Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Dual SIM to system w telefonie obsługujący dwie karty SIM, a więc dwa różne numery. Wydaje się to bardzo praktycznym rozwiązaniem. Ale na czym tak naprawdę polega funkcja Dual SIM? Czy istnieją, a jeżeli tak, to jakie są ewentualne różnice między Dual SIM-ami?

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Spis treści:


Dual SIM – na czym to polega?

Jest to idealne rozwiązanie jeżeli posiadasz dwa numery telefonów, przykładowo prywatny i służbowy. Dzięki temu, że jedno urządzenie może obsłużyć oba numery, nie musisz ze sobą nosić dwóch urządzeń. Takie rozwiązanie przydaje się również tym osobom, które mają dwie karty u różnych operatorów, przykładowo jedną do rozmów, a drugą do Internetu.

Telefony z Dual SIM ->

Taki smartfon lub telefon z klawiszami jest po prostu wyposażony w dwa sloty na kartę SIM. Czasem są to sloty hybrydowe – czyli jedno miejsce na kartę SIM jest wymienne z obsługą karty pamięci. Do tej kwestii wrócimy jeszcze nieco później.

Jakie są rodzaje Dual SIM?

Dual SIM możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od tego, jak dane karty będą się zachowywały.

Aktywny Dual SIM

Oznacza to po prostu, że obydwa numery są dostępne dla wszystkich. Dotyczy to oczywiście także SMS-ów i MMS-ów. Jest to o tyle istotne, że nawet jeżeli rozmawiasz z kimś przez jeden numer telefonu, dzięki zastosowaniu dwóch anten GSM zostaniesz powiadomiony o tym, że ktoś dzwonił na drugi numer telefonu.

Standby Dual SIM

W tym wypadku również obydwie karty są aktywne. Różnica pojawia się w momencie, gdy jedna karta jest zajęta – wtedy druga automatycznie dezaktywuje się. Taka sytuacja wynika z pojedynczej anteny GSM.

Pasywny Dual SIM

W zasadzie już niespotykane rozwiązanie. W tym wypadku sam musisz wybrać, która karta w danym momencie jest aktywna.

Smart Dual SIM

To dawne rozwiązanie  polegało na tym, że pozostawała aktywna jedna karta, jednak gdy ktoś dzwonił na drugi numer z automatu był przekierowywany na numer aktywny.

Czy warto wybrać urządzenie Dual SIM?

Korzystanie ze smartfona lub telefonu posiadającego Dual SIM niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim nie musisz targać ze sobą dwóch urządzeń. Poza tym jeżeli masz dwie karty SIM w tym wypadku znika Ci problem ciągłego wkładania i wyjmowania kart w zależności od tego, której potrzebujesz. Wcześniej wspominaliśmy o możliwościach, jakie daje Dual SIM w kwestii numeru służbowego i prywatnego oraz jeśli masz osobną kartę z pakietem danych.

Ale to nie wszystko. Może się także zdarzyć, że z różnych powodów chcesz po prostu korzystać z usług dwóch różnych operatorów. Taką możliwość daje Ci właśnie Dual SIM. Często jeździsz za granicę? Korzystasz z innej karty w kraju i podczas zagranicznych wojaży? Tutaj również rozwiązaniem jest smartfon z obsługą Dual SIM. Takich sytuacji, gdy korzystasz z dwóch numerów telefonów można by zapewne znaleźć jeszcze sporo. I nawet jeżeli aktualnie nie korzystasz z dwóch kart SIM, warto żeby twoje urządzenie je obsługiwało, gdyż nigdy nie wiesz, kiedy ta funkcja może okazać się pomocna.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze smartfona Dual SIM?

Jeżeli funkcja Dual Sim jest dla Ciebie istotna i jednym z kryteriów jakimi kierujesz się przy wyborze urządzenia jest właśnie możliwość korzystania z dwóch numerów telefonu, to pierwszym elementem na jaki powinieneś zwrócić uwagę, jest rodzaj Dual SIM-a obsługiwany przez wybrany telefon. Oczywiście przy regularnym korzystaniu z tej funkcji najlepiej jeśli będzie to aktywny Dual SIM, gdzie obie karty są aktywne.

Telefony z Dual SIM ->

Kolejnym elementem, który warto wziąć pod uwagę, jest rodzaj slotu na karty SIM i kartę pamięci. Najlepiej, gdyby była możliwość osobnego zainstalowania każdej z kart oraz karty SD. Niestety, w części przypadków producenci montują hybrydowy slot. Polega to na tym, że jedno miejsce przeznaczone jest na kartę SIM, natomiast w przypadku drugiego musisz wybrać, czy chcesz mieć drugi numer telefonu, czy też rozszerzyć przestrzeń dla plików. Niestety czasem dany producent w ogóle nie oferuje możliwości rozszerzenia pamięci i pozostawia jedynie sloty na karty SIM.

Warto również zwrócić uwagę na pojemność baterii danego smartfona. Oczywiście im większa pojemność tym lepiej. Jednak tutaj jest to o tyle istotne, że jeżeli korzystasz z dwóch kart SIM, to pobór energii przez telefon jest po prostu większy. Pewnym rozwiązaniem jest tutaj także obsługa szybkiego ładowania, gdyż dzięki temu szybko naładujesz swojego smartfona.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów