Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Aplikacje do liczenia kalorii – TOP 3

aplikacja do liczenia kalorii

Ostatnia aktualizacja: 2023-12-01

Jakie aplikacje do liczenia kalorii będą najlepsze na Twojego smartfona? Która aplikacja warta jest zainstalowania? To wszystko omawiamy w poniższym poradniku!

Aplikacje do liczenia kalorii – wprowadzenie

Apki do liczenia kalorii zyskują w ostatnim czasie na popularności. Dlaczego? Bycie fit jest ostatnio w modzie (i dobrze), gdyż naszą cywilizację trapi coraz więcej przypadłości i chorób związanych z niewłaściwym trybem życia i żywieniem.

To ostatnie możesz poprawić dzięki aplikacjom do liczenia kalorii!

Co to są kalorie?

W dietetyce kaloria (cal) to jednostka energii przyswajana przez ludzki organizm po spożyciu danego produktu. Często dla wygody owa ilość energii wyrażana jest w kilokaloriach (kcal). Naturalnie 1 kcal to 1000 kalorii.

Przeciętny ludzki organizm ma zapotrzebowanie na określoną ilość kalorii na dobę. Jej nadmiar może być bardzo szkodliwy, gdyż może doprowadzać do nadwagi, a ta z kolei do chorób układu krążenia i chorób serca. Dlatego warto pilnować kalorie! Tym bardziej, że w zależności od rodzaju przyswajanego pokarmu, wartość energetyczna może być zupełnie różna, np.:

 • 1 g białka = ok. 4 kcal
 • 1 g węglowodanów = ok. 4 kcal
 • 1 g tłuszczów = ok. 9 kcal

No dobrze, ale ile kilokalorii potrzebuje Twój organizm? Jaka wartość będzie optymalna, żeby nie było ich za mało i zbyt dużo? W tym właśnie będą Ci pomagać aplikacje do liczenia kalorii!

Najlepsze aplikacje do liczenia kalorii

Oto polecane przez nas programy na smartfona, których zadaniem jest liczenie kalorii.

FatSecret

 • Ocena: 4,7/5 (767 tys. ocen)
 • Pobrań: >50 mln

Przyznam szczerze, że sam posiadam tę aplikację na swoim osobistym smartfonie. Logując się w tej aplikacji pierwszy raz wybierasz swój cel: utratę wagi, jej utrzymanie lub przyrost. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.

Załóżmy, że chcesz stracić wagę. Moja wynosi obecnie około 82 kg przy wzroście 179 cm. Ta aplikacja do liczenia kalorii potrzebuje jeszcze jedną informację: mianowicie jaki prowadzisz tryb życia. Do wyboru masz Siedzący, Mało Aktywny, Aktywny lub Bardzo Aktywny. Nie wypowiem się w tym temacie ;) Zaznacz nieco wcześniej ile kilogramów chcesz schudnąć i… gotowe!

Tzn. jeszcze nic się nie wydarzyło, bo i tak wszystko zależy od Ciebie i Twojej samodyscypliny. Aplikacja do liczenia kalorii FatSecret po udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytania podpowie, ile potrzebujesz kalorii, aby osiągnąć docelową wagę. W chwili pisania tego artykułu (31.07.2023) ważyłem wspomniane 82 kg, a ustawiona wg mnie docelowa waga to 77 kg. Fajne jest to, że apka daje mi 2 drogi: szybszą i wolniejszą, ale „bez szoku dla organizmu”. Kalkulator kalorii wylicza, że osiągnę 77 kg 9 października utrzymując limit 2300 kcal lub nawet 4 września, lecz wtedy nie mogę przekraczać wyśrubowanych 1800 kcal dziennie. Ciężka sprawa!

Hipotetycznie ustawiłem sobie na Śniadanie… kebaba (na potrzeby kalkulacji naturalnie), pominąłem Lunch, a na Obiad dałem sobie… pizzę, ale nie taką niezdrową, a warzywami (no i z odrobiną mięsa), ale na cienkim cieście. Według kalkulatora FatSecret oba posiłki stanowią niecałe 50% mojego zapotrzebowania na kalorie, biorąc pod uwagę chęć odchudzenia się o całe 5 kg. Niestety mowa o… jednym kebabie i jednym kawałku (1 z 8) pizzy! Nie ma lekko.

Aplikacja oczywiście ma dziennik raportów, możliwość edycji i wyboru posiłków z Internetu (jak i całych przepisów!), a wszystko będzie szybko przeliczone. Możesz więc dostosować swoje posiłki kiedy chcesz i jak tylko chcesz! Do wyboru jest też wersja Premium w wersji na 1, 3 i 12 miesięcy. Płacąc na rok z góry (199,99 zł) oszczędzasz 55%. FatSecret mogę śmiało polecić!

Fitatu Licznik Kalorii i Dieta

 • Ocena: 4,8/5 (85 tys. ocen)
 • Pobrań: >5 mln

Kolejna aplikacja do liczenia kalorii ma jeszcze nieco lepszą ocenę na Google Store, choć wyraźnie mniej pobrań. Czego można się spodziewać i oczekiwać po programie Fitatu Licznik Kalorii i Dieta?

aplikacje do liczenia kalorii

Dla potrzeb kalkulacji i w celu weryfikacji kalkulatora wprowadziłem te same założenia, co poprzednio. Założyłem chęć utraty 5 kilogramów wagi. Aplikacja pyta praktycznie o to samo, co w FatSecret, choć akurat brakło informacji o trybie życia (aktywny, nieaktywny, umiarkowany itd.). Ciekawostką była możliwość zamiany jednostek metrycznych na inne. Fitatu niemal od razu podał gotową strategię: mogę łatwo i przyjemnie uzyskać 77 kg (redukcja o 5 kg) w nieco ponad 2 miesiące (31 lipiec – 9 październik), o ile będę przestrzegał dzienny limit kalorii w wysokości 2310 kcal. Wyniki obu kalkulatorów różnią się tylko o około 0,5%, można więc założyć, że są jak najbardziej poprawne.

aplikacje do liczenia kalorii

Podobnie jak w FatSecret, Fitatu prowadzi dziennik żywieniowy. Określasz rodzaj i liczbę posiłków, które są podzielone tak samo (Śniadanie, II Śniadani, Lunch, Obiad, Przekąska, Kolacja). Oczywiście nie wszystkie musisz zagospodarować! Nie o to w tym wszystkim chodzi. Niewielką przewagą Fitatu są wg mnie załączone grafiki i zdjęcia potraw, sporym minusem jest za to oprawa graficzna. To oczywiście kwestia dość subiektywna, ale dla mnie osobiście bardziej przejrzysty i czytelny jest interfejs apki FatSecret.

aplikacje do liczenia kalorii

Ciekawostką jest opcja… Post, a dokładniej kilka jego rodzajów. Fitatu wszystko wyjaśnia i rozwiewa wątpliwości na jego temat. Jeszcze na koniec dosłownie parę słów na temat wersji Premium – właśnie trwa „Wielka Letnia Wyprzedaż”, w której Fitatu Premium kosztuje tylko 4,17 zł miesięcznie! Trzeba przyznać, że to uczciwa cena i naprawdę atrakcyjna na tle bezpośredniej konkurencji.

aplikacje do liczenia kalorii

DiabScale

 • Ocena: 4,7/5 (9 tys. ocen)
 • Pobrań: >500 tys.

Wśród najlepszych aplikacji do liczenia kalorii nie sposób nie wymienić DiabScale (VitaScale). Ponownie mamy do czynienia z apką o bardzo wysokiej średniej ocenie w sklepie Google Play równej 4,7 na 5. Aplikacja ta zawiera reklamy, ale w zamian jest bezpłatna.

aplikacje do liczenia kalorii

I ponownie „na dzień dobry” należy uzupełnić parę słów o sobie. Płeć, data urodzenia, wzrost, aktualna waga, aktywność fizyczna oraz swój cel. Co ciekawe, można wybrać jak szybko chcesz schudnąć (tempo szybkie, normalne itp.; analogicznie przybrać na wadze). Co robi kalkulator kalorii? Wylicza moje zapotrzebowanie, aby osiągnąć efekt. W moim przypadku (tempo normalne, redukcja z 82 do 77 kg) było to 2160 kcal dziennie – wynik ten nieco odstaje od wcześniejszej dwójki o jakieś 6-7%. Różnica jest więc dość zauważalna.

aplikacje do liczenia kalorii

DiabScale podaje nie tylko procentowy udział danego posiłku w obligatoryjnych kcal, ale także osobno dla tłuszczów, węglowodanów i białek. Nie możesz przekroczyć limitu 100%! Dziennik „zadań”, a raczej diety z jednej strony zdaje się tu być bardziej elastyczny, z drugiej strony osobiście cenię sobie znacznie bardziej uporządkowany układ i podział dnia/posiłków rodem z FatSecret i Fitatu. Nie oznacza to, że DiabScale jest tu na przegranej pozycji – z pewnością znajdzie spore grono zwolenników!

aplikacje do liczenia kalorii

Dobra wiadomość dla osób ceniących sobie życie bez uciążliwych reklam, choć te w DiabScale są raczej bardzo subtelne. Wersja Premium umożliwia korzystanie z tej aplikacji do liczenia kalorii bez wyświetlania jakichkolwiek reklam! Cena takiego dobrodziejstwa wynosi tylko 11,99 zł za 3 miesiące. To niewiele, z drugiej strony subskrypcja ta nie daje żadnych nowych opcji czy funkcjonalności.

Aplikacje do liczenia kalorii telefon – podsumowanie

Która apka do liczenia kalorii jest najlepsza? Trudno jednoznacznie stwierdzić, bo każda ma swoje zalety i nieliczne wady! W związku z tym warto je przetestować na swoim telefonie przed podjęciem ostatecznej decyzji. W wielu aspektach może decydować subiektywna ocena.

Dla mnie osobiście najbardziej do gustu przypadła aplikacja FatSecret, której baza produktów wydaje się być największa, ma najlepszy interfejs i funkcjonalności.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

 • Które aplikacje do liczenia kalorii są najlepsze?
 • Które aplikacje do liczenia kalorii są darmowe?
 • Skąd możesz pobrać aplikacje do liczenia kalorii?

Najpopularniejsze telefony w 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (4 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.