Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak włączyć 5G w telefonie? Tylko 4 kroki

avatar
1
grafika firmy T-mobile przedstawiająca mężczyznę w słuchawkach na tle miasta, z hasłami promocyjnymi sieci dotyczącymi 5g

Nie wiesz jak włączyć 5G w telefonie? Co musisz zrobić, aby korzystać z dobrodziejstw sieci piątej generacji? Czy starsze modele telefonów komórkowych wspierają 5G, a jeżeli tak, to które modele? Ile kosztują tanie oferty operatorów GSM z łącznością 5G? O tym wszystkim w poniższym artykule. Zapraszam do lektury!

Sieci komórkowe z 5G (sieci piątej generacji)

Nie wszyscy operatorzy komórkowi (jeszcze) oferują transferem danych w technologii 5G, a więc sieci piątej generacji. Wciąż jest to nowy standard, który jednak z kwartału na kwartał jest coraz bardziej dostępny w różnych rejonach kraju. Która sieć komórkowa oferuje – przynajmniej w niektórych pakietach – transmisję 5G?

Sieci komórkowe oferujące 5G:

Uwaga! Może zdarzyć się, że w przypadku niektórych ofert na abonament czy kartę powyższych abonamentów będzie dostępna wyłącznie komórkowa transmisja danych w 4G/4G LTE, a więc bez 5G.

Przykładowe tanie oferty operatorów z 5G:

No dobrze, ale jak włączyć 5G w telefonie? Czasami może zdarzyć się, że będzie trzeba nieco poszperać w ustawieniach. Zobacz na naszą poniższą uniwersalną instrukcję.

Nie wiesz jak włączyć 5G u operatora T-Mobile?
Przeczytaj jak włączyć 5G na telefonie w T-Mobile

Jak włączyć 5G w telefonie? Krok po kroku

Oto jak szybko włączyć 5G w telefonie komórkowym na przykładzie modelu z systemem Android.

1. Wejdź w Ustawienia

jak włączyć 5G w telefonie

Na samym początku wejdź w Ustawienia swojego telefonu komórkowego. W menu szukaj opcji Sieć komórkowa/Sieć i Internet itp. – w zależności od modelu telefonu, wersji Androida, jak i samego producenta poszczególne kroki mogą mieć nieco inne nazwy.

2. Wejdź w Sieć komórkowa

jak włączyć 5G w telefonie

Jeżeli znajdziesz już interesującą Cię opcję, kliknij w nią. To właśnie tutaj powinny znaleźć się wszelkie ustawienia sieci komórkowej, w tym także tryb samolotowy. Ciebie interesuje Komórkowa transmisja danych (uwaga – ponownie i w tym przypadku może przybrać on inną nazwę, jak Tryb sieciowy czy Rodzaj sieci). Niezależnie od nazewnictwa, wejdź w to.

Nie wiesz jak włączyć 5G u operatora Play?
Przeczytaj jak włączyć 5G na telefonie w Play

3. Wybierz preferowany typ sieci

jak włączyć 5G w telefonie

W tymi miejscu znajdziesz wszelkie ustawienia sieci pierwszej i drugiej karty SIM (o ile Twój telefon obsługuje Dual SIM) i nazwę operatora GSM. W zależności od operatora komórkowego, mogą tu pojawić się różnego rodzaju technologię, jak np. VoLTE czy WiFi Calling. Ciebie interesuje jednak przełączenie sieci na 5G.

4. Wybierz tryb sieci 5G

jak włączyć 5G w telefonie

To właśnie tutaj możesz zmienić preferowany tryb sieci! Jak sam widzisz na załączonym przykładzie, jest ustawiony automatyczny LTE/3G/2G co oznacza, że smartfon będzie się przełączał na inne sieci, jeżeli szybsze nie będą dostępne w danej lokalizacji.

Do wyboru są także automatyczny 3G/2G oraz tylko 3G i tylko 2G – te dwa ostatnie to „sztywny” wybór sieci komórkowej na stałe. Dlaczego nie ma tu możliwości korzystania z 5G? Przyczyny są dwie: mój prywatny Huawei nie obsługuje 5G, także posiadany pakiet komórkowy ograniczony jest do 4G/4G LTE.

Nie wiesz jak włączyć 5G u operatora Orange?
Przeczytaj jak włączyć 5G na telefonie w Orange

Komórkowa transmisja danych 5G w telefonie – zalety

Teraz już wiesz jak „odpalić” 5G na swoim telefonie komórkowym, jeżeli ten automatycznie nie będzie chciał się połączyć z siecią najnowszej generacji. Dlaczego jednak warto korzystać z 5G?

Rozwój technologiczny sieci komórkowej przyczynił się do powstania 5G. To nic innego jak bardzo szybki Internet bezprzewodowy (mobilny) zapewniający stabilne połączenie z siecią www. Od paru lat możesz korzystać z tego rozwiązania na swoim telefonie, o ile w Twojej okolicy jest zasięg 5G. Musisz spełniać też inne wymagania:

  • posiadanie odpowiedniego telefonu 5G,
  • posiadanie odpowiedniej karty SIM,
  • posiadanie oferty operatora z Internetem 5G.

W 2024 roku nie tylko flagowe modele, ale i większość średniobudżetowych smartfonów wyposażonych jest w moduł 5G. Ba – technologia ta puka już do najtańszych telefonów w cenie poniżej 1000 zł. Z każdym miesiącem zwiększa się też zasięg sieci 5G poszczególnych operatorów komórkowych w Polsce. Usługi 5G na smartfonie nie są już luksusem!

Sieć 5G – zalety:

  • o wiele wyższa szybkość niż 4G/4G LTE,
  • mniejsze zakłócenia,
  • bardzo stabilne połączenie,
  • możliwość korzystania na swoim smartfonie, routerze 5G itp. (sieć domowa).

Nie wiesz jak włączyć 5G u operatora Plus?
Przeczytaj jak włączyć 5G na telefonie w Plusie

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Jak włączyć 5G w telefonie - podsumowanie

Połączenie do sieci 5G powinno być automatyczne, ale jeżeli z jakiś powodów wciąż jesteś uwiązany z LTE, wystarczy wejść w odpowiednie ustawienia urządzenia i wybrać 5G. Całość zajmie Ci dosłownie kilka chwil!

Jeżeli nie masz jeszcze telefonu 5G, a posiadasz już abonament czy inny pakiet komórkowy wspierający tę technologię (lub odwrotnie), to zobacz co mają do zaoferowania zarówno producenci smartfonów, jak i operatorzy komórkowi!

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

5G powinno być u Ciebie dostępne - oczywiście jeżeli Twój telefon wspiera 5G - w momencie wejścia w zasięg tej sieci. Jeżeli jednak smartfon nie chce się przełączyć na 5G, to należy wejść w ustawienia telefonu, sieć komórkową i wybrać preferowany tryb sieci jako 5G.
Obecnie coraz więcej operatorów komórkowych oferuje 5G w telefonie. Wśród nich są nie tylko Play, Plus, T-Mobile i Orange, ale też m.in. nju mobile, Plush, Mobile Vikings, lajt mobile, Premium Mobile, OTVARTA czy Heyah.
Najtańsze oferty komórkowe z Internetem 5G w telefonie zaczynają się od około 25 złotych. W obecnych czasach 5G to już nie luksus, a obowiązujący standard!
star ocena
5/5 - (4 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Przydałoby się też sprawdzić co oferuje operator.
Mój smart może pracować w 5G aż okazało się że aktualny plan taryfowy tego nie przewiduje. Na szczęście wszystko możliwe przez jeden telefon do operatora.

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: