Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Tym razem podjęliśmy się trudnego tematu, jakim jest telefon dla osób niewidomych. Spróbujemy zastanowić się, czy są jakieś dedykowane urządzenia dla tej grupy osób. Czy istnieją jakieś aplikacje, które mogą sprawić, że smartfon stanie się użyteczny również dla osób niewidomych? Sprawdźmy.

Pierwsze co przychodzi do głowy, to to, że nasze smartfony w zasadzie są przenośnymi komputerami. A skoro tak, to z powodzeniem one mogłyby stać się telefonem dla niewidomych. Wystarczy odpowiednie oprogramowanie.

Przydatne aplikacje dla słabowidzących:

Telefony dla słabowidzących:

Aplikacje na telefon dla osób niewidomych i słabowidzących

Be My Eyes

Be My Eyes aplikacja

Okazuje się, że w sklepie Google można znaleźć kilka aplikacji, które na pewno będą pomocne osobom niewidomym. Jedną z nich jest aplikacja o dużo mówiącej nazwie Be My Eyes. Dzięki niej możesz „pożyczyć” oczy od wolontariusza, który również ma zainstalowaną tę aplikację. Wystarczy nawiązać połączenie wideo i powiedzieć osobie po drugiej stronie czego potrzebujesz. Co ważne, użytkownicy są dopasowywani zgodnie z językiem jaki wybierzemy, więc nie powinno być problemu z komunikacją między użytkownikami.

Envision AI

Envision AI aplikacja

Kolejna aplikacja zmieniająca smartfona w telefon dla niewidomych i słabowidzących to Envision AI. Odczytuje ona na głos wybrany tekst. Wystarczy skierować smartfona na wybraną etykietę tekstową lub dłuższy tekst, a aplikacja „przeczyta” na głos co jest na niej napisane. Dodatkowo rozpoznaje ludzi, przedmioty i otoczenie, co może w niektórych przypadkach bardzo ułatwić zorientowanie się w sytuacji.

TalkBack

Android

Co ciekawe, nawet sam Android od Google posiada spore ułatwienie dla osób niedowidzących lub niewidomych. Mianowicie w ustawieniach systemu zaszyta jest klawiatura TalkBack. Aplikacja opiera się na tym, że znaki alfabetu Braille’a składają się z punktów rozmieszczonych na 6 polach. W ten sposób programiści stworzyli sześć przycisków, dzięki którym osoby niewidome mogą pisać SMS-y czy e-maile.

BIG Launcher

BIG Launcher aplikacja

W sklepie Google są dostępne także rozmaite launchery, które ułatwiają nawigacje. Można je ustawić w ten sposób, że menu smartfona będzie ograniczone do niezbędnego minimum. Dobrym przykładem jest chociażby BIG Launcher, który zamienia cały interfejs smartfona w proste i duże przyciski, które osobom niedowidzącym ułatwią nawigację, a osobom niewidomym pozwolą łatwo zapamiętać rozkład. W ten sposób smartfon staje się prostym telefonem dla niewidomych z rozbudowanymi funkcjami.

Również sami producenci smartfonów w swoich nakładkach często stosując ułatwienia dla osób niedowidzących lub niewidomych. Począwszy od możliwości skonfigurowania kontrastowego zestawienia w nakładce, poprzez włączenie prostego układu menu, a skończywszy na czytaniu każdego wykonanego ruchu. Takie ułatwienia w nakładkach mają między innymi Huawei, Sony, czy Samsung.

Telefon dla niewidomych potrzebuje asystenta głosowego. W przypadku Androida jest to Asystent Google, zaś w przypadku iOS-a na pokładzie znajdziesz Siri. W standardowych smartfonach wystarczy zapytać o coś smartfon używając odpowiednich komend. Możesz w ten sposób dowiedzieć się, która jest godzina, przeszukać strony internetowe czy sprawdzić pogodę. Nieco inaczej wygląda to w przypadku telefonów dedykowanych niewidomym. Tutaj często całe menu jest oparte na komendach głosowych.

Telefon dla niewidomych

Maxcom MM462BB

Maxcom-MM462BB

A jeżeli chcesz kupić telefon dedykowany specjalnie dla osób niewidomych? Możesz wybrać coś z oferty naszego rodzimego producenta, choćby Maxcoma MM462BB. Pod względem wizualnym bardziej przypomina telefon tradycyjny niż smartfona. Nie posiada również ekranu dotykowego. Natomiast cechą, która go wyróżnia jest możliwość głosowego operowania telefonem. Urządzenie również podpowiada numery telefonów, co w przypadku osób niewidomych może mieć istotne znaczenie. Firma Maxcom w swojej ofercie posiada kilka podobnych telefonów z wyżej wymienionymi funkcjami, więc masz możliwość wyboru. Ich modele są przeznaczone nie tylko dla osób starszych, ale także dla niedowidzących i niewidomych.

BlindShell Classic

BlindShell Classic

Możesz również zastanowić się nad urządzeniem, które jest reklamowane jako telefon stworzony dla osób niewidomych. Mowa tutaj o BlindShell Classic. Jest to telefon z wyglądu klasyczny, jednak wyposażony w mowę syntetyczną i w pełni obsługiwany głosowo. Istnieje tutaj także możliwość dyktowania SMS-ów, notatek i wszelkiego tekstu. Dodatkowo urządzenie posiada możliwość obsługi oznaczonych obiektów. Dzięki naklejkom po zbliżeniu urządzenia telefon odtworzy ci wcześniej nagraną przez Ciebie informację przyporządkowaną właśnie do tej naklejki. Urządzenie posiada także radio internetowe i przycisk SOS, który można skonfigurować tak, aby po jego naciśnięciu zadzwonił pod wybrany numer. Jedyne co jest dość kontrowersyjne w tym przypadku, to cena. Telefon kosztuje tyle, co dobrej klasy średniopółkowe smartfony, więc zakup dobrze poprzedzić odpowiednim przeanalizowaniem sytuacji.

Co ciekawe, w ofercie firmy znajduje się także BlindShell 2, który jest smartfonem ze specjalnie dostosowanym oprogramowaniem. Jest to telefon z ekranem dotykowym, a nad całością czuwa specjalne oprogramowanie stworzone na rzecz łatwej obsługi przez osoby niewidome. Telefon jest w pełni obsługiwany głosowo. I tutaj tak samo jak w przypadku poprzednika, najbardziej kontrowersyjną kwestią jest cena urządzenia.

Samsung Galaxy A41

Samsung Galaxy A41

Możesz także zastanowić się nad zwykłym smartfonem, aby potem go dostosować pod swoje potrzeby – chociażby za pomocą aplikacji o których była wcześniej mowa. Wydaje się że telefon dla osób niewidomych nie powinien być zbyt duży.

Spośród urządzeń na Androidzie możesz się zastanowić nad stosunkowo kompaktowymi modelami. Raczej nie potrzebujesz wielkiego ekranu, więc przykładowo Samsung Galaxy A41, który posiada ekran o przekątnej 6,1 cala powinien spełnić te wymagania.

iPhone SE 2020

Apple iPhone SE 2020

A jeżeli nie chcesz telefonu bazującego na Androidzie, a wolisz inny system, dobrą opcją może okazać się iPhone SE 2020. Przede wszystkim będzie on kompaktowy i posiada również asystenta głosowego Siri. Niestety na ten moment nie „mówi” w języku polskim. Jednak jeżeli język angielski nie jest problemem, możliwe że to właśnie to urządzenie stanie się idealne jako telefon dla niewidomych.

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

avatar
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów