Dual SIM to system w telefonie obsługujący dwie karty SIM, a więc dwa różne numery. Wydaje się to bardzo praktycznym rozwiązaniem. Ale na czym tak naprawdę polega funkcja Dual SIM? Czy istnieją, a jeżeli tak, to jakie są ewentualne różnice między Dual SIM-ami?
- 1. Co to jest Dual SIM? Na czym to polega i jak działa Dual SIM?
- 2. Jakie są rodzaje Dual SIM?
- 2.1. Aktywny Dual SIM
- 2.2. Standby Dual SIM
- 2.3. Pasywny Dual SIM
- 2.4. Smart Dual SIM
- 3. Czy warto wybrać urządzenie Dual SIM?
- 4. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze smartfona Dual SIM?
Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest Dual SIM?
- Jak działa telefon Dual SIM?
- Jakie telefony z Dual SIM warto kupić?
- Pasywne Dual SIM i inne rodzaje – jakie są różnice?
Co to jest Dual SIM? Na czym to polega i jak działa Dual SIM?
Jest to idealne rozwiązanie jeżeli posiadasz dwa numery telefonów, przykładowo prywatny i służbowy. Dzięki temu, że jedno urządzenie może obsłużyć oba numery, nie musisz ze sobą nosić dwóch urządzeń. Takie rozwiązanie przydaje się również tym osobom, które mają dwie karty u różnych operatorów, przykładowo jedną do rozmów, a drugą do Internetu.
Jaki telefon Dual SIM wybrać? Oto najlepsze telefony Dual SIM 2024:
Taki smartfon lub telefon z klawiszami jest po prostu wyposażony w dwa sloty na kartę SIM (często format karty nano SIM). To proste; druga karta SIM zajmuje dodatkowe gniazdo. Czasem są to sloty hybrydowe – czyli jedno miejsce na kartę SIM jest wymienne z obsługą karty pamięci. Do tej kwestii wrócimy jeszcze nieco później.
Jakie są rodzaje Dual SIM?
Dual SIM możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od tego, jak dane karty będą się zachowywały. Oczywiście do ich obsługi będą potrzebne telefony z funkcją Dual SIM.
Aktywny Dual SIM
Oznacza to po prostu, że obydwa numery są dostępne dla wszystkich. Dotyczy to oczywiście także SMS-ów i MMS-ów. Jest to o tyle istotne, że nawet jeżeli rozmawiasz z kimś przez jeden numer telefonu, dzięki zastosowaniu dwóch anten GSM zostaniesz powiadomiony o tym, że ktoś dzwonił na drugi numer telefonu.
Aktywne Dual SIM jest dobrym rozwiązaniem, ale czy najlepszym?
Standby Dual SIM
W przypadku Standby Dual SIM również obie karty pozostają aktywne. Różnica pojawia się w momencie, gdy jedna karta jest zajęta – wtedy druga karta SIM automatycznie dezaktywuje się. Taka sytuacja wynika z pojedynczej anteny GSM.
Dual SIM Standby to bardzo dobre rozwiązanie kwestii dwóch kart SIM.
Pasywny Dual SIM
W zasadzie już niespotykane rozwiązanie. W tym wypadku sam musisz wybrać, która karta SIM w danym momencie jest aktywna.
Smart Dual SIM
To dawne rozwiązanie polegało na tym, że pozostawała aktywna jedna karta, jednak gdy ktoś dzwonił na drugi numer z automatu był przekierowywany na numer aktywny.
Jak sam widzisz, sposób użytkowania takiego telefonu zależy od rodzaju Dual SIM! Czy korzystanie z dwóch kart (dwóch numerów) na jednym telefonie komórkowym ma praktyczny sens?
Czy warto wybrać urządzenie Dual SIM?
Korzystanie ze smartfona lub telefonu posiadającego Dual SIM niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim nie musisz targać ze sobą dwóch urządzeń. Poza tym jeżeli masz dwie karty SIM w tym wypadku znika Ci problem ciągłego wkładania i wyjmowania kart SIM w zależności od tego, której potrzebujesz. Wcześniej wspominaliśmy o możliwościach, jakie daje Dual SIM w kwestii numeru służbowego i prywatnego oraz jeśli masz osobną kartę z pakietem danych.
Ale to nie wszystko. Może się także zdarzyć, że z różnych powodów chcesz po prostu korzystać z usług dwóch różnych operatorów. Taką możliwość daje Ci właśnie funkcja Dual SIM. Często jeździsz za granicę? Korzystasz z innej karty w kraju i podczas zagranicznych wojaży? Tutaj również rozwiązaniem jest smartfon z obsługą Dual SIM. Takich sytuacji, gdy korzystasz z dwóch numerów telefonów można by zapewne znaleźć jeszcze sporo. I nawet jeżeli aktualnie nie korzystasz z dwóch kart SIM, warto żeby twoje urządzenie je obsługiwało, gdyż nigdy nie wiesz, kiedy ta funkcja może okazać się pomocna.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze smartfona Dual SIM?
Jeżeli funkcja Dual SIM jest dla Ciebie istotna i jednym z kryteriów jakimi kierujesz się przy wyborze urządzenia jest właśnie możliwość korzystania z dwóch numerów telefonu, to pierwszym elementem na jaki powinieneś zwrócić uwagę, jest rodzaj Dual SIM-a obsługiwany przez wybrany telefon. Oczywiście przy regularnym korzystaniu z tej funkcji najlepiej jeśli będzie to aktywna funkcja Dual SIM, gdzie obie karty są aktywne.
Kolejnym elementem, który warto wziąć pod uwagę, jest rodzaj slotu na karty SIM i kartę pamięci (najczęściej kartę microSD). Najlepiej, gdyby była możliwość osobnego zainstalowania każdej z kart oraz karty microSD. Niestety, w części przypadków producenci montują hybrydowy slot. Polega to na tym, że jedno miejsce przeznaczone jest na kartę SIM, natomiast w przypadku drugiego musisz wybrać, czy chcesz mieć drugi numer telefonu, czy też rozszerzyć przestrzeń dla plików. Niestety czasem dany producent w ogóle nie oferuje możliwości rozszerzenia pamięci i pozostawia jedynie sloty na karty SIM.
Uwaga – niektóre modele występują w konfiguracji z Dual SIM i bez Dual SIM! Różnice mogą wynikać z oferty w danym kraju. To ważne dla właścicieli dwóch kart SIM, a więc dwóch numerów!
Warto również zwrócić uwagę na pojemność baterii danego smartfona. Oczywiście im większa pojemność tym lepiej. Jednak tutaj jest to o tyle istotne, że jeżeli korzystasz z dwóch kart SIM, to pobór energii przez telefon jest po prostu większy. Pewnym rozwiązaniem jest tutaj także obsługa szybkiego ładowania, gdyż dzięki temu szybko naładujesz swojego smartfona.