Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Co to jest LTE? To pytanie może wydawać się dziwne, gdyż obecnie technologia ta jest (jeszcze) standardem. Jednak wbrew pozorom jest to ciekawe zagadnienie tym bardziej, że dla wielu osób właśnie oferta Internetu LTE jest kluczową opcją dostępu do sieci.

Internet LTE

LTE (ang. Long Term Evolution) to najnowszy standard bezprzewodowego przesyłu danych. Został stworzony w celu zwiększenia prędkości przesyłania danych, zmniejszenia opóźnień oraz zwiększenia efektywności łączy 4G. Najprościej mówiąc – sieć LTE (zwana często zamiennie jako 4G LTE) pozwala na szybsze przesyłanie danych mniejszym kosztem i obciążeniem w porównaniu z sieciami poprzednich generacji. Jej następcą ma być już niedługo sieć 5G.


Co to jest sieć 5G ->


W przypadku 3G pobieranie plików odbywało się z maksymalnie 28 Mb/s. Nowsza sieć LTE pozwala na pobieranie na poziomie maksymalnie 100 Mb/s (300 Mb/s z LTE Advanced). Jest to oczywiście wartość teoretyczna i osiągalna w zasadzie tylko w warunkach laboratoryjnych. Jednak gdy korzystasz w klasyczny sposób z sieci 4G LTE jest ona na tyle szybka, że zaspokaja potrzeby większości użytkowników. I nie ważne, czy właśnie wysyłasz jakieś pliki mejlem, czy oglądasz film. Choć w przypadku tego ostatniego, najnowsze możliwości i wielkości plików sprawiają, że czasem musisz poczekać chwilę, aż film się załaduje.

Prędkości Internetu mobilnego 3G, LTE i 5G

 
5G
4G LTE Advanced
4G LTE
3G
prędkość pobierania
20000 Mbit/s
300 Mbit/s
100 Mbit/s
28 Mbit/s
prędkość wysyłania
1000 Mbit/s
100 Mbit/s
50 Mbit/s
11 Mbit/s

Po rozpowszechnieniu się tej technologii, rodzimi operatorzy postanowili wykorzystać tą możliwość i dzięki temu zaproponowali różnego rodzaju oferty Internetu mobilnego. Z założenia były to opcje przeznaczone dla osób, które dużo podróżują i potrzebują ciągłego połączenia z siecią w celach służbowych. Z czasem oferty ewoluowały jako Internet dodatkowy do łączy stacjonarnych. Pojawiły się także spersonalizowane oferty dla wybranych grup, np. dla studentów czy nauczycieli. Ostatecznie doszło do tego, że operatorzy zaproponowali oferty nielimitowanego Internetu mobilnego, choć z limitami prędkości po wykorzystaniu danej wielkości transferu GB. Takie podejście sprawiło, że niejednokrotnie to właśnie Internet LTE – zwany mobilnym – stawał się podstawową ofertą dostępu do sieci w gospodarstwie domowym.

Równolegle z rozwojem ofert Internetu LTE mobilnego rozwijała się opcja pakietów transmisji danych w abonamentach komórkowych. Na początku były to niewielkie paczki danych, które sporo kosztowały, a po ich przekroczeniu trzeba było płacić koszmarne pieniądze. Jeśli nie zauważyło się przekroczenia limitu transmisji, można było się srodze zdziwić po przyjściu rachunku. Stąd operatorzy zaczęli stosować zasadę tzw. „lejka bezpieczeństwa”. Równie szybko zaczęto zwiększać powyższe limity w celu zachęcenia kolejnych potencjalnych abonentów. Po pewnym czasie opcja LTE pojawiła się także w ofertach na kartę. W dość szybkim czasie technologia LTE i Internet LTE stał się na tyle popularny, że uznaliśmy go za standard. Również pod względem dostępności i ceny stał się codziennością. Obecnie w zasadzie nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez niego.

Abonament komórkowy z LTE

Abonament Orange z 15 GB LTE na pełnej prędkości – dalej transfer do 1 Mb/s:

Niektórzy operatorzy oprócz standardowych ofert proponują także paczki danych dla osób podróżujących za granicę. Co prawda w aktualnej sytuacji jakiekolwiek przemieszczanie się, a co dopiero zagraniczne podróże są praktycznie niewykonalne, ale gdy sytuacja wróci do normy warto wiedzieć, że rodzimi operatorzy również nie zapomnieli o osobach podróżujących za granicę. Szczególnie jeśli wybieramy się do jakiegoś kraju europejskiego może okazać się, że bez dodatkowych opłat będziemy mogli korzystać z określonego transferu LTE. O konkretnych przykładach pisaliśmy w artykule Internet mobilny za granicą.


Bonusy GSM #ZostańWDomu ->


W obecnej sytuacji operatorzy Internetu mobilnego LTE również nie zapominają o nas. Z racji kwarantanny i tego, że powinniśmy przebywać w domach, konsumpcja transmisji danych znacząco wzrosła. Niektórzy operatorzy wyszli naprzeciw takiej sytuacji i zaoferowali dodatkowe paczki Internetu i inne bonusy GSM związane z akcją #ZostańWDomu.

A co jeśli nie masz abonamentu, a tylko kartę? Nic straconego. Jest wiele przykładów bonusowych pakietów. Przykładowo Orange proponuje określone paczki danych w momencie wygranej naszej reprezentacji w piłce nożnej, w zależności od wyniku (liczba goli równa się ilości przyznawanych GB). A w tym momencie – jeżeli mamy kartę w Plushu – możemy skorzystać z dodatkowych darmowych 10 GB transmisji danych.

Najszybszy Internet mobilny? SPRAWDŹ

O ofertach Internetu mobilnego LTE także pisaliśmy i piszemy sporo. W naszych katalogach można znaleźć prześwietlenia konkretnych propozycji od naszych rodzimych operatorów zarówno wirtualnych, jak i klasycznych. Dla przykładu możemy sobie szybko zestawić ofertę sieci OTVARTA z FreedomNet 25 od Premium Mobile. Możesz także dobrać tablet lub nawet laptopa w ofercie internetowej. Nic trudnego.

Internet mobilny z LTE

Przykładowe oferty Internetu mobilnego OTVARTA i Premium Mobile:

Również tutaj operatorzy wychodzą nam naprzeciw i możemy znaleźć jakieś interesujące oferty. Przykładowo niedawno Play zaktualizował swoją listę sprzętów dostępnych w abonamencie, o czym pisaliśmy tutaj. Warto także szukać ofert, w których mamy pierwsze miesiące o obniżonej opłacie. Taka sposobność nadarza się teraz w T- Mobile, gdyż Internet Domowy jest teraz jedynie za 1 zł przez pierwsze dwa miesiące. Z kolei w Play oferuje 3 miesiące za 0 zł!

LTE to na tyle rozpowszechniona technologia, że mamy do niej dostęp zarówno w abonamencie, jak i ofercie na kartę. Pakiety są na tyle duże, że nawet w przypadku ofert abonamentu telefonii komórkowej, paczka danych spokojnie wystarczy zazwyczaj na każdy miesiąc.

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
merlinAdeek Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Adeek
Gość
Adeek

myślę, ze większośc osób korzysta na co dzień z internetu LTE. Ja mam akurat internet mobilny w sieci Otvarta, polecam :)

merlin
Gość
merlin

w otvartej to już jest LTE i 5G :)

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów