Jaki tablet na studia warto kupić? Co powinien mieć optymalny tablet do robienia notatek i do nauki? Czy warto wybrać od razu sprzęt z górnej półki, czy lepiej nie przepłacać i postawić na budżetowe urządzenie? Przedstawiamy najlepsze tablety na studia w różnych cenach – sam zobacz, które parametry lepiej do Ciebie przemawiają!
- 1. Wydajny tablet na studia – ranking tabletów TOP 5
- 1.1. 1. Tablet do notatek Redmi Pad Pro 12,1″
- 1.2. 2. Tablet do notatek Lenovo Tab P12 Pro TB-Q706Z 12,6″
- 1.3. 3. Huawei MatePad Pro 12,2” 12/512 GB + rysik + klawiatura
- 1.4. 4. OPPO Pad 2 11,61″
- 1.5. 5. Samsung Galaxy Tab A9+
- 2. Jaki tani tablet do robienia notatek? Specyfikacja
- 2.1. Ekran
- 2.2. Procesor
- 2.3. Pamięć wewnętrzna
- 2.4. Bateria
- 2.5. Dodatki
- 2.6. Cena
- 3. Wydajny i tani tablet do pisania notatek na studia - podsumowanie
- 4. Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Wydajny tablet na studia – ranking tabletów TOP 5
Oto najlepsze tablety na studia do robienia notatek z różnych półek cenowych!
1. Tablet do notatek Redmi Pad Pro 12,1″
Potrzebny Ci dobry tablet na studia do robienia notatek, ale jednocześnie niezbyt drogi w zakupie? Spójrz na tablet Redmi Pad Pro 12,1″ z różnymi wariantami pamięci wewnętrznej GB. Za niewielką dopłatą możesz dokupić klawiaturę QWERTY w sam raz do sporządzania notatek na studiach.
Do wyboru masz m.in. opcję 6/128 GB lub 8/256 GB – już ta pierwsza powinna wystarczyć do podstawowych czynności. Nie będzie to tylko tablet do notatek, ale dzięki dużemu ekranowi 12,1″ będzie to też idealny sprzęt np. do oglądania filmów wideo. Wspomniany panel IPS z odświeżaniem aż 120 Hz obsługuje rozdzielczość 2560 na 1600 pikseli – bardzo dobrze! Docenisz także fonię dzięki obecności czterech głośników stereo.
Mimo niezbyt wygórowanej ceny, tablet Redmi Pad Pro 12,1″ jest napędzany przez wydajnego Snapdragona 7s Gen 2. Bardzo dobra informacja dla osób poszukujących tabletu z mocną baterią – wbudowane ogniwo ma pojemność aż 10000 mAh! Naturalnie tablet ma preinstalowany system Android z nakładką chińskiego producenta.
2. Tablet do notatek Lenovo Tab P12 Pro TB-Q706Z 12,6″
Następny tablet do robienia notatek może mieć nie tylko klawiaturę QWERTY (do kupienia osobno), ale i rysik do ekranu dotykowego. Oto Lenovo Tab P12 Pro. Tym razem jest to model Lenovo Tab P12 Pro.
W jego przypadku nie możemy mówić o niskiej cenie, ale jeżeli tablet ma służyć na lata (czytaj: nie tylko na studia), to czemu nie? Tym bardziej, że na jego pokładzie znajduje się bardzo wydajny 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 870 3,20 GHz, a także aż 8 GB pamięci RAM i dysk o pojemności 256 gigabajtów. Jest tu czytnik kart microSD (do aż 1 TB!) i złącze USB-C. W zestawie do wyboru masz wersję mającą moduł WiFi lub z portem dla karty SIM i 5G. A to nie wszystko!
Ładny ekran AMOLED 120 Hz ma przekątną 12,6″ o wysokiej rozdzielczości 2560×1600 pikseli. Maksymalna jasność panelu to 600 nitów. Wyświetlacz wykonany w technologii OLED/AMOLED zapewnia idealną czerń, może to być więc nie tylko tablet do robienia notatek, ale i tablet do oglądania filmów czy seriali. Jakby tego było mało, mocarny Lenovo Tab P12 Pro ma bardzo pojemną baterię 10000 mAh! Dla wielu będzie to optymalny tablet do różnych zastosowań, a wyraźną wadą może się okazać jedynie (albo aż) cena.
3. Huawei MatePad Pro 12,2” 12/512 GB + rysik + klawiatura
Kolejny tablet również nie jest tanią propozycją, ale tym razem dostaniesz w cenie zestawu klawiaturę QWERTY i rysik M-Pencil! Nie musisz więc dopłacać za dodatkowe akcesoria – Huawei oferuje wszystko w pudełku!
Huawei MatePad Pro 12,2″ charakteryzuje bardzo duża pamięć wewnętrzna: aż 12 GB RAM-u i dysk 512 GB. To bardzo dużo! Serce urządzenia stanowi autorski chipset CPU – HiSilicon Kirin 9010. Z bardzo dobrej strony prezentuje się też ekran OLED 12,2″ o bardzo dużej rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli! W dodatku pokrywa go antyrefleksyjna powłoka PaperMatte.
A to nie wszystko, co ma do zaoferowania Huawei MatePad Pro 12,2″. Ten tablet naprawdę wysokiej klasy ma bardzo pojemną baterię 10000 mAh, a także autorski system operacyjny HarmonyOS. Kupując tablet MatePad Pro 12,2″ możesz zrezygnować z laptopa czy komputera stacjonarnego – ten sprzęt zastąpi Ci to wszystko!
4. OPPO Pad 2 11,61″
Wolisz wybrać tablet ze „standardowym” Androidem? Zwróć uwagę na OPPO Pad 2. To idealny tablet do notatek choćby ze względu na klawiaturę QWERTY w cenie (nie trzeba nic dokupywać z osobna), a także na mocne podzespoły. Wystarczą nie tylko do nauki, ale też do szeroko rozumianej rozrywki!
Zacznijmy od ekranu dotykowego. To wyświetlacz typu LTPS 11,61″ z rozdzielczością 2800 na 2000 pikseli. Trochę szkoda, że nie jest to panel OLED lub AMOLED, ale i tak wyświetla bardzo ładne kolory. Pod spodem kryje się z kolei bardzo wydajny MediaTek Dimensity 9000, a także 8/256 GB pamięci wewnętrznej!
Naturalnie OPPO Pad 2 11,61″ działa na systemie Android i – jak to w droższych modelach bywa – możesz liczyć na wysoką jakość wykończenia. Nie będziesz też musiał zbyt często ładować tego urządzenia, bo za energię dba wydajna bateria o pojemności 9510 mAh. Mimo swojej ceny jak najbardziej warto – z tego tabletu będziesz korzystał przez wiele lat, a robienie notatek na fizycznej klawiaturze QWERTY to czysta przyjemność!
5. Samsung Galaxy Tab A9+
Nie musisz kupować drogiego sprzętu, aby mieć wydajny i po prostu bardzo dobry tablet do notatek czy innej pracy. Warto też spojrzeć na tanie tablety, które jednak mają niezłą specyfikację. Niezbędne minimum spełnia choćby Samsung Galaxy Tab A9+, do którego możesz dokupić fizyczną klawiaturę QWERTY za około 200-250 złotych!
Napędza go 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 695 wspierany przez – w zależności od wersji – 4 lub 8 GB pamięci RAM i dysk 64-128 GB. Zdecydowanie polecamy wybrać tablet z pamięcią 8/128 GB, który zapewni bezproblemowe działanie przez długi czas. Do wyboru są też różne warianty kolorystyczne oraz opcja z 5G lub samym WiFi.
Model Galaxy Tab A9+ ma ponadto spory ekran dotykowy 90 Hz o przekątnej 11,0″ (rozdzielczość ekranu to 1920 na 1200 pikseli), ale nie jest to znany u Samsunga panel typu Super AMOLED, a TFT. W tej cenie nie ma bowiem co liczyć na aż tak śliczne wyświetlacze, co nie znaczy, że Galaxy Tab A9+ emituje brzydkie kolory – wręcz przeciwnie. W przeciwieństwie do droższych tabletów, ten ma nieco mniejszą baterię 7040 mAh, której jednak i tak nie powinieneś zbyt często ładować. Naturalnie jest tu też preinstalowany system operacyjny Android.
Jaki tani tablet do robienia notatek? Specyfikacja
Czy warto kupować tani sprzęt, czy lepiej od razu sięgnąć po coś mocniejszego?
Ekran
Dobrze, żeby był to ekran dotykowy o przekątnej >11 cali, najlepiej w okolicach 12,0″. Aby cieszyć się dobrą jakością wyświetlanego obrazu powinien być to panel w rozdzielczości co najmniej Full HD+. Najlepsze kolory (w tym przede wszystkim doskonałą czerń) zapewni ekran typu OLED lub AMOLED, czego nie da już LCD (matryca IPS). Ten drugi będzie za to tańszy w zakupie, co dla niejednego studenta będzie nie bez znaczenia.
Jeżeli ma to być nie tylko tablet na studia i do robienia notatek, to dobrze, aby wyświetlacz wspierał wyższe odświeżanie obrazu niż standardowe 60 Hz. Wpływa to na jakość i płynność animacji, np. w grach czy filmach. Decydując się na droższy tablet do notatek (i nie tylko!) dobrze, aby pozostałe jego parametry były wystarczająco wydajne, w tym procesor.
Procesor
No właśnie. Jeżeli ma to być nie tylko zwykły tablet do notatek (przecież studenci nie tylko się uczą), to nie obejdzie się bez wydajnego chipseta CPU. Niezależnie od ceny (kilkaset złotych czy 2-3 tysiące złotych) powinien to być 8-rdzeniowy procesor taktowany zegarem >2,00 GHz. W przypadku tabletów wyżej wycenionych będzie to nawet około 3,00 GHz – skoro sporo płacisz za tablet, to musisz od niego wymagać o wiele więcej niż od budżetowego sprzętu. Takie procesory zapewniają większą wydajność i wykonywanie więcej różnych zadań jednocześnie bez wpływu na szybkość urządzenia czy jego przycinanie.
Uwaga – jeżeli zdecydujesz się na Apple iPad, to otrzymasz 6-rdzeniowy procesor Apple’a (Apple Bionic). W połączeniu z autorskim oprogramowaniem jest to bardzo wydajny chipset CPU!
Pamięć wewnętrzna
Nie pomoże jednak najmocniejsza jednostka centralna, jeśli pozostały parametr będzie zaburzony. Należy zwrócić uwagę nie tylko na CPU, ale też na wbudowaną pamięć RAM. O ile wspomniany wyżej Apple iPad może sobie pozwolić na mniejszą pamięć operacyjną (zoptymalizowany system iPadOS, podobnie jak iOS w iPhonie), o tyle tablety z systemem Android potrzebują już odpowiednio więcej pamięci wewnętrznej. Ile dokładnie?
Do podstawowych czynności powinno wystarczyć już 6 GB RAM, ale jeżeli ma to być nie tylko tablet do notatek, ale też do multimediów, gier, przeglądania Internetu itp. to powinien mieć już przynajmniej 8 GB RAM-u. Najbardziej wydajne (ale i też najdroższe) tablety mają nawet 12 GB pamięci operacyjnej. Wysoki komfort pracy gwarantowany! Jeżeli wiesz, że Twój tablet będzie służył do wielu celów, to zainwestuj w o wiele wydajniejszy sprzęt na całe lata. Zresztą nawet „tylko” tablet do nauki potrzebuje sporo pamięci.
Przy okazji przyda się też sporo przestrzeni dla instalowanych aplikacji i różnego rodzaju plików. W przypadku tabletów nie będą tu dominować zdjęcia, jak to zwykle bywa u smartfonów, ale 128-256 gigabajtów to absolutne minimum. Niektóre tablety obsługują karty pamięci microSD.
Bateria
Dla wielu pojemność i wydajność akumulatora może być niezwykle istotna. W tym i dla studentów, którzy nie zawsze mają możliwość podłączenia go do ładowania i dość często będą po niego sięgać „w trasie”.
Nieważne, czy będzie to głównie tablet do tworzenia notatek czy do innych codziennych zadań, wybrany model powinien mieć na tyle pojemną baterię, aby starczyła na długo na jednym ładowaniu. Celuj od razu w ogniwa o wielkości około 10000 mAh. Tańsze modele mogą mieć mniejsze ogniwa – wiadomo, w niższych cenach trzeba iść na pewne kompromisy.
Dodatki
Jeżeli potrzebny Ci tablet do notatek, to nie obejdzie się bez fizycznej klawiatury QWERTY. Niektóre powyższe polecane modele mają ją w standardzie, a czasami należy ją dokupić jako dodatkowe akcesorium. Jest ona podstawą.
Dobrze jest mieć też mieć tablet z najnowszą wersją systemu operacyjnego, ale nie mniej ważne są porty USB-C. Przydadzą się przynajmniej dwie sztuki. Co jeszcze powinno być na pokładzie? Przynajmniej moduł WiFi, a niektóre modele mają nawet slot na kartę SIM czy moduł 5G. Do multimediów przydadzą się dobre głośniki stereo z true tone.
Mając to wszystko (plus wymienione wcześniej wydajne podzespoły) możesz cieszyć się uniwersalnym tabletem, który zastąpi Ci laptopa i komputera PC!
Cena
Żeby mieć to wszystko, trzeba jednak wydać na tablet do notatek niemałą fortunę. Najlepszy tablet będzie miał dla wielu jedną zasadniczą wadę – cenę. Nasz ranking tabletów zawiera urządzenia z różnych półek cenowych – do 1000, 2000 i 3000 złotych. Wybierz model dopasowany do swoich potrzeb i zasobności portfela.
Wydajny i tani tablet do pisania notatek na studia - podsumowanie
Jeżeli wybierasz tablet głównie do notatek, to możesz postawić na tańszy model, ale z dodatkową klawiaturą QWERTY. Dzięki niej zamienisz zwykły tablet w mini laptopa!
Co innego, jeśli ma to być sprzęt nie tylko do pisania notatek, ale i np. do gier czy obróbki wideo. Do tych celów przyda się już znacznie mocniejsza specyfikacja - a co za tym idzie - znacznie wyższa cena zakupu. Mając jednak taki tablet, nie będziesz już potrzebował laptopa!
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Powinien to być tablet z dużą pamięcią (min. 6/128 GB), mocnym procesorem i wydajną baterią. Przyda się też dodatkowa klawiatura QWERTY do ekranu o przekątnej około 12".
Tak! Jest bardziej poręczny i lżejszy od laptopa, a może - mając dodatkową klawiaturę QWERTY - spełniać dokładnie te same zadania.
Odpowiedni tablet na studia powinien mieć minimum 8 GB pamięci RAM i co najmniej 128 GB przestrzeni dyskowej. Dobrze, jeżeli pamięć wewnętrzna jest jeszcze większa i można ją rozbudować o czytnik kart microSD.