Planujesz wyjazd zagraniczny? Jeżeli robisz to akurat teraz, to raczej wybierasz się do ciepłych krajów. Koniecznie zapoznaj się z obowiązującymi przepisami i opłatami za transmisję danych oraz wykonywanie połączeń międzynarodowych. Dzięki temu unikniesz przykrej niespodzianki w postaci wysokiego rachunku za użytkowanie telefonu komórkowego. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie paczkę przydatnych informacji. Dowiedz się, co warto wiedzieć o korzystaniu z telefonu za granicą.
- 1. Co warto wiedzieć o roamingu danych?
- 2. Jak włączyć i wyłączyć roaming za granicą?
- 3. Roaming w Unii Europejskiej i Europejskim Obszarze Wolnego Handlu
- 4. Co w przypadku długotrwałego przebywania za granicą?
- 5. Co w przypadku podróży do Wielkiej Brytanii?
- 6. Płatne sposoby na to jak radzić sobie w krajach spoza UE i EFTA
- 7. Bezpłatny Internet w krajach spoza UE – czy to możliwe?
- 8. Warto zachować ostrożność na obszarach przygranicznych
- 9. Świadomie korzystaj z telefonu za granicą - podsumowanie usług roamingu UE
- 10. Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Co warto wiedzieć o roamingu danych?
W kontekście zagranicznego wyjazdy ważne jest zrozumienie tego, czym jest roaming danych. Operatorzy sieci komórkowych posiadają określony zasięg oddziaływania. Standardowo ogranicza się on do kraju, w którym działa dany operator. Oznacza to, że po wyjeździe z Polski napotkasz trudności z wykonywaniem połączeń głosowych, wysyłaniem wiadomości tekstowych czy też korzystaniem z Internetu. Tu z pomocą przychodzą usługi roamingowe.
Operatorzy krajowi mają podpisane umowy z operatorami komórkowymi w innych krajach. Dzięki temu zapewniają swoim użytkownikom dostęp do zasięgu innego dostawcy sieci. Bez usług roamingu niemożliwe byłoby korzystanie z telefonu komórkowego podczas zagranicznych wyjazdów. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób je włączyć.
Jak włączyć i wyłączyć roaming za granicą?
Metoda włączenia roamingu zależy od systemu operacyjnego, jaki posiada Twój telefon komórkowy. Przykładowo w urządzeniach z systemem iOS należy przejść przez następujące ścieżkę:
- Ustawiania -> Sieć komórkowa -> Opcja danych komórkowych -> włączenie danych w roamingu
W telefonach z wgranym systemem operacyjnym Android ścieżka wygląda następująco:
- Ustawienia -> Sieć i internet (lub WiFi i internet) -> Sieć komórkowa (lub SIM i sieci) -> wybór karty SIM -> włączenie danych w roamingu
Aby wyłączyć roaming w telefonie, należy przejść przez taką samą ścieżkę wyboru i w ostatniej opcji kliknąć: wyłącz roaming danych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto sprawdzić instrukcję obsługi danego urządzenia lub skorzystać z porady osoby na co dzień zajmującej się naprawą i serwisowaniem telefonów.
Roaming w Unii Europejskiej i Europejskim Obszarze Wolnego Handlu
Międzynarodowe przepisy Unii Europejskiej wyszły na przeciw potrzebom obywateli krajów członkowskich. Dzięki temu podróżowanie wewnątrz Wspólnoty oraz korzystanie w tym czasie z usług telekomunikacyjnych jest jeszcze tańsze.
Zmiany w prawie weszły w 2017 roku. To od tego roku stosuje się sposób rozliczeń za połączenia i wiadomości: roaming jak w domu (ang. roam like at home). Dokładnie 1 lipca 2022 roku przedłużono tę zasadę do 2032 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi roamingu UE, opłaty za połączenia głosowe, wiadomości SMS i transmisję danych są naliczane zgodnie ze stawkami obowiązującymi w planie taryfowym w Polsce lub odliczane od Twojego pakietu krajowego. W praktyce oznacza to, że nie są pobierane dodatkowe opłaty w ramach transmisji danych w roamingu Unii Europejskiej. To spore ułatwienie dla Polaków, którzy w innym kraju UE planują spędzić urlop lub wybierają się tam z powodów służbowych.
Przykładowe oferty z dużym transferem danych w roamingu UE:
Ponadto UE roaming rozszerzono również o trzy kraje Europejskiego Obszaru Wolnego Handlu (z wyłączeniem Szwajcarii), które nie należą do Unii Europejskiej. Mowa tu o takich państwach jak: Norwegia, Liechtenstein i Islandia. W praktyce oznacza to, że: transmisja danych, połączenia głosowe (wykonywanie i odbieranie połączeń) czy też wysyłka SMS-ów prowadzone są bez dodatkowych opłat ze strony operatora. Ponosisz takie same koszty, jak w Polsce.
Jednocześnie warto zapoznać się ze swoją taryfą. Może okazać się bowiem, że połączenia głosowe, wiadomości tekstowe oraz korzystanie z Internetu nie będzie wiązało się z żadnymi kosztami, jeżeli uwzględnia to Twój abonament. Przed wyjazdem zagranicznym warto to sprawdzić u swojego operatora. Wszystko po to, aby zapewnić sobie większy spokój i komfort podróży w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu z wyłączeniem Szwajcarii.
Co w przypadku długotrwałego przebywania za granicą?
Powyższe przepisy nie mają zastosowania wobec osób, które na stałe mieszkają za granicą lub spędzają tam dużo czasu. Warunkuje to Polityka Uczciwego Korzystania. Wówczas roaming UE ma zastosowanie tylko o określonego limitu (różny w zależności od operatora).
Po przekroczeniu limitu lub przy długotrwałym przebywaniu za granicą naliczane są wyższe koszty zgodne z taryfą lokalnego operatora sieci komórkowej. Wówczas za każdą minutę połączenia głosowego, odebraną wiadomość czy transmisję danych płaci się zdecydowanie więcej. Przepisy wprowadzono po to, aby roaming UE nie był nadużywany przez osoby na stałe mieszkające za granicą lub przebywające tam przez kilka miesięcy w roku. Prowadziłoby to do poważnych strat po stronie sieci komórkowych i uderzałoby w zasadę konkurencyjności.
Co w przypadku podróży do Wielkiej Brytanii?
Wielu Polaków podróżuje do Wielkiej Brytanii. Po styczniu 2021 roku ich sytuacja nieco się zmieniła. Jest to związane z Brexitem, czyli wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Oznacza to, że podczas podróży na Wyspy należy zachować szczególną ostrożność w kontekście korzystania z telefonu komórkowego. Nie obowiązuje tam teraz roaming UE i naliczane są wysokie stawki za połączenia, SMS-y i transmisję danych. Warto mieć się na baczności, aby wakacyjny wyjazd nie zakończył się wysokim rachunkiem.
W celu ochrony potrzeb użytkowników w Wielkiej Brytanii wprowadzono maksymalny limit dodatkowych opłat za transmisję danych mobilnych. Wynosi on 45 funtów. Oznacza to, że jeżeli zostanie osiągnięty, to wyłączana jest możliwość korzystania z danych. Aby ją ponownie włączyć, należy skontaktować się ze swoim operatorem sieci komórkowej. Nawet jeżeli się zapomnisz, to Twój rachunek za korzystanie z telefonu w Wielkiej Brytanii nie powinien być wyższy niż około 230 złotych (zależy to od aktualnego kursu funta).
Płatne sposoby na to jak radzić sobie w krajach spoza UE i EFTA
O ile w krajach UE możemy bezpiecznie korzystać z usług telekomunikacyjnych, o tyle w innych rejonach świata warto mieć się na baczności. Jest to związane z tym, że wykonywanie połączeń, odbieranie wiadomości tekstowych czy posiadanie włączonego Internetu może wiązać się z ogromnymi kosztami. Należy zapoznać się z ofertą operatora w danym kraju. Tutaj koszty mogą się bardzo różnić. Przykładowo podczas korzystania z roamingu danych w Albanii to koszt 1 GB transmisji danych to aż 31760 złotych! Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, aby zmniejszyć ryzyko i korzystać z telefonu poza krajami UE bez ponoszenia dużych kosztów.
Obecnie rekomendowanych jest kilka podstawowych sposobów na korzystanie z telefonu komórkowego i Internetu w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej oraz EFTA. Jednym z nich jest zakup karty eSIM, jeżeli Twój telefon takie obsługuje. Transakcji można dokonać przez Internet i jeszcze w Polsce zapewnić sobie dostęp do tańszych połączeń międzynarodowych, wiadomości SMS i Internetu w kraju docelowym.
Innym z rekomendowanych sposobów jest zakup tradycyjnej karty SIM od lokalnego operatora i korzystanie z niej podczas zagranicznego wyjazdu. Tu ceny mogą być bardzo różne, jednak powinny być porównywalne z tymi, jakie są w Polsce. Przed wyjazdem sprawdź ofertę kilku operatorów i wybierz tę najkorzystniejszą.
Trzecim ze sposobów na zapewnienie sobie dostępu do Internetu w krajach zagranicznych poza UE jest przenośny hotspot Wi-Fi. W tym celu należy kupić przenośny router Wi-Fi. Urządzenia tego typu kosztują około 100-400 dolarów w zależności od ich parametrów i wydajność. Tego typu kieszonkowe modemy doskonale sprawdzają się podczas dłuższych wyjazdów za granicę. Choć początkowy koszt zakupu routera jest relatywnie wysoki, to jednak w perspektywie wielu tygodni użytkowania się opłaca. Będzie to tańsza opcja, niż korzystanie z transmisji danych zgodnie z taryfą operatora.
Bezpłatny Internet w krajach spoza UE – czy to możliwe?
Istnieją sposoby na to, aby korzystać za darmo z Internetu w krajach spoza Unii Europejskiej. W tym celu należy łączyć się z bezpłatnym Wi-Fi. To często dostępne jest w: hotelach, restauracjach, galeriach handlowych, budynkach użyteczności publicznej czy też w centrach miast.
Jeżeli chcesz połączyć się z bezpłatną siecią bezprzewodową, to zawsze zachowaj ostrożność. Z reguły sieci te nie posiadają silnych zabezpieczeń. Oznacza to, że nie należy na nich logować się do bankowości mobilnej oraz do innych miejsc, gdzie podaje się wrażliwe dane. Jeżeli połączysz się z bezpłatną siecią Wi-Fi, to możesz korzystać z połączeń głosowych i wideo za pośrednictwem komunikatorów. To alternatywa dla tradycyjnych połączeń telefonicznych, które w roamingu poza UE mogą słono kosztować.
Warto zachować ostrożność na obszarach przygranicznych
Nawet będąc w kraju UE, można się niemiło zaskoczyć. Dotyczy to stref przygranicznych, gdzie dochodzi do zakłóceń. Wówczas Twój telefon może zalogować się do zasięgu operatora innego kraju. Taka sytuacja występuje m.in. przy granicy Polski z Rosją czy też podczas wakacji na greckich wyspach. Jeżeli złapiesz zasięg turecki, to automatycznie będzie wiązało się to z dużymi kosztami roamingu.
Wniosek jest prosty: gdy udajesz się na wycieczkę w strefy przygraniczne, to unikaj korzystania z telefonu. Najlepiej pozostawić go w trybie samolotowym. Koniecznie wyłącz też dane komórkowe. Jeżeli to zaniedbasz, to koszty mogą być bardzo duże. Aby zapobiec połączeniu z roamingiem kraju spoza UE, przy którego granicy się znajdujesz, warto wyłączyć roaming. Ponadto w ustawieniach telefonu rekomendujemy zmianę wyboru z sieci z automatycznej na ręczną i wybrać kraj Unii Europejskiej, w którym się znajdujesz. W ten sposób unikniesz połączenia z roamingiem innego państwa, znajdującego się po sąsiedzku.
Świadomie korzystaj z telefonu za granicą - podsumowanie usług roamingu UE
Do każdego wyjazdu należy się dobrze przygotować. Wszystko po to, aby z telefonu komórkowego korzystać świadomie i bez narażania się na nieoczekiwane i wysokie koszty. Dokładnie zapoznaj się z prawem w danym kraju oraz tym, na jakich zasadach działa usługa roamingu UE.
Ponadto unikaj korzystania z telefonu w strefach przygranicznych, zachowując szczególną ostrożność. Podczas podróży poza Unię Europejską i EFTA, postaw na lokalną kartę SIM, kartę eSIM lub korzystanie z bezpłatnego Wi-Fi w miejscach publicznych. Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo i komfort podróży, a po powrocie do Polski nie zaskoczy Cię wysoki rachunek od operatora sieci komórkowej.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Jeżeli jesteś w zagranicznym kraju spoza Unii Europejskiej, wyłącz dane komórkowe i wyłącz roaming w ustawieniach telefonu komórkowego. Dotyczy to również strefy przygranicznej, np. Grecja - Turcja.
Zdrowy rozsądek to podstawa, także w przypadku usług roamingu UE, ale jest to jeszcze bardziej istotne, gdy przebywasz kraju spoza Wspólnoty. Jeżeli nie masz wykupionego specjalnego pakietu Internetu GB na dany kraj, to nie korzystaj z sieci www. Najlepiej wyłącz dane komórkowe i korzystaj wówczas jedynie z lokalnego Wi-Fi lub miejscowej karty SIM.
Jeżeli masz zapewniony darmowy roaming UE (RLAH; roam like at home), to nie masz się o co martwić. Warunki korzystania z telefonu komórkowego w krajach UE jest identyczne, jak w Polsce. Oczywiście do pewnego momentu - nie możesz bowiem dłużej przebywać za granicą niż w naszym kraju.