Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone

Zalany telefon? To nie takie straszne!

13

Zalanie to jedna z najczęstszych katastrof, jakie mogą spotkać smartfona. Chwila nieuwagi i nasz telefon komórkowy może odejść do lepszego świata, wyciągając z kieszeni paruset złotych na naprawę. Istnieją różne metody reanimacji. Które z nich naprawdę działają? Postanowiliśmy przeanalizować liczne mity krążące po internecie.


>>> Wodoszczelne telefony <<<


Większość użytkowników smartfonów z pewnością nie raz przeklinało producentów na brak wodoodporności w (często) bardzo drogich konstrukcjach. Oczywiście na rynku znajdziemy modele, które będziemy mogli wziąć pod prysznic, jednak są w zdecydowanej mniejszości. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemu jest… no cóż, nie narażanie telefonu komórkowego na działanie wody. Są jednak sytuacje, których nie sposób uniknąć – przypadkowe strącenie, rozlanie bądź wypadek losowy spowoduje zamoczenie urządzenia. Jeśli w porę nie zareagujemy, wtedy będziemy musieli pogodzić się z dość dużym wydatkiem pieniężnym.

W internecie znajdziemy setki różnorakich porad, mających uratować naszego smartfona, jednak większość z nich możemy wsadzić między bajki. Nauczeni doświadczeniem, postanowiliśmy przyjrzeć się pięciu najpopularniejszym sposobom reanimacji telefonu


Mityczne sposoby na reanimację smartfona

Mit nr 1: Ryż

Ryz - zalanie telefonu

fot. Flickr

Pierwszym mitem jest wsadzenie zalanego urządzenia do ryżu. Głównym argumentem zwolenników tego sposobu są właściwości higroskopijne azjatyckiego zboża. Zadaniem małych ziarenek jest zaabsorbowanie wody znajdującej się w obudowie. Proces ten – według zaleceń – ma trwać przez 12-14 kolejnych godzin. Do tej pory nie udało się naukowo udowodnić, że ten sposób faktycznie działa, lecz w internecie znajdziemy całą masę pozytywnych opinii. A może sukces tkwi w tym, że smartfon sam schnie w ciągu tych 12 godzin?

Pamiętajmy, że telefon wsadzamy do surowego, nieugotowanego ryżu!

Prawdopodobieństwo powodzenia: 2/5


Mit nr 2: Suszarka

Suszarka - zalany telefon

fot. Flickr

Piękniejsza część populacji z pewnością zarekomenduje klasyczny proces suszenia przy użyciu suszarki. Skierowanie gorącego źródła powietrza na urządzenie elektryczne ma przyspieszyć parowanie wody. Biorąc pod uwagę właściwości termiczne oraz elektrostatyczne smartfona, ten sposób rozwiązania problemu jest najgorszym z możliwych. Współczesne komórki to niezwykle skomplikowana elektronika, bardzo czuła na wahania temperatury i różnego rodzaju przepięcia. Suszarka jedynie pogorszy, i tak wystarczająco beznadziejną sytuację. Jak do tego dołożymy spięcie… cóż, można szykować pieniądze na nowego smartfona.

Prawdopodobieństwo powodzenia 0/5


Mit nr 3: Słońce

Slonce - zalany telefon

fot. Flickr

Słońce powoduje szybsze schnięcie prania – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. A jeśli postanowimy tak potraktować naszego zalanego smartfona? To naprawdę działa! Ważne aby pamiętać o nie wystawianiu ekranu telefonu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – mogą one nieodwracalnie uszkodzić matrycę wyświetlacza. W zależności od pory roku oraz pory dnia, poszczególne części suszymy od kilkudziesięciu minut do trzech godzin. Przed złożeniem telefonu należy odczekać około pół godziny, aby temperatura materiału wróciła do normy. Powodzenie misji zależy od wyczucia czasu schnięcia.

Prawdopodobieństwo powodzenia 3/5


Mit nr 4: Kaloryfer

Kaloryfer - zalany telefon

fot. Flickr

Jeśli nie mamy pod ręką promieni słonecznych, to warto pomyśleć o domowym kaloryferze. Jednak aby to zadziałało, należy trzymać się paru żelaznych zasad. Po pierwsze – nigdy nie dotykamy smartfonem kaloryfera, ponieważ różnica ładunków elektrostatycznych może spowodować wystąpienie iskry, a w rezultacie uszkodzenie elektroniki urządzenia. Po drugie – kaloryfer musi być wystarczająco ciepły, lecz bez zbytniej przesady. Po trzecie – chrońmy wyświetlacz. Na koniec najważniejsze: baterię umieszczamy oddzielnie, gdyż zbyt wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na żywotność źródła energii.

Prawdopodobieństwo powodzenia 2/5


Mit nr 5: Alkohol

Alkohol - zalany telefon

fot. Flickr

Alkohol to jedna z pierwszych substancji wynalezionych przez człowieka. Oprócz znanego działania na nasz układ nerwowy, płyn ten charakteryzuje się właściwościami wysuszającymi. Aby skutecznie osuszyć elementy smartfona, należy nasączyć szmatkę spirytusem 95-procentowym, a następnie przetrzeć elementy elektroniczne. Bez obaw – ten zabieg spowoduje wyparowanie wody, jednak nie jest w pełni skuteczny i wymaga odłożenia wyczyszczonego smartfona na co najmniej 12 godzin.

Pod żadnym pozorem nie kąpiemy smartfona w szklance z wódką! – to nie zadziała i ostatecznie uśmierci smartfona.

Prawdopodobieństwo powodzenia 4/5


Wskrzeszamy smartfona

Jak skutecznie wskrzesić telefon komórkowy? Przede wszystkim nie panikować. Pierwszym krokiem powinno być natychmiastowe wyciągnięcie baterii – prąd krążący po układach scalonych może spowodować spięcie, a w konsekwencji nieodwracalne zniszczyć drogie urządzenie. Smartfony z wbudowaną baterią wyłączamy z poziomu systemu operacyjnego, przytrzymując klawisz zasilania. Szybkość reakcji jest tutaj kluczowa.

Następnie przechodzimy do rozbiórki telefonu. Wyciągamy każdy ruchomy element, z kartą SIM oraz kartą pamięci na czele. Jeśli nie czujemy się na siłach, to unikamy odkręcania śrubek mocujących – zostawmy to profesjonalistom. Dodatkowo utracimy gwarancję producenta i nie będziemy mogli skorzystać z naprawy serwisowej.

Pod żadnym pozorem nie uruchamiamy ponownie smartfona! Nawet odrobina wody może spowodować wyżej wspomniane spięcie.


Koszt naprawy zalanego telefonu komórkowego

Sprawdziło się najgorsze i nasz smartfon nie wykazuje żadnych oznak życia? Jeśli wcześniej nie ubezpieczyliśmy naszego telefonu u operatora na wypadek zalania, jedyną możliwością naprawy urządzenia będzie udanie się do autoryzowanego punktu naprawy telefonów i dokonanie odpłatnej usługi.

Każdy producent telefonów komórkowych wykluczył zalanie jako podstawę do roszczenia gwarancyjnego. Koszt naprawy zależy od rodzaju uszkodzenia. W najgorszym wypadku woda mogła uszkodzić płytę główną urządzenia – wtedy (w zależności od modelu) musimy przygotować się na wydatek rzędu 500-1000 złotych. Stosunkowo mniej kosztownym efektem zalania jest korozja. Czyszczenie smartfona zmusi nas do wydania około 200400 złotych.

Niektóre serwisy oferują kompleksowe suszenie smartfona. Cena takiej usługi waha się w graniach 50-200 złotych

Uwaga! Dokonywanie napraw w nieautoryzowanym punkcie powoduje utratę gwarancji!


>>> Wodoszczelne telefony <<<


Jak zabezpieczyć się przed skutkami zalania

Najprostszym sposobem zabezpieczenia się przed zalaniem smartfona jest zakup wodoszczelnej obudowy. Tego typu rozwiązanie jest droższe od tradycyjnego pokrowca, jednak uchroni nas przed nieprzyjemnymi skutkami działania wody. Warto zwrócić uwagę na normę wodoszczelności IP, którą znajdziemy na opakowaniu obudowy. Największą ochronę gwarantuje IP68 – pełne zabezpieczenie przed pyłem oraz zanurzeniem w wodzie o głębokości 1 metra przez 30 minut. Norma została szczegółowo objaśniona w encyklopedii Wikipedia.

Innym rozwiązaniem jest ubezpieczenie telefonu komórkowego u operatora, co zagwarantuje nam darmową naprawę. Każdy operator oferuje specjalną kwotę, która dodawana jest do comiesięcznego zobowiązania. W przypadku zalania (oraz innych szkód spowodowanych przed użytkownika), sieć dokonuje darmowej naprawy.

Zalany telefon? To nie takie straszne!
4.2 (83.84%) 99 głosów

{{selectedInfo}}
+48
  • {{ error }}
Proszę zaznaczyć powyższe zgody
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.