Żyjemy w takich czasach, że technologia jest dosłownie dookoła nas. Ma to swoje plusy i minusy. Nie da się jednak ukryć, że w wielu wypadkach jest po prostu pomocna. Tak jest chociażby w przypadku osób niewidomych i niedowidzących. To właśnie technologie dedykowane osobom niewidomym i niedowidzącym znacznie ułatwiają życie – np. smartfony umożliwiają i ułatwiają komunikację za pomocą komunikatów głosowych. Jaki zatem telefonu dla osób niewidomych i niedowidzących wybrać? Jakie inne możliwości daje współczesny telefon? Zapraszamy do tekstu.
- 1. Jakie cechy powinien mieć telefon dla niewidomych i niedowidzących?
- 1.1. Sterowanie głosowe
- 1.2. Menu
- 1.3. Bateria
- 1.4. Klawiatura i czcionka
- 1.5. Pełna komunikacja
- 2. Jaki telefon dla osoby niewidomej lub niedowidzącej?
- 2.1. iPhone 15
- 2.2. Samsung Galaxy S23+
- 2.3. BlindShell Classic 2
- 2.4. Maxcom MM462BB
- 3. Aplikacje dla osób niewidomych i niedowidzących
- 3.1. Seeing Assistant – Home
- 3.2. Be My Eyes
- 3.3. Envision AI
- 4. Technologie dedykowane osobom niewidomym – podsumowanie
- 5. Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Jakie cechy powinien mieć telefon dla niewidomych i niedowidzących?
Zatem na co zwrócić uwagę przed zakupem telefonu dla osób niewidomych i niedowidzących?
Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj telefonu chcesz wybrać. Masz do wyboru smartfona, który już sam w sobie zazwyczaj ma pewne udogodnienia dla tego typu osób. Dodatkowo możesz je zwiększyć poprzez instalację odpowiednich aplikacji. Możesz także wybrać klasyczny telefon przystosowany do obsługi przez osobę niewidomą lub niedowidzącą. Co kluczowego powinny zawierać te telefony?
Sterowanie głosowe
Dla osób niewidomych – ale także niedowidzących – jednym z kluczowych elementów takiego telefonu jest możliwość sterowania za pomocą komunikatów głosowych. Dzięki temu w wielu wypadkach jest możliwość obsługi urządzenia, zarówno poprzez przejście do wybranej funkcjonalności, jak i chociażby do napisania i wysłania, czy też odczytywanie wiadomości tekstowych. Często jest to absolutna podstawa.
Menu
Dobry telefon dla niewidomych i niedowidzących powinien mieć proste menu. Jeśli jest to osoba niedowidząca, po prostu szybciej trafi do wybranej opcji. Jeśli jest to osoba niewidząca, to dzięki temu łatwiej jej będzie wydawać odpowiednie polecenia głosowe.
Bateria
Żeby coś w ogóle działało, musi mieć źródło zasilania. W tym wypadku jest to bateria. Ważne, żeby była ona wydajna i przewidywalna. W przypadku smartfonów najlepiej jak byłoby to minimum 5000 mAh, a u klasycznych telefonów – możliwie największą. Ważniejszym aspektem jest wielkość baterii, niż aby obsługiwała szybkie ładowanie.
Klawiatura i czcionka
Jeśli chodzi o klawisze w klasycznych telefonach – muszą one być duże. Dobrze by było, aby były równie jakoś wyróżnione, czy to odpowiednią fakturą, czy przykładowo oznaczeniem charakterystycznym dla pisma Braille’a. Znacznie ułatwi to możliwości pisania i obsługi telefonu.
Pełna komunikacja
Warto tutaj również zwróci uwagę na możliwości komunikacji i obecność odpowiednich modułów. Ważne aby telefon posiadał GPS (co jest standardem w smartfonach) czy moduł NFC, co już takim standardem do końca nie jest. Ta technologia przydaje się zarówno do płatności, jak i uruchamiana różnego rodzaju urządzeń.
Ważna jest również możliwość podłączenia zewnętrznych urządzeń takich jak chociażby klawiatura brajlowska.
Jaki telefon dla osoby niewidomej lub niedowidzącej?
Jakie smartfony i telefony można polecić w tym przypadku?
iPhone 15
To pierwsza nasza propozycja. Ten telefon komórkowy starczy na całe lata. Proponujemy najnowszą generację, gdyż będzie posiadała najdłuższe wsparcie i będzie miała dostęp do najnowszych technologii. Niemniej jednak możesz zdecydować się na starsze modele.
iPhone to dobry telefon komórkowy dla osoby niewidomej. Posiada cały zestaw narzędzi ułatwiającej jego obsługę. Pomimo tego, że ma klasyczny ekran dotykowy, dzięki licznym ułatwieniom nawet osoba niewidoma jest w stanie funkcjonować na tym smartfonie. Posiada narzędzie VoiceOver, które jest swoistym czytnikiem ekranu. Narzędzie to opisuje, co dzieje się na urządzeniu, dzięki czemu możesz nawigować, słuchając i wykonując gesty.
W iPhonie możesz także włączyć sterowanie głosowe, aby smartfon wykonywał określone polecenia. Dla osób niedowidzących dobrym narzędziem może okazać zoomowanie elementów pulpitu czy odwrócenie kolorów. Oczywiście na urządzeniach z systemem iOS możesz zainstalować stosowne aplikacje, które z pomocą telefonu ułatwią Ci funkcjonowanie.
Samsung Galaxy S23+
To kolejny smartfon, który świetnie spełni się w roli urządzenia pomagającego w codziennym funkcjonowaniu. Jest to jedna z propozycji Samsunga. Zawsze możesz rozważyć nowszą albo niższą generację. Również w przypadku rozmiaru i konkretnego modelu wszystko zależy od Twoich preferencji.
Samsung to jedna z najpopularniejszych marek na rynku telefonów dotykowych zapewniający długoletnie wsparcie. Posiada liczne aplikacje wspierające. Jedną z nich jest funkcja TalkBack, która zresztą obecna jest w każdym Androidzie. To czytnik ekranu wspierający osoby niedowidzące. Zapewnia informacje zwrotne, które pomagają zrozumieć treści wyświetlane na ekranie, dzięki czemu można korzystać z urządzenia bez patrzenia na ekran. Możesz tutaj również włączyć motyw o wysokim kontraście, co zdecydowanie poprawia czytelność dla osób niedowidzących.
Codzienne funkcjonowanie zapewniają wygodne użytkowanie u osób ze słabszym wzrokiem. Ta funkcja także może wspierać osoby niepełnosprawne. Nie zabraknie tutaj również innych ułatwień takich chociażby jak Lupa umożliwiająca przybliżenie wybranych elementów ekranu. Może tutaj się przydać także asystent głosowy.
BlindShell Classic 2
Jest to telefon komórkowy dedykowany specjalnie dla osób niewidomych i niedowidzących. Należy do klasycznych urządzeń, które posiadają w pełni udźwiękowione menu. Telefon można obsługiwać przy użyciu klawiatury lub za pomocą głosu.
To bardzo ciekawa propozycja dla osób z dysfunkcją wzroku, którzy nie radzą sobie z ekranem dotykowym i wolą klasyczne konstrukcje. Osobom niewidomym pomogą tutaj duże przyciski, które zapewniają komfortową obsługę. Nie bez znaczenia jest także głośnik, który umożliwia komunikację. Dzięki oprogramowaniu osoby niewidome będą mogły łatwiej połączyć się z wybranymi osobami. To jeden z tych telefonów, które zostały zaprojektowane specjalnie do tego typu zastosowań.
Maxcom MM462BB
Możesz także kupić inny specjalny telefon dla osób niewidomych i słabowidzących z oferty naszego rodzimego producenta, choćby Maxcoma MM462BB. Cechą, która go wyróżnia jest możliwość głosowego operowania telefonem. Odczyt następuje w języku polskim.
Urządzenie również podpowiada numery telefonów, co w przypadku osób niewidomych może mieć istotne znaczenie. Jest to urządzenie z dużymi klawiszami, które daje większa niezależność osobom słabowidzącym i niewidomym. Maxcom w ofercie posiada kilka podobnych telefonów z wymienionymi funkcjami, więc masz możliwość wyboru. Ich modele są przeznaczone nie tylko dla osób starszych, ale także dla niedowidzących i niewidomych.
W przeciwieństwie do ww. iPhone’a i Galaxy, wielką zaletą tego Maxcoma jest bardzo niska cena!
Ale nawet taki klasyczny smartfon może się zamienić w całkiem przydatne urządzenie, które pomoże osobom niedowidzącym i niewidomym w komunikacji. Wszystko dzięki możliwości zainstalowania aplikacji, które odpowiednio spersonalizują telefon. Każdy smartfon umożliwia obsługę za pomocą gestów. Wystarczy ich się nauczyć i zapamiętać.
A co oferują aplikacje? Już mówimy.
Aplikacje dla osób niewidomych i niedowidzących
Tych aplikacji jest wiele i warto poszukać czegoś, co będzie odpowiadać danej osobie. Które warto wyróżnić?
Seeing Assistant – Home
Wśród niech jest Seeing Assistant – Home. To narzędzie wsparcia dla osób niewidomych i niedowidzących. Pozwala użytkownikom wykryć źródło światła, a osobom z częściową dysfunkcją wzroku użyć lupy. Generuje także kody QR i kody kreskowe z opisami, które usprawniają w codzienne funkcjonowanie.
Be My Eyes
Kolejną propozycją aplikacji dla osoby niewidomej jest Be My Eyes. Jest to aplikacja, która pozwala „skorzystać z oczu wolontariusza”. Po prostu pozwala nawiązać połączenie pomiędzy osobami i wolontariusz jest w stanie pomóc osobie niewidomej rozwiązać dany problem.
Envision AI
Envision AI to interesująca aplikacja, która opisuje i nazywa przedmioty znajdujące się w zasięgu aparatu smartfona. Pozwala chociażby na odczytywanie tekstu, czy odnajdywanie przedmiotów domowych. Umożliwia również korzystanie z takich funkcji, takich jak rozpoznawanie koloru, wyszukiwanie twarzy lub rozpoznawanie języków, w jakich został zapisany dany tekst.
Technologie dedykowane osobom niewidomym – podsumowanie
Zarówno producenci smartfonów i klasycznych „komórek”, jak i deweloperzy aplikacji mobilnych mają w swojej ofercie technologię znacznie ułatwiającą życie osobom niewidomym i niedowidzącym. Na szczęście w 2024 roku sztuczna inteligencja jest w stanie pomóc takim osobom.
Miejmy nadzieję, że to nie wszystko, co mają do powiedzenia firmy hi-tech i w przyszłości osoby z poważnymi wadami wzroku będą mogły nie tyle korzystać z obecnych udogodnień, co w 100% odzyskać wzrok.
Telefon komórkowy dla osoby niewidomej i niedowidzącej powinien mieć:
- sterowanie głosowe,
- tryb głośnomówiący,
- prosty tryb menu i dużą oraz czytelną czcionkę…
- …lub duże fizyczne klawisze,
- czytnik ekranu (smartfony),
- porządną baterię.