Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Telefon z anteną

Telefon z anteną

Telefon z anteną wystającą poza obudowę dominował w latach 90. XX wieku. Współczesne smartfony napakowane są elektroniką i najróżniejszymi sposobami komunikacji z innymi urządzeniami. Warto jednak pamiętać, że najistotniejszym elementem każdego telefonu jest jego… antena. Antena, która już od praktycznie 20 lat nie jest elementem ingerującym w bryłę telefonu. Jakby jej nie było. Pamiętasz czasy, kiedy telefony „bez anteny” były szczytowym osiągnięciem technologii mobilnej?

Spis treści:


Dawno minęły już czasy, gdy anteny telefonów komórkowych same o sobie przypominały, wystając dumnie z obudowy. Dziś większość urządzeń mobilnych kryje je pod obudową, a te są na tyle silne, że nie ma potrzeby, aby ta musiała zaburzać konstrukcję telefonu. Producenci stosują najróżniejsze sztuczki, aby mimo zwartej budowy słuchawki, możliwości anteny nie były ograniczane. Najczęściej stosuje się maskownice z tworzywa sztucznego, aby nie tłumić sygnału. Oczywiście zdarzały się wpadki, bo niektórzy producenci na tyle kreatywnie podchodzili do ukrywania anten, że te nie spełniały swojego zadania. Najgłośniejszym chyba przypadkiem było AntennaGate dotyczące iPhone’a 4. Gdy użytkownicy zaczęli zgłaszać problemy, mówiąc, że ich telefon gubi zasięg, Apple odpowiedziało, że… niewłaściwie go trzymają, bo zasłaniają ręką miejsce, w którym właśnie umieszczony jest ten kluczowy komponent.

Żeby poważnie porozmawiać o telefonach z antenami, trzeba dokonać skoku wstecz. Pierwsze telefony przenośne swój początek miały w latach 50. XX wieku, ale trudno nazywać je telefonami komórkowymi – lepszym określeniem byłoby tu słowo „przenośne”. Urządzenie te najczęściej zasilały floty limuzyn i umożliwiały rozmowy poprzez specjalne kanały. Mogły ważyć nawet 30-40 kilogramów. A jakie telefony z wystającą anteną mile wspominamy i dziś?


Kultowe telefony z fizyczną anteną

Motorola DynaTAC 8000x

Motorola DynaTAC 8000x

Za pierwszy telefon komórkowy uznaje się jednak konstrukcję Motoroli, czyli urządzenie Motorola DynaTAC 8000x. Słuchawka zaprezentowana w Nowym Jorku 3 kwietnia 1973 roku (do użytku dopuszczona została jednak ponad 10 lat później) odrobinę przypominała rozmiarem i kształtem książkę, choć złośliwie pewnie powiedzieliby, że cegłówkę.

Co jednak ważne, z górnej części wystawała długa antena zamocowana za pomocą stalowego klipsa. Z wyglądu była to bardziej krótkofalówka aniżeli klasyczny telefon komórkowy. Ale takie były początki telefonii komórkowej i pierwszych „komórek” na świecie!

Nokia Mobira Talkman NMT450

Nokia Mobilra Talkman 450

Zapewne nie trudno pomylić ten sprzęt z urządzeniem, które w latach 90. mogłoby być na wyposażeniu szpiegów albo kontrwywiadu. W tym wprowadzonym na rynek w 1984 roku telefonie wielka antena wystawała nie z słuchawki, a z wielkiej kilkukilogramowej stacji, z której dopiero przewód prowadził do nieforemnej słuchawki.

Motorola MicroTAC 9800X

Motorola MicroTAC 9800x

Gdy Motorola wiodła prym w nowoczesnej technologii mobilnej, jej rozwiązania nie tylko robiły wrażenie na ówczesnych maniakach gadżetów, ale też zbliżały nas do rozwiązań znanych ze współczesnej elektroniki. Takim modelem była Motorola MicroTAC 9800X. Mimo długiej anteny, która była mniej więcej długości telefonu, telefon był już dość poręczny lekki (ważył trzy czwarte kilograma) i miał klapkę osłaniającą klawiaturę. No i wygląd bardziej współczesny, tzn. właściwy dla drugiej połowy lat 90.!

Nokia 8110

Nokia 8110 Matrix

Nokia 8110 nazywana była też… bananem. To jeden z najpopularniejszych i kultowych już telefonów z rozsuwaną klapką i z fizyczną, ale dość niewielką anteną. Stał się jednak wyjątkowo popularny, gdy pojawił się w filmie Matrix, miał go w rękach choćby główny bohater, Neo.

Co ciekawe, Nokia wróciła do tego modelu w 2017 roku prezentując telefon Nokia 8110 4G. To współczesna wersja „banana”!

Nokia 5110

Nokia 5110

Gdy myślisz o telefonie biznesowym, to przed oczami od razu powinien pojawić się iPhone czy Samsung z serii Galaxy Note. Pod koniec lat 90. synonimem biznesowego smarfona była Nokia 5110 (dostępna zresztą w wielu, często brawurowych kolorach). Choć to telefon już z 1998 roku, czyli z czasu, gdy anteny powoli znikały z urządzeń mobilnych, ten posiadał jeszcze fizyczny i dość duży moduł. Nokia jednak chwaliła się, że dzięki temu urządzenie nie ma problemów z zasięgiem. Cóż, coś za coś.

Telefony z fizyczną anteną dzisiaj

Pancerne telefony

Choć od tego czasu telefony przechodziły liczne zmiany i powoli, obok użyteczności, coraz bardziej zaczynał się liczyć dobry design, a ani jedno, ani drugie, nie było możliwe bez pozbycia się długiej, anteny.

Użytkownicy byli skazani na korzystanie z telefonów z antenami aż do 1997 roku, kiedy na rynku pojawił się niemiecki GlobalHandy, a więc pierwsza konstrukcja, w której udało się umieścić antenę w obudowie telefonu komórkowego. Mniej więcej od tego czasu fizyczne anteny stały się ciekawostką, dodatkowym elementem, który budzi raczej zaskoczenie niż zrozumienie. W dzisiejszych telefonach anteny widoczne poza samą konstrukcją to raczej ciekawostka. Czasem spełniają jednak dość specjalistyczne funkcje. Przykładem jest choćby Ulefone Armor 3T, który posiada dużą, jak na proporcje samego urządzenia antenę. Producent chwali się, że może on pełnić funkcję radiotelefonu, a więc uproszczonej radiostacji nadawczo odbiorczej. Przy dwóch takich (lub jednym innym) urządzeniach, można na przykład traktować je jak walkie-talkie.

W tym wypadku to o tyle przydatne, że urządzenie od Ulefone’a to jeden z tych pancernych telefonów – odpornych na uderzenia i inne warunki, które mogą przydarzyć się, choćby w trakcie wyprawy w góry czy nad jezioro. To właśnie tam najbardziej może przydać się komunikacja radiowa.

Podobnym przykładem jest Ioutdoor T2, niewielki chiński telefon z fizyczną klawiaturą i anteną, który przeznaczony jest dla fanów sportów ekstremalnych, w tym survivalu. W tym przypadku również antena służy do komunikacji radiowej.

Niektóre urządzenia, takie choćby jak Blackview, posiadają możliwość podłączania anteny na popularnym złączu TS9, które stosowane jest w modemach sieci internetowej, co pozwala nie tylko na lepszy odbiór, ale również na większy zasięg, gdy zdecydujemy się Internet udostępniać w formie hotspota.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (4 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.