Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Zamiast emotikon mam znaki zapytania. Jak rozwiązać ten problem?

avatar
Smartfon wyświetlający emotikony

Emotikony pozwalają na lepsze podkreślenie emocji płynących z danej wiadomości. Zdarza się jednak, że na niektórych telefonach cyfrowe buźki nie wyświetlają się – zamiast nich pojawiają się znaki zapytania. Z czego wynika ten problem? Co zrobić, by emotki wyświetlały się poprawnie?

Kiedy najczęściej występuje problem z odczytywaniem emotikon?

Problem z odczytywaniem emotikon występuje najczęściej w sytuacji, w której SMS jest przesyłany z telefonu z systemem iOS na urządzenie z Androidem lub odwrotnie. Oba oprogramowania znacznie się od siebie różnią, a w procesie kodowania i odkodowywania tekstu często pojawiają się komplikacje. Często wynikają one z faktu, że smartfony mają uruchomione różnego rodzaju tryby, których zadaniem jest optymalizacja treści. Większość z nich można bez problemu wyłączyć ręcznie, wchodząc w ustawienia urządzenia.

Tryb ucinania ogonków i emotek

W ustawieniach niektórych telefonów można znaleźć tryb ucinania ogonków i emotek. Jego włączenie powoduje, że kolorowe ikonki nie są wyświetlane. Zamiast nich pojawiają się puste kwadraty lub znaki zapytania.

Tryb ucinania ogonków i emotek dotyczy wiadomości SMS. Ma on za zadanie zoptymalizować wyświetlany tekst tak, by nie zajmował on dużej ilości pamięci i nie obciążał systemu smartfona. W niektórych telefonach tryb ten jest włączony domyślnie. Aby znaleźć funkcję, która pozwala na jego wyłączenie, należy wejść w ustawienia wiadomości SMS. Ich dokładna lokalizacja zależy od modelu smartfona.

Alfabet GSM bez polskich znaków

Inną przyczyną braku wyświetlania emotikon może być włączenie alfabetu GSM bez polskich znaków. W takim przypadku przed wysłaniem wiadomość jest kodowana, w wyniku czego emotki znikają lub zamieniają się w znaki zapytania, których adresat nie jest w stanie odkodować. W takiej sytuacji również wystarczy zmienić ustawienia smartfona.

Lokalizacja odpowiedniej funkcji zależy od urządzenia. Najczęściej znaleźć ją można w sekcji dotyczącej wiadomości SMS. Ustawienie to może występować pod różnymi nazwami – zwykle jest to alfabet GSM lub tryb wprowadzania. W pierwszym przypadku należy wyłączyć funkcję, a w drugiej – uruchomić opcję automatyczną.

Problemy z aplikacją SMS

Zdarza się też, że za nieprawidłowe wyświetlanie emotikon odpowiada aplikacja SMS. Problem ten dotyczy przede wszystkim domyślnych systemów do wysyłania wiadomości znajdujących się na każdym smartfonie. Nie wszystkie osoby wiedzą, że na telefonach komórkowych można instalować różne aplikacje do obsługi SMS. Wystarczy pobrać nowy program i nadać mu uprawnienia, by domyślnie odpowiadał za odbieranie i wysyłanie SMS-ów.

Wśród aplikacji, które mogą zastąpić domyślny system do obsługi SMS, warto wyróżnić Wiadomości Google, Textra SMS, Signal, Chomp SMS czy YAATA SMS i MMS. Aplikacje te mogą przejąć odbieranie wiadomości przez smartfon, jednocześnie oferując dodatkowe funkcje. Niektóre z nich zapewniają pełne szyfrowanie tekstu, dzięki czemu są one zabezpieczone przed wykradzeniem przez hackerów. Ma to znaczenie przede wszystkim w sytuacji, gdy łączysz się z ogólnodostępnymi sieciami.

Emotikony niedostępne w danym kraju

Ciekawostką jest, że w niektórych krajach producenci smartfonów przewidzieli możliwość stosowania unikatowych emotek, które są dostępne jedynie w konkretnym państwie. Jest tak m.in. w Japonii. Jeśli wiadomość zawierająca takie emotikony zostanie wysłana do użytkownika z innego kraju, prawdopodobnie w jej miejscu pojawi się pusty kwadrat lub właśnie znak zapytania. Problem ten nie jest jednak bardzo powszechny. Najczęściej brak wyświetlania emotikon wynika z zupełnie innych błędów.

Niezaktualizowany smartfon

Producenci współczesnych smartfonów dbają o to, by regularnie aktualizować systemy operacyjne w swoich urządzeniach. Urządzenia ze starą wersją oprogramowania często nie są w stanie wyświetlać nowych emotikon. Korzystanie z nieaktualnego systemu może powodować również inne problemy w bieżącym korzystaniu, dlatego warto od razu pobierać aktualizacje od producenta.

Problem wyświetlania się znaków zapytania zamiast emotikon najczęściej pojawia się w sytuacji, gdy rozmówca wysłał Ci ikonkę zawartą w nowym pakiecie aktualizacji. Bez aktualnej wersji oprogramowania nie ma możliwości wyświetlenia takich emotek.

Znaki zapytania zamiast emotikon – czasem wystarczy restart smartfona

Współczesne smartfony są wyposażone w wiele funkcji, dlatego czasem zdarza się, że ich system operacyjny na chwilę się psuje. W takim przypadku dobrym pomysłem jest wyłączenie i ponowne uruchomienie telefonu. To bardzo proste rozwiązanie, które często działa cuda. Pozwala na poradzenie sobie z zawieszonym systemem, który chwilowo mógł przestać poprawnie odczytywać emotikony.

Takie rozwiązanie działa jednak jedynie w sytuacji, gdy smartfon wcześniej wyświetlał emotki w odpowiedni sposób, ale nagle w miejscu kolorowych ikonek zaczęły pojawiać się puste kwadraty lub znaki zapytania. Jeśli od samego początku użytkowania urządzenia występował ten problem, przyczyny warto szukać w ustawieniach telefonu.

Różnice pomiędzy emotikonami na smartfonach z systemem Android i iOS

Większość użytkowników zdążyła już zauważyć, że emotikony na smartfonach z systemem Android i iOS wyświetlają się w nieco inny sposób. Ich szata graficzna zależy przede wszystkim od oprogramowania. Niektóre emotikony są bardzo podobne, a inne różnią się od siebie drastycznie – np. kolorem. Rozwiązanie tego problemu niestety nie jest możliwe. Producenci systemów Android i iOS przygotowują własne grafiki dla konkretnych emotek, dlatego na poszczególnych urządzeniach wyświetlają się one w zupełnie inny sposób.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak dana emotka będzie wyglądać na smartfonie z innym systemem operacyjnym, możesz wyszukać ją w internecie. Na wielu stronach znajdują się biblioteki przedstawiające wszystkie emotikony z telefonów z Androidem i iOS-em. Możesz też poprosić znajomego o pokazanie, jak na jego smartfonie wyświetla się dana ikonka.

Czy problemy z wyświetlaniem emotikon pojawiają się też w innych aplikacjach?

Zazwyczaj problem wyświetlania znaków zapytania lub pustych kwadratów zamiast emotikon dotyczy jedynie SMS-ów. W innych aplikacjach takie ikony pojawiają się w sposób poprawny. Osoby, których smartfony mają problem z prawidłowym wyświetlaniem emotek, mogą więc korzystać z zewnętrznych programów, jak np. Messenger czy WhatsApp. Takie aplikacje wymagają jednak dostępu do internetu, dlatego nie są tak uniwersalne jak SMS-y.

Awarie mogą pojawić się w każdej aplikacji – także w tej, w której zwykle emotikony wyświetlały się poprawnie. Najczęściej wynika to z braku aktualizacji programu czy całego systemu lub wewnętrznego błędu, którego naprawieniem musi zająć się producent aplikacji.

Jak sprawdzić czy urządzenie obsługuje najnowsze emotikony?

Możesz sprawdzić wersję Unicode obsługiwaną przez Twoje urządzenie w specyfikacjach systemu operacyjnego. Innym rozwiązaniem jest wyszukanie informacji online na temat kompatybilności Twojej wersji urządzenia z najnowszym wariantem Unicode. Czasami wnioski można wyciągnąć również poprzez przetestowanie, które z emotek przesłanych przez rozmówcę wyświetlą się na Twoim smartfonie. Jeśli niektóre z nich pojawiają się prawidłowo, a zamiast innych występuje pusty kwadrat lub znak zapytania, może to wskazywać na brak kompatybilności z aktualną biblioteką emotikonów.

Podsumowanie

  • Problem z wyświetlaniem znaków zapytania zamiast emotikon najczęściej wynika z ustawień smartfona. Można je łatwo zmienić, wchodząc w panel odpowiadający za funkcję wiadomości SMS.
  • Zdarza się, że znaki zapytania pojawiają się zamiast emotikon w sytuacji, gdy smartfon dawno nie był aktualizowany. Wówczas wystarczy pobrać nowszą wersję oprogramowania.
  • Problem zamiany emotikon na znaki zapytania najczęściej dotyczy sytuacji, w której wiadomości są wymieniane pomiędzy urządzeniami z systemem operacyjnym iOS i Android. Często nie da się temu zaradzić – wynika to ze znacznych różnic w tych smartfonach.
  • Niekiedy problem z wyświetlaniem emotikonów wynika z nagłego błędu systemu. W wielu przypadkach sposobem na poradzenie sobie z tym zjawiskiem jest zrestartowanie smartfona.

FAQ

Znaki zapytania są elementem polskiej interpunkcji. Niektóre osoby mają tendencję do wstawiania ich w nadmiernej liczbie, dlatego nie zawsze taki ciąg ikon wskazuje na błąd. Zanim zaczniesz zmieniać ustawienia w smartfonie, upewnij się, że w danej sytuacji znaki zapytania faktycznie świadczą o złym kodowaniu emotikon, a nie są wynikiem intencji rozmówcy.
Kwadrat zwykle pojawia się w sytuacji, gdy system lub aplikacja nie ma w swojej bazie czcionek odpowiedniego znaku dla danej emotki. Znak zapytania wskazuje na to, że oprogramowanie nie jest w stanie poprawnie zinterpretować konkretnego symbolu Unicode. Często zdarza się to, gdy smartfon stara się znaleźć zastępczy znak, ale nie ma dostępnego odpowiedniego odwzorowania.
Niektóre aplikacje lub klawiatury stron mogą oferować własne biblioteki emotikonów, które działają niezależnie od czcionek zainstalowanych na urządzeniu. Instalacja takich aplikacji może umożliwić wyświetlanie nowszych ikon na starszych urządzeniach. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku smartfonów sprzed co najmniej kilku lat, których system operacyjny nie jest już wspierany i nie podlega aktualizacjom.
W wielu przypadkach instalacja alternatywnej klawiatury, która oferuje rozszerzoną bazę emotek, może być rozwiązaniem. Te systemy często aktualizują swoje biblioteki niezależnie od zmian wersji systemu operacyjnego.
star ocena
Oceń tą stronę
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.