Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Telefon się nie ładuje – co robić?

Telefon się nie ładuje – co robić?

Twój telefon się nie ładuje i nie wiesz, dlaczego tak się dzieje? Odpowiadać może za to zarówno uszkodzone złącze ładowania, jak i przerwany kabel czy problemy z samym smartfonem. Potencjalnych przyczyn może być dość dużo, warto zatem poznać działania, które warto podjąć w pierwszej kolejności po zauważeniu problemu.

Dlaczego telefon się nie ładuje? Wstęp

Problem z ładowaniem telefonu nie należy do rzadkości i dotyczy urządzeń praktycznie wszystkich marek. Niejednokrotnie natomiast trudno ocenić, co dokładnie jest jego przyczyną. Może ona dotyczyć bowiem:

  • oprogramowania smartfona,
  • baterii,
  • fizycznych elementów smartfona,
  • urządzenia zasilającego,
  • źródła zasilania.

Przez taką różnorodność trudno jednoznacznie zdiagnozować problem, nie jest to jednak niemożliwe. Poniżej opisaliśmy siedem zalecanych czynności, które warto podjąć po dostrzeżeniu problemu. Dzięki nim masz szansę znaleźć miejsce awarii i naprawić ją lub podjąć kolejne kroki zmierzające do przywrócenia sprawności smartfona.

Sposoby na problemy z ładowaniem telefonu

Gdy zauważysz, że Twój telefon się nie ładuje, musisz stosunkowo szybko przystąpić do działania. W przeciwnym razie może okazać się, że zostaniesz bez smartfona i dostępu do większości codziennie wykorzystywanych narzędzi. Pamiętaj jednak, by nie panikować. Takie sytuacje są częste, a w bardzo wielu przypadkach ich przyczyny bardzo łatwo zdiagnozować i naprawić.

grafika przedstawiająca ładowanego smartfona iQOO Neo 7 SE

1. Skorzystaj z innego źródła zasilania

Wbrew pozorom ten banalny pomysł często rozwiązuje problem. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których podłączasz ładowarkę do kontaktu, z którego wcześniej nie korzystałeś. Może być ono zepsute lub uszkodzone. Jeśli to natomiast przedłużacz lub inteligentne gniazdko, upewnij się, że jest włączone.

Dobrą praktyką jest wypróbowanie zupełnie innego źródła. Przejdź do gniazdka w drugim pokoju, a nawet spróbuj naładować telefon za pomocą USB w laptopie czy powerbanka. Przydatne bywa też podłączenie do podejrzanego kontaktu nowego sprzętu, np. lampki. W ten sposób sprawdzisz, czy działa prawidłowo.

Jak poprawnie ładować smartfona

2. Sprawdź, czy telefon jest podłączony do sprawnej ładowarki i kabla

Jeśli kontakt wygląda w porządku, telefon może nie ładować się z powodu uszkodzenia ładowarki. Winny może być też niesprawny kabel USB, łączący tzw. kostkę ze smartfonem. Spróbuj wymienić każdy z tych elementów, żeby sprawdzić, czy odmienna konfiguracja coś zmieni.

Telefon podłączony do laptopa powinien się ładować. Jeśli tak jest, bardzo prawdopodobne, że problemem jest kostka. Gdy natomiast nie przynosi to efektów, winowajcą może być uszkodzony kabel USB. Przed ogłoszeniem werdyktu polecamy natomiast podpiąć jeszcze inny smartfon. Może bowiem okazać się, że problemem jest samo urządzenie.

3. Uszkodzenie, zanieczyszczenie lub zalanie gniazda?

Często źródłem kłopotów bywa gniazdo ładowania. Nieprawidłowa eksploatacja potrafi wyrządzić w nim wiele szkód. Najpierw upewnij się, że na pewno jest ono czyste i nie nazbierał się w nim kurz czy inne zanieczyszczenia. Problem mógł pojawić się też przez to, że w ostatnim czasie smartfon został zalany, zamoczony lub dostały się do niego większe ilości piasku. Jeśli masz możliwość, przeczyścić otwór sprężonym powietrzem.

Sprawdź także stan techniczny slotu ładowania. Być może jakiś jego element uległ złamaniu czy uszkodzeniu. Jeśli wszystko to nie przyniesie efektów, problem może tkwić w systemie. Tymczasowo ładuj telefon za pomocą ładowarek bezprzewodowych. To przy okazji pozwoli Ci upewnić się, że źródłem kłopotów nie jest żywotność akumulatora.

4. Ponownie uruchom telefon

„Wyłącz i włącz” to najbardziej banalna porada, którą wiele osób uznaje za żart. W praktyce natomiast rzeczywiście bywa ona pomocna. Możliwe bowiem, że w systemie smartfona doszło do błędów, które negatywnie wpływają zarówno na samo ładowanie, jak i wyświetlanie informacji o podłączeniu ładowarki. Polecamy zawsze skorzystać z tej metody, zanim zaczniesz przeglądać i zmieniać ustawienia telefonu czy wybierzesz się do serwisu.

5. Nadmierne nagrzewanie smartfona

Niektóre telefony korzystają z zabezpieczeń dotyczących przegrzewania. Gdy smartfon jest zbyt gorący, system wstrzymuje jego ładowanie, by nie uległ uszkodzeniu. W takim przypadku sprawność ładowarki czy użycie innego gniazdka nic nie zmieni. Wystarczy natomiast, że przeniesiesz smartfon na kilka minut do chłodnego pomieszczenia, by jego temperatura opadła. Gdy tak się stanie, podłącz go ponownie, a wszystko powinno znów działać poprawnie.

Telefon się grzeje i szybko rozładowuje

6. Aktualizacja oprogramowania

Zdarza się, że za problemy z ładowaniem odpowiada brak aktualizacji telefonu. Gdy używamy starej wersji oprogramowania, coraz częściej zaczyna ona rzucać nam kłody pod nogi. Polecamy więc zawsze upewnić się, że nie w tym tkwi problem. Wystarczy tylko odszukać opcję „Aktualizacja oprogramowania” lub podobną w ustawieniach.

7. Oddaj telefon do serwisu

Jeśli telefon się nie ładuje po skorzystaniu ze wszystkich powyższych opcji, polecamy zanieść telefon do serwisu. Tam eksperci pomogą Ci w profesjonalnym zdiagnozowaniu problemu. Szybko znajdą winowajcę, określą koszty naprawy i jej przewidywany czas.

Co zrobić, aby proces ładowania przebiegał poprawnie?

grafika prezentująca smartfona realme Narzo N53 z szybkim ładowaniem 33 W

Choć wielu użytkowników smartfonów się nad tym na co dzień nie zastanawia, polecamy dbać o poprawne ładowanie urządzeń. Istnieje szereg działań, które możesz podjąć, by Twój telefon działał poprawnie. Mowa tu m.in. o:

  • korzystaniu z inteligentnych programów ładowania – nowoczesne telefony bardzo często oferują takie rozwiązania. Ich sekret polega na tym, że same tworzą optymalny plan ładowania w taki sposób, by nie wpływał negatywnie na żywotność baterii. Często skupia się to na polecaniu podpinania ładowarki, gdy pozostaje ok. 20% baterii i wstrzymywaniu zasilania po przekroczeniu 80-90%;
  • ostrożnym korzystaniu z ładowarek – problem niejednokrotnie tkwi w złączu ładowania. Jest ono delikatne i stosunkowo łatwo je uszkodzić. Polecamy więc podłączać i odłączać ładowarkę delikatnie, unikając szarpania czy wciskania wtyczki zbyt mocno;
  • pamiętaniu o tzw. progu bezpieczeństwa – producenci nowoczesnych telefonów starają się chronić baterię przed zdarzeniami skrajnie dla niej niesprzyjającymi. Takie właśnie jest jej całkowite rozładowanie (do 0%). Z tego względu smartfony obecnie wyłączają się zwykle przy 2-3% i kategorycznie nie należy ich już wtedy włączać ponownie bez naładowania. Kilkukrotna aktywacja może nawet zakończyć się brakiem możliwości ponownego naładowania akumulatora. W takiej sytuacji natomiast konieczna bywa wymiana baterii, co niejednokrotnie nie jest opłacalne.

Telefon się nie ładuje? Podsumowanie

Problemy z ładowaniem telefonu mogą mieć bardzo zróżnicowane przyczyny. Czasem winna jest ładowarka, innym razem gniazdo ładowania, kontakt czy nawet oprogramowanie urządzenia. W każdym z tych przypadków natomiast pewne jest to, że kłopotu nie możesz zignorować. Najpierw postaraj się ustalić przyczynę, a następnie spróbuj ją wyeliminować. Jeśli okaże się to niewykonalne we własnym zakresie, udaj się do profesjonalisty. W serwisie na pewno dowiesz się, co trzeba zrobić, by Twój smartfon znów działał jak dawniej.

Najpopularniejsze telefony w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Problem z ładowaniem telefonu może wynikać z kilku rzeczy. Po pierwsze, wina może leżeć w gnieździe ładowania, samej ładowarce lub jej kablu, ale nie tylko. Możliwe, że awarii uległa bateria smartfona lub inny jego podzespół, jak np. płyta główna.
Po pierwsze: nie panikuj! Możliwe, że problem leży po stronie gniazda USB i/lub kabla. Spróbuj "manewrować" kablem - możliwe, że nie ma styku, bo gniazdo ładowania jest już wyrobione. Jeżeli nic to nie da, wypróbuj innego gniazdka lub ładowarki. Spróbuj też zresetować telefon, o ile jego bateria całkowicie nie padła. W najgorszym razie telefon będziesz musiał zanieść do serwisu.
Niestety od kilku dobrych lat 99% produkowanych smartfonów nie ma wymiennej baterii. Uszkodzony akumulator może zostać wymieniony na nowy praktycznie jedynie w wyspecjalizowanym serwisie.

star ocena
5/5 - (3 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.