Czy zastanawiałeś się może, ile kosztuje ładowanie telefonu? Kto nie spędził ostatnich dwóch lat pod kamieniem, ten wiem, że ceny poszybowały w górę, a inflacja, choć spada, cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jednym z powodów występowania tej ostatniej są rosnące ceny energii. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztuje naładowanie telefonu komórkowego.
- 1. Ile kosztuje ładowanie telefonu – wstęp
- 2. Ile kosztuje prąd w 2023 roku?
- 3. Ile kosztuje naładowanie smartfona?
- 4. Czy tryby ładowania mają wpływ na zużycie energii?
- 5. Czy podłączona ładowarka do prądu cały czas pobiera prąd?
- 6. Ile kosztuje naładowanie telefonu? Podsumowanie
Ile kosztuje ładowanie telefonu – wstęp
Rosnące ceny energii to jeden z powodów inflacji. Niestety nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się odwrócić (choć analitycy wskazują, że będzie wyhamowywał). Czy jesteś w stanie zaoszczędzić realne pieniądze na ładowaniu smartfona?
Sprawdźmy to.
Ile kosztuje prąd w 2023 roku?
Niestety ostatnimi czasy – nie tylko w Polsce, ale i na świecie – ceny energii elektrycznej mocno poszybowały w górę. Ile zapłacimy za prąd w tym roku? Ile kosztuje prąd/pobór energii elektrycznej w naszym kraju?
Nie ma jednej ceny prądu. 1 kWh kosztuje różnie w zależności o miejsca, które chcemy sprawdzić oraz od dostawcy. Ceny mogą różnić się od siebie w zależności czy będzie to Enea S.A, Energa, Innogy, Tauron PE czy jakiś inny dostawca.
Warto jednak pamiętać, że ze względu na rosnące ceny na rynku, rząd zdecydował się wprowadzić programy ochronne, które mają uchronić klientów (a w zasadzie ich portfele) przez podwyżkami. Ustalono ustawową maksymalną cenę prądu na poziomie 693 złote za MWh. Warto pamiętać, że dotyczy ona tylko pewnego pułapu zużycia prądu – niektóre podmioty są uprawnione do zwiększenia tych limitów (więcej informacji można znaleźć na stronie https://samorzad.gov.pl/.
Przyjmijmy więc na potrzeby tego tekstu, że 1 kWh kosztuje 0,6930 złotych. Ze wszystkimi podatkami będzie to 0,8524 złotych. Tyle kosztuje nas prąd w bieżącym roku, co naturalnie przekłada się na koszt ładowania smartfona w domowych gniazdkach.
No dobrze, ale ile kosztuje ładowanie telefonu komórkowego w praktyce?
Ile kosztuje naładowanie smartfona?
Podstawowym kosztem związanym z ładowaniem smartfona jest zużycie energii elektrycznej. Do ładowania telefonu używamy ładowarki, która pobiera energię z sieci. Zużycie energii zależy od kilku czynników, takich jak pojemność baterii, stan naładowania, typ telefonu i wydajność ładowarki. Dlatego należy pamiętać, że wszystkie te wyliczenia, to raczej szacunki mające pokazać skalę kosztów, nie zaś wiążące i precyzyjne wyliczenia.
Według szacunków, typowy smartfon o pojemności baterii przekraczającej 3000 mAh zużywa około 0,015-0,030 kWh energii podczas jednego pełnego ładowania. Oznacza to, ze za jedno ładowanie telefonu zapłacimy od 0,012 złotego do 0,0255 zł.
Miesięcznie więc za ładowanie telefonu zapłacimy od 30 do niemal 80 groszy, co finalnie da nam roczną kwotę na poziomie na poziomie od 4 złotych do niemal 10 złotych. Warto tu jednak pamiętać, że to suche wyliczenia, które nie biorą pod uwagę stopnia rozładowania telefonu, częstotliwości korzystania, a także przyzwyczajeń użytkowników, które mogą mieć relatywnie duży wpływ na koszty ładowania.
Co może mieć jeszcze wpływ na pobór energii przez smartfona? Czy ma na to wpływ sposób ładowania telefonu komórkowego? Jak oszczędzać prąd podczas ładowania smartfona czy innego urządzenia mobilnego w naszym domach?
Czy tryby ładowania mają wpływ na zużycie energii?
Niektóre telefony posiadają funkcje szybkiego ładowania lub bezprzewodowego ładowania, które mogą wpływać na ostateczną kwotę kosztów. Tacy producenci, jak np. Xiaomi, Infinix czy realme pracują nad technologiami grubo >200 W!
Szybkie ładowanie może być bardziej energochłonne, co oznacza wyższe koszty zużycia energii elektrycznej. Ładowanie bezprzewodowe również może być nieco mniej wydajne niż tradycyjne ładowanie kablowe, co może prowadzić do nieco wyższych kosztów. Niemniej jednak, różnice te są zazwyczaj minimalne i nie będą miały decydującego wpływu na czas ładowania smartfona.
Warto również pamiętać, że na przykład używanie ładowarki innej marki lub podróbki może prowadzić do większego zużycia energii i/lub być mniej efektywne. Ponadto, starzenie się baterii w telefonie może skutkować większym zużyciem energii podczas ładowania, co może prowadzić do wyższych kosztów.
Jest coś jeszcze, o czym wielu z nas stara się nie myśleć lub zapomnieć… Co to takiego?
Czy podłączona ładowarka do prądu cały czas pobiera prąd?
Ten scenariusz znamy wszyscy. W domu jest stałe miejsce do ładowania i mało kto pamięta o tym, aby odłączyć ładowarkę na przykład na noc/przez całą dobę. Czy ma to wpływ na zużycie energii? Co dzieje się z takim urządzeniem? Czy pobiera on prąd i czy za energię musimy wtedy płacić?
Niestety ma wpływ. Co prawda na rynku są dostępne ładowarki, które tego nie robią, ale nie jest ich wiele. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku większości ładowarek koszty te są niemal pomijalne i sięgają mniej więcej (pamiętajmy, że to uśrednione szacunki) 0,01 zł. W tym wypadku również należy pamiętać, że koszty mogą się różnić w zależności od ładowarki. Im ta jest potężniejsza, tym więcej energii zużyje. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nawet odłączenie wszystkich ładowarek od prądu nie wpłynie znacząco na obniżenie rachunków.
Warto to jednak robić, choćby ze względów ekologicznych. Jeśli chodzi o kwestię oszczędności, to przynajmniej już teraz wiesz, jak oszczędzać prąd – wystarczy, że ładowarka jest odłączona od gniazdka, gdy nie ładujesz telefonu! Ma ona bowiem wpływ na pobór energii elektrycznej.
Ile kosztuje naładowanie telefonu? Podsumowanie
Teraz już wiesz, ile kosztuje ładowanie telefonu komórkowego w 2024 roku. W skali całego roku raczej nie powinieneś przekroczyć kwoty 10 złotych, choć szacunki te dotyczą modeli z ogniwami >3000 mAh. Większość współczesnych smartfonów ma baterie o pojemności rzędu 5000 mAh, można więc założyć, że ostateczny koszt ładowania telefonu „dobije” do około 15 złotych. Tyle może wynieść roczny koszt ładowania telefonu komórkowego.
Wciąż nie jest to zbyt wiele, tym bardziej, że smartfony ładujemy praktycznie codziennie i to nawet po kilka godzin! Pamiętaj o odłączaniu ładowarki z kontaktu ze względu na niepotrzebne dalsze zużycie prądu.
Najpopularniejsze telefony z Androidem 2024 (wiele z nich ma pojemne baterie):