Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Czy trzeba płacić abonament RTV?

Abonament radiowo-telewizyjny

W 2021 roku każdy, kto ma telewizor i/lub radio, musi płacić obowiązkowy abonament RTV. Od lat w różnego rodzaju mediach przetacza się dyskusja nad jego przyszłością, który już wielokrotnie miał być zniesiony lub ograniczony. Jednak jak do tej pory poza sugestiami i pomysłami niewiele w tej materii się zmieniło. Abonament radiowo-telewizyjny jak był, tak jest. A skoro mamy ten stan rzeczy, to należy go płacić.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Ale czy aby na pewno wszyscy muszą ponosić tą opłatę? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Spis treści:


Kto musi płacić abonament radiowo telewizyjny?

Do opłacania abonamentu RTV jest zobowiązane jest każde gospodarstwo domowe w którym użytkowany jest odbiornik radiowo telewizyjny. Zatem jeżeli w gospodarstwo domowe tworzy jedna, dwie lub więcej osób, to powinni oni odprowadzać jedną opłatę abonamentową.


YouTube Premium


Opłata ta jest również niezależna od liczby odbiorników radiowo telewizyjnych i miejsca w którym dane urządzenie się znajduje. Wynika z tego, że opłata powinna być opłacana nie tylko wtedy, gdy radio lub telewizor znajduje się w mieszkaniu bądź domu. Również jeżeli korzystasz z takiego urządzenia w domku letniskowym, w samochodzie, czy nawet jako urządzenie przenośne, również powinieneś odprowadzić stosowną opłatę. Co istotne, nawet jeśli posiadasz telewizję kablową i płacisz za nią stosowny abonament, nie zwalnia Cię to z opłaty abonamentowej.

Ile wynosi abonament RTV w 2021 roku?

Opłata za odbiornik radiofoniczny wynosi miesięcznie 7,50 zł. W przypadku odbiornika telewizyjnego lub jednocześnie radiowo-telewizyjnego opłata ta wynosi 24,50 zł. Mowa w tym wypadku o sytuacji, w której abonent wnosi tą opłatę każdorazowo co miesiąc. W momencie, gdy zdecyduje się na opłacenie kilku miesięcy z góry, może liczyć na odpowiednie rabaty. Co roku dochodzi także ulga z tytułu opłaty abonamentu za cały rok z góry.

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu radiowo telewizyjnego?

Są jednak osoby, które ustawowo nie muszą płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego. Do tego grona należą osoby, które:

  • ukończyły 75 rok życia
  • są zaliczone do I grupy inwalidzkiej
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia
  • osoby całkowicie niezdolne do pracy
  • osoby niesłyszące, niewidome lub których ostrość wzroku nie przekracza piętnastu procent
  • osoby spełniające kryteria dochodowe wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych osoby bezrobotne
  • członkowie rodzin po śmierci kombatantów

Jeżeli należysz do którejś z tych grup to jesteś zwolniony z opłaty abonamentowej. Aby uzyskać zwolnienie z opłat należy przedstawić dokumenty uprawniające do uchylenia opłat lub złożyć oświadczenie o spełnieniu kryteriów. Co ważne, osoby które spełniły kryterium wiekowe, z automatu stają się zwolnione z opłat.

Jak legalnie nie płacić abonamentu RTV?

Musisz pamiętać, że jeżeli kiedyś płaciłeś abonament radiowo-telewizyjny i nagle z różnych powodów przestałeś, to prawdopodobnie jesteś na liście osób, które mogę zostać wezwane do uregulowania zadłużenia. Tym bardziej, że w tym przypadku prawdopodobnie masz zarejestrowany odbiornik radiowo-telewizyjny.


Darmowy Netflix


A co zrobić żeby legalnie nie płacić abonamentu RTV? Najprościej będzie jeżeli po prostu pozbędziesz się odbiorników radiowo-telewizyjnych. Oczywiście taką sytuację musisz zgłosić w najbliższym urzędzie pocztowym jednocześnie wyrejestrowując powyższe urządzania. Po prostu w dobie wszechobecnych urządzeń mobilnych i ekranów posiadanie telewizora czy radia z prawdziwego zdarzenia nie jest już absolutną koniecznością. A właśnie do tego odwołuje się ustawa.

Innym sposobem na legalne uniknięcie opłaty radiowo telewizyjnej jest rozejrzenie się po domownikach. Jeżeli znajduje się tutaj gdzieś osoba spełniająca kryterium wiekowe to sprawa jasna. Jednak warto upewnić się, ze to właśnie na nią jest zarejestrowany odbiornik radiowo telewizyjny.

Jaka przyszłość abonamentu RTV?

Powyższe informacje są aktualne na czerwiec 2021 roku. Piszemy to dlatego, że sytuacja z abonamentem radiowo-telewizyjnym jest dynamiczna. Cały czas słyszymy informacje o nowych pomysłach rządzących na abonament RTV. I są to pomysły skrajne od całkowitego zniesienia tejże daniny po obowiązkowe umieszczenie tej opłaty w rozliczeniu PIT. Co się zmieni, prawdopodobnie przekonamy się w najbliższym czasie. Niemniej zgodnie z aktualnym prawem, jeżeli nie należysz do ustawowo wymienionych wyjątków masz dwie drogi do wyboru: płacisz abonament albo pozbywasz się i wyrejestrowujesz wszystkie odbiorniki radiowo telewizyjne w twoim gospodarstwie domowym.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Oceń tą stronę
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

A czy jak jeden domownik ma zarejestrowany odbiornik i opłaca abonament to czy inny domownik może się pod niego „podpiąć” z radiem samochodowym? Czy samochod musi być zarejestrowany na tego domownika co płaci abo, czy wystarczy że w dowodzie rejestracyjnym jest ten sam adres?

Ja to zrobiłem tak, fakt że było mi łatwo bo jestem elektronikiem. Mam taki zestaw stereo którego używam do podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku (AUX) słucham muzy z YT. Mam własną działalność. Przez przypadek wpuściłem kontrolera poczty. Była bardzo niemiła. I przemądrzała. Tłumaczę o co chodzi ale nie chciał(a) słuchać, zaczęła wypisywać papierki no i sprawa poszła wyżej. No więc złożyłem zażalenie na panią. Otworzyłem amplituner i uszkodziłem bezpowrotnie moduł tunera inaczej układ scalony który za to odpowiada. Bo nie mam zamiaru płacić nawet złotówki za coś czego nie używam. Odesłałem odmowę płacenia z pełną dokumentacją również fotograficzną bezpowrotnego uszkodzenia tunera oraz zaznaczyłem że uszkodzenia dokonałem sam zaraz po zakupie urządzenia i żeby przysłali technika który poświadczy że na tym sprzęcie HIFI ściąganie fal krótkich, średnich, długich i tych super prawych i sprawiedliwych jest niemożliwe oraz jeżeli twierdzą że wcześniej mogłem odbierać te fale, a u uszkodzenia dokonałem po czasie to niech to udowodnią w sądzie. Dostałem pismo w mojej sprawie, o umorzeniu postępowania. Jeszcze tego samego dnia uszkodziłem tuner w swoim samochodzie.

Teoretycznie nie muszę wyrzucać telewizora. Wystarczy uszkodzić lub wymontować gniazdo antenowe, tak, żeby nie było możliwości szybkiego odbioru i telewizor można spokojnie używać jako duży monitor do oglądania np. telewizji streamingowej

Brak jest interpretacji, czym jest telewizor ( czy to jest rasa konia, kolor farby, co to jest?). Czy sprawny czarno-biały Ametyst z lat siedemdziesiątych w myśl przepisów prawa jest telewizorem?

Jak nie wiesz co to jest telewizor to staraj się o jakieś zaświadczenie o niepełnosprawności umysłowej, może nie będziesz musiał wtedy płacić. Tv może być nawet czarno biały z lat 50 nie ma to znaczenia

Matt mylisz się, urządzenie musi spełniać określone kryteria w tym przypadku dawać możliwość odbierania fal. Nie wiem kiedy się urodziłeś ale w TV z roku 1950 nie obejrzysz kreskówek.

Co oznacza zapis „obowiązane są zgłosić w placówce pocztowej operatora wyznaczonego zmiany stanu prawnego lub faktycznego, które mają wpływ na uzyskane zwolnienia, w terminie 30 dni od dnia, w którym taka zmiana nastąpiła.”

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.