstają na skutek umieszczenia telefonu w skrytce w samochodzie. Uważać muszą również osoby lubiące aktywnie spędzać czas – nawet drobny upadek może spowodować, że wyświetlacz popęka. To samo dotyczy osób pracujących na wolnym powietrzu, na przykład na budowach czy w branży remontowej.

Uszkodzony wyświetlacz/szybka w telefonie komórkowym to jedna z najczęstszych przyczyn wysyłania urządzenia do serwisów. Nieco mniej „popularnym” jest naprawa gniazda ładowania czy wymiana płyty głównej, choć w tym ostatnim przypadku niektóre nowoczesne telefony komórkowe są na nie narażone (częsta przypadłość np. wśród niektórych flagowych modeli LG sprzed lat). Telefony często oddaje się też na wymianę baterii w smartfonach, której od lat zwykle nie da się samodzielnie wyjąć.

Wymiana szybki w telefonie – co nie działa?

Uszkodzenie ekranu dotykowego może prowadzić w gruncie rzeczy do bardzo różnych konsekwencji. Z jednej strony może to być tylko kwestia szkła pokrywającego wyświetlacz. Może się jednak okazać, że wraz ze wspomnianą szybką, uszkodzona została matryca wyświetlacza i/lub panel dotykowy. Wymiana szybki (samej) a wymiana matrycy (całego ekranu) to dwa różne tematy. Kiedy koszt wymiany ekranu staje się nieopłacalny? Czy można wymienić szybkę/ekran smartfona w warunkach domowych?

Jest również bardzo prawdopodobne, że nawet jeśli obrażenie jest powierzchowne, trzeba będzie wymienić wszystkie wymienione wyżej elementy, ponieważ te są ze sobą tak zespolone, że nie da się ich od siebie oddzielić.

Wymiana szybki w telefonie – czy da się to zrobić samemu?

Sama naprawa może nie być bardzo trudna do wykonania, z całą pewnością będzie jednak bardzo czasochłonna. Jeśli już doszło wypadku, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Co prawda w serwisie YouTube i na forach internetowych aż roi się od poradników, które w dość przystępny sposób wyjaśniają, jak wymienić wyświetlacz w telefonie. Warto pamiętać, że jest skierowane raczej do bardzo zaawansowanych użytkowników.

Najlepiej będzie skorzystać z pomocy specjalistów. Warto tu wziąć pod uwagę albo lokalnego specjalistę, albo autoryzowany serwis naprawczy. Możemy uszkodzić nowy wyświetlacz, co tylko jeszcze bardziej podniesie koszty naprawy.

Jeśli jesteś posiadaczem na przykład sprzętu Apple, nie będziesz miał z tym problemów, gdyż każda z firm naprawiających telefony tej amerykańskiej firmy, już na swojej stronie głównej poinformuje Cię, iż jest serwisem autoryzowanym. Jeśli obawiasz się serwisowania swojego telefonu u nieznanego Ci specjalisty, zawsze możesz skorzystać z oferty sieci sklepów z elektroniką. Giganci w branży (na przykład Media Expert) mają w swojej ofercie wymianę wyświetlacza.

Zobaczmy, ile kosztuje wymiana szybki w telefonie komórkowym.

Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie?

Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie komórkowym? To zależy, ale tanio raczej nie będzie. Z uwagi na to, że wyświetlacz jest jednym z najważniejszych elementów telefonu komórkowego, jest również w czołówce ceny podzespołów. Tanio na pewno nie będzie. Największy koszt, jaki będziesz musiał ponieść, nie będzie jednak związany z samą usługą, a z kosztem zakupu nowego podzespołu. Oznacza to, że finalna cena będzie zależała od Twojego telefonu. Oczywiste więc jest, że im droższy telefon, tym zapewne lepszy wyświetlacz i tym wyższa cena. Podobnie jest w przypadku rozmiaru ekranu – tym wyższa może być cena, im większa przekątna. Sprawdzamy ceny!

Niektórzy operatorzy GSM oferują ubezpieczenie telefonu lub samego wyświetlacza, co może być strzałem w dziesiątkę zwłaszcza w przypadku drogich flagowców.

Chciałbyś ubezpieczyć swój telefon komórkowy czy smartfona?
Ubezpieczenie ekranu telefonu u operatorów

A jak to wygląda w przypadku konkretnych modeli? Ile kosztuje usługa wymiany ekranu na nowy? Ile kosztuje wymiana ekranu nowoczesnego smartfona? Ceny rzecz jasna mogą różnić się od siebie, ale dobrym kierunkiem w wycenie mogą być oficjalne ceny podane przez producentów.

Na przykład naprawa ekranu w telefonie komórkowym Samsung Galaxy S24 Ultra 12/256 GB kosztuje 1044 złotych. Co ciekawy, znacznie starszy model, a więc Samsung Galaxy S10+ oznacza koszt 1319 złotych za wymianę wyświetlacza i 678 złotych za jego naprawę. Warto zauważyć, że cena wymiany szybki w telefonie wcale nie spada znacząco, jeśli spojrzymy nawet na wiekowe urządzenia. Koreańska firma podaje, że wymiana wyświetlacza w Samsungu Galaxy S9+ będzie kosztowała 1059 złotych – znacznie tańsza będzie natomiast sama naprawa, bo ta wyniesie 697 złotych.

Spójrzmy jeszcze na ceny wymiany wyświetlaczy w urządzeniach Apple. Wymiana wyświetlacza w iPhone 15 Pro Max zaczyna się od ponad 2300 złotych. Podstawowego iPhone 15 z 2023 roku – 1600 złotych. Powyższe ceny oparte są o cennik autoryzowanych serwisów. Warto tu dodać, że najnowsze urządzenia firmy Apple z 2024 r. będą zapewne jeszcze droższe w naprawie.

Jak sam widzisz, koszt wymiany szybki czy koszt naprawy uszkodzonego wyświetlacza (zwłaszcza OLED/AMOLED) jest bardzo wysoki!

Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie i czy to się opłaca?

Wymiana szybki w telefonie, wymiana wyświetlacza (całego), a może… po prostu wymiana telefonu na nowy?

Patrząc na to, ile kosztuje wymiana szybki w telefonie, oczywiste wydaje się pytanie, czy to się po prostu opłaca. Odpowiedź jest złożona i brzmi: to zależy. I zależy – przede wszystkim – od posiadanego modelu i tego, ile kosztuje naprawiane urządzenie.

Jeśli jest to nowy flagowiec, który w sklepach kosztuje kilka tysięcy złotych, to z całą pewnością opłaca się zapłacić część tej kwoty, bo zakup nowego urządzenia będzie po prostu kilkukrotnie droższy. Jeśli zaś zastanawiasz się nad tym, czy jest to opłacalne, sprawdź, ile kosztuje Twój model w sklepie (nawet jeśli jest używany). Gdy cena naprawy zbliża się do ceny w pełni sprawnego egzemplarza, naprawa wyświetlacza będzie nieopłacalna i bardziej opłacalny będzie zakup nowego telefonu.

Jak chronić telefon, aby wymiana nie była potrzebna?

Uszkodzenia wyświetlacza można zminimalizować. I to niewielkim kosztem! Zamiast wydawać pieniądze na wymianę wyświetlacza, warto wcześniej zainwestować w odpowiednią ochronę dla smartfona. Na początek należy zainteresować się etui. Wybór jest bardzo duży, natomiast należy mieć na uwadze, że najlepsze do ochrony wyświetlacza będą takie, które albo lekko wystają ponad ekran, albo mają klapkę, która ochroni go ostrymi lub ciężkimi przedmiotami.

Chciałbyś zabezpieczyć ekran swojego telefonu komórkowego?
Najlepsze etui do telefonu

Innym i znacznie mniej inwazyjnym rozwiązaniem mogą być szkła pokrywające wyświetlacz. Wybór jest naprawdę duży, a użytkownik może wybierać między szkłem hartowanym, folią ochronną i rozwiązaniem hybrydowym. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Więcej na ich temat przeczytacie w naszych tekstach. Możesz wybrać też folie ochronne, choć one nie zapewniają takiej ochrony, jak szkło hartowane. Niezależnie od wyboru, będzie to tylko ułamek ceny za nowy wyświetlacz!

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Ile kosztuje wymiana ekranu smartfona? Podsumowanie

Niestety nieraz koszt naprawy wyświetlacza jest tak wysoki, że... bardziej opłacalna jest wymiana telefonu w całości. Niestety ekrany współczesnych smartfonów są jednymi z najbardziej kosztownych i drogich podzespołów. Warto więc dbać o wyświetlacz inwestując np. w ochronne etui i/lub w szkło hartowane! Wymiana wyświetlacza jest bardzo droga!

W zależności od modelu telefonu, koszt usługi i cała wymiana wyświetlacza czy sama wymiana szyby może wynosić nawet kilka tysięcy złotych! Jeżeli masz więc drogiego smartfona klasy premium, zadbaj o jego ochronę czy przez stosowne ubezpieczenie, czy przez etui i szkło ochronne. A najlepiej jedno i drugie! Naprawa wyświetlaczy i ich wymiana nie jest tania i przyjemna.

Chciałbyś zabezpieczyć ekran swojego telefonu komórkowego?
Najlepsze szkło do telefonu

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Koszt wymiany wyświetlacza (ekranu) telefonu komórkowego zależy od jego klasy. Jeżeli jest to duży ekran dotykowy typu OLED/AMOLED bardzo drogiego smartfona, to cena nowego panelu może wynieść nawet ponad 2000 złotych.
Co jednak, gdy np. porysujesz mocno szybkę, ale sam dotyk działa bez zakłóceń? To zależy, ale np. w przypadku iPhone'a 15 Pro Max nie ma możliwości wymiany samej szybki - jest za to możliwość wymiany całego ekranu, a więc szybki+wyświetlacza typu OLED. Cała operacja kosztuje ponad 2000 złotych.
Najłatwiej (i najtaniej) będzie wyposażyć swojego smartfona w ochronne etui z wystającymi rantami chroniącymi wyświetlacz oraz szkło ochronne na ekran. Może to być folia (najmniejsza ochrona) szkło hartowane lub hybrydowe.
star ocena
4.9/5 - (11 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
avatar

Mail kontaktowy:

[email protected]

Pasjonat technologii mobilnych i wszelkiego rodzaju gadżetów. W Komórkomacie odpowiedzialny za dział Poradniki i Recenzje.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: