Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone

Samsung Galaxy S8+ vs Samsung Galaxy Note 8

Poszukujemy wydajnego smartfona z górnej półki, ale nie chcemy płacić wielkich pieniędzy za najnowsze flagowce? Powinniśmy zwrócić uwagę na zeszłoroczne topowe telefony od Samsunga. Mowa tutaj o modelach Galaxy S8+ i Galaxy Note 8. Zadebiutowały one na rynku w 2017 roku, jednak do tej pory zapewniają doskonałą wydajność, świetne aparaty i jedne z najlepszych na rynku ekrany. Który z nich okaże się lepszy w naszym porównaniu? Sprawdźmy.

Wygląd

Jak doskonale wiemy, wygląd to rzecz subiektywna. W tym wypadku mamy dodatkowo utrudnione zadanie, gdyż obydwa urządzenia prezentują topowy poziom pod względem wykonania. Zarówno Samsung Galaxy S8+, jak i biznesowy Galaxy Note 8 to spójne bryły połączonego ze sobą szkła i aluminium. Zasadnicze różnice to przede wszystkim design i waga – lżejszym modelem jest S8+. Jego linie są również znacznie bardziej smukłe, natomiast w przypadku Note’a 8 mamy do czynienia z bardziej „ceglastym” kształtem, a to za sprawą mniej zaokrąglonych rogów. Nie jest jednak brzydki. Ostatecznie to od prywatnych preferencji zależy to, czy bardziej przypadnie do gustu S8+, czy prostokątny Note 8.

Zwycięzca: Remis.

Przykładowa oferta z Samsungiem Galaxy S8+:

Podzespoły

Galaxy Note 8

Tutaj mamy już pewne różnice. Oba telefony zostały wyposażone w ten sam autorski procesor Exynos 8895 z zegarem 2,30 GHz. W momencie wejścia na rynek, była to najwydajniejsza jednostka od Samsunga, która również w tym momencie gwarantuje spory zapas mocy obliczeniowej na następne lata. Elementem, którym Note 8 góruje nad S8+ jest pamięć operacyjna RAM. Posiada on 6 GB, podczas gdy jego kuzyn „tylko” 4 GB. Musimy pamiętać, iż oba urządzenia w codziennym użytkowaniu spisują się bardzo dobrze i wszelkie aplikacje odpalane są bez zbędnej zwłoki. Jednak jeśli zestawimy je bezpośrednio ze sobą, to Galaxy Note 8 pokazuje pazur i to on zgarnia punkt.

Zwycięzca: Samsung Galaxy Note 8.

Wyświetlacz

W obu telefonach mamy do czynienia z wyświetlaczem wykonanym w technologii Super AMOLED. Przekątne ekranów Galaxy S8+ i Note 8 to odpowiednio 6,2 i 6,3 cala i taką samą rozdzielczość 1440 na 2960 pikseli. Ich zagęszczenie na cal wynosi zaś 531 ppi i 522 ppi. Tyle suche dane techniczne. A jak wygląda to w praktyce? Oba ekrany prezentują bardzo dobry poziom. Barwy odzwierciedlane są prawidłowo, reakcja na dotyk jest perfekcyjna a czerń – jak to w ekranach AMOLED – idealna. I również tutaj, tak naprawdę niuanse widoczne w bezpośrednim zestawieniu. Oba wyświetlacze są do siebie bardzo podobne i wspaniałe, więc ciężko jednoznacznie wymienić lepszego z nich.

Zwycięzca: Remis.

Akumulator

Galaxy S8+

Tutaj różnice są bardziej zauważalne. Samsung Galaxy S8+ wyposażony jest w akumulator o pojemności 3500 mAh. W przypadku Galaxy Note’a 8 na pokładzie mamy do czynienia ze słabszym ogniwem 3300 mAh. Dokładając do tego nieco większy ekran, jasnym staje się, iż w tym aspekcie lepszą konfigurację proponuje S8+. Pomimo bardzo dobrego zarządzania energią w Note 8 plusik ląduje po stronie przedstawiciela serii S.

Zwycięzca: Samsung Galaxy S8+.

Przykładowa oferta z Samsungiem Galaxy S8+

Aparat Fotograficzny

W przypadku Samsunga Galaxy S8+, mamy do czynienia z pojedynczym aparatem głównym posiadającym 12 megapikseli i przesłonę o wartości f/1.7 wraz z optyczną stabilizacją obrazu. Jest to ewolucja jednego z najlepszych aparatów fotograficznych dostępnych w smartfonach. W praktycznie każdych warunkach oświetleniowych dostaniemy dobre i szczegółowe zdjęcia. Natomiast Samsung Galaxy Note 8 jest pierwszym modelem w portfolio Samsunga, który posiadał podwójny aparat fotograficzny. Do dyspozycji mamy dwa obiektywy o rozdzielczościach 12 Mpix i przysłonami  f/1.7 i f/2.4. Tutaj mały plusik zapisujemy na konto Note 8.

Zwycięzca: Samsung Galaxy Note 8.

Łączność, system i inne elementy

To, czym wyróżnia się cała seria Note w przypadku Samsunga, to niewątpliwie rysik S Pen. Dzięki niemu możemy wiele czynności wykonać szybciej i łatwiej. Tego elementu brakuje w innych Samsungach, również Galaxy S8+. O jego przydatności pisaliśmy w recenzji Note’a 9. Oba modele posiadają za to m.in. złącze słuchawkowe jack 3,5 mm (co bardzo cieszy), a także moduł NFC czy wejście USB-C.

Zwycięzca: Samsung Galaxy Note 8.

Przykładowa oferta z Samsungiem Galaxy Note 8:

Cena

Od czasu swojej premiery, oba urządzenia zdołały już stanieć. Niemniej w obu przypadkach musimy liczyć się z wydatkiem powyżej 2000 zł. Różnica w cenie pomiędzy S8+, a Note 8 na wolnym rynku wynosi około 400 zł na korzyść tego pierwszego. Zatem punkt ląduje zdecydowanie po stronie przedstawiciela serii S.

Zwycięzca: Samsung Galaxy S8+.

Podsumowanie

Pod wieloma względami Samsung Galaxy S8+ i Galaxy Note 8 są do siebie podobne. Dzielą np. ten sam procesor czy bardzo podobny wyświetlacz Super AMOLED. Dlatego w wielu przypadkach zwycięstwo w danej kategorii zazwyczaj oznacza naprawdę niewielką różnicę w stosunku do rywala. W naszym zestawieniu Samsung Galaxy Note 8 uzbierał nieznacznie więcej punktów. Jednak nie oznacza to, że Samsung Galaxy S8+ jest urządzeniem gorszym. Jest na pewno tańszy i poręczniejszy od biznesowego Note’a 8. Tak naprawdę w wyborze pomiędzy oboma modelami, najistotniejszą rolę odgrywa fakt, czy potrzebujemy korzystać z rysika S Pen i czy jesteśmy gotowi za niego dopłacić różnicę w cenie.

Samsung Galaxy S8+ vs Samsung Galaxy Note 8 – 4:5.

Samsung Galaxy S8+ vs Samsung Galaxy Note 8
4 (80%) 4 głosów

avatar