Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Vectra czy Orange? Który Internet wybrać w 2024 roku?

Vectra vs Orange

Który Internet jest lepszy – Vectra czy Orange? Zastanawiasz się z jakiej firmy skorzystać? Zrobiliśmy dla Ciebie porównanie dwóch wiodących firm dostarczających usługę internetową. Czyja oferta jest korzystniejsza? Wiele oczywiście zależy, czego konkretnie potrzebujesz oraz jaka jest dostępność danego operatora w Twojej okolicy.

Zasięg – Vectra czy Orange?

Pod względem zasięgu oferty kablowej Internetu faktem jest, że w Polsce Orange oferuje najbardziej rozbudowaną sieć. „Odziedziczył” on strukturę sieci jeszcze po Telekomunikacji Polskiej i ją dodatkowo rozszerzył i unowocześnił. Orange jest obecny na terenie całego kraju we wszystkich większych miastach. Co istotne, ma on dostęp światłowodu również w wielu mniejszych miejscowościach. Dodatkowo często zdarza się, że tam gdzie inni operatorzy nie mają technicznych możliwości świadczenia usług, tam taką możliwość ma Orange. Dodatkowo Orange jest nominalnie jednym z 4 głównych operatorów sieci komórkowych, a co za tym idzie także Internetu mobilnego. Dlatego tutaj również ma przewagę.

Vectra w tym wypadku stoi na gorszej pozycji. Co nie znaczy, że na straconej. Przez lata inwestowała i rozszerzała swoją infrastrukturę. Jest obecna w całym kraju na znacznym obszarze. W praktycznie wszystkich większych, a także w wielu mniejszych miastach. Natomiast może się zdarzyć, że nie będzie świadczyła usługi na konkretnej ulicy bo akurat tutaj nie dotarła. Dlatego na samym początku zawsze warto sprawdzić konkretną lokalizację. Jeśli chodzi zaś o Internet Mobilny Vectra korzysta z infrastruktury sieci Play. Zatem tam gdzie fioletowy operator ma zasięg – z usługami Vectry nie powinno być problemu. W tej kategorii patrząc niezależnie zdecydowanie wygrywa oferta Orange.

Zwycięzca: Orange.

Internet światłowodowy – Vectra czy Orange?

Tutaj sprawa jak zwykle jest skomplikowana. Spróbujemy jednak choć trochę ją uprościć. Vectra aktualnie ma kilka możliwości abonamentu na Internet kablowy. Tutaj najniższy abonament rozpoczyna się od kwoty 44,99 zł. W ramach tak skonstruowanego pakietu dostajesz dostęp do sieci z maksymalną prędkością na poziomie 300 Mb/s. Prędkość wysyłania w tym wypadku wynosi maksymalnie 40 Mb/s. Dodatkowo otrzymujesz dostęp do 39 kanałów telewizyjnych. Kolejnym progiem jest kwota 49,99 zł miesięcznie. I tutaj masz szereg opcji do wyboru. Możesz wybrać prędkość do 450 i 50 Mb/s wysyłania z 39 kanałami TV. Możesz także wybrać po prostu szybszy Internet i za tą samą opłatą przez pierwsze 3 miesiące otrzymujesz wtedy do 600 Mb/s na pobieranie i 60 Mb/s wysyłanie. Od 4 miesiąca za ten abonament płacisz 59,99 zł. Wszystkie umowy są na 12 miesięcy. Dodatkowo teraz jest dostępna oferta specjalna, gdzie wybrane pakiety możesz zgarnąć z krótszym okresem zobowiązania (9 miesięcy). A żeby tego było mało, możesz także wybrać ofertę bezterminową, jednak tutaj musisz się liczyć z odpowiednio większymi o 5, 10 lub 15 zł opłatami w zależności od oferty.

A teraz oferta Orange. W tym wypadku dostajesz do wyboru trzy podstawowe taryfy internetowe. Za podstawową ofertę będziesz musiał zapłacić 59,98 zł. W ramach tej oferty otrzymasz dostęp do światłowodu o prędkości do 300 Mb/s. Przy czym jest to prędkość pobierania danych. Prędkość wysyłania danych jest niższa i wynosi w tym wypadku 50 Mb/s. Kolejna opcja, to już koszt w wysokości 69,98 miesięcznie. Tutaj prędkość pobierania wynosi maksymalnie 600 Mb/s a prędkość wysyłania 100 Mb/s. Ostatnim progiem abonamentowym jest Orange Światłowód 1 Gb/s. Za ten abonament przyjdzie Ci płacić miesięcznie 79,98 zł. Prędkość pobierania wynosi tutaj maksymalnie 1 Gb/s, zaś pobierania do 300 Mb/s. Stawki te obowiązują przy umowie na 24 miesiące. Możesz również podpisać umowę bezterminową, jednak wtedy każdy z abonamentów będzie droższy o 10 zł.

Jak rozstrzygnąć kto jest lepszy w tym wypadku? Jeżeli spojrzymy na możliwości konfiguracji i cenę, to tutaj lepsza okazuje się Vectra. Jedynym mocniejszym elementem Orange jest najwyższa oferta w której prędkość wynosi do 1 GB/s

Zwycięzca: Vectra.

Rodzaj oferty – Vectra czy Orange?

W tym podpunkcie szybko omówimy także ofertę Internetu mobilnego, bo obaj operatorzy taką posiadają. Dodatkowo nawet tam gdzie nie można puścić Internetu po kablu, można zastanowić się nad opcją mobilną. Zawsze może to być również dodatek do usługi podstawowej.

Vectra ma w swojej ofercie trzy podstawowe warianty tej usługi. Za podstawowy Internet mobilny będziesz musiał zapłacić miesięcznie 19,99 zł i otrzymasz limit transmisji danych na poziomie 20 GB. Kolejny próg to Internet mobilny za 44,99 zł z limitem 100 GB. Ostatni wariant kosztuje 64,99 zł i otrzymujesz w tym wariancie 300 GB limitu transmisji danych. Tutaj umowy podpisujesz na 24 miesiące, a opłata aktywacyjna wynosi 19,99 zł. Ale możesz zdecydować się także na ofertę bezterminową. Ceny i parametry są identyczne, jedynie opłata aktywacyjna wzrasta do poziomu 49,99 zł.

A co na to Orange? Tutaj masz również trzy podstawowe warianty. W Internecie Mobilnym Podstawowym otrzymujesz 10 GB limitu transmisji danych i płacisz miesięcznie 9,99 zł. W Internecie Mobilnym Optymalnym otrzymujesz 50 GB za 39,99 zł. W obu tych wariantach płacisz opłatę aktywacyjną na poziomie 19,99 zł. Trzeci wariant to Internet Domowy 4G za kwotę 59,99 zł. Otrzymujesz tutaj 250 GB transmisji danych + dodatkowe 250 GB w tzw. Strefie Domowej. Dodatkowo nie liczy się transfer między północą a godziną 8 rano. Opłata aktywacyjna w tym wypadku wynosi 49,99 zł. Umowy podpisywane są na 24 miesiące. Orange ma również jedną umowę krótszą – na 12 miesięcy. Koszt takiego abonamentu wynosi 69,99 zł i otrzymujesz tutaj 250 GB limitu transmisji danych.

Mamy tutaj dość zróżnicowaną ofertę. Trzeba by było podejść po prostu do konkretnego abonamentu i konkretnej kwoty. Jednak Vectra ma lekką przewagę jeśli chodzi o wybór oferty bezterminowej.

Zwycięzca: Vectra.

Dodatkowe możliwości – Vectra czy Orange?

Zarówno Vectra, jak i Orange posiadają kompleksową ofertę. Oznacza to, że nie ograniczają się do samej oferty internetowej. Jeśli wybierzesz Vectrę, możesz dobrać także inne usługi, np. telewizję. W pakiecie łączonym zazwyczaj bardziej się opłaca. Dodatkowo możesz także dobrać platformy streamingowe w postaci choćby Netflixa. Ale to nie wszystko. Vectra także oferuje usługi telefonii komórkowej. Oczywiście ma także w swojej ofercie dodatkowe pakiety danych, a także urządzenia rozszerzające możliwości usług takie jak choćby multiroomy.

Orange również nie ustępuje pod względem usług dodatkowych. Tutaj także możesz dobrać pełen pakiet usług. Pomarańczowa sieci znana jest oczywiście z telefonii komórkowej. Ale w swojej ofercie posiada również telewizję, czy choćby takie usługi jak Orange Energia. Jeśli zatem chcesz kompleksowo dobrać ofertę, tutaj również nie będzie z tym problemu.

W tym punkcie tak naprawdę wszystko zależy od Twoich potrzeb.

Zwycięzca: remis.

Czas trwania umowy – Vectra czy Orange?

Tutaj sprawa wygląda interesująco. Vectra podstawowe oferty internetowe, ma w umowach na 12 miesięcy. Możesz także wybrać opcję bezterminową, jednak w zależności od wybranego abonamentu zapłacisz 5, 10 lub 15 zł więcej. W tym ostatnim wariancie porównujemy oczywiście pierwsze 3 miesiące, gdyż potem różnica wynosi jedynie 5 zł. Dodatkowo Vectra oferuje jeszcze ofertę specjalną na jedynie 9 miesięcy.

Orange z kolei premiuje umowy na 24 miesiące w podstawowej ofercie. Możesz oczywiście wybrać tutaj wariant bezterminowy, jednak w takim wypadku musisz liczyć się z opłatą o 10 zł miesięcznie droższą w przypadku każdego z abonamentów. Dlatego w tej kategorii dość mocno wygrywa Vectra.

Zwycięzca: Vectra.

Podsumowanie – Vectra czy Orange?

Wynik: 4:2.

Obie sieci mają sporo do zaoferowania. Zarówno Vectra, jak i Orange mają w swoim zestawie kompleksowe oferty. W naszym zestawieniu wygrała jednak Vectra, która uzyskała przewagę między innymi w podstawowej ofercie czy też w długości umowy. Wiele jednak zależy od zasięgu i dostępu danego operatora, a w tym wypadku znacznie lepszy okazuje się Orange. Warto także zauważyć, że wynik może być inny, jeśli będziesz chciał dobierać dodatkowe usługi. Tutaj musisz brać pod uwagę indywidualnie skonfigurowaną ofertę.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
Oceń tą stronę
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: