Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Dobry Internet domowy

dobry Internet do domu

Jakie cechy musi spełniać dobry Internet domowy? W dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez dostępu do sieci praktycznie nie wchodzi w grę. I to niezależnie, czy jesteś korzystasz z Internetu w celach rozrywkowych, czy osobą, która potrzebuje dobrego połączenia do pracy zawodowej. Dlatego tak istotną kwestią jest posiadanie dobrego Internetu domowego. Ale jakie cechy powinna mieć taka oferta i czy jesteśmy skazani tylko na ofertę Internetu stacjonarnego?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023.


Stabilność łącza

Jakie cechy powinien posiadać najlepszy Internet domowy? Przede wszystkim powinien zapewniać stabilne połączenie niezależnie od warunków. Mogłoby się wydawać, że w takim wypadku jedyną opcją jest klasyczny Internet światłowodowy (a więc najlepszy Internet stacjonarny, jaki istnieje).

Taką ofertę posiada sporo operatorów, którzy opierają swoje plany abonamentowe właśnie na tego rodzaju usłudze. Jeśli szukasz takiej oferty Internetu to możesz zdecydować się przykładowo na ofertę UPC z Internetem 500 Mb/s. Podpisujesz tutaj umowę na 24 miesiące (lub na czas nieokreślony) i jak sama nazwa wskazuje, możesz cieszyć się dostępem do sieci maksymalnie do 500 Mb/s. Pamiętaj jednak, że średnia prędkość pobierania może być jednak znacznie niższa. UPC to jeden z największych operatorów tego typu w naszym kraju, stąd dociera do wielu miejsc, w których niektórzy mniejsi operatorzy mogą nie dotrzeć. Opłata aktywacyjna to jednorazowe 59,90 zł.

Ale co jeżeli akurat chcesz korzystać z dostępu do dobrego Internetu domowego w miejscu, gdzie z jakiś powodów nie możesz podłączyć operatora kablowego? Tutaj również znajdziesz stabilność łącza. W dzisiejszych czasach technologia bezprzewodowa również zapewnia stabilne połączenie z Internetem. Zastąpi ona nawet Internet światłowodowy!

Wobec tego możesz szukać takiego rozwiązania wśród różnych operatorów. Dodatkowo oprócz szeroko rozwiniętej technologii LTE w naszym kraju rozwija się sieć 5G, która jest nie tylko szybsza, ale także stabilniejsza. Różni operatorzy są w stanie zaoferować najlepszy Internet domowy oparty właśnie na takim rozwiązaniu. Gdzie dostaniesz mobilny Internet LTE w dobrej cenie?

Możesz zatem wybrać tutaj przykładowo ofertę Internetu Domowego 4G od Orange. W praktyce jest to bardziej Internet mobilny (modem Wi-Fi lub router Wi-Fi) niż Internet stacjonarny. Jeśli zdecydujesz się na ofertę za 59,99 zł miesięcznie otrzymasz pakiet 250 GB limitu transferu danych w pełnej prędkości. W niektórych wypadkach przy spokojnym użytkowaniu taki wariant umowy może się sprawdzić. Umowę podpisujesz tutaj na 24 miesiące. Możesz także dobrać tutaj router lub inne urządzenia, a nawet zestawy z telefonem. Jednak wtedy, w zależności od konfiguracji miesięczna opłata wzrośnie.

W tym wariancie otrzymujesz także „Szczęśliwe godziny”. Oznacza to, ze korzystanie z sieci między godziną 0:00 a 8:00 rano nie pomniejsza transferu danych. Gdyby zdarzyło Ci się wykorzystać pełny limit, wtedy prędkość łącza spada do 1 Mb/s. Miesięczne koszty abonamentu można pomniejszyć, jeśli posiadasz inne usługi w Orange.

Szybkość Internetu

Kolejną cechą na którą warto zwrócić uwagę, w przypadku dobrego Internetu domowego jest prędkość Internetu. Z zasady im wyższa, tym lepsza. Ale nie ma również sensu przepłacać, jeżeli przykładowo nie jesteś graczem sieciowym (dla tych najbardziej wymagających użytkowników Internetu polecamy co najmniej 1 Gb/s), a korzystasz z dostępu do sieci w sposób standardowy. Jeżeli nie wiesz jak dobrać ofertę pod tym względem, przeczytaj nasz poradnik „Jaka prędkość Internetu jest dobra?”.

W takim wypadku możesz zdecydować się na ofertę od Netii. Oferuje ona Internet 600 Mb/s, co jak nazwa wskazuje, prędkość Internetu wyniesie maksymalnie 600 Mb/s za 60 zł miesięcznie. To wystarczająco szybki Internet. Umowę tutaj podpisujesz standardowo na 24 miesiące. Dla nowych klientów indywidualnych przewidziano dodatkowo (przez pierwsze 3 miesiące) bezpłatny dostęp do sieci, a opłaty rozpoczynają się dopiero od 4 miesiąca korzystania z oferty. Naturalnie nie ma tu (jak w innych ofertach Internetu przewodowego) limitu transferu danych, jest za to opłata aktywacyjna. Wynosi ona 70 zł.

I tak samo może zdarzyć się, że będziesz szukał oferty, która nie idzie po kablu, tylko bezprzewodowo. W takim wypadku najlepsze parametry zapewni Ci technologia 5G. Możesz zatem tutaj zdecydować się na ofertę od fioletowego operatora. Jeżeli wybierzesz Play Internet 5G 200 GB, to miesięcznie będziesz płacił 60 zł. Do tego – jeżeli nie masz swojego urządzenia – musisz doliczyć miesięczny koszt routera, w zależności od tego jaki wybierzesz koszty wzrosną o minimum 5 zł miesięcznie. W ramach tej oferty masz dostęp do 200 GB transferu danych z pełną prędkością sieci 5G. Umowa trwa 24 miesiące. Jeżeli już jesteś w Play to standardowo możesz liczyć na rabaty wynikające z łączenia usług.

Atrakcyjna cena

Jeżeli szukasz dobrego Internetu domowego, zapewne zwracasz uwagę na jego cenę. Jeżeli nie masz specjalnych wymagań, zapewne chciałbyś, aby było on możliwie tani. Dobry Internet domowy powinien być odpowiednio wyceniony. I na to także jest rozwiązanie. Tutaj z pomocą także przychodzi Play i jego kolejna usługa. Od niedawna operator ten posiada w swojej ofercie także Internet stacjonarny. Co istotne, jego cena jest bardzo konkurencyjna w stosunku do pozostałych operatorów.

Jeśli masz to szczęście i Twój dom znajduje się w obszarze do którego dociera ten operator, to możesz cieszyć się z Internetu domowego już za kwotę 40 zł miesięcznie. W ramach tej oferty będziesz mógł korzystać z maksymalnej prędkości pobierania plików do 150 Mb/s. Co ciekawe, wariant ten jest dostępny w takiej konfiguracji zarówno na czas określony 24 miesiące, jak i na umowę bezterminową z miesięcznym okresem wypowiedzenia!

Nie chcesz lub nie masz możliwości podłączenia Internetu po kablu? Możesz wtedy skorzystać z oferty T-Mobile. Operator ten oferuje Internet Domowy za 49 zł miesięcznie. W ramach tak skonstruowanej oferty dostaniesz limit 100 GB na przesyłanie danych. Umowa będzie Cię obowiązywała przez 24 miesiące. Jeżeli jesteś niewymagającym użytkownikiem i z sieci korzystasz raczej sporadycznie, to taka oferta może okazać się rozwiązaniem Twojego problemu z dostępem do sieci. Tym bardziej jeśli masz jakieś inne usługi T-Mobile i dzięki temu uzyskasz dodatkowe rabaty, ale na temat takich ewentualnych szczegółów przeczytasz już w regulaminie promocji.

Krótka umowa na Internet

Jaki jeszcze powinien być dobry Internet domowy? Jeżeli nie lubisz wiązać się długotrwałymi umowami, na to także znajdzie się rozwiązanie. To kolejna cecha dobrego Internetu domowego – brak długotrwałego zobowiązania. Niestety w tym wypadku nie wszystkie sieci oferują taką możliwość. Na szczęście jest kilka opcji, na które warto zwrócić uwagę. Jedną z nich jest szybki Internet Vectry – Internet 450 Mb/s. W tym wypadku łącze skonfigurowane jest do maksymalnej prędkości pobierania danych 450 Mb/s. Nie masz tutaj okresu zobowiązania. Musisz jedynie przestrzegać 30-dniowego okresu wypowiedzenia umowy. Za tak skonstruowaną umowę będziesz płacić miesięcznie 54,99 zł.

A co z bezprzewodowym dostępem do sieci? W tym wypadku również znajdzie się oferta dla Ciebie. Możesz zdecydować się na pakiet od Orange. Tutaj podpisujesz co prawda umowę na czas określony, ale jest to umowa roczna. Za kwotę 69,99 zł miesięcznie otrzymujesz 250 GB transmisji danych. W pakiecie tym również znajdziesz usługę „Szczęśliwe godziny” dzięki której między północą o godziną 8:00 rano transmisja danych nie będzie pomniejszała pakietu. Jest to jakieś rozwiązanie jeśli nie chcesz lub nie możesz mieć z jakiś powodów usługi po kablu, a nie chcesz wiązać się dwuletnią umową. Jest jeszcze jednorazowa opłata aktywacyjna, co jest standardem w tego typu ofertach.

Jakość obsługi klienta

W przypadku dobrego Internetu domowego istotną kwestią, na którą trzeba również zwrócić uwagę jest jakość obsługi i bezproblemowość sprzętu, jaki otrzymujemy. Tutaj oczywiście każdy operator będzie chwalił swoją ofertę i obsługę, jednak w rzeczywistości bywa z tym różnie. Siłą rzeczy zazwyczaj (ale nie zawsze) lepsze i praktyczniejsze rozwiązania mają więksi operatorzy. Trzeba tutaj jednak podejść indywidualnie dla każdego przypadku. Ważną kwestią, szczególnie w przypadku Internetu po kablu, jest możliwość konfiguracji routera wedle własnych preferencji. Szczególnie to dotyczy bardziej zaawansowanych użytkowników. Przykładowo w przypadku UPC nie ma problemów z taką konfiguracją urządzenia jaką chcemy. Natomiast niektórzy lokalni operatorzy (ale nie tylko oni), blokują hasłem dostęp do dzierżawionego rutera. I w tym wypadku w żaden sposób nie skonfigurujemy bardziej zaawansowanych ustawień.

Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku Internetu bezprzewodowego. Tutaj w zasadzie w każdym przypadku mamy nieograniczone możliwości konfiguracyjne, gdyż w przeciwieństwie do Internetu kablowego, gdzie dzierżawimy router, tutaj stajemy się jego właścicielem. Dlatego logowanie się i pełna konfiguracja, a nawet zmiana oprogramowania nie stanowi problemu dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Zakup dobrego Internetu domowego to dość skomplikowana sprawa. Jednak jeśli będziemy pamiętać o wyżej wymienionych cechach i podejdziemy do tej kwestii „na chłodno” mamy szansę znaleźć ofertę z której będziemy w pełni zadowoleni.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów