Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Simlock – znienawidzona blokada telefonów

blokada simlock

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-13

Pamiętasz czasy, kiedy komórki miały blokadę simlock? Były to dość odległe czasy, kiedy na rynku telefonii komórkowej nie rządziły takie firmy, jak Samsung, Apple czy liczni chińscy producenci. Rozkład sił był znacznie inny, ba – nawet sieci komórkowe w Polsce były inne niż dzisiaj. A to właśnie one były odpowiedzialne za wgrany simlock.

Czym jest blokada simlock?

Blokada simlock/SIM-lock to nic innego, jak blokada telefonu komórkowego nałożona przez danego operatora komórkowego. A nawet nie tyle przez niego, a producenta telefonu na wniosek samego telekoma.

Simlock blokował kod sieci MNC (ang. Mobile Network Code), a więc unikalny kod danej sieci komórkowej w danym kraju (kod kraju MCC – z ang. Mobile Country Code). Ten drugi jest częścią unikalnego numeru IMSI, a więc International Mobile Subscriber Identity. Uwaga – nie należy go mylić z numerem IMEI, a więc International Mobile Equipment Identity! IMSI to nr karty SIM, a IMEI – rzecz jasna telefonu komórkowego.

Blokując możliwość zmiany sieci, telefon komórkowy z simlockiem mógł działać tylko posiadając kartę SIM danego operatora.

eSIM w Play

Nieco starsi użytkownicy smartfonów pamiętają jeszcze koniec lat 90. i początek XXI wieku, kiedy blokadę simlock zakładano na każdą komórkę sprzedawaną u operatora. Były to czasy, kiedy można już było kupić telefon za 1 zł na start – wówczas była to nowość i fenomenalna oferta na rynku. Z jednym minusem w postaci właśnie simlocka.

Uwaga – nie należy mylić blokadę sim lock z blokadą karty SIM po kilkukrotnym wpisaniu błędnego hasła PIN i/lub PUK!

Jak odblokować kartę SIM

Założenie operatorów sieci komórkowych było proste – nałożenie blokady na urządzenie sprzedawane u siebie po to, aby zniechęcić do korzystania z usług konkurencji. Kupując więc telefon komórkowy w sieci X, nie mogłeś w praktyce korzystać z usług sieci Y – po włożeniu niewłaściwej karty SIM nic nie można było zrobić.

Telefon mający blokadę SIM działał tylko u jednego operatora GSM. Co zrobić w takim przypadku?

Były trzy opcje: trwanie u tego samego operatora, ściągnięcie blokady simlock lub… pozbycie się smartfona czy innego urządzenia z blokadą simlock/SIM-lock.

Jak ściągnąć simlock?

Sposobów na ściągnięcie blokady SIM jest kilka. Przynajmniej swego czasu blokadę tę można było ściągnąć u… samego operatora komórkowego. Koszt takiej usługi nierzadko wynosił 100 zł, ale ingerencja w telefon nie kończyła się utratą gwarancji.

Simlocka karty SIM można też łatwo zdjąć w różnych punktach i serwisach GSM – tym razem cena nie powinna przekroczyć około 30-50 złotych.

Pod koniec listopada 2017 r. Play reklamował m.in. iPhone’a X bez blokady SIM:

iPhone X w Play

Ściągnięcie blokady SIM u specjalisty należy do bardziej „przyziemnych” metod, ale kilkanaście lat temu próbowano także innych opcji. Dość umiarkowanie popularne były próby wgrania odpowiedniego oprogramowania mającego na celu skasowanie simlocka (np. na iPhone z simlockiem), ale często były to metody zawodne i nieskuteczne. Co gorsza, można było narazić się na utratę gwarancji (o ile jeszcze trwała) lub – w najgorszych przypadkach – uszkodzenie urządzenia.

Swego czasu spotykane były jeszcze takie „wynalazki”, jak Turbo SIM, który miał imitować numer ID operatora komórkowego i w rezultacie oszukiwanie simlocka. Metoda ta pojawiła się w Czechach w 2004 roku i próbowano ją również w naszym kraju.

Po co ściągać simlocka?

Dlaczego niektórzy ściągali blokadę karty SIM (Mobile Network Code) simlock? Po pierwsze, ingerowała ona w naszą wolność, choć trzeba przyznać, że sporo osób godziło się bez słowa na simlocka. Był dla nich obojętny i nie był negatywnym aspektem wyboru telefonu u operatora GSM. Jeszcze inni nie byli nawet świadomi, że ich sprzęt ma taką blokadę!

Blokada na karcie SIM ta była utrapieniem wtedy, gdy np. posiadało się telefon z Dual SIM (dwoma kartami SIM) i chciało korzystać z usług 2 sieci komórkowych. Był to też poważny problem przy odsprzedaży urządzenia – telefon komórkowy z simlockiem na rynku wtórnym był (a także wczesne smartfony) mniej wart od tego samego modelu bez żadnej blokady sieci.

Kto wie, może sam jesteś na etapie ściągania simlocka? Może postanowiłeś wrócić do swojej ulubionej komórki sprzed lat, która pamięta jeszcze czasy z wszechobecnym simlockiem. Chciałbyś z niej korzystać – choćby dla funu – ale nie masz jak ze względu na zapomniany simlock/SIM-lock. Możesz go szybko ściągnąć w odpowiednim serwisie, a taka usługa powinna być dziś tańsza niż lata temu.

Pamiętaj tylko, że stare komórki mogą być wkrótce nieużywalne – np. T-Mobile odchodzi od 3G, przez co wkrótce telefony bez LTE lub 5G nie będą działać w tej sieci.

Kiedy zrezygnowano z simlocka?

Z biegiem czasu zauważono, że blokada simlock/SIM-lock odpycha potencjalnych klientów, zamiast złapać je w swoje sidła na dłuższy czas. Pierwszym operatorem w Polsce, który zrezygnował z simlocka w telefonach w swojej ofercie, była Era (dzisiejszy T-Mobile). Ta prawdziwa rewolucja miała miejsce w 2009 roku i wywołała niemałą burzę w branży. Niemniej jednak dość szybko z blokady SIM zrezygnowały także sieci Play i Plus, a ostatnim bastionem blokady SIM pozostał Orange. Dziś nikt nie myśli o tego typu blokadach, a fizyczną kartę SIM zastępuje się wirtualną kartą SIM (eSIM).

Reklama Ery iPhone’a 3G bez blokady SIM:

Era ceny

Pamiętam, gdy sam w 2013 czy w 2014 r. nie mogłem przełożyć karty SIM Play do smartfona LG L5 II, który właśnie miał blokadę simlock od Orange. Smartfona można było wówczas używać tylko z kartą SIM pomarańczowego operatora (karty innej sieci GSM nie działały), a sytuację poprawiało jedynie zdjęcie simlocka. W końcu jednak i pomarańczowy operator uległ presji i także urządzenia w jego bogatej ofercie są pozbawione tej blokady.

Blokada sim lock była prawdziwym utrapieniem. Były to na szczęście stare czasy!

Simlock – podsumowanie

Blokada simlock/SIM-lock to zapomniany i na szczęście porzucony element telefonu komórkowego. Był on obecny na długo przed erą smartfonów, wyprzedził nawet pierwsze klasyczne komórki z aparatem fotograficznym czy kolorowym wyświetlaczem. Na szczęście w drugiej dekadzie XXI wieku zrezygnowano z tego archaicznego rozwiązania.

Era oferta

Przyczyn było kilka. Po pierwsze, niezadowolony klient, po drugie – przestał być zaporą mającą na celu zniechęcenie do zmiany usługodawcy. Operatorzy komórkowi przeszły z głębokiej defensywy do kontrataku – zaczęły wprowadzać coraz lepsze oferty dla osób przenoszących numer, a sama procedura migracji numerów stała się o wiele łatwiejsza i wygodniejsza po stronie konsumenta. Nie było więc sensu trwać przy simlocku, co pierwsza zauważyła ówczesna Era.

Całe szczęście!

Najpopularniejsze smartfony bez blokady simlock w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.