System Windows Phone czasy świetności ma już za sobą, ale przecież wszyscy pamiętamy, gdy Android i iOS miały poważnego konkurenta. Postanowiliśmy zebrać 10 najciekawszych telefonów z systemem Windows Phone i oczywiście… kolorowymi kafelkami.
- 1. Koniec Windows Phone
- 2. Nokia Lumia 1520
- 3. LG Swift 7
- 4. Nokia Lumia 930
- 5. HTC HD2
- 6. HP Elite x3
- 7. Nokia Lumia 800
- 8. Nokia Lumia 525
- 9. Nokia Lumia 1320
- 10. Nokia Lumia 735
- 11. Samsung Omnia W
- 12. Smartfony z Windows Phone – podsumowanie
Koniec Windows Phone
Windows Phone odszedł i wygląda na to, że odszedł na zawsze. Zanim jeszcze Android i iOS niemal całkiem opanowały rynek była nadzieja, że system operacyjny od firmy z Redmond będzie w stanie utrzymać swoją pozycję. W telefonach tego typu charakterystyczną cechą były kafelki zaczerpnięte z Windowsa 8.
Wiemy, że tak się nie stało, sam Microsoft wysłał jasny sygnał, że jeśli masz ciągle telefon z ich systemem, to na poważnie powinieneś rozważyć przesiadkę, bo 16 grudnia 2019 roku sklep z aplikacjami został zamknięty. Pewnie zrobiłeś to już dawno temu, ale może chcesz przypomnieć sobie „stare dzieje” z Windowsem w telefonie?
Nokia Lumia 1520
Telefon pojawił się na rynku 5 lat temu i jest niezłym dowodem na to, jak duże zmiany przeszedł świat technologii użytkowych. Wystarczy wspomnieć choćby o tym, że Nokia Lumia 1520 nazywana była phabletem, bo miała – jak na tamten czas – kolosalny wyświetlacz, czyli 6-calowy ekran w technologii IPS o rozdzielczości Full HD.
Urządzenie miało charakterystyczny ostry, prostokątny kształt. Sprzęt (i nie tylko on) wyróżniał się również naprawdę wyzywającymi i – w mojej opinii – ładnymi wersjami kolorystycznymi, w tym bardzo jaskrawą żółtą.
LG Swift 7
Zanim jeszcze ważniejsi producenci włożyli całą swoją energię w telefony z Androidem, system Windows Phone był całkiem popularny. Microsoft mógł wtedy czuć się pewnie w segmencie telefonii komórkowej! LG Swift 7 był urządzeniem niezłym, zwłaszcza jeśli chodzi o wykończenie. Było ono metalowe, a całość uzupełniało jeszcze, że koreańska firma postanowiła dołożyć kilka dość przydatnych w tamtym czasie aplikacji.
LG Swift 7 (znany również na innych rynkach jako LG Optimus 7) wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 3,8 cala i rozdzielczości na poziomie 480 na 800 pikseli. Sercem urządzenia uczyniono procesor Qualcomm Snapdragon, a na pokładzie znalazło 512 MB pamięci RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej. Wtedy to było coś!
Nokia Lumia 930
Nokia Lumia 930 była następczynią bardzo popularnych modeli 920 i 925. Omawiany telefon charakteryzował się dość topornym, ciężkim kształtem. Wszystko za sprawą aluminiowej ramki, która otacza urządzenie. Kontrowersyjne? Tak, ale jej grubość sprawia, że urządzenie można postawić na boku i jeśli chcieliśmy zrobić sobie zdjęcie z samowyzwalaczem, to nie potrzebowaliśmy do tego aparatu fotograficznego.
Charakterystyczne kolory i nietypowy wygląd to niejedyne cechy urządzenia. Smartfon miał 5-calowy wyświetlacz wykonany w technologii OLED z rozdzielczością na poziomie 1920 x 1080 pikseli i ich zagęszczeniem wynoszącym 440 ppi (piksele na cal).
HTC HD2
Ten telefon od HTC zadebiutował ponad 10 lat temu i na tamte czasy był sporym wydarzeniem. Trzeba mu przyznać, że nawet dzisiaj, gdy świat mobilny poszedł tak bardzo do przodu, tajwańska firma nie ma się czego wstydzić. Telefon wyposażono w procesor Qualcomm Snapdragon i procesor graficzny Imageon Adreno 200, a także robiące wówczas wrażenie 512 GB pamięci ROM i 576 pamięci RAM.
Był to pierwszy telefon z systemem Windows Mobile (przemianowany później na Windows Phone), który posiadał pojemnościowy ekran dotykowy. Ten miał przekątną aż 4,3 cala, a na dodatek wspierał on technologię multi-touch. Równorzędny rywal dla iPhone’a!
HP Elite x3
Skoro w niniejszym zestawieniu zbieramy urządzenia (telefony, smartfony) z systemem, który odchodzi w niepamięć, to co może być piękniejszego niż telefon, który zadebiutował zaledwie na początku… 2016 roku. A był to sprzęt nie byle jaki i do tego od producenta, który raczej kojarzy się z drukarkami i laptopami, a nie z telefonami.
HP Elite x3 prezentował się nie tylko bardzo elegancko, ale miał bardzo przyzwoite podzespoły, zaczynając od 4-rdzeniowego Snapdragona 820, przez 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej, aż do AMOLED-owego wyświetlacza o przekątnej 5,96 cala – przy rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Urządzenie było przeznaczone dla klientów biznesowych i wielka szkoda, że nie mogliśmy zobaczyć jak ten koncept się rozwinie. Ówczesne smartfony z Androidem znacznie odstawały od niego i tylko niektóre flagowce mogły być dla niego konkurencyjne.
Nokia Lumia 800
Smartfon zagościł w sklepach w październiku 2011 roku. Był to jeden z pierwszych telefonów, który tak odważnie eksperymentował z kolorami, co prawda pojawiały się sugestie, jakoby pomysł na odważne wzornictwo ściągnięty było od iPodów od Apple’a, ale patrząc na późniejsze lata, to trudno odmówić Nokii konsekwencji w rozwijaniu tego pomysłu.
Ta ciekawa obudowa niosła za sobą również interesujące wnętrze. Chociaż podzespoły nie powalały, to Lumia przekonywała nieprzesadną zasobożernością i bardzo płynnym działaniem. Sprzęt zaopatrzono w wyświetlacz o przekątnej 3,7 cala wykonany w technologii AMOLED o śmiesznej dzisiaj rozdzielczości 800 x 480 pikseli, co dawało 252 ppi. Urządzenie miało 16 GB pamięci ROM.
Nokia Lumia 525
Następczyni jednego z większych hitów Nokii, czyli modelu oznaczonego Lumia 500, to rozszerzona wersja poprzedniczki. Ta niezbyt ładna cegiełka cechowała się trochę większą ilością pamięci RAM, miała wyświetlacz o przekątnej 4 cale. Pracowała na procesorze od Qualcomma i miała 8 GB pamięci ROM i 1 GB pamięci operacyjnej.
Oczywiście podzespoły to nie wszystko, bo jak na tamte czasy Nokia Lumia 525 była po prostu niezłym średniakiem. Co jednak jest kontrowersyjne, to fakt, iż urządzenie nie było wyposażone w przednią kamerkę. I chyba nawet dobrze, że odeszło do lamusa.
Nokia Lumia 1320
Ten model Lumii pojawił się 2013 roku – w naszym zestawieniu jest więc jednym z nowszych smartfonów. Nokia ta wyróżniała się dużym wyświetlaczem o przekątnej 6 cali (technologia IPS), rozdzielczości na poziomie 720 na 1280 pikseli i zagęszczeniu wynoszącym 245 ppi.
Ciekawe również, że urządzenie wyposażono w dość duży akumulator o pojemności 3400 mAh. Sprzęt pracował na układzie Adreno 305, miał 1 GB pamięci operacyjnej i 8 GB pamięci wewnętrznej.
Nokia Lumia 735
Lumia 735 to średniak, który w swoim czasie gromił konkurencję w podobnym przedziale cenowym. Smartfon był wyposażony w wyświetlacz wykonany w technologii OLED o przekątnej 4,7 cala i rozdzielczości na poziomie 1280 na 720 pikseli. Miał 8 GB pamięci wewnętrznej i 1 GB pamięci RAM. Jak na Nokię Lumię przystało, nawet to stosunkowo niedrogie urządzenie było zostało wyposażone w aparat z optyką Carl Zeiss.
Samsung Omnia W
Może nie wszyscy już pamiętają, ale zanim Samsung zakochał się w ekosystemie Google’a i twórczo go rozwinął, to miał swój projekt ściśle powiązany z systemem Microsoftu. Seria telefonów Omnia doczekała się ponad 10 reprezentantów, a ostatni z nich, Samsung Omnia W, wyszedł jeszcze w 2011 roku, a więc rok po premierze Samsunga Galaxy S.
Omnia W pracowała na Windows Phonie, miała procesor Qualcomm Snapdragon, 512 pamięci RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej dla aplikacji i innego rodzaju danych. Urządzenie posiadało zaawansowany wyświetlacz w technologii Super AMOLED o przekątnej 3,7 cala i rozdzielczości na poziomie 480 na 800 pikseli.
Smartfony z Windows Phone – podsumowanie
Telefony z systemem Windows Phone odeszły w niebyt przegrywając rywalizację z Androidem oraz iOS. Ówczesne smartfony, którym oprogramowanie dostarczał Microsoft, były dość lubiane i konkurencyjne, aż do pewnego momentu – kiedy producenci telefonów i smartfonów postanowili postawić na jeden system.
Wybór padł na Androida mającego lepsze i bardziej uniwersalne aplikacje, co dla mobilnego Windowsa oznaczało jedno: pożegnanie się z rynkiem smartfonów. Oczywiście wciąż możesz kupić smartfona z Windows Phone na rynku wtórnym, ale należy mieć na uwadze fakt, że wiele aplikacji może na nim obecnie nie działać. Ceny takiego telefonu mogą prezentować się bardzo różnie i wiele zależy od jakości jego utrzymania – w końcu telefony te mają już na karku sporo lat!