Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie? Nie przepłacaj!

Wymiana szybki w smartfonie

Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie? Najczęściej niemało, a niestety najdelikatniejszą częścią smartfona jest właśnie jego wyświetlacz. Wystarczy upadek z niewielkiej wysokości, ciężki lub ostry przedmiot w torebce i po sprawie. Co należy wtedy zrobić i na jaki koszt należy się przygotować przy jego stłuczeniu?

Wyświetlacz telefonu – największe zagrożenia

Wyświetlacz telefonu to nie tylko sam ekran, taki jak w telewizorze czy komputerze przenośnym. Z jednej strony jego celem jest emitowanie Ci wybranych treści, a z drugiej to właśnie za jego pomocą komunikujesz się z urządzeniem. Inżynierowie dwoją się i troją, aby wyświetlany obraz był jak najładniejszy i najnaturalniejszy, ale muszą pamiętać również o tym, aby szybko reagował na Twój dotyk za pomocą siatki specjalnych sensorów. Wszystko to sprawia, iż nie jest możliwe, aby był on tak wytrzymały jak inne elementy smartfona.

Najpopularniejsze telefony z ładnym (i drogim) ekranem o dużej rozdzielczości: 2023:

Wyświetlacz można zniszczyć na bardzo wiele różnych i dość niepozornych sposobów. Czasem wystarczy niefortunny upadek z kilkudziesięciu centymetrów. Ryzykowne są również klucze w torebce. Zdarza się też, że pęknięcia powstają na skutek umieszczenia telefonu w skrytce w samochodzie. Uważać muszą również osoby lubiące aktywnie spędzać czas – nawet drobny upadek może spowodować, że wyświetlacz popęka. To samo dotyczy osób pracujących na wolnym powietrzu, na przykład na budowach czy w branży remontowej.

Wymiana szybki w telefonie – co nie działa?

Uszkodzenie ekranu dotykowego może prowadzić w gruncie rzeczy do bardzo różnych konsekwencji. Z jednej strony może to być tylko kwestia szkła pokrywającego wyświetlacz. Może się jednak okazać, że wraz ze wspomnianą szybką, uszkodzona została matryca wyświetlacza i/lub panel dotykowy. Jest również bardzo prawdopodobne, że nawet jeśli obrażenie jest powierzchowne, trzeba będzie wymienić wszystkie wymienione wyżej elementy, ponieważ te są ze sobą tak zespolone, że nie da się ich od siebie oddzielić.

Wymiana szybki w telefonie – czy da się to zrobić samemu?

Sama naprawa może nie być bardzo trudna do wykonania, z całą pewnością będzie jednak bardzo czasochłonna. Jeśli już doszło wypadku, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Co prawda w serwisie YouTube i na forach internetowych aż roi się od poradników, które w dość przystępny sposób wyjaśniają, jak wymienić wyświetlacz w telefonie. Warto pamiętać, że jest skierowane raczej do bardzo zaawansowanych użytkowników.

Najlepiej będzie skorzystać z pomocy specjalistów. Warto tu wziąć pod uwagę albo lokalnego specjalistę, albo autoryzowany serwis naprawczy.

Jeśli jesteś posiadaczem na przykład sprzętu Apple, nie będziesz miał z tym problemów, gdyż każda z firm naprawiających telefony tej amerykańskiej firmy, już na swojej stronie głównej poinformuje Cię, iż jest serwisem autoryzowanym. Jeśli obawiasz się serwisowania swojego telefonu u nieznanego Ci specjalisty, zawsze możesz skorzystać z oferty sieci sklepów z elektroniką. Giganci w branży (na przykład Media Expert) mają w swojej ofercie wymianę wyświetlacza.

Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie?

Z uwagi na to, że wyświetlacz jest jednym z najważniejszych elementów telefonu komórkowego, jest również w czołówce ceny podzespołów. Tanio na pewno nie będzie. Największy koszt, jaki będziesz musiał ponieść, nie będzie jednak związany z samą usługą, a z kosztem zakupu nowego podzespołu. Oznacza to, że finalna cena będzie zależała od Twojego telefonu. Oczywiste więc jest, że im droższy telefon, tym zapewne lepszy wyświetlacz i tym wyższa cena. Podobnie jest w przypadku rozmiaru ekranu – tym wyższa może być cena, im większa przekątna.

Niektórzy operatorzy GSM oferują ubezpieczenie telefonu lub samego wyświetlacza, co może być strzałem w dziesiątkę zwłaszcza w przypadku drogich flagowców.

Ubezpieczenie ekranu telefonu u operatorów

A jak to wygląda w przypadku konkretnych modeli? Ceny rzecz jasna mogą różnić się od siebie, ale dobrym kierunkiem w wycenie mogą być oficjalne ceny podane przez producentów. Na przykład wymiana wyświetlacza w Samsungu Galaxy S21 Ultra kosztuje 1349 złotych, z kolei naprawa może kosztować koło 820 złotych. Starszy model, czyli Samsung Galaxy S10+ to koszt 1159 złotych za wymianę wyświetlacza i 678 złotych. Warto zauważyć, że cena wymiany szybki w telefonie wcale nie spada znacząco, jeśli spojrzymy nawet na wiekowe urządzenia. Koreańska firma podaje, że wymiana wyświetlacza w Samsungu Galaxy S9+ będzie kosztowała 1099 złotych – znacznie tańsza będzie natomiast sama naprawa, bo ta wyniesie 587 złotych.

Spójrzmy jeszcze na ceny wymiany wyświetlaczy w urządzeniach Apple. Cena wymiany szybki w iPhone 13 Pro Max zaczyna się od 2000 złotych. Podstawowego iPhone 13 – 1700 złotych. Z kolei najmniejszy z zeszłorocznej linii, iPhone 13 Mini po upadku czy innym przykrym wydarzeniu, może kosztować 1450 zł. Powyższe ceny oparte są o cennik autoryzowanych serwisów. Warto tu dodać, że najnowsze urządzenia firmy Apple będą jeszcze droższe w naprawie – wymiana wyświetlacza zaczyna się od 1900 złotych.

Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie i czy to się opłaca?

Patrząc na koszty podzespołów, oczywiste wydaje się pytanie, czy to się po prostu opłaca. Odpowiedź jest złożona i brzmi: to zależy. I zależy – przede wszystkim – od tego, ile kosztuje naprawiane urządzenie. Jeśli jest to nowy flagowiec, który w sklepach kosztuje kilka tysięcy złotych, to z całą pewnością opłaca się zapłacić część tej kwoty, bo zakup nowego urządzenia będzie po prostu kilkukrotnie droższy. Jeśli zaś zastanawiasz się nad tym, czy jest to opłacalne, sprawdź, ile kosztuje Twój model w sklepie (nawet jeśli jest używany). Gdy cena naprawy zbliża się do ceny w pełni sprawnego egzemplarza, naprawa będzie nieopłacalna.

Jak chronić telefon, aby wymiana nie była potrzebna?

Zamiast wydawać pieniądze na wymianę wyświetlacza, warto wcześniej zainwestować w odpowiednią ochronę dla smartfona. Na początek należy zainteresować się etui. Wybór jest bardzo duży, natomiast należy mieć na uwadze, że najlepsze do ochrony wyświetlacza będą takie, które albo lekko wystają ponad ekran, albo mają klapkę, która ochroni go ostrymi lub ciężkimi przedmiotami.

Najlepsze etui do telefonu

Innym i znacznie mniej inwazyjnym rozwiązaniem mogą być szkła pokrywające wyświetlacz. Wybór jest naprawdę duży, a użytkownik może wybierać między szkłem hartowanym, folią ochronną i rozwiązaniem hybrydowym. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Więcej na ich temat przeczytacie w naszych tekstach.

Najlepsze szkło do telefonu

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów